van molenwiek tot „theebuiltjes" met zwaar vergif i i int zetten achter 'i nevelig h es' aan WV in langverwachte nota: ZATERDAG 25 JANUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 3 Het oude handwerk Voor zeilboten wordt lichter materiaal gebruikt dan het Jöodzware" hennepdraad dat vroeger voor fregatten en barken nodig was. Oprichter Jacobus Mak heeft aan het begin van de vorige eeuw menig maal met de hand de naald door tie zeilen gehaaid. De moderne zeilmakers gebruiken voor dat karwei liever een machi ne. Toch vinden zij het nog een mannenberoep. dels plaats moeten maken voor de betonnen silo's. De distilleer derijen waren eens ook goede afnemers van filterzakken en persluiers, orn het eist achter te houden. Dat is nu allemaal zo goed als verleden tijd, net als de autohoezen of autopyama's die door de luchtverontreini ging moesten verdwijnen". GELDZAKKEN De winkel van Mak is ondanks deze tegenslagen toch blijven bestaan, omdat zo zegt de heer Wiegel de zaak niet gericht is op grote bedrijven, maar op de kleinere particulie ren. Wanneer er daar een van wegblijft, merk je het niet zo gauw. Toch wordt er nog wel voor de grote bedrijven gewerkt- Voor een chemische fabriek in V3aar dingen maakt de zeilmakerij- nog wel kleine zakjes die als een soort theebuiltjes worden, gebruikt, maar dan wel met, giftige stoffen. Ook geldzakken voor banken worden nog aan het Broersveld gemaakt Door het gegroeide geldverkeer heeft men tegenwoordig voor een buidel meer zeil nodig dan voorheen. De zeilmakerij werkt nu veel voor de kampeer- en watersportre creatie. Met naaimachines wordt elke gewenste maat tent in elkaar gezet Terwijl hij een stuk zeildoek afsnijdt ver trouwt zoon Wiegel ons tenslot te toe: „Wij zetten alle zeilen bij. We naaien alles wat er te naaien is". Schiedam Verborgen achter ratelende naaimachines staat' in de werkplaats van zeilmakerij J. Mak aan het Schie- damse Broersveld een echte antieke houten zeilmakersbank. Zo te zien stelt niemand belang in dit stoffige •- stuk meubilair. Nou, vergeet het maar. Je. hoeft er maar naar te wijzen en y eigenaar Mak vertroetelt het bankje, waaronder nog een bankje hangt-öm de kluwen touw in op te vergen en hij neemt je mee naar zijn huiskamer boven de werkplaats. Uit een oude „stikkezak" van zeildoek, de voorganger van de plastic zak, wordt daar het familie-archief tevoor schijn gehaald, dat maar liefst tot 1584 teruggaat. Vakmanschap is meesterschap, zegt de reclamespot, de heer Mak vertelt dan over het uitstervend ambacht van zeil maker en over het Schiedamse ge slacht met de gemakkelijke naam dat het bankje heeft uitgesleten, terwijl het nog met de hand ellen zeil aan elkaar naaide. Gebogen over een stapeltje eeu- i wenoude en vergeelde docu menten begint de zeilmaker uit te leggen dat de familie Mak in 1584 voor het eerst in 'de anna len van Schiedam wordt ver meld. Wijlen archivaris Van der Poest-Clement heeft dat zo'n dertig jaar geleden haarfijn uit- i gezocht. In een fraai krullend f' handschrift staat geschreven j dat in dat jaar Gemt Andriesz Macq, getrouwd was met Griet gen Jorisdr. Het ambacht van die Gerrit Macq (is onbekend Waarschijnlijk is hij echter een touwslager ge weest. Men vermoedt dat ook vrijwel al zijn nakomelingen tot aan het begin van de vorige eeuw dit beroep hebben gehad. Jacobus Mak, één van de telgen van de familie heeft dan in het jaar 1806 een zeilmakerij. Tot r aan de dag van vandaag is deze "zaak in de familie gebleven. Jacobus Mak wordt dan ook met 2ekere trots als de oprich ter van het bedrijf beschouwd. Uit de rekeningen die tussen de oude paperassen zitten is duide lijk op te mken- dat de familie Mak het meest zeilen heeft ver vaardigd voor molenwieken, tot in Kinderdijk en Overschie toe. door Willem van der-Post. - foto's: Theo Böhmers Die „loodzware" zeilen van echt hennepdraad waren zo'n acht meter lang en twee meter breed. Stuk voor stuk werden ze met de hand genaaid en daarna getaand, dat wil zeggen ondergedompeld in een soort oplossing van aluin om ze lan ger te laten meegaan. Uit die ervaring puttend heeft de zeilmaker weinig vertrouwen.in de elektrische genaaide doeken die tegenwoordig aan de Schie damse molenwieken hangen en die afkomstig zijn van een be drijf uit Groningen. „Wanneer een steek van machinaal .stiksel VOOr ae fotograaf speciaal Op losgaat, kan je het" helemaal een "antieke" zeilmakersbank lostrekken. Dat kan niet als het sterft uit, vindt zeilmaker met de hand is genaaid", zo VViegel. weet hij. WIEGEL Wanneer bijna alle gelijknamige opvolgers van Jacobus Mak, die overigens slechts eenmaal per jaar met de molenaars afreken den, de revue zijn gepasseerd, maakt de zeilmaker de verwar ring nog groter door te onthul len dat Mak Mak niet meer is. De man die in de winkel door iedereen met „mijnheer Wiegel" wordt aangesproken en die de zelfde naam op het uithangbord aan de straat heeft staan, ver telt Wiegel te heten. De vrouw van deze 56-jarige H. F. Wiegel {geen familie van Hans) is wel een echte Mak. Onmiddellijk doet hij uit de doe ken hoe dat komt: „In de laat ste oorlog vluchtte ik uit Berlijn waar ik was heen getranspor teerd. 3k ben toen in Schiedam ondergedoken in het pakhuis waar de grootvader van mijn verloofde nu mijn vtouw eigenaar van was. Die opslag plaats lag hier aan de overkant van de straat. In die periode heb ik het vak geleerd, gewoon om mij nutig te maken. Voor die tijd was ik draaier bij de machine fabriek Hoek aan de Haven straat. Toch ben ik sindsdien in de zeilmakerij gebleven. Ik blijf onder de naam Mak werken omdat iedereen die naam nu eenmaal kent. Ik vergeet zelfs wel eens dat ik Wiegel heet. Iedereen noemt mij ook Mak. Dat ligt gewoon makkelijker in de mond", aidus de heer Wiegel alias Mak. Zijn jongste zoon Jacobus Willem (23) die ook in de winkel staat denkt er net zo over. daar FREGATTEN „Weet wat je begint zei ik tegen mijn zoon toen hij in de winkel kwam. Het zeilmakersvak loopt achteruit. Vroeger maakten we Immers veel meer. Niet speciaal voor schepen, hoewel we in de vorige eeuw behalve voor de P.C. Hooft ook voor andere fre gatten en barken zeilen jhebben gemaakt Daar kwam een eind aan toen de stoomschepen kwa men. De broekstroppen, netten waarmee goederen in schepen werden gehesen, bleven aan vankelijk, maar die zijn al weer vervangen door containers. Vroeger werd ik ook weieens uit mijn bed gebeld om een gebroken transportband m een bakkerij aan elkaar te naaien. Die banden zijn tegenwoordig vervangen door stalen matten. De meelzakken in de Schiedam se branderijen hebben inmid- Het Prove niershuis, waar in de SG en de WV in enkele vertrekken zijn 'samengepropt'. Toch is er nog ruimte in een ander deel van het oude gro tendeels leeg staande ge bouw. De SG zou volgens ve len haar intrek kunnen nemen in hat voormali ge SRJJ-kan- toor. Sbhiedam Op de agenda voor de aanstaande.maan- 4 dag te houden openbare vergadering van de stich- Jltingsraad van de Schiedamse Gemeenschap staat als punt 14 vermeld: „Nota VW Schiedam". Wanneer de leden van de raad niet hun .gewoonte trouw t blijven om te lang uit te weiden over allerhande t zaken, die daarvóór moeten worden besproken, dan szal men dinsdag alweer kunnen peinzen over het toekomstige beleid van de Schiedamse Gemeenschap. Twee lang slepende kwesties na deren dan eindelijk de eindfa se. Allereerst is er het feit, dat de culturele stichting SG nog verre van tevreden is over haar daden en mogelijkheden. - Daarom zoekt men in de verga deringen van de laatste maan den een andere richting, waar bij de SC Ios»er van de ge meente zou moeten staan. Daarnaast is er die „Nota VW Schiedam", waarvoor de lang dradige discussies over het nieuwe beleid van dé SG een wijle 'moeten worden opge schort. De WV-nota gaat na- melijk over het Hozen' van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer door de 5chiedamse Gemeenschap. Pas als men het er over eens is dat die loskop peling tot stand kan komen, ligt de toekomst voor beide instek Jingen duidelijker en kan ver der worden gedelibereerd over het beleid. De nota, opgesteld door het VW- bestuur, telt nog geen zeven kantjes. In korte en duidelijke bewoordingen wordt uiteenge zet, waarom achter het strakke en soms te nauwe verband tus sen de SG en de VW een punt moet worden gezet- „Het pogen om zo goed mogelijk Schiedam- en de Schiedammers te dienen" is het doel. Meningsverschillen in het verleden hebben met de loskoppeling niets te maken: zo diepgaand waren de controver ses nooit Wat beide instanties dwars zit, is het nevelige bestaan dat de WV altijd heeft geleid: de ver eniging kon nooit helemaal uit de verf komen. In de nota heeft de WV zich dan ook gewijd aan de taakstelling en aan dé weg naar het einddoel: een opti maal en ideaal fungerende in stantie. Was voorheen de traditionele VW-laak de bevordering van het inkomend toerisme (door wijd en rijd propaganda te ma ken voor de stad: Schiedam- promoting), in de toekomst wit de vereniging zich ook meer toeleggen op het sociaal toeris me, de voorlichting op plaatse lijk niveau en de algemene dienstverlening. Samengevat houdt dat in: volledi ge oriëntatie over alle mogelijk heden van recreatie en toerisme ten dienste van de Schiedamse bevolking; het bieden van servi ce bij boekingen (van reizen naar binnen- en buitenland) en reserveringen (van bijvoorbeeld theaterplaatsen); het verstrek ken van inlichtingen over open baar vervoer en verkeer, hote laccommodatie, manifestaties en verenigingen, groepen en in stellingen - in ieder geval in Schiedam en, door samenwerk ing met andere WV-afdelin- gen, ook ver daarbuiten; en het beschikbaar hebben van propa- ganda-matenaal (plattegrond en, prentbriefkaarten en pro- motion-artikelen) aan een ieder, die op locaal gebied of buiten door Kor Kegel de stad het imago van Schie dam wtl verbeteren en verster ken. Voor deze uitbreiding van het pakket van taken meent de VW over meer 'middelen' te moeten kunnen beschikken- meer personeel,-een zelfstandi ge behuizing en meer gelden. Ter verduidelijking: op het ogenblik is de WV gehuisvest in het SG-kantoor in het Prove niershuis aan de Overschiese- straat 1. De twee personeelsle den er» een part-time kracht, die de VW-taken op zich nemen, krijgen ook klusjes van de SG toegeschoven. Volgens het vier- jarenplan van de vereniging zal de VVV in 1979 vier - eigen - personeelsleden moeten heb ben. Een voor de hand liggende oplos sing wat de ruimte betreft lijkt al maanden: verhuizing van de SG naar een ander kantoor in het Proveniershuis, waar vroe ger de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren te vinden was. De VW zou dan de SG- ruimte erbij kunnen krijgen. Het voordeel is, dat de VW dan centraal en goed bereik baar blijft. De financien vormen bij de los koppeling verreweg het groot ste probleem. Jaarlijks zal het gemeentelijk subsidie moeten worden verhoogd. De overige benodigde gelden hoopt de VW te trekken uit de horeca en uit donaties. „Een goed, hard werkende an aktieve VW zal meer aanspreken. We reke nen dan ook op een grotere bereidheid van de midden stand, het bedrijfsleven en par ticulieren om ook financieel achter de WV te gaan staan," zo verwacht het bestuur van de vereniging in haar nota. Een nota overigens, die eigenlijk al maanden eerder besproken had moeten worden. Voortdu rend moesten er echter wijzi gingen in worden aangebracht en zo kwam het, dat het punt „Nota WV Schiedam" telkens weer van de agenda kon wor den geschrapt door de leden van de SG-stichtingsraad. Ui teindelijk kunnen zij er toch nog over praten: maandag, avond begint de SG-vergade-, ring om acht uur in een vertrek van het zalencomplex Irene aan de Nieuwe Haven 153.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3