SCHIEDAMSCHE COURANT 'Fusie GZ en Nolet: keiharde noodzaak Mislukte politieke stunt vanoppositie Honderden tekeningen in museum SECRETARIS SG STAPT OP Drie inbraken in centrum opgelost Brandkastkrakers op heterdaad betrapt v_ JA INTEGRATIECOMMISSIE: „IN FEITE IS ER GEEN ANDERE KEUZE..." In principe geen ontslagen Gevaarlijk spel Wethouder Collé verlaat woedend de raadszaal Milieuheffing toch aangenomen Diefstal uit kleedkast Fietser onderuit Schilder project voor scholieren start over twee weken Banketbakker bestolen Dinsdag 28 Januari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262565 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 4 pagina's 100ste Jaargang noi 25230 Schiedam De Integratiecommis- sie, bestaande uit vertegenwoor digers van de beide Schiedamse ziekenhuizen, acht een samen gaan van het Gemeente Zieken huis en het Nolet Ziekenhuis een keiharde noodzaak. Volgens de commissie kan dit het beste worden gerealiseerd in de vorm van een privaatrechtelijke stichting. Dit blijkt uit de nu verschenen eerste nota van deze commissie. „Willen we komen tot een optimale gezond heidszorg die aangepast is aan de Schie damse omstandigheden, dan rest ons niets' anders dan een samensmelting", aldus dr.* C. J. M. Vlootman, directeur-geneesheer van Nolet en tevens lid van de integratie commissie. Voor het personeel van beide ziekenhuizen zal deze fusie, die nog zal moeten voorden goedgekeurd door de gemeentelijke zie kenhuis commissie en door het Nolet-be- stuuf, in principe weinig gevolgen hebben. Alleen zal het GZ-personeel bij het kiezen van een stichtingsvorm voor het nieuwe Schiedamse Ziekenhuis de status van ambtenaar verliezen. Ten aanzien van sa laris en pensioenvoorziening heeft dit ech ter nauwelijks gevolgen. Een belangrijk aspect van de zijde van het Nolet Ziekenhuis is het behoud van de confessionele inbreng geweest. Volgens dr. Vlootman zijn er echter genoeg mogelijk heden om die te kunnen behouden. .Niet dat we moeten rekenen op de oude sfeer waarbij er alleen maar religieuzen in ons ziekenhuis rondliepen, maar voorlo- pig blijven dezelfde mensen werken in dezelfde gebouwen. Dus zal de sfeer ook hetzelfde blijven. Ik geef toe dat het nieu we ziekenhuis geen rk-ziekenhuis zal wor den, maar zeker ook geen volledig neu traal ziekenhuis". Het nieuwe gecombineerde ziekenhuis dat de studiecommissie voor ogen staat, zal in eerste instantie 630 bedden krijgen. In de loop van de integratie zal dit aantal dan worden aangepast aan de behoefte. „Dat betekent in ieder geval dat er geen ontslagen zullen vallen. Wij zullen daarbij het principe van het natuurlijke verloop handhaven", aldus dr. J. H. Leusihk, ge neesheer-directeur van het GZ, die even eens in de commissie zit Wel staat het in ieder geval vast dat door de samenvoeging van beide ziekenhuizen de behoefte aan personeel (in aantal) zal verminderen- Volgens een der andere commissieleden, dr. Vonk, is er echter in het ziekenhuiswezen in principe altijd een chronisch gