SCHIEDAMSCHE COURANT W 31 akïoosheid is ïiaiii gelijks gestegen ia Morgen groot feest bij Scliiedamse brandweer m HUBS Tunnel onder spoor- -m Actiegroepen maken aanvullen arbeidstekorten onmogelijk9' GAB VERHUIST MOGELIJK NAAR SCHIEDAM lijn. Vuurhaard in melk fabriek gevonden Jeugd grootste groep werklozen Kokend vet over voeten en handen Pieterman Schiedam: geen werktijd verkorting Cijfers opmerkelijk gunstig Korpsen uit omliggende plaatsen staan paraat f: J m^js Druk begin Bromfietser in ziekenhuis opgenomen URGENTE PROJECTEN WORDEN UITGEVOERD Voorzitter ir. Wilton van Kamer van Koophandel in nieuwjaarsrede: 59 Hollandia-gebouw niet geschikt 1 o /JA Vrijdag 10 Januari 1975 Oorzaak nog onbekend Schiedam Bij nader onder zoek van de brandweer en de recherche is gebleken dat de brand die afgelopen dins dag in de voormalige melk fabriek aan de Nieuwe Ha ven 181 heeft gewoed, be- gonnen is op de eerste ver- ■'".dleping van het gebouw, l 'Naar de oorzaak wordt nog intensief gespeurd. De eigenaar van het pand, de 1 CJVLC. Melkunie B.V„ uit Rotterdam is gisteren begon nen met het veilig stellen van het restant van de 23,000 plastic melkkratten die daar lagen opgeslagen. Inmiddels is wel gebleken dat het gebouw' als verloren kan worden beschouwd. De eer ste verdieping is geheel uit gebrand, evenals een gedeel te van de benedenverdie ping. Het vuur dat door de brand- weer werd bestreden met twaalf waterstralen en een waterkanon heeft zich zo snel kunnen uitbreiden om dat bet chloorgas dat bij de brandende plastic kratten vrijkwam het vuur aanwak kerde. Door dit gas is de 43-jarige hoofdbrandwacht W. R. tij dens de bluswerkzaamheden onwel geworden. Hij moest in het Nolet Ziekenhuis wor den opgenomen. "Schiedam Een bewoner!van de Havendijk, de heer Van der ïL, heeft een pan met gloeiend frituurvet over zich gekregen. Met derde graads brandwonden aan voeten en handen is hij op genomen in het Nolet Zie kenhuis. De man -had - geprobeerd om de frituurpan die op het gas stel in de keuken van zijn woning had vlam gevat, naar buiten te brengen. Hie rin slaagde hij niet omdat de pan te warm was. Van der R. liet de pan los en kreeg het kokende vet op zijn voe- ten en handen. Hij zag toch - nog .wel kans de wasemkap die 'boven het gasstel in brand was gevlogen te blus sen. De reeds uitgerukte brandweer hoefde daardoor niet in actie te komen. Een buurman heeft de gewon de man naar het ziekenhuis gebracht, waar hij is opge nomen, Het vuur heeft de wasemkap en een gedeelte wan het vloerkleed vernield. Schiedam De glashandel Pieterman BV aan de Nieuwpoortweg 12 is niet van plan om werktijdver korting voor een deel van haar personeel aan te vra gen. De zusteronderneming Pieterman BV in Ooster-' wolde in Friesland, heeft dit wel gedaan. De directeur van het bedrijf in Oosterwclde, de heer Akker- man, wil een werktijdver-, korting voor 25 van de 100 werknemers, Het gaat om ■ii een tweede termijn van zes weken. Deze zal maandag ingaan. Bij Pieterman in Schiedam is dit niet nodig, zo meent de directie. De glashandel heeft kort geleden de produktie van gehard glas geconcen treerd in de filialen in Oos- terwolde en Zoetermeer. Men zit nog met organisato rische problemen. In Schie dam produceert men alleen nog glas voor huishoudelijk gebruik, zoals spiegels, gla zen meubels en vitrines. Vijfjarige Peter loopt tegen aiitó Schiedam Nog onbekende verwondingen heeft de vijf jarige P. A. M. van E. uit Schiedam opgelopen op het - moment dat hij in de Gas- straat plotseling de weg op- liep en door een auto werd geschept De wagen werd bestuurd door de 27-jarige Schiedammer J. H.H. De jongen is naar het Nolet Ziekenhuis gebracht, waar hij is opgenomen. ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 261211 4 pagina's 100ste jaargang "no. '25215 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen/Schiedam In de cember is de werkloosheid on der de beroepsbevolking in het gebied dat ressorteert onder het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord nau welijks gestegen. Het aantal werkloze mannen steeg vorige maand met vijftig tot 1138. Bij de vrouwen bleef het aantal werklozen vrijwel gelijk, in de cember 465 (november twee minder). Deze cijfers steken erg gunstig af bij de landelijke. Vergeleken met dezelfde perio de van vorig jaar zijn er nu minder werklozen. „We zouden hier in december een stij ging van ruim 35 honderd werklozen gehad moeten hebben indien de lande lijke 'cijfers ook voor dit gebied zou den gelden", aldus GAB-directeur drs. IL J. Harberts. De jeugd van vijftien tot en met 22 jaar vormt de grootste groep werklozen. Een kwart van de werkloze mannen en 43 procent van de werkloze vrouwen behoort tot die leef tijdsgroep. De arbeidstijdverkorting speelt in dit ge bied een bescheiden rol. Zes bedrijven met ongeveer tweehonderd werkne mers hebben zo'n verkorting. Gisteren kwamen daar nog eens vier bedrijven bij, „Het gaat daarbij vooral om kleine bedrijfjes", zegt Harberts, „het zijn vloeiende cijfers. Werktijdverkorting wordt meestal slechts voor een periode van zes weken verleend". De meeste bedrijven die verkorting van werktijd hebben gekregen komen uit, de bouwsector. Volgens de GAB-direc-' teur is dat te wijten aan allerlei in spraakprocedures. „De voorbereiding stijd van diverse projecten duurt nogal lang. Niet dat inspraak slecht is, inte gendeel, maar de kleinere aannemers merken het in hun orderportefeuilles. De opdrachten laten langer op zich wachten". Nieuwe Waterweg-Noord is een van de weinige GAB's waar de aanvragen voor arbeidskrachten het aanbod over treffen, „De vraag overtreft het huidige aanbod met vijftig procent", aldus de directeur. In december 1973, aan het begin van de oliecrisis, had het GAB 637 aanvragen in behandeling, vorige maand waren dat er ruim duizend meer, namelijk 1668. De helft daarvan heeft betrekking op de metaalindustrie. Ook bij de vrouwen overtreft het aan tal aanvragen het aanbod (met veertig procent). Over de jeugdwerkloosheid zegt de GAB-directeur: „Het bedrijfsleven stelt zich kritischer op tegenover de jeugd. Als ze hun geld niet waard blijken te zijn, staan ze op straat". Als oorzaken wijst hij twee dingen aan: de invoering van het minimum jeugdloon en de tweede VDrmingsdag. „Vooral de middenstanders hebben het daar moeilijk mee. Ze zien vaak af van een arbeidskracht. Sommige vormings instituten willen dat de mensen precies op de voor de werkgever drukste dagen op het instituut komen", aldus Har berts, die niet tegen het vormingswerk is, maar onderkent dat een ondernemer dit als bezwaar zou kunnen ervaren. Stige CljTers - «flun- Wm tHilï v Een overzicht van de nieuwe brand weerkazerne die morgenmiddag offi cieel in gebruik zal worden genomen. Schiedam De plaatselijke brandweer is op dit moment bij een brandalarm in staat om onmiddellijk een eenheid bestaande uit een tankautospuit en een autoladder, uit te rukken die aan de allerstrengste technische kwaliteitseisen van deze tijd voldoet. Gelijk aan het moment dat morgenmiddag burge meester Lems de nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat officieel 2al openen, zal ook een splinternieuwe autolad der met de meest moder ne technische snufjes aan de brandweercom mandant worden overge dragen. Als alles normaal gaat zal nog voor 1980 al het „oude" mate