SO 1ED HE COURANT Scliiedamse i idclenstand somber over to ekomst A Brandweer kan nu echt trots zijn LAAT PSP-PROTEST TEGEN VLOOTBEZOEK CDA-comité voor de vrouw Bedrijfssluitingen en opheffen van zaken aan de orde van de dag Aantal inwoners van Schiedam daalt nog steeds R. en w. willen woningen op open plek bij Borodinlaan i Plastic zak èn container Nieuwe kazerne officieel geopend fis flTL9nnb»nT aa" dS BreedStraat Wetenschappelijke kring over moderne stedenbouw 'Maandag 13 Januari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262565 - klachten dienst 261211 4 pagina's 100ste jaargang "no/25217 SCHIEDAM EN KETHEL Hoogstraat sluitingen aan de orde van de dag Schiedam De Schiedamse middenstand ziet de toekomst somber in. Dat blijkt duidelijk uit een overzicht die de Handels- en Bedrijfsraad aan de Kamer van Koophandel heeft verstrekt. De koop kracht neemt af en de bedrijfslasten stijgen. De marge tussen bruto winst en kosten wordt kleiner, aldus de SHB. ;„Er heerst grote bezorgdheid onder de middenstanders". De depressie rond de olie- meenteraad, hierover veront- crisis werd zonder be- rusting uitsprak, langrijke gevolgen opge- BEVREDIGEND lost, maar de economi sche moeilijkheden blij ken vorig jaar 2ich sterk te hebben toegespitst. Vooral de concurrentie in de food-sector met de supermarkten is toege nomen. „De supermarkten werken met abnormale prijzen", aldys^jle, .SHB. „De con- sument is sterk prijsbe- „Zelfs is er sprake van een wust geworden en koopt verheugend aantal nïeu- A1 deze sombere verwachtingen van de Schiedamse midden stand worden niet gedeeld door de tegenhanger van de SHB in Vlaardingen, de Mid denstands Centrale. Deze spreekt van een redelijk bevre digend verloop. De positieve ontwikkelingen zijn volgens de Centrale vooral te danken aan een goed ondernemersschap. daar waar hij denkt goedkoper uit te zijn. Hij mist echter een stuk per soonlijke service en voorlichting. Zaken die alleen de middenstander kan bieden". Wat betreft de speciaalzaken ziet het er aanmerkelijk minder slecht uit Vrijwel allen hebben omzetverhogingen gemeld, deels veroorzaakt door belang rijke prijsstijgingen deels door een gelijkmatige kwantitatieve omzettoename. Ook deze win kels voelen echter de concur rentie van de grote warenhui zen. Wat betreft de autoverkoop Is, na de energiecrisis, een dui delijke verbetering merkbaar. De SHB verklaart verder dat het slechte weer van de laatste maanden spelbreker is geweest bij de omzetontwikkeling. „Be drijfssluitingen en opheffing van zaken zijn aan de orde van de dag". Vooral de Hoogstraat moet het hierbij ontgelden. „De historisch gegeven Hoog straat is niet meer die belang rijke winkelstraat. Het gehalte aan zaken loopt sterk terug en zij, die reeds lang aan de Hoog straat zijn gevestigd, trachten met alle hun ten dienste staan de middelen, hun winkelstraat zo aantrekkelijk mogelijk te presenteren", aldus een somber verslag van de Handels- en Be drijfsraad. Zij zièt~wei een lichtpuntje in het succesvol functieleren van de koopavond op donderdag. „Het geeft een belangrijke Im puls aan de verkoop", ver klaart de SHB. Ook al een strop voor de midden stand is de vertraging van en kele jaren van de bouw van het winkelcentrum aan de Zwaluw laan in Kethel. Nu de discussies over het wel of niet slopen van het raadhuisje zijn verstomd {het gebouwtje wordt nu in de bebouwing opgehomen), gaat de verkeersvoorziening weer een grote rol spelen. „Verder uitstel betekent een aan zienlijke verhoging van de bouwkosten", alarmeert de SHB. „Zowel de Stichting Win kelcentrum Kethel als de finan cier zijn klaar voor de start De plannen zijn gecorrigeerd. De woningbouw is geregeld. Wat kan er nu nog in de weg staan?" Ook de verdere ontwikkelingen in de binnenstad worden met arg waan bekeken, „Enthousiast is men begonnen met de onteige ningsplannen. Diverse winke liers werden benaderd en regel den min of meer hun zaken. Langzamerhand