Proosje van Schiedam groeit nog steeds Progre§sieven in moeilijk parket over inspraak ppositie voeren of het „voor spek en bonen meedoen" Robert Long quarantaine PAALMAN OPENT ZEVENTIENDE KONFRONTATIE Vlaamse troubadour Miel Cools zing in Zoldertheater SCHIE-POP- TOPS fles Voorstellingen gaan niet door Speelse glimlachjes om creatie van Harr Wiegman Oppositie voeren of het „voor speh en bonen meedoen DONDERDAG 23 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam Hans Paalman, di recteur van het Schiedamse Stedelijk Museum, zal op vrij dagavond 31 januari om 20.15 uur de zeventiende tentoonstel ling uit de bekende Konlronta- tic-reeks van het museum ope nen. Op deze Konfrontatie XVH expo seert ditmaal een viertal kunst- naars: Ton. Pape (met schilde rijen, tekeningen en grafiek), Aart Roos (met schilderijen en tekeningen), Hans Christian Koglin (met grafiek) en Henri van Nes (met schilderijen) De tentoonstelling duurt tot en met zondag IS maart. Het Ste delijk Museum aan de Hoog straat 112 is dagelijks geopend van 10 tot 1? uur, maar zondags van 12.30 30 tol 1? uur. Miel Cools nooit echt hard Schiedam De Vlaamse trouba dour Miel 'Cools'staat het ko mende weekeinde twee avon den lang op de planken van het Zoldertheater in de Teerstoof. Morgen- en zaterdagavond treedt de vooral in Zuid-Neder land zeer populaire zanger-gi tarist in het theater aan de Nieuwstraat 12 op. Beide voor stellingen beginnen om négen uur. Miel Cools is een boeiende thea terpersoonlijkheid, die zijn Ne derlandstalige chansons op een speelse manier aan elkaar praat, waardoor hij een heel aparte sfeer weet te bereiken. Hij begeleidt zichzelf op de gi taar. Miel Cools startte drie jaar gele den met een tournee langs de Nederlandse schouwburgen. Daarvoor trad hij bijna vijftien jaar lang avond aan avond op in cafê's in Vlaanderen. In het seizoen 1973-1974 gaf hij in Ne derland 156 voorstellingen. Hij trad hier op in kleine zalen, jeugdsocieteïten en scholen, maar ook (samen met het trio Louis van Dijk) in grote schouwburgen- In januari vorig jaar verscheen de vierde elpee van Miel Cools, getiteld „Nachten dat de spin niet spint". Daarvoor waren al uitgebracht: ..Miel Cools", „Miel Cools zingt Ernst van Altena" en „liedjes voor twintig eeu wen". De troubadour Miel Cools heeft een uitgebreid repertoire, met liedjes die soms een beetje cy nisch en afwisselend poëtisch, humoristisch en realistisch, maar bijna nooit echt hard zijn. Schiedam - Robert Long zal volgende week niet in het Zoldertheater in de Teer- stoof optreden. De zanger/- gitarïst, die voor twee avon den was gecontracteerd, is in Zwitserland geveld door geelzucht en zal daar drie weken in quarantaine moe ten liggen. Daarna zal hij nog een maand lang niet optreden. Voor de vijfde keer in dit sei zoen zit de theatercommissie van het Zoldertheater in de Teerstoof met de handen in het haar. Bestuurslid Jan. van der Meer: „Het begon al in het najaar. Coen Flink en Jules Croiset uitten toen hun jammerklacht: we kennen ons programma nog niet uit het hoofd. Later was het de cabaretgroep Triolering, die niet kon optreden: het gezel schap was uit elkaar. Toen zangeres Riet Henius hier zou optreden was haar bege leider juist ingestort: hij kon namelijk het vele werk niet meer aan. En nog iets later bleek dat Rob van Reijn in Indonesië op tournee was toen hij in ons theater werd verwacht; in het contract met hem was de clausule opgenomen, dat zijn voor stellingen in Schiedam zou den vervallen als hij iets be- Robert Long geel zucht langrijkers om handen zou hebben De pech blijft dus het Zolder- theater in de Teerstoof ach tervolgen. De theatercom missie heeft echter nog hoop voor de toekomst: „Mis schien slagen we erin om Robert Long toch nog dit jaar in het theater te krij- gen. Dat zou in ieder geval betekenen: twee maal een volle bak", aldus Jan van der Meer. Harr Wiegman legde on langs de laatste hand aan het gelaat van de „echte" Proosje van Schiedam. X ==j Schiedam Met pretoogjes blikt striptekenaar Harr Wiegman tevreden naar zijn nieuwe strlpbeld: Proosje van Schiedam, een kleurrijk en