riaal zijn vervangen en zal Schiedam qua technisch mate riaal een der modernste korp-, sen van ons land bezitten. De officiële opening van de nieu we kazerne gebeurt morgen om precies drie uur. Daarvoor zul len eerst een stoomspuit uit 1890 en een autoladder uit de jaren dertig (die speciaal daar voor uit het brandweermuseum in Hellevoetsluis werd gehaal- d) een tocht door de stad ma ken. Deze tocht begint om kwart over twee en gaat de volgende route: Huis te Rivier- weg - Broersvest - Koemarkt - Hoogstraat - Grote Markt - Ooievaarssteeg - Vijgensteeg -• Spinhuispad - Noordmolen straat - Nieuwe Kazerne. Een dolgelukkige brand- weercommandant („Een Het gehele brandweerkrops zo- n nieu- we^ beroeps als vrijwilligers we moderne Magims-ladder krijg je niet iedere dag hier Irene aan de Nieuwe Haven om aan de „uitruk-paal", beide hoogtepunten in zijn ge schiedenis te vieren. De burgers van Schiedam hoeven echter geen angst te hebben dat zij dan „brandweerloos" zijn. Brandweercommandant De Groot heeft een regeling getrof fen met de collega-korpsen in omliggende plaatsen. Boven dien hebben de brandweerlie den die „dienst" hebben een drankverbod opgelegd gekre gen. „Zeker voor zeker", meent De Groot. Schiedam De brandweer is het nieuwe jaar letter lijk zeer druk begonnen. Alleen al in de eerste week van januari is men net zoveel keren uitge rukt voor een branda larm als vorig jaar ge middeld per maand ge beurde. Zevenendertig keer loeiden de brandweersirenes in nog geen zeven dagen. Vorig jaar was dat 39 keer gemiddeld per maand. Schiedam Met een hersen schudding is de 33-jarige brom-, fietser C. L. de R.-J. met de ziekenauto van de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis gebracht. De vrouw had op de 's-Gravers- landseweg, bij de afrit van Rijksweg 20, geen vrije door gang gekregen van de 28-jarige a automobilist R.-'A. G. -uit -Am sterdam. Na de-botsing die hierdoor ont stond moest de vrouw in het ziekenhuis worden opgenomen. Vlaardingen - De gemeente kan gaan beginnen met de uitvoe ring van een aantal belangrijke projecten, die bovenaan op de urgcntielijst staan en waar voor de gemeenteraad a! toe stemming heeft verleend. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft Vlaardingen een vaste geldlening van 8,278.000 gulden aangeboden De belangrijkste projecten die nu onder handen genomen, kunnen worden zijn: het treffen van bouwkundige voorzieningen in een flatgebouw aan de Lissa- bonweg in Holy wegens huis vesting van twee peuterspeelza len; de aanleg van een nieuw riool in de Callenburgstraat; de herbestrating van de Pieter Ka rei Drossa artstra at tussen de Parallelweg en de Verheystraat Verder kunnen de aanloopkosten van de woningverbetering in de PKD en omgeving worden be taald; de reconstructie van het kruispunt Kethel weg/Van Lin- den van den Heuvellsingel al smede de asfaltering van een gedeelte van laatstgenoemde singel kan worden uitgevoerd en de berprofitering van de Eerste Van Leyden Gaelstraat kan bekostigd worden. De geld lening is inmiddels geaccep teerd. Vlaardirgen/Schiedam Het aantrekken van elders van geschoolde vaklieden, waar aan in diverse sectoren van het bedrijfsleven in het Rijnmondgebied nog grote behoefte bestaat, wordt vrijwel uitgesloten door het werk van actiegroepen. Dit heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas ir. B. Wilton .gisteren gezegd in zijn nieuwjaarsre de. Ir. Wilton zei, dat de in Rijn mond opererende actiegroe pen hebben meegewerkt aan het versneld tot stand ko men van miüeubeschermen- de maatregelen, maar dat ze tevens de oorzaak ervan zijn, dat Rijnmond nu fi guurlijk in een kwalijke reuk staat. Ook het