SCHIEDAMSCHE COUFANT Gorzen aren boos over voorkeursbehandeling Groenoord Zuid houdt dr ie informatieavonden ove woonstraten IN '76 WEER RICHTLIJN WONINGBOUW Merendeel PvdA tegen gebruik herbiciden „Aankleden" van containers Raadslid wil BR-geld laten schrappen WD betreurt hogere bijdrage aan Rijnmond Jeugdige dieven gepakt Wegdek vol butterscotch Begin 1976 klaar met herbestrating Ongebruikte landijsbaan: ermee Woensdag 22 Januari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 100ste jaargang no. 25225 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL SCHIEDAM In de Gorzen is men boos over het feit dat de gemeente van plan is om een aantal containers in Groenoord fop het Bergpleïn) „aan te kleden" en te verfraaien. Enkele leden van de bcwonersvereniging Zuid vinden namelijk dat eerst de containers in de Gorzen aan de beurt moeten komen. „Demonstratieve actie" Schiedam - Het Pv tl A-raadslid Van der Veer wil dat de bij drage die de gemeente Schie dam aan de BB moet betalen uit de begroting wordt ge schrapt Daartoe heeft hij een amendement ingediend. Van avond zal de gemeenteraad hierover stemmen. Financieel heeft het aanvaarden van deze wijziging geen gevolg, want de gemeente is te alle tijde verplicht om deze bijdrage aan de BB te betalen. „Als we op - deze demonstratieve wijze duidelijk maken bij Gedepu teerde Staten dat we er niet op gesteld zijn, dan hebben we voorlopig al genoeg effect", al dus Van der Veer, die het overi gens verheugend vond dat in de begroting ook geld is opgeno men voor een centrale rampe- norganisatie. Schiedam - Driehonderd dozen met elk vier kilo butterscotch chocolade-tabletten zijn giste ren op Rijksweg 20, bij het Kethelplein in Schiedam, var een vrachtwagen gevallen en op het wegdek terecht geko men. De chocolade die zich over een lengte van vijfhonderd meter over het beton had verspreid werd door de plaatselijke brandweer met twee nevelstra- len van het wegdek gespoten. Het wegverkeer heeft van dit lui- lekkerland-tafereeltje slechts lichte vertraging ondervonden. De politie vermoedt dat de lading die afkomstig was uit Nieuwe Wetering en gebracht werd naar de Margriethaven is gaan schuiven. Automobilisten op de bon bij radarcontrole Schiedam Vijf automobilisten zijn op de Churchillweg be keurd voor te hard rijden. De hoogste snelheid die de radar- installatie tijdens de twee uur durende snelheidscontrole regi streerde was eenentachtig kilo meter per uur, De toegestane snelheid is vijftig kilometer. Weer brommers w beslag genomen Schiedam Opnieuw zijn bij snelheidscontrole twee brom fietsen in beslag genomen, die na enig opvoeren harder kon den rijden dan is toegestaan. De politie die de laatste twee weken op verschillende plaat sen in de stad heeft gecontro leerd stond dit keer met de curvometer op de Schledamse- weg. Daar bleken de bromfietsen van de 17-jarige P-J.T. en de 1 B-jari ge MJ3., beiden scholieren, 62 en 70 kilometer per uur te kun nen rijden. De voertuigen zijn meegenomen naar het hoofdbu reau van politie aan de Lange Nieuwstraat» De bewonersvereniging heeft ai maanden gele den het verzoek inge diend bij de gemeentelij ke reinigingsdienst om de dertig containers, die in de Zuidschiedamse wijk staan, een nieuw jasje te geven. Het ver baast ons dat de VROM- dienst nu eerst streeft naar verfraaiing van containers op het Harg- plein", aldus de leden van de bewonersvereni- ging. De voorzitter van de vereniging, de heer A. Zwambom, heeft de voorkeursbehandeling van de VROM al ter sprake gebracht in een bestuursvergadering van de bewonersvereniging. Gisteren vertelde hij ons ech ter, dat het bestuur nog niet zo verontrust is. „Per slot van rekening gaat het college van b en w aan de gemeenteraad voorstellen om een krediet uit te trekken van €0 000 gulden voor het aankle den van tachtig nog aan te schaffen afvalbakken, die in Zuid komen te staan", aldus Zwamborn. In de Gorzen staan echter al der tig containers, sinds de VROM vong jaar besloot om met deze manier van huisvuil ophalen te experimenteren. Een enquête werd gehouden en het bleek dat de meeste bewoners van het gebied, waar de bakken waren geplaatst, niets tegen de contai ner op zich hadden, maar wel tegen het grauwe en ongezellige uiterlijk ervan. Daardoor kwam de bewonersvereniging op het idee om door middel van een verfje of door plaatsing van een heg rond de containers het straatbeeld op te vrolijken. ,Het zit ons dwars, dat de VROM nu eerst naar het Hargplein stapt, alvorens de dertig al aanwezige containers in Zuid een beurt te geven", aldus de bewoners van de Gorzen. Volgens de VROM is er in de Gorzen sprake van ongeduld. Directeur E. T. Kraan acht de kritiek overbodig. In een verga dering van de VROM-commis- sie deelde hij al eens mee, dat men in Zuid wil wachten met de aankleding van de contai ners. totdat de straten zijn her- profileerd, „Wachten is beter, in verband met herbestratuig. Bij De containers op het Harg plein. die de VROM het eerst een „opknapbeurt" wil ge ven. Daarna de Gorzen pa- s- - - de reconstructie van het weg dek in de diverse straten kun nen we nu in de toekomst di rect rekening houden met de plaatsing van containers en van de hagen daar omheen", aldus Kraan, ~r Schiedam De bewoners- vereniging Zuid houdt eind deze maand in sa menwerking met de ge meente drie informatie avonden over woonstra ten in de Gorzen. Bewo ners van de Geefvlietse- straat, de Poortugaalse- straat, de Brielsestraat en de Havendijk krijgen dan de kans om kritiek te leveren op de plannen van de afdeling stede- bouw van de dienst ge meentewerken om ook deze straten te herprofi leren. Verleden jaar al werden dergelij ke informatieavonden gehou den voor bewoners van andere straten. Nadat «3e wensen en suggesties van de bevolking zo veel mogelijk in de plannen waren verwerkt, startte de ge meente met het plan „woon straten in Zuid". Herbestraat werden toen achtereenvolgens de Zwartewaalsesiraat, de Voomsestraat en een deel van de Havendijk. Op het ogenblik is de dienst bezig om van de Abbenhroeksestraat een „woonstraat" te maken. Verkeersdeskundige J. van der VI 1st van gemeentewerken: „Het is de bedoeling, dat begin volgend jaar bet hele gebied tussen de Lekstraat, de Nieuwe Maasstraat en de Havendijk herprofileerd zal zijn. We wil len* de hele buurt aanpakken, uiteraard In overleg met de bewonenvereniging Zuid die in de hele wijk al heeft'geen- quêteenL Mejuffrouw H. Rennen, begeleid ster van de leef- en irulieuwerk- groep van de bewonersvererü- ging, vindt de plannen van de gemeente zeer aanvaardbaar. „De hele buurt wordt complex voor complex, bloksgewijs. aan gepakt en verbeterd. Het is daarbij logisch dat gemeente werken met de renovatie van de woningen meeloopt. De re novatie zit er bijna op in het gebied dat wordt omgrensd door de Foortugaalsestraat, de Havendijk, de Nieuwe Maas straat en de Geervlietsestraat Nu vorderen daar ook de her- be str atingswerkzaamhed en.' Ook bij het aanleggen van een nieuw wegprofiel m de Abben hroeksestraat is het uitgangs- Schiedam Het PvdA-raadslid Verlinde vindt dat het wel beetje belachelijk is om een post van ruim 5.000 gulden op de begroting 1975 te zetten voor de rente en afschrijving van de landijsbaan nabij het Prinses Beatrix park. .Deze zal als we zo naar het weer kijken voorlopig de eerste jaren wel niet meer gebruikt wor den," aldus Verlinde in de ge meenteraad, „Zou het onver hoopt toch gaan vriezen dan is het nog maar de vraag of je er vanwege het hoge net nog wel kan schaatsen." Verlinde suggereerde dat het mis schien beter is om deze ijsbaan volledig op te heffen en het betreffende stuk grond een to taal andere bestemming te ge ven, „Misschien kunnen we dan voor taan een ijsbaan maken op en kele pleinen en plantsoenen," zo stelde Verlinde. Ook wethouder Visbeen-Stroman zag tn dat de landijsbaan wel erg wemig wordt gebruikt. Ze wist echter niet of het idee van de heer Verlinde om pleinen op te spuiten wel goed was omdat „echte schaatsers" hier toch met aan hun trekken zouden kamen. „En bovendien denk ik dat vele flatbewoners die juist dat plein als oversteek gebrui ken daar niet zo erg mee zou den zijn." Volgens de wethouder is het ech ter best de moeite waard om een en ander bij een volgende vorst-penode te proberen. punt voor gemeente en bewo ners: het vergroten van de vei ligheid voor voetgangers en spelende kinderen door het aanbrengen van drempels en vernauwingen in het wegdek, waardoor de snelheid van het verkeer wordt beperkt Bovendien wordt het uiterlijk van de straat verbeterd door het aanbrengen van plantvakken, bomen en siermotieven in de bestrating. Tussen de Heenvlietsestraat en de Oude Maasstraat blijft een deel van de huidige parkeergelegen heid gehandhaafd. Langs de benbroeksestraat komt met een uitloper op de Havendijk, speelgebied met werktuigen, klunrekken en dergelijke. Over de speelgelegenheid zijn al be sprekingen gevoerd, Een aantal bewoners vroeg de gemeente om te bezien of de straat ver- keersvnj kon worden gemaakt „Dit bleek echter niet mogelijk," aldus gemeentewerken. „Het deel van de Abbenbroekse- straat tussen de Havendijk en de Heenvlietsestraat kan niet worden afgesloten voor gemo toriseerd verkeer, dat via dit straat gedeelte zijn wee moet De Abbenbroeksestraat: binnenkort ook een woon straat met speelgelegenheid. vinden naar de reeds bestaan de bedrijven." Wel zal worden bekeken of na realisatie van het grote herbe- stratingsplan eenrichtingsver keer kan worden ingesteld. Het verkeer zou dan moeten njden in de richting van de Heenvliet sestraat naar de Havendijk. Ge meentewerken wijst erop, dat de Abbenbroeksestraat niet noodzakelijk gedeeltelijk ver keersvrij moet worden. „De drempels in het wegdek verho gen de veiligheid immers al," zo redeneert men. Een tekening van het genoemde speelgebied in de Abbenbroek sestraat is voor belangstellen de buurtbewoners te bezichti gen bij mevrouw H. Bogerd, die in deze straat op nummer 2Sa woont. Ook op deze teke ning kan men nog commentaar geven op de informatieavon den, die worden gehouden in het wijkcentrum in de school aan de Zwartewaalsestraat. Rotterdam Voor het jaar 1976 zal Rijnmond streven naar het vaststellen van een „haalbare richtlijn" voor de woning- bouw. Dit heeft gecommitteerde me- vrouw B. J. van Gent-Vermeu- len maandag verklaard m de openbare vergadering van de Rijnmond ra ad bij de behande ling van hel voorstel om voor 1975 geen richtlijn vast te stel len. Dit voorstel was gedaan tegen de adhtergrond van de teleurstellende ervaringen over 1974, m weik jaar nog geen vijftig procent van de in de richtlijn genoemde getallen ge- resfliseerd kon worden. Het dagelijks bestuur had de raad toegezegd nu „zo spoedig mogelijk" met een aangepaste richtlijn te zullen komen. „Wat is zo spoedig mogelijk7", wilde de heer H, P. van Beresteijn (V V.D.) weten. Naar zijn oor deel „straalde het voorstel vaagheid uit". Niettemin ging ook hij er mee akkoord. Schiedam - De WD-fractle heeft tijdens de begrotingsbehandeling afkeurend gereageerd op het verhogen van de gemeentelijke bijdrage aan het openbaar lichaam Rijnmond. In 1975 is de bijdrage gesteld op tien gulden per inwoner. Raadslid C. van Tilborg vond dat de steeds hoger wordende bijdrage een aantasting betekende van de al beperkte zogenaamde „vrije zoom (dat deel van de begroting waarover men vrijelijk kan beschutken}. Hij diende namens de WD een motie m waarin werd gevraagd of het college van b. en w. bezorgdheid wil uitspreken over de verhoging en dit standpunt aan het openbaar lichaam kenbaar temaken. Burgemeester A. Lems ontraadde de motie. „Als college zien we geen aanleiding er bezwaren tegen te uiten zoals andere gemeenten, dat hebben gedaan. Rijnmond doet het regionale werk met geringe financien. Voortdurend dringt men er bij de minister op aan een hogere bijdrage te geven". Lems betreurde het dat de „vrije zoom" minder werd. „Maar we hoeven niet zover te gaan in dit stadium dat er grote bezorgdheid over uitgesproken moet worden", aldus de burgemeester. De motie zal vanavond, als de vijfde en waarschijnlijk laatste begrotingsbehandeling in het Stadskantoor wordt gehouden, wor den behandeld. Schiedam - Het raad slid Y. Siljee van de PvdA wil dat de chemische on- kruidbestrijding stopgezet wordt. Al meerdere keren heeft ze dit in de gemeenteraad be pleit, maar tot nu toe is het er niet van gekomen. Tijdens de begro tingsbehandeling bracht ze dit on derwerp weer ter discussie. Ze dien de gelijk een amen dement in om in de post gemeentewer ken de 37.500 gul den te schrappen die voor de on- kruidbestrijdmg op chemische wijze is uitgetrokken. In 1973 is er al eens een extra raadsver gadering aan het gebruik van herbi ciden voor bestrij ding van onkruid gewijd. Ingenieur C. Zijdeveld, die nu wethouder van stadsontwikkeling is, adviseerde de raad destijds met het gebruik van chemische midde len te stappen. Zijdeveld die de post gemeentewerken nu onder zich heeft, is nog steeds van mening dat het gebruik van herbi ciden uit den boze is. „Ik heb er totaal geen bezwaar te gen dat deze post eruit gaat", ontving hij het amende ment van Süjee. „Hot is een gevolg van een raadsbe sluit dat er gespo ten wordt", aldus Zijdeveld. „Ik zie met genoegen dat dit de nek wordt omgedraaid. Maar ik heb nog geen overleg kunnen plegen met de rest van het college". PvdA-raadslid Siljee tegen her biciden Het merendeel van de Pvd A-fractie vindt dat mechani sche bestrijding de voorkeur geniet boven chemische bestrijding van on kruid. Het amende ment zal vanavond in de gemeente raad ter sprake ko men. Schiedam Drie diefjes zijn in de kraag gegrepen toen zij de dag nadat zij een hamer en wat spijkers hadden gestolen op de plaats van de misdaad terugkeerden. Met een stuk ijzer verschaften zij zich daarvoor toegang tot een nissenhut aan de Gedempte Baansloot. Het hangslot werd geforceerd. De volgende dag kwamen de 12-jange en 13-jarige jongens, in gezelschap van een 8-jarig meisje weer op het bouwterrein. Aan de gewaarschuwde politie bekenden de scholiertjes dat rij behalve deze inbraak ook nog andere diefstallen op hun kerfstok hadden. SCHttOANtSu mm Ja. ook u kunt deze ideale kranten kombmatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, tn de bus krijgen Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws, de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk meuws Twee kranten voor de pnjs van een Profiteer ervan' PS Moem u n iei oponfle's'aana* i' gssaanslekef O'ng vergelding kunnen bedenken ais aanvu n ao bon oan maaki U kans op oen e«clus ««elrjks a'Hoven vooi ae meest o'igmeie in i JA woonplaat» le'BlOpn I de Ntuwsona I I I I I I I I 0 J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1