'Rotterdam houdt afbouw Tran de bimi en stad tegen' 111 li Nieuwe regisseur Krijgli de claere m Voorlopig nog geen definitieve beleidsnota's" „Milieu niet 'alleen in Rijnmond bewaken" voor leeuwen" Maasstad wil nog steeds metrolijn door centrum Negenjarige Deborah door auto gegrepen STEREO Van der Wilk ontraadt CDA-. amendement Instortingsgevaar aan de Roosbeek Lekverlies zal er Samen wonen of getrouwd: geen verschil .VESTIGINGSBELEID MOET SOEPEL ZIJN" Onderbezetting drukt zwaar op Schiedams politiekorps /JA Donderdag 16 Januari 1975 Schiedam/VIaardingen In het repetitielokaal zijn de medewet- kers aan de grote show ,,Krijgh de claere" die de theaterbijdrage gaat worden aan de viering „700 jaar Schiedam" voorgesteld aap de nieuwe regisseur Ad Hoeymans. Hij komt in de plaats van de Amsterdammer Cok Hennema die aanvankelijk de regie zou voeren. Uit zakelijke overwegingen moest hij hier van afzien. In het we- reldje van het plaatselijke ama teurtoneel is Ad. Hoeymans geen onbekende. Hij regisseer de vorig jaar de eerste vrije - productie van de sectie toneel S. G. „Fluister het eens in m'n goeie oor". Ook de tweede pTO- ductie, waarmee de Nieuw jaar s voorstelling door plaatse lijke amateurs werd verzorgd, leidde eveneens tot een groot succes. De medewerkers kregen van Ad Hoeymans niet alleen diens vi sie te horen over hoe hij de zaken wil aanpakken om ook van „Krijgh de claere" iets te maken waarover in Schiedam nog jaren zal worden nage praat De aankondiging als een „revue" is overigens niet juist gebleken. Het belooft een muzi kale show te worden waarvan de taferelen meer weg hebben van kleine en sprankelende mu sicals. Aansluitend op deze kennisma king was er een bespreking met de staf van medewerkers op de achtergrond. Bij de regie wordt Ad.Hoeymans geassis teerd door Leny Vos, Koos de Groot en Chris Dessing. De Choreografie Is van de Vlaar- dingse danspedagoge, Anneke van Geldren die tevens de meeste balletten instudeert. Waarschijnlijk zal ook Rudolf Fitskie hierbij een taak krij gen. De staf van Krijgh de clae re tijdens de kennismakings ontmoeting met de nieuwe regisseur Ad Hoeymans. De decors komen van Theo Bos kamp verbonden aan het Rot terdams toneel. De maquettes hiervan kwamen voor de eerste keer op tafel. De productie is in handen gesteld van Henk Berg hierbij geassisteerd door Paul Segaar en Teus Hemmin- ga. Componist, arrangeur, koor en orkestleider is Dick Borst De teksten zijn van Ed Verkade en Chris Bezooien. Voor de pre mière hoopt de productieleiding Regisseur Ad Hoeymans nog minstens vier keer te kun- nen repeteren op het podium van het vernieuwde Passage Theater waar de show onget wijfeld' volle zalen zal gaan trekken. Wethouder Zijdevefd ..'.Rotterdam hoofd schuldige KANTTEKENING Het linkse programcollege van Schiedam heeft gisteren zijn eerste vuurdoop goed doorstaan. Vooral de drie „nieuwelingen" (Van der VVilk, Zijdeveld en Visbeen- Stroman) verdienen een pluim voor de wijze waarop zij gisteren in eerste termijn de gemeenteraad hebben beantwoord. Vooral wethouder Zijdeveld demonstreerde dat de zware post van stadsontwikkeling voor hem niet „te veel" is. Vanavond worden de vijf wethouders en de burge meester opnieuw „voor de leeuwen geworpen". In feite i& deze confrontatie raad- College nog zwaarder. Giste ren konden de wethouders immers hun verhaal van het brief je voorlezen. In tweede instantie zal het uit het blote hoofd moeten. Dat zal vooral voor wethouder Clara Visbeen, die volgens velen nog steeds de „zwak ke plek" van het college Is (hoewel anderen na haar uitstekende maidenspeech daar aan zijn gaan twijfe len) toch een hele kluif wor den. Gezegd moet worden dat ook burgemeester Lems in korte tijd zijn lesje goed heeft ge leerd'. Terecht gebruikt hij (nu hij aan de andere kant van de tafel zit) de kennis en ervaring die hij tijdens zijn fractievoorzitterschap in de Rotterdamse raad heeft opgedaan. Met zijn va derlijke, soms vermanende woord wekt hij echter zo nu en dan de indruk dat hij „het beter weet". Een man van zijn formaat moet we ten dat Schiedam geen Rot terdam is. Geografisch mis schien erg dicht bij elkaar, maar voor de rest een he melsbreed verschil. rekend op de bouw van 386 woningen, terwijl er 120 zullen worden onttrokken. GEOPROJECT Wat - betreft-»-de—-maatschappij Geoproject dïe renovatie in de wijk West wil gaan aanpakken, zei Zijdeveld: „Ik voel er niet veel voor om met huid en haar aan een - projectontwikkelings- maatschappij vast te leggen. Daarom hebben we ook het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten uitgenodigd om met een rapport hierover te komen. We zullen de twee nota's dan tegen elkaar afwegen". EMPEO Over de projectontwikkelings maatschappij waar de gemeen te wel gedeeltelijk aan vastzit, Schiedam Bij het onvoorzich tig de rijbaan van de Troelstra- laan opgaan heeft de 9-jarige Deborah Knaap uit Schiedam een hersenschudding en een ge kneusde rechterarm opgelopen. De 42-jarige automobilist K. A., eveneens uit Schiedam, kon het voctgangstertje niet meer ont wijken en raakte haar. Het meisje is met de ziekenwagen van de GG. en GD voor opname naar het Gemeente Ziekenhuis gebracht Schiedam De gemeente Rotterdam is de hoofdschul dige wat betreft de. stagnatie van de binnenstads- pïarinen in Schiedam. Wethouder C. Zijdeveld van stadsontwikkeling liet dat gisteravond duidelijk blijken tijdens de tweede vergadering over de begro- ting 1975. „Rotterdam heeft bij Gede-- puteerde Staten nog steeds een bezwaar schrift liggen tegen het besluit van onze gemeen teraad. om de.metro uit het stadshart te weren", aldus Zijdeveld. Totdat GS een besluit heeft ge nomen kan men op het geplande metrotracé niets doen. Het tracé loopt precies door dat gebied in het centrum waar woningen moeten worden ge bouwd. De gemeente kan ook niet aan een ander project beginnen omdat voor die andere plannen ook weer be zwaarschriften bij de provincie liggen. De wethouder hoopt dat het gemeentebestuur van Rotterdam het bezwaar schrift intrekt. „Het is de vraag of de metrolijn naar het Marconiplein in Rotterdam en dus ook naar Schiedam wel spoe dig wordt aangelegd. Als dat niet gebeurt kan ik niet voorstellen waarom Rotterdam dat bezwaar schrift zal handhaven", aldus Zijdeveld. Hij zei dit naar aanleiding van een voorstel aan de Rotterdamse gemeente raad om de zogenaamde westlijn(naar het Marco niplein) vooralsnog niet te bouwen, maar eerst de oostlijn aan te leggen. Dit omdat minister Wes terterp geen extra geld voor de metroaanleg be schikbaar stelt. De meer derheid van b. en w. van Rotterdam s7aat achter het voorstel'om eerst de oostlijn (naar Ommoord) te bouwen. t „Het is een vervelende zaak", aldus Zijdeveld in zijn betoog, vooral ge richt tegen de felle aan vallen van CDA en WD tegen zijn binnenstads- beleid. „We zouden al aan het bouwen van de tweede fase bezig kun nen zijn, .als dat be zwaarschrift er niet lag. We moeten nu het ver lossende woord van Ge deputeerde Staten af wachten", De uitspraak hoopt hij binnenkort te krijgen. Etnpeo (dochteronderneming Hij beloofde op korte termijn van Bredero) die voor het nieuw te bouwen stadshart werd aangetrokken, vertelde Zijdeveld dat dit nog steeds een heet hangijzer betrof. contact op te nemen met de leden die in de speciale Empeo- commissie (die het contract met de maatschappij zou bekijken) zaten of nog steeds zitten. De bezorgdheid over het op de hel ling zetten van de commissie deze is al een jaar niet meer bijeengekomen deelde hij met de woorden: „Voor mij is dit ook een duistere zaak". WONINGBOUW Op aandrang van PvdA-fractie- leider J. de Jong vertelde de wethouder verder dat er in 1974 323 woningen in Schiedam waren bijgekomen, 119 huizen werden aan het woningbestand onttrokken. Dit jaar wordt ge- Schiedam Wethouder Zijdeveld (stadsontwik keling) heeft gisteravond tijdens de begrotingsbe handeling voorgesteld aan mevrouw Taverne (CDA) en de heer Ver- bulsdonk (VVD) om hun kritiek ten aanzien van het stageneren van de woningbouw in de bin nenstad op een band op te nemen en die voortaan af te draaien. De afgelopen maanden hebben deze beide politi ci regelmatig hun gram geuit hierover en ook af gelopen maandag was dit weer het geval. Zijdeveld: „Misschien kun nen ze dat dan in stereo doen, want ten aanzien van dit punt wijken de standpunten van VVD en CDA niet zoveel van elkaar af. Dat zou in ie der geval geen proble men geven met de tech nische kanalen". Schiedam De wethouder van welzijnsaangelegenheden, J. van der Wtlk, raadt het amen dement van het CDA om de subsidie van jeugd- en sportver enigingen te verhogen, af. Tijdens de begrotingsbehandeling vertelde hij liever hier mee te willen wachten, totdat de inte rim rijksbijdrageregeling zou afkomen. „In ieder geval zou ik de twee regelingen willen splitsen. De grondslag voor subsidies zou den bovendien niet per lidmaat moeten worden verleend", al dus Van der Wilk. Het CDA had graag gezien dat de huidige subsidieregeling van vier gulden per lid tot 7,50 gul- den zou worden verhoogd, S3» -J K'.AS De Roosbeek, achter de Hoogstraat, is afgesloten met twee hoge hekken. Een bord waarschuwt voor het instortingsgevaar van twee pandjes die in een desolate toestand verkeren. Van grote afstand zijn de scheu ren in de muren te zien en bij tijd en wijle komt een brok steen naar beneden vallen. Dat blijft het waarschijnlijk ook wet zolang Gedeputeerde Staten nog niet over de be zwaarschriften tegen de binnenstadsplan- nen heeft geoordeeld. Tot die tijd blijven ook de palen staan die de barstende muren ondersteunen, de ge bouwtjes moeten eerder4van ellende elkaar gezakt zijn. Schiedam „Het is een illusie te verwachten dat dit college in maart met volledige beleid snota's voor de komende jaren op tafel zal komen. Dat is een onmogelijke zaak. We moeten daarvoor meer tijd hebben". Aldus reageerde gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling burgemeester Lems op de vraag van de PvdA-fractielci- der De Jong die tijdens dit marathon-debat over de nota's van overwegingen voor het be leid voor de komende vier jaren had verlangd dat de definitieve beleidsplannen toch wel over enkele maanden naar buiten zouden moeten komen. „De raad zou er qua werk zelf ook met eens aan toekomen. Er is nog zoveel werk. Neem bij voorbeeld de herstructurering van de raadscommissies", zo vervolgde de burgemeester. Naar zijn zeggen is het zeker dat de meerjarennota's er zul len komen. Wel zullen dan eerst de prioriteiten van het beleid moeten worden uitgezet. „Daarom zullen er eerst op korte termijn wel nota's komen over verschillende specifieke onder werpen die dan apart kunnen worden behandeld". Wethouder Boimers (financiën) had al eerder op de avond op de onmogelijkheid van het op zo'n korte termijn verstrekken van definitieve nota's gewezen. Hij meende echter dat het in vesteringsprogramma, dat bin nenkort door de raad zal wor den behandeld, een eerste lijn is van het beleid dat zal word- -i gevoerd. altijd blijven Schiedam "Lekverlies zal er altijd wel blijven. Het gaat er alleen om het zoveel mogelijk terug te dringen". Met deze woorden reageerde gis teravond wethouder Boimers op de aanvallen van de opposi tie dat er nu eindelijk eens wat moet worden gedaan aan het in hun ogen zeer grote lekverlies in het Schiedamse -waterlei dingnet, "Ik geef toe dat het enige jaren geleden erg was. Bijvoorbeeld in 1972, toen er sprake was van 20 procent. Maar ,toen was er ook een grote zinker stukge- raakt Nu zitten we op de negen procent en het landelijk gemid delde ligt tussen de 9 en de 11 procent", Boimers verwacht overigens niet dat op korte termijn alle wonin gen in Schiedam een eigen wa termeter zullen hebben. Hij zet te uiteen dat men bezig is om een verordening op te stellen, zodat de gemeente in deze meer bevoegdheden krijgt „Maar zelfs dan zal het zeker nog lus sen de dne en de vijf jaar duren voor het zover ts'\ zo zei hij. Schiedamse burgemeester: Schiedam Burgemeester Lems van Schiedam vindt dat het tijd wordt dat er ook in Zuid-Limburg en in Gelderland een Dienst Centraal Milieu Beheer moet komen. Op dit moment is er zo'n dienst alleen maar in Rijnmond. Schiedams eerste burger zei dit gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling toen hij