raakte men vertrouwd met de gedachte, dat het hernieuwen van de binnen stad onvermijdelijk- en zeer noodzakelijk was. De leefsfeer wordt belangrijk beïnvloed. Men heeft geen achterland meer", aldus de raad, die al eerder in een brief aan de ge- we vestigingen van on dernemingen in de de tailhandel en dienstver lening", aldus de Vlaar- dingse Middenstands Centrale, die het heel wat optimistischer ziet dan de SHB. Schiedam De bewonersvereni ging 'zuid vindt het bespotte lijk, dat volgens een'ambte naar van de VKOM-dlenst de stankoverlast rond de buis vuil containers het beste kan wor den voorkomen, als de bewo ners het huisvuil eerst in plas tic zakken doen alvorens naar een container te stappen. „Die containers zijn er toch niet alleen om het de mensen van de VROM, die het vuil komen ophalen, gemakkelijker te ma ken, omdat zij immers niet meer huis aan huis zakken op hoeven te halen?" zo merkte een vertegenwoordiger van de bewonersvereniging op tijdens een vergadering van de VROM- commissie, afgelopen vrijdag avond in het Stadskantoor. „De container was er toch ook ter vervanging van de voor het mi lieu schadelijke plastic zak?" vroeg hij zich af. De bewoners- vereniging had van een VROM- ambtenaar te horen gekregen, dat vanwege de stank bij de containers bewoners van de Gorzen hun huisvuil beter eerst in plastic zakken kunnen doen voor zij het in de containers storten. VROM-directeur E.T. Kraan deel de mee, dat het best mogelijk is, dat in de toekomst de Gorze- naren het verzoek krijgen om de plastic vuilniszak weer te gebruiken. De stoomspuit, een stukje antiek uit het brandweer museum, voor öe kazerne aan de Huis te Riviereweg dat sinds zaterdag ook eed brokje verleden is. Een druk op da knop van een antieke brandmelder uit door burgemeester Lems geopend. niet echt uit te gr Schiedam Met veel lawaai is zaterdag de nieuwe brandweerkazerne officieel geopend. Burgemeester Lems, tevens hoofd van de Schiedamse brandweer, deed dit door in het moderne gebouw een ouderwetse brandmelder in werking te stellen. Op het zelfde, moment dat dit antiek stukje straatmeubilair begon te loeien kon brandweercommandant De Groot de nieuwe supermoderne Magirus-autoladder in gebruik nemen. Beide aanwinsten zijn op zaterdag 18 en 25 januari te bezichtigen. Aan de Breed straat wordt dan „open-huis" gehouden. De plechtigheid in de garage van de kazerne werd vooraf gegaan door een optocht van een stoomspuit uit de vorige eeuw en een autoladder uit de jaren dertig. Ouderwetse spuitgasten reden met deze museumstuk ken uit het brandweermuseum in Hellevoetsiuis van het oude gebouw aan de Huis te Riviere weg naar het nieuwe terrein, op de plaats waar vroeger de bekende „vuurwaterindustrie" was. Schiedam De plaatselijke afdeling van de PSP heeft in een brief aan de Schie damse gemeenteraad gevraagd om terug te komen op het besluit om bij de viering' van het 700-jarig jubileum van de stad een vlootbezoek toe te laten. Militair vertoon tijdens de feestviering is niet prettig, vinden de pacifistisch-socialis- ten. Het college van b. en w. is van mening, dat de PSP wel erg Iaat is met de schriftelijke reactie. Reeds op 10 sep tember vorig jaar bepaalde het college het standpunt. De mening binnen het college waren hier over duidelijk verdeeld: burgemeester A. Lems en de wethouders C. J. RL Bolmers en B. E. Collè vonden militair vertoon een opluistering van het feest, terwijl wethou- ders J.K van der Wilk, C, Zijdeveld en C. Visbeen-Stroman he vlootbezoek wilden weren. De gemeenteraad hechtte op 23 december haar goedkeuring aan het feestprogram ma, waar het vlootbezoek deel van uit maakt. kwam geen brandmelding bin nen. Ongeveer driehonderd genodig den, waaronder ook de oud- commandanten Passchïer en De Jager, luisterden naar de openingswoorden van de bur gervader, die ook bij de laatst uitslaande brand in Schiedam aanwezig was. Denkend san die brand in de vroegere melkfa briek