hart veroverend manne ke, dat alom meer bekend heid gaat genieten. „Dat is toch te gek, hè", vraagt hij zichzelf af, terwijl hij met twee vingers zijn wat plui zige sik kamt, „dat dat fi guur in deze goegemeente nog zoveel opzien baart". H Want er is al wat publiciteit gg geweest rond het creatuurtje met dat bekende jenever- glaasje in de hand, dat de eeuwenlange drankproduk- tie van deze stad vertegen woordigt Proosje verscheen op stickers, postzegels, ge meentelijke poststempels en affiches. Zijn verschijning, ter gelegenheid van het 700- jarig bestaan van deze stad, wordt telkenmale met speel se glimlachjes verwelkomd. Proosje van Schiedam is zo maar spontaan gaan leven in het hart .van elke Schie dammer in hart en nieren. Want er spreekt iets uit hem. Ellende (de ietwat van drank verlopen kop .symboliseert het bestaan van Schiedam van heel vroeger, toen „Zwart Nazareth" een veel gebruikte aanduiding voor de stad was) en vreugde (het zichtbaar genieten van het gedistilleerd doet denken aan sen betere tijd voor Schiedam, de tijd dat het alcoholisme hier sterk af- nam) gaan op wonderlijke wijze samen. „Zo heb ik het eigenlijk niet bedoeld, hoor", memoreert Harr Wiegman. „Ik beri ge woon maar achter mijn xe-; kentafel gaan zitten en toen ontstond Proosje - Spe lenderwijs". Proosje is nu nog steeds aan het groeien. Harris schepsel krijgt er mo menteel zelfs een extra di mensie bij: het ventje wordt, met behulp van plastic-ma terialen, een bééld van een persoonlijkheid Onlangs begon Harr met de driedimensionale vormge ving van Proosje van Schie dam. Het is de bedoeling, dat het aanvankelijk kleine figuurtje uitgroeit tot een meer dan levensgroot sym bool: een vertegenwoordiger van deze stad, juist op het moment dat enkele wakkere inwoners opstaan om de dis tilleerderijen weer erken ning te doen geven. Harr weet nog niet waar hij zijn binnenkort meer dan twee meter hoge „Proos" tij dens de viering van Schie dams jubileum zal plaatsen. Het zit er wel dik in, dat de stripheld op een vnj histori sche plek in de binnenstad zal worden gezet Schiedam De heer A. Cal jé uit de Charlotte de Bourbonstraat 2 in Schiedam heeft in een lange brief gereageerd op het artikel in de krant van afgeliv pen zaterdag over het oppositie voeren of het voor „spek en bonen meedoen". Met een groot aantal dingen is hij hef oneens. Volgens Caljé heeft hij in de krant niets kunnen bespeuren van de deskundigheid, de men selijke trekjes en de goede woordkeus en opbouw van het betoog van CDA-fractfe-Ieid- ster mevrouw Taverne-Van Campen. De relatie van me vrouw Taverne tot burgemees ter Lems is zijns inziens uitste kend en verder zegt Caljé dat niet het CDA zichzelf buiten spel heeft gezet, maar dat de schuld daarvan bij de progres-" sieve partijen ligt. Daarom nu (ietwat ingekort) de brief die volgens de heer Caljé allereerst geschreven is om mee te dgnken met het Schiedamse politieke wereldje. De reactie van de heer Caljé luidt als volgt: 1. Ik heb een enkele raadsverga dering n.a.v. de begroting als buitenstaander - politiek ben ik dakloos - bijgewoond. Ik heb niet alles kunnen beluisteren. Naar ik meen te weten hebben alle drie de fractievoorzitters goede betogen geleverd. Zelf heb ik kunnen beluisteren - toe vallig - het betoog van me vrouw Taverne. Het was een waardig betoog, het was des kundig en doorwrocht, het was gespeend van persoonlijke aan vallen. Mevrouw Taverne deed een dringend beroep op de on partijdigheid van de burge meester - zij trok die niet in twijfel - en zij was uitermate menselijk voor de heer Collé in verband met diens ziekte. Na tuurlijk was zij kritisch, zeer kritisch, maar nimmer onhoffe lijk. Aan zo'n betoog moet da genlang arbeid vooraf 2ijn ge gaan. Het was bovendien ook in woordkeus en opbouw goed. Niets van dit alles, .van die des kundigheid, van die toon, van die menselijke trekjes, heb ik in de courant kunnen bespeuren en met name niet in gemeld artikel. Het is mij persoonlijk bekend dat de burgemeester en mevrouw Taverne het uitstekend samen kunnen vinden. Mevrouw Ta verne mag dan wel eens eniger mate „prikkelig" doen,- ik heb niet meegemaakt dat zij zich negatief ten opzichte van de heer Lems opstelde. In uw gemeld artikel worden en kele onbelangrijke details zwaar beklemtoond, waardoor mevrouw Taverne in een on gunstig daglicht komt te staan, terwijl de vele goede dingen die zij zei, het publiek worden ont houden. Waarom? 2. Het is toch geweldig fair en humaan en getuigt van fierheid, als de heer Verhulsdonk terug komt op een blijkbaar niet ge- Uit de SC van zaterdag heel verantwoorde opmerking, namelijk dat de wethouder van onderwijs niet berekend was voor haar taak. In. uw artikel komt dit de heer Verhulsdonk en zijn fractie te staan op: „geen toonbeeld van 1 grote'eensgezindheid..." Over zijn inbreng wordt verder gezwegen, terwijl die toch dui delijk zijn waarde had. Waarom is dit nu een dodelijke vergissing? Als het waar is dat de wethouder van onderwijs over onderwijs heeft gesproken als een middel tot radicale veranderingen in .de maatschappij» dan had zij toen de heer Verhulsdonk haar hierover attaqueerde, deze uit spraak moeten verantwoorden en ook moeten aangeven hoe zij dat dacht. De wethouder is hie raan voorbij gegaan, zo begrijp ik, en, naar het mij voorkomt, blijk gegeven van een volledig niet willen ernstig nemen van de desbetreffende opmerkin gen. Is dit io fraai? 3, Waarom heeft mevrouw Taver ne zich buiten spel gesteld? Of haar fractie buiten spel gesteld. Als zij een betoog houdt als dit? Is het niet zo dat P.v,d.A./P.P.R het CDA weinig democratische wijze terzijde hebben gesteld? Moet dan het C.D.A. dit alles achteraf goedvinden? Uw taxa tie lijkt mij er geheel naast 4. Wat mij verbaast is, dat u in de debatten niet een interessan te lijn hebt ontdekt. C.D.A. en, naar ik meen ook de V.V.D., hebben gepleit voor participatie in het beleid van ouders, amb tenaren, burgers. Wat is het antwoord hierop van P.v.d A.fP.P.R. die zo gepor teerd zijn voor inspraak? Deze laatsten zitten in een moeilijk parket, want enerzijds willen-zij iedereen inspraak gunnen, maar die inspraak mag weer geen enkel effect sorteren als die niet strookt met hun opvat tingen! Dit heeft de samenstelling van het college van B. en W. ge leerd. Dit leert ook de gang van zaken in de gemeenteraad. Er wordt toch met naar anderen geluisterd? Mevrouw Taverne haalde in haar betoog een boekje aan over de macht aan de basis. Prof. Mul der heeft daar aangetoond dat met name zovele linkse jonge ren autoritair zijn en de macht begeren ter wille van de macht zelf. In dit verband wil ik u ook nog opmerkzaam maken op het wekelijks bijvoegsel van N.R- C./Handelsblad van de afgelo pen week, waarin het boek wordt behandeld van Beiinfan te, dat op hetzelfde verschijnsel duidt. U zult misschien nu veronderstel- len dat ik tegen links kies. Dat is zeker daar waar ik meen dat er anti-democratische ontwik kelingen door links worden be vorderd. Overigens kan ik het in een aantal opzichten wél weer met hen eens zijn. U zoudt een geweldige bijdrage kunnen leveren aan het functioneren van de democratie in Schie dam, indien u toch wat objec tiever het politieke leven zoudt willen weergeven en kritischer zoudt willen benaderen. Nu moet ik direkt toegeven dat u vermoedelijk meer informatie hebt dan ik en het kan dus best zijn dat ik mij vergis. Het is allereerst bedoeld om mee te denken dat ik u hét voren staande schrijf. feite (door de aanwezigheid van een programcollege) voor spek en bonen zit mee te doen. Een kritische houding ten opzich te van die oppositie is zeker gerechtvaardigd. Immers, het aanvaarden van die „spek en bonen"-positie door de WD en het CDA zal betekenen dat de progressieven die in Schiedam de „macht" hebben dan alles voor het zeggen hebben. En dat is iets wat velen, onder wie ook een groot aantal pro gressieve democraten, niet graag willen. Het komt er op neer dat een goede, soms harde, maar in ieder geval zakelijke oppositie bij een programcolle ge in feite nog meer noodzake lijk is dan bij een afspiegelings college. Een en ander hoeft niet te beteke- nen dat men per definitie on menselijk moet zijn. Nog ster ker, men mag elkaar in de raad gerust eens politiek „op de bek slaan" en dan kan men best na afloop gezellig zonder wrok en haat een borrel gaan drinken. Vandaar dit kritische artikel over een oppositie in Schiedam die misschien soms wel eens in de gemeenteraad té emotioneel en té menselijk optreedt. (RvdA). ELPEE TOP 10 1. (1) Vroeger of later - Robert Long 2. (2) Dark horse - George Harrison 3. (-) Blood on the track - Bob Dylan 4. (4) Eldorado - Electric Light Orchestra 5. (5) Hall of the mountain grill - Hawkwind 6. (-> Country music - Roxy Music 7. (-) Greatest hits - Pointer Sisters 8. (-) Lamb lies down on broadway - Genesis 9. (-) Serenade - Neil Diamond 10. (-) Sheer heart attack - Queen SINGLE TOP 10 1. (1) I can't help - Billy Swan 2. (4) Killer queen - Queen 3. (2) - Juke box jive - Rubettes 4. (5) Lady of the night - Donna Summer 5. (9) Voulez-vous coucher avec moi ce soir? - Labelle 6. (8) Ding dong - George Harrison 7. (-) Marietje - Hydra 8. (-> De liefde van een man - Ria Valk 9. {-) Gonna make you a star - David Essex 10. (-) You're the first - Barry White A. POINTER SISTERS INSTUIF In sociëteit de Instuif, elke zondagavond in de grote zaal van gebouw Arcade aan de Lange Haven, treedt dit weekeinde de Schoonhovense formatie Beautiful Garden op..Deze pop groep, die in 1969 werd opgericht en kort daarna onder contract kwam bij het Rotterdamse management van Frans Naterop, brengt voornamelijk werken van de Beatles, de Who en Santana ten gehore. Het optreden van Beautiful Garden begmt om acht uur. HENK HOLMER TEERSTOOF Henk Holmer, beheerder van het gebouw De Teerstoof, en daardoor betrokken bij het Zoldertheater, sociëteit QT? en een sociaal adviesbureau, heeft de toppers van deze week. verzorgd. Dat hij in zijn keus wel duidelijk beïnvloed is door zijn activiteiten voor het theater, blijkt wel uit het feit dat hij op zijn ranglijst ondermeer Frits Lambrechts (binnenkort in Schiedam). Dimitri van Toren en Coen Flink en Jules Croiset plaatste. TOPPERS VAN DE WEEK 1. Die Fiedermaus - Strauss 2. Vijfde symfonie - Beethoven 3. Pianoconcert nr. 1 opus 15 - Beethoven 4. De sneeuwkoningin - Liesbeth List 5. Duet uit de Parelvissers - Bizet 6. Vluchten kan niet meer - Jenny Areans 7. De geur van je huid - Fnts Lambrechts 8. De zee, die zegt dat 'ie zo moe is.- Paul van Vliet 9. Hé, kom aan - Dimitri van Toren 10. Grote bek, grote buik, we komen dran - Coen Flink en Jules Croiset COMMENTAAR REDACTIE: De bedoeling van het artikel van afgelopen zaterdag is niet, zoals de heer Caljé in sommige pun ten van zijn brief suggereert, om de menselijkheid, de hoffe lijkheid, de menselijke trekjes en de kwaliteit van de woord keus en opbouw van bepaalde toespraken te beoordelen of te bekritiseren. Het is veeleer een poging om aan te tonen dat de oppositie in de Schiedamse gemeenteraad in Schiedam - Voor de hervormde gemeenten Schiedam en Kethel worden zondag negen gebeds bijeenkomsten gehouden. De Kethelse predikant ds. S. Ger- brandy bijt de spits of: om 9.30 uur begint zijn dienst in de St. Martinuskerk aan de Willem Andriessenlaan. Om 10 uur vangen zes predik beurten aan. In de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat is dan ds. H. J. Groenewegen voorgan ger» in de Opstandingskerk aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan de Rotterdamse ds. H. W, Waardenburg, in de kapel van de Bethelkerk aan de Gude Maasstraat ds. D. J. Spaling, in de aula van de christelijke huis- houd- en nijverheidsschool aan het Rotterdamse Pinasplein ds. S. Tijmstra, in de Dorpskerk aan het Noordeinde ds. P. Ma- gré en in het Schepphuis aan het Noordeinde mevrouw Phaff. Deze laatste bijeenkomst is een jongerendienst. Om 19 uur vangt in de Dorpskerk nog een dienst aan onder lei ding van ds. S. Gerbrandy en om 17 uur predikt in de Grote Kerk ds. G. Post uit Arnemui- den. Deze dienst is ook vooral bedoeld voor de hervormd ge reformeerden, die bovendien 's ochtends om 10 uur nog terecht kunnen in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven, Daar predikt dan drs. lz. Kok uit Zoeter- meer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3