Het rijk van Prins Carnaval nog klein DE PKÏJS VAN HET GOEDKOPE SLIB SCHIEDAMSE GERALDO I IS GEEN TOON HERMANS 18 'De Schiedammer geneert zich nog om carnaval te vieren", aldus Prins Geraldo Midden-Delfland: toekomstig recreatiegebied, zonder of met blubber? VRIJDAG 24 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT door Willem van der Post ken) omdat er enkele weken niet was gewerkt Volle tan kers konden Europoort on mogelijk bereiken. De wethouders Zijdeveld (stadsontwikkeling, gemeen tewerken) en Bolmers (grondbedrijf) hebben nu toegezegd binnenkort te ko men met een nota van over wegingen over het slibpro- bleem. Er zal worden beke ken of er nog een leemte in het contract zit, een soort ontsnappingsclausule. Ook de kwaliteit van de blubber zal onder de loep worden genomen door de dienst ge meentewerken. Dat die nota er komt is vooral ook het werk van het PvdA- raadslid Nicolai Dielemans die tijdens de behandeling van de begroting 1975 het slibprobleem weer oprakel de. Hij stelde onder meer voor een soort gulden tus senweg te kiezen om de slib- stroom in te dammen. Een progmatische aanpak, zoals hij het uitdrukte: het bou wrijp maken portiegewijs koppelen aan overzichtelijke eenheden. Pas bouwrijp ma ken dus als het zeker is, dat het moet. Deze methode zou volgens hembovendien fi nancieel zijn. rijp. door Martin de Bruin Over de aard van het mate riaal haalde hij uitspraken aan van de vereniging Mi- lieudefensie. Jan Fransen, lid van de vereniging in Delft, heeft al eerder in deze krant zijn antipathie tegen het gebruik van blubber uit-, gesproken. De blubber is volgens de vereniging totaal ongeschikt voor het creëren van recreatiegebieden. En omdat ook het Schiedamse deel van het toekomstig re creatiegebied Midden-Delf land noodgedwongen met blubber zal warden volge spoten, leeft men daar met de stelregel „Rotterdamse bagger nood Schiedamse recreatiedood". De specie blijkt namelijk wei nig geschikt voor een geva rieerde begroeiing omdat het weinig doorlaatbaar voor water is. „Het slib heeft als bouwgrond een goede kwaliteit, maar remt de ont wikkeling van een gezond milieu", meent Dielemans en de vereniging Milieudefensie naar aanleiding van enkele studies. KUNSTMATIG De studiegroep „beplanting- sproef Broekpolder" komt tot de .conclusie dat beplan ting wel mogelijk is maar dat het een nauwkeurige be handeling (waaronder be- greppeling) vereist. Er is hier echter sprake van een kunstmatig milieu, aldus de werkgroep. Kortom: Dielemans en de bei de studiegroepen vinden dat het opspuiten voor recreatie ve doeleinden volstrekt zin loos is. „De gebieden bezit ten in de huidige vorm al een karakteristieke polder structuur zodat het al een recreatiegebied is. Waarom een gezond, milieu afbreken en een surrogaat als vervan ging?" Er wordt echter nog steeds blubber gespoten. Sinds 1973. Het nut wordt betwij feld, ook door het gemeente bestuur. Merkwaardig detai- I: de opgespoten landen zijn pas na ruim vier jaar bou wrijp. Als het opspuiten mo gelijk al lang is achterhaald, kan men pas gaan bouwen. Schiedam - Hoe komt het dat het rijk van Zijne Hoogheid Ge raldo I zo dun bevolkt is? In gebouw Irene zwaait deze Prins Carnaval op vrijdag 7 februari de scepter over slechts tweehon derd Schiedamse zot ten, die eenmaal per jaar een dwaas pak en een paar plastic ap pelwangetjes uit de kast halen. En dat nog wel in een tijd dat steeds meer "noordelingen van bo ven de grote rivieren" aktief aan dit bier- en hosfestijn deelnemen. Geneert de Schiedam mer zich om mee te doen? Deze vragen legden we voor aan de bedroefde heerser over het kleine ver klede zottenrijk. Zon der de waardigheids- symbolen heet hij Geert Bannenberg, er is dan architekt van beroep. Na een gewone groet - niet' met de vlakke hand naast het gezicht - vertelt hij in de straat die is genoemd naar één van Neerlands echte prinsen: "De Schiedammers verwachten dat ik een soort Toon Hermans ben. Dat het toneeldoek opgaan en dat ik ze dan ga vermaken. Maar dat is de bedoeling helemaal niet," De prins organiseert alleen het feest en zijn secondanten, verenigd in de Raad van Elf, helpen hem daarbij. "Zij moeten zich gewoon zelf ver maken en er ongedwongen tegenaan gaan. Dat is wel nodig in deze tijd van span ningen. Echt eens helemaal ontspannen en aan mets denken. Alles van de bela chelijke kant bekijken. Con stateren hoe gek men ge woonlijk doet. Gewoon alles omdraaien. Hoe dat precies gaat? Tsja. dat is niet m woorden te vatten. Dat moet je gewoon zelf meemaken". Om de Schiedammers iets van die camavalsleut te laten proeven is hij vier jaar gele den mede-oprichter geweest van De Rietzeilers, de enige carnavalsvereniging in deje- nerverstad. Sindsdien is hij daar voorzitter van. Even lang is Geert Bannenberg ook prins. HOND Terwijl hij zijn tekenen van waardigheid, een