aan de Lange Haven ont» hulde hij er nu over te denken om de verordeningen wat be treft opslag van goederen te gaan herzien. Commandant De Groot vertelde hierna dat reeds nu blijkt dat de kazerne te klein is. Het ruim tegebrek zal volgens rijn zeg gen in de toekomst nog nij pender warden. Toch had hij voor de hoofdambtenaren die zich voor de realisatie van de nieuwe kazerne hadden inge spannen een wapenschildje van de brandweer over. Wethouder Bolmers van financiën kreeg een kopie van de brandmelder. Behalve de tweede bouwfase van het gebouw, waarbij dan het ruimtegebrek opgeheven zou worden, staan ook nog een adembeschermings-, duik- en een hulpverlen ïngswag en op het verlanglijstje van de brand weer. „Het volmaakte moet dan ook nog komen", wist de districtsin specteur voor de brandweer in Zuid-Holland. Schiedam Het Christen Demo cratisch Appèl, waarin de poli tieke partijen KVP, ARP en CHU participeren, heelt in het kader van het door de Verenig de Naties uitgeroepen jaar van de Vrouw een voorlopig comité gevormd. Dit bestaat uit drie bekende CDA-vrouwen, namelijk me vrouw L.C. Bot-Don, mevr, A. M. S. Rosman-Koren en mevr. RL A. C. Taverne-van Cam pen. Het is de bedoeling dat dit comité op korte termijn gaat bekijken hoe in Schiedam in samenwerk- i ing met de daarvoor in aanmer king komende organisaties acti viteiten ontplooid kunnen wor den. Voor meer inlichtingen hierover kan men zich melden op de volgende adressen: mevr. Bot, Mgr. Nolenslaan 302, teL 707914; mevr. Rosman, Olmen laan 6, teL 704019 en mevr. Taverne, Warande 123, teL 265696. Schiedam Het aantal inwoners van Schiedam loopt nog steeds gestaag terug. Volgens de bevolkingstatistiek van de gemeente blijkt dat er op 30 november 1974 78.928 inwoners waren. Een maand eerder, op 31 oktober 1974, waxen dat er 78.980. In vergelijking met de statistiek van 31 december 1973 <79-831) betekent dat er in elf maanden ongeveer negenhonderd personen uit Schiedam rijn vertrokken- In de maand november werden er 66 kinderen geboren, maar daartegenover stond dat er 44 inwoners overleden. In totaal vestigden zich 321 personen in Schiedam, maar in diezelfde maand vertrokken er 395. Schiedam Het college van bur gemeester en wethouders vindt dat het onbebouwde terrein in Groen oord, dat wordt omslo ten door het Sibeliusplein, de Borodinlaan en de Suetana- laan. een woonbestemming moet krijgen. Hiermee volgt het college het ad vies op van de commissie voor stadsontwikkeling en voor stadsuitbreiding die onlangs vergaderde. Op het bedoelde terrein wil men ook een schakelstation voor de elektriciteitsvoorziening laten bouwen. Dat schakelstation zal dan later worden .aangekleed* met beplanting. College vraagt, om subsidie voor orkest Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam wil len de gemeenteraad voorstel len om subsidie te verlenen aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Het college van b. en w. betreurt het, dat in deze stad zo weinig van dit goede orkest gebruikt wordt ge maakt Schiedam De wetenschappelij ke kring Schiedam/Vlaardmgen komt op maandag 20 januari om 8 uur bijeen in het gebouw van de Nederlandse Protestan tenbond aan de West vest 92. Prof. J. B. Bakema, buitenge woon hoogleraar architectoni sche ontwerpen te Delft, zal dan spreken over het onderwer- p: .Moderne stedenbouw". SCHl£DAMSa IW—N*" - -T udr^1 mm Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheel vrijblijvend, in de Dus krijgen. Het fiotterdamsch Nieuwsblad met nationaal* en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur .plaatselijk meuws. Twee kranten voor de prijs van een, Profiteer ervan' P S Mocm a n leuke vevgeiijking kunnen bedenken als aanvullmg oo ondenaanoe im >n de non dan maa'M u kans oö een e<dus>e*e gasaansieker d«* mij wekelijks witloven «ocu'detneesionninele'nzea- <J'n9 i JA I woonplaats leletoon hei RN plus 70)1! I hoon ötf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1