SCHiEDAMSCHE COURANT Veer brand op pijpenlegger „Viking I Schiedam moet dé jeneverstad blijven Illegale lozingen van bedrijfsvuil aan banden Werk In de wijk wordt steeds. moeilijker Felle brand in melkfabriek Nieuwe laven VROM-commissie in vergadering Per i april heffing voor alle bedrijven Derde keer binnen één maand ESCA vraagt subsidie voor drie buurtwerken Vechtpartij in Oud Athene Sculpture van Wiegman op begraafplaats Schade mogelijk twee ton 4 pagina's Woensdag 8 Januari 1975 0 0 8053 M& 83 "W® m «M® SM ®!3 100ste jaargang no. 25213 r1ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 26S091 redactie 262566 - klachten dienst 261211 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Voor de derde keer binnen één maand moest de Schiedamse brand weer gisteravond uitrukken voor brand op de in aanbouw zijnde pijpenlégger „Viking I" op de werf Gusto. De schade bleek achteraf mee te vallen. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Zoals ook de vorige malen, moest de oor zaak van de brand worden gezocht bij het zogenaamde gutswerken - het wegs melten van metaal op elektrische wijze. Geholpen door in allerijl te hulp geroepen blusboten van de Rijkshavendienst ging men de brand te lijf. Het bleek dat over de volle breedte van de pijpeniegger ongeveer zestig meter het houten -stellingmateriaal en de zeildoeken, die als bescherming van de arbeiders dienst deden, vlam hadden gevat Bij de eerste brandmelding dacht men dat het inzetten van de eigen bedrijfsbrand weer voldoende zou zijn, maar na vijfen twintig minuten werd toch groot alarm gegeven. De brandweer was snel met vier autospui ten, een ladderwagen en enkele comman dowagens ter plekke. Twee blusboten van de havendienst werden ingezet, een derde werd „stand bij" gehouden. Bin nen korte tijd kon men toen het sein „brand meester" geven. Volgens commandant J. de Groot was het „een lastige brand om te bestrijden". In verband met de hoogte van de pijpenleg- ger moest namelijk ook een ladderwagen ingezet worden. Wat betreft de schade bleek adjunct-direc teur Engels ma van Gusto optimistisch. „Het is geen groot bedrag. Alleen het stellingmateriaal en de zeildoeken zijn verloren gegaan," Het is nu precies één jaar geleden dat men begon met het bouwen van de „Viking I", maar waarschijnlijk zullen de brand jes weinig of geen invloed hebben' op de vastgestelde opleveringsdatum. Hans van der Sloot: „De jenever-industrie heeft eeu wenlang de ontwikkeling van Schiedam bepaald". Schiedam Hans van der SJoot, de 3I-jarige Schiedamse publicist, wil dat het oude graan- branders- en djstilleerambacht blijft bestaan. In zijn eentje is hij een actie begonnen die, als hij zijn 2in krijgt, tenslotte zal moeten eindigen m een goed lopende miniatuur-distilleerderij in het centrum van Schiedam, de stad die of we nu willen of niet altijd wel dé jenever- stad van Nederland zal blijven. Tot dusver had Van der Sloot nog niet zo veel succes met zijn onderneming. Het vorige ge meentebestuur van Schiedam liet zelfs door schemeren weinig of niets voor het plan te voelen. Van der Sloot kreeg de indruk dat men toen juist van de bijnaam jeneverstad afwilde. Van der Sloot vindt dat vreemd: „Alkmaar gooit toch niet zijn kaas in het water. De jeneverin- dustne heeft eeuwenlang de ontwikkeling van deze stad bepaald. Dat mag niet worden verz wegen." Sinds enige tijd heeft hij steun gevonden bij enkele PvdA-Tweede Kamerleden. Met één van hen, Piet de Ruiter, gaat hij dezer dagen over het plan praten. Inmiddels zijn er ook al vragen gesteld aan minister Van Doom (CRM). Volgens de Schiedamse publicist zullen er door zijn idee drie oude ambachten in ere worden hersteld: het brandersambacht, het koper sla gersambacht en het kuipersambacht. Meer over deze bijzondere „jenever-man" Van der Sloot op pagina drie. Schiedam Omdat de controle bij het aanbieden van bedrijfsvuil in de praktijk een