scepter van een zelfgemaakte clownskop - in hofkringen ook wel wietstok geheten - en een hoed met lange veren veilig stelt voor zijn hond, vervolgt Geraldo I met glun derende ogen: "In het riet zeilen is een plezie rige bezigheid. Wanneer een paartje in het riet gaat zeilen zijn ze wel even onderdak. De naam Rietzeilers hebben we ook afgeleid van Rietje Konings die wij voor de ge handicapten van de Stich ting Lentefeest het geld ge ven dat de vereniging van het carnaval overhoudt. Vo rig jaar hebben wij op die manier aan de gehandicap ten vijfhonderd gulden kun nen geven. Voor hen organi seren wij ook een carnavals feest met invalidenwagen tjes- Dat is een enorm dank baar werk. Dit jaar gebeurt dat op woensdag rijf februa ri. Verder zijn De Rietzeilers ondermeer op de eerste van de volgende maand uitgeno digd in het Beneluxflat in Groenoord en zaterdag acht februari in boerderij Land- vreugd. Ons eigen feest hou den wij in gebouw Irene op vrijdag de zevende." ZWAAIEN Geraldo 1 blijft van mening dat de Schiedammers het nog vaak te gênant vinden om zich helemaal te ont- spannen Degene die dat niet vindt, gaat dan nog vaak naar het zuiden om daar lol te maken zonder te worden herkend. Onzichtbaar voor de buren heeft hij daarvoor zijn kostuum in de auto ge stopt. Dat zijn net de mensen die men in het zuiden niet kan gebruiken, weet de 57-jange Geert Bannenberg. Tien jaar geleden woonde hij nog zelf in Eindhoven, "Daar is men veel vrijer. Bij een carnavalsoptocht is dan iedereen in beweging. Hier zwaait men alleen wanneer er een familielid op de wa gen staat en dat gebeurt dan nog aarzelend. Maar dat ver andert langzamerhand toch wel. De warenhuizen hebben in deze maanden bijvoor beeld al een hele afdeling voor feestartikelen. Een paar jaar geleden bestond dat nog niet. Over een jaar of vijf hebben we dan ook geen tweehonderd leden meer, maar moeten we de Margriethal afhuren om ze allemaal plaats te bieden." De toegang tot deze leut en gein is vrij indien men voor vijf gulden per jaar lid is. 'Toch wordt er soms nog over dat spotprijsje ge klaagd, terwijl men in het zuiden zonder mokken veel al vijftien gulden entieegeld neertelt." De Rietzeilers hebben iets ge vonden om het de Schie dammers gemakkelijk te maken en de kosten te druk ken: "De gemeente wil dat de Schiedammers zich voor het zevenhonderdjarig jubi leumfeest in oud-hollandse klederdracht steken. Welnu, di- kleren kunnen toch ook voor het carvanal worden gebruikt?" Schiedam, Alaaf PvdA'er Nicolai Dielemans. Schiedam Miljoenen guldens worden op het ogenblik uitge trokken om gronden in Schiedam-noord bouwrijp te maken. Het uitgestrekte polderlandschap wordt opgespoten met slib. In tegenstelling tot de miljoenen die het opspuiten zelf kost, is het ingredient erg goedkoop. Het slib komt namelijk uit de Rotterdamse havens. De Maasstad heeft een voor Schiedam lucratief aanbod gedaan in 1973. Er werd een vijfjarig contract gesloten tussen de beide gemeenten. Schiedam zou elk jaar een hoeveelheid blubber afnemen. Voor het bouwrijp maken van noord. UITGESLOTEN Of de Maasstad zo maar be reid is het contract te ver breken lijkt uitgesloten. De gemeente zit d&ar met enor me hoeveelheden blubber in de maag, Elke dag werken wel sleepzuigers in de ha vens en de vaargeul van Eu ropoort om het slib naar bo ven te halen. Voor de stad uiteraard een levensbelang. De vaargeul moet op diepte blijven om de grootste mam moettankers te kunnen ont- Het is nu echter 1975. Het aanbod van enkele jaren dat i als manna uit de hemel was komen vallen, wordt nu j steeds meer van kantteke- ningen voorzien. De blubber I is een uitstekend middel om l goedkoop gronden bouwrijp J te maken, maar de laatste anderhalf jaar ontbreekt de noodzaak. Jaren geleden dacht het ge meentebestuur nog dat in het noorden een gigantische woonwijk van ruim 13.000 woningen gerechtvaardigd was. Schiedam moest im mers naar de 90.000 inwo ners? De toekomst lag in het noorden: de enige uitbrei dingsmogelijkheid van Schiedam. De cijfers rijn nu echter achterhaald. De be hoefte aan woningbouw in Wbudhoek-noord (plan: 163Q huizen), Spaland-Midden (2640), Spaland-noord (1000) en om en nabij het toekom- stige(?) station Kethel (900) is getemperd. Duizenden mensen hebben de stad sinds 1973 verlaten. I Tot 1S78 zit de gemeente ech ter vast aan een subcontract met Rotterdam. Elk jaar moet er een bepaalde hoe veelheid worden afgenomen. De Broekpolder is bijna vol- gespoten. De Oost-Abtspol- i der, een deel van de Noord- Kethelpolder en het gebied tussep Kethel en Woudweg j zullen spoedig volgen. Wat het gevolg is van een tij delijk stopzetten van dit werk, bleek nog verleden week. Tussen de pieren had zich slib opgehoopt (overi- gens niet het slib dat ge schikt is voor bouwrijp ma-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3