sprak over de onderbezetting van het ambtenarenkorps in zijn gemeente. „Onlangs hoorde ik weer 20'n bericht van deze dienst voor de radio en. toen dacht ik: „Die ambtenaar die van plan was om nog eens te solliciteren naar een baan in Schiedam zal dat idee wel onmiddellijk uit zijn hoofd zetten". Volgens Lems is er op deze wijze een vertekend beeld ontstaan en komen steeds minder ambtenaren ertoe om bij de Schiedamse gemeente te werken. Een tweede argument voor de onderbezetting bij zijn ambtenaren korps is volgens hem dat teveel mensen nog steeds denken dal een ambtenaar „stoffig werk doet en stoffige stukken, in zijn laden stopt". Bij toewijzing van woningen Schiedam Het-maakt in de gemeente Schiedam niets uit of jt als woningzoekende gehuwd bent of dat je met iemand (desnoods van hetzelfde geslacht) samenwoont. Burgemeester Lems zei dit gisteravond tijdens de begrotingsbehan deling van de gemeenteraad. „De aanwezigheid van het trouwboekje is niet bepalend voor he* toewijzen van een woning", zo stelde hij, „maar in dit soor- gevallen zullen voor iedereen de nu gestelde criteria worder verlangd". Op dit moment rijn er in Schiedam 3286 woningzoekenden, die "a in deze plaats wonen. Verder rijn er nog 398 die een zogenaamc Rijnmond-paspoort bezitten en die ook in Schiedam willen gaai wonen. - De burgemeester verklaarde met belangstelling uit te zien naar%e rapport dat Rijnmond op dit moment opstelt over de wordng schaarste in dit gebied. Wethouder Boimers: 9? Schiedam Wethouder Boimers (financiën) is van mening dat he vestigingsbeleid van Schiedam soepel- moet rijn. „V»'e moete- flexibel zijn en we moeten elke aanvraag van een bedrijf op zij. eigen merites beoordelen", zo zei hij gisteravond tijdens d be gr o tings be handel ing. "Verder stelde hij dat de Selectieve Investerings Regeling die vermoc delijk binnenkort van kracht zal worden zwaar drukt op ht bedrijfsleven dat plannen heeft om te gaan investeren. „Het büjft een rem", aldus Boimers. „Verder is het nu eenmaal z dat op een afstand van 50 100-kilometer van Schiedam dtr grow goedkoper is en de bodemgesteldheid vaak beter". Volgens de wethouder is het op dit moment nog maar de vraa of de industrie nog wel zo staat te dringen om zich hier te vestirer Wethouder Boimers zei verder dat rijns inziens nutsbedrijven gec, winst moeten maken. „De kosten van energie rijn zo hoog rl, - je je moet afvragen of zo'n bedrijf wel winst moet maken" Schiedam De personele onderbezetting van de Schiedamse politi drukt zwaar op het korps. Evenals in Rotterdam bedraagt dez thans tien procent, met andere woorden naast het huidige bcstan van ruim 140 man is er nog plaats voor zeker dertien politieagei ten. Dit bleek gisteravond tijdens de begrotingsbehandeling van d gemeenteraad uit het betoog van burgemeester Lems. s Jin feite drukt deze onderbezetting in Schiedam zwaarder dan 41 Rotterdam, want daar wordt de norm één agent op 300 inwoner gehanteerd, terwijl die in Schiedam één op 50Q bedraagt, Bovtr dien is het zo dat je in een korps van ruim 1300 man gemakkehjkp een „gat" kunt opvangen dan in zo'n klein politieapparaat". Met nadruk wees hij erop dat er soms te veel van het poHtieT personeel wordt gevraagd. Schiedam leverde bijvoorbeeld tijden de gijzeling onlangs in de Franse ambassade in Den Haag 2,00" manuren. Verder werden er vorig jaar 7.000 overuren uitbetaal:: Het aantal overuren dat werd „betaald" in Vrije tijd is daarb. niet meegerekend. SCHItOAMSa Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombmatte 14 dagen lang, gratis en geheet vrijblijvend, m de bus krijgen. Het Rotterdamse)» Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Scfnedamsche Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de pnjs van een Profiteer ervan' P S Mocht u n leuke vergelding Kunnen Deden Ken <sh aanvulling 00 onderjtaande nn m d# oon aan «naakt U Mniop een ««clwave gauan*iek*r de »<i we*eli|ks uitloven <Je mee-sl ongineie i nri-n «oonoiaai* telefoon Mils I hoort Dl) w Koon s en -rtubfcjtenfl «et l t Y t- I I i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1