bijna onmogelijke zaak blijkt te zijn, gaat de gemeente dit jaar voor alle bedrijven een heffing invoeren. Het is de afgelopen jaren meerdere malen gebleken, dat vele bedrijven in Schiedam illegaal een aantal plastic zakken aan de straatkant zet, zodat de reinigingsdienst denkt dat deze aan particulieren toebehoren. Bedrijven mogen maar een bepaald aantal zakken met vuil neerzetten en moeten daar voor een bedrag betalen. Het - gemeentebestuur stelt nu-voor dat alle gebrui kers van percelen, die een bedrijfstarief voor elektriciteitsverbruik hebben 84 gulden per jaar te laten betalen voor het ophalen van hun vuil Dit gebeurt dan twee maal per week met een maximum van zes zakken of een gelijk waardige door de dienst, vast te stellen, andere emballage per ophaal- beurt Wil het bedrijf meer vuil afvoe ren, dan zal er meer betaald moeten worden. Het tarief wordt namelijk verhoogd met 3 gulden pér maand voor elke plastic zak of emmer (inhoud: 33 liter) meer. Dit wordt 7,50 meer als de emmer een inhoud heeft van 80 liter. Volgens het gemeentebestuur is 'deze regeling rechtvaardiger en efficiënter dan de huidige. „Het blijft hu voor bedrijven altijd mogelijk vuilnis boven de toe gestane hoeveelheid aan te bie den door plaatsing .van huisvuil in de nabijheid". „Bovendien", beschuldigt de ge meente „is er een aantal bedrij ven In Schiedam, dat beweert geen afval te hebben, terwijl redelijkerwijs aangenomen moet worden dat zij wel vuil aanbieden, dan wel dit langs andere wegen trachten kwijt te raken". Volgens de gemeente wordt de nieuwe regeling nog urgenter nu in enkele 'gedeelten van de stad het huisvuil wordt afge voerd door containers. „Voor de bedrijven wordt het dan nog eenvoudiger om bedrijfsvuil zonder betaling af te voeren". De nieuwe regeling zal als de j gemeenteraad deze goedkeurt j per 1 april gelijk met de verhoging van de reinigings rechten (met 6 gulden naar 36 gulden per jaar) in werking tre den. Wat betreft het systeem van dé heffing verwacht de gemeente geen moeilijkheden. Net als de regeling voor het huisvuil, zal betaling geschieden via de GTB-heffing. Op het ogenblik •wordt met gewone nota's het ophalen van bedrijfsvuil be taald. 0| O 0| Schiedam - De Katholie ke Stichting voor So ciaal Culturele Arbeid heeft in een brief aan het ministerie van crm subsidie gevraagd voor het aantrekken van - d rie buurtwerkers. Het college van b. en w. heeft intussen laten weten zich achter deze aanvraag op te stellen. De e aanvraag dateert al van 11 juli 1973. Toen werd er overleg gevoerd met een verte genwoordiger van crm om in aanmerking te komen voor de subsi dieregeling jeugd- en jongerenwerk. "Nader hand werd echter ver- crm te schrijven. "Het werk in de wijk doet steeds meer een beroep op onze functiona rissen", aldus de KSCA in de brief. "Het sociaal-cultureel werk gaat onder deze overbe lasting lijden". In hun vergadering van 13 de cember vorig-jaar-hebben b en w besloten zich in beginsel positief op te stellen tegen over dit subsidieverzoek. Er zal naast het advies van het provinciaal opbouworgaan ook nog de mening van de Sociale Adviescommissie wor den gevraagd. De laatste ver gadert vanavond om 20.00 uur in het Stadskantoor. In deze vergadering zal ook de aanvraag van de KSCA wor den behandeld waarin een medewerker wordt gevraagd die zich speciaal gaat bezig houden met de problematiek van de werkloze jeugd, nomen dat de geh&n- Verdere agendapunten: de Stichting Algemeen Maat- teerde gegevens van de volkstelling niet aan sluiten op oude motiva tie", aldus de stichting. Het wordt nu echter steeds drin gender om een drietal mede werkers aan te trekken vindt de KSCA. Deze zullen dan worden gestationeerd in de werkeenheden De Kreek (Lange Haven), De Dukdalf (Rijnstraat) en Centrum Oost (dr. Zamenhofstraal). Daarom besloot de stichting medio dit jaar een,brief aan schappelijk Werk, de Stich ting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, ontwikke ling jeugdbeleid, de structure le positie van de sociaal raadsman en de opbouwcon- sulenfc stadsvernieuwing. Voor deze laatste post hebben zich bij de gemeente al een aantal gegadigden gemeld. Via advertenties in enkele (week)bIaden hebben zich ook al kandidaten gemeld voor de functie van jeugdarabtenaar in Schiedam. Schiedam - Op vrijdag 10 januari om 8 uur zal de raadscommis sie voor de VRÓM in de recreatiezaal van het Stadskantoor bijeen komen. Op deze vergadering zal onder meer worden gesproken over de aanschaffing en de "aankleding" van de huisvuilcontainers in Schiedam-zuid. De GTB-raadscommissievergadering die op donderdagavond aan staande om 8 uur zou worden gehouden, gaat niet door. Een en ander is besloten omdat er geen urgente agendapunten zijn en in verband met de komende begrotingsvergadermgen. Voor lopig is de nieuwe vergadering van deze raadscommissie vastge steld op 6 februari. Schiedam - Met verwondingen aan de neus is de Griek K, na een vechtpartij in de bar Cud Athene aan het Broersveld naar het Nolet Ziekenhuis ge bracht. Met enkele landgenoten had de man onenigheid gehad over een nog onbekende kwestie. Gewaarschuwde rechercheurs van de politie konden weirug verrichten, omdat de gewonde- Gnek geen aangifte deed. Na een medische behandeling in het ziekenhuis is hij terugge keerd naar het schip de Schil- Ias Kapitan dat op de scheepswerf van Wilton Feye- noord lag. Volgende week: begrotingsbehandeling Schiedam - Volgende weck maandag begint de gemeenteraad aan' de behandeling van de begroting 1975. Ook de nota's van overwegingen voor de periode 1975-1978 en het investeringspro gramma 1975-1978 zal dan worden besproken. Behalve maandaef 13 januari zal de raad ook vergaderen op woensdag l£ donderdag 16, maandag 20. woensdag 22 en donderdag 23 januan. Op de agenda staat verder een voorstel tot invoering van de zogenaamde onroerend goed belasting. Schiedam - De algemene begraaf plaats aan de Vlaardingerdijk .is sinds gisteren "verrijkt" met een fraaie vrijstaande sculptu re van de hand van de Schie damse kunstenaar Diet Wieg man (31), De plastiek die een lengte van meer dan drie meter heeft'en die plaats heeft gekregen dicht bij de ingang van de aula, stelt volgens de kunstenaar eigenlijk niets voor. "Het is een oer-vorm, die ik een eigen vorm heb gegeven", aldus Wiegman. Zijn "produkt" is te vergelijken met de Egyptische sarcofaag of met de Bretonse menhir. Op de foto de ontwerper (links) die de sculpture op de begraaf plaats samen met zijn collega Albert Verkade een stevige plaats geeft. De Schiedamse brandweer heeft vanmorgen in alle vroegte een felle uitslaande brand in een voormalige melkfabriek aan de Nieuwe Haven 181 geblust. Om even na half vier was daar door onbekende oorzaak een brand uitgebroken, die uiteind- elijk met liefst twaalf water stralen moest worden bedwon gen. „De vlammen konden zo gemak kelijk om zich heen grijpen, omdat in de fabriek nog vele tientallen lege plastic melkkra- tjes lagen opgestapeld. Als zo'n kratje brandt, ontstaat chloor gas wat het vuur alleen nog maar doet aanwakkeren," legde wachtcommandant Geratz van de brandweer ons vannacht m* De brand sloeg aan voor- er. terzijde van de oude melk la- briek uit. Omwonenden waar schuwden de politie, die op haar beurt ogenblikkelijk de brandweer inseinde. Het re chercheteam van de politie is vanochtend begonnen met het zoeken naar de oorzaak van de brand. Vele omwonenden werden opge schrikt door de brand, terwijl ook burgemeester Lems op de been was gekomen. Om tien over vier was de brand weer de brand meester. Daarna kon worden gestart met het na- bluswerk. De brandweer was de gehele verdere nacht bezig met het ontruimen van het pand De brandschade is nog onbekend, maar loopt vermoe delijk m de twee ton

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1