teruglo pen van de bevolking met duizend inwoners per jaar in Schiedam en Vlaardingen, waardoor de middenstand achterop raakt moet vol gens de beer Wilton voor een deel hieraan worden toege schreven. In zijn rede zei de heer Wilton verder, dat op het Rijn mondgebied toegespitste se- lectieve investeringsheffing, er toe leidt, dat de onderne mingen een grotere terug houdendheid zullen betrach ten op het gebied van de investeringen. Dit is direct van invloed op de werkgele genheid in de bouwnijver heid en bij de constructiebe drijven; op iets langere ter mijn eveneens op de werk gelegenheid bij de betrok ken ondernemingen zelf. Ondanks de sombere geluiden uit het bedrijfsleven, zei ir. Wilton de toekomst, welis waar met enige zorg, maar zeker niet zonder vertrou wen tegemoet te zien. „De mens heeft bewezen een groot aanpassingsvermogen te bezitten. Dat is voor mij en voor u allen een reden tot optimisme", zei de heer Wil ton gisteren in het gebouw van de Kamer van Koophan del in Vlaardingen. Als voetgangersverbinding met de in aanleg zijnde re creatieve groenstrook langs de Nieuwe Waterweg (tussen de Schenkeldijk en het NS-station Maassluis-West) geven burgemeester en wethouders de voorkeur aan een tunnel onder de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland. De tunnel zou moeten komen ter hoogte van de Kwartellaan. Het college heeft liever een tunnel dan een brug, omdat dan geen werkzaamheden h-.-van te worden verricht aan de spoorfijn of de bovenleiding, de tunnel kortere toe- en afritten heeft en het landschappelijk aanzien niet aantast. Vlaardingen/Schiedam De rijksgebouwendienst bekijkt volgende week welke mogelijkheden de gemeente Schiedam biedt voor huisvesting van het Gewestelijk Ar beidsbureau. Het ge bouw waar het GAB nu gevestigd is aan de Vlaardmgse Van Slinge- landtstraat voldoet niet meer aan de eisen. Di recteur Harberts spreekt van „een wachtkamer derde klasse". „Op korte termijn gaan we naar een plaats, die met het open baar vervoer behoorlijk bereik baar moet zijn", aldus de direc teur. Wachten op een nieuw gebouw is volgens Harberts on mogelijk, dat duurt minstens drie jaar. „In het gebouw waar we nu zitten is het absoluut onmogelijk een goede service te verlenen", verklaart hij. De rijksgebouwendienst heeft al eerder een pand in Vlaardingen onder de loupe genomen, name-' lijk het HoUandiagebouw aan de Oosthavenkade. „Voor een tijdelijke behuizing is dat pand niet aanvaardbaar. Bovendien is een bedrag van 1,5 miljoen gulden nodig om het monumen tale kantoorpand aan onze be hoeften aan te passen", aldus Harberts. Een ander pand in Vlaardingen dat eventueel in aanmerking had kunnen komen, is het leeg staande bankgebouw aan de Westhavenplaats. „Dat pand is eigendom van Slavenburg's bank. Die bank zelf gaat het gebouw nu gebruiken". Volgens Harberts heeft Vlaardin gen verder weinig te bieden. De kans is groot dat het GAB naar Schiedam verhuist, uit die ge meente komt ook het grootste gedeelte van de clientèle, name lijk vijftig procent SCHltDAMSq -r Ja. ook u kunt deze Ideale krantenkombmatie 14 dagen lang. gratts en gebeel vrijblijvend, in de bus krijgen, Hei Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal-en intemalionaal nieuws, - de Scbiedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voorde prijs van een Prof iteer ervan' f S Mocht o n leuke veigetykmg k op o nt3e,i! a a ritte r<n in de eon dar i a«nanHeke< d* w| wekelijks unlove ding >aakt U kans op «en enciusevo i vooi de meesl originele mun- .ri|0ii|,e<v3 hot RN pigs Moonpiaais icieioon toaSt I hooi bi| t I I I. I I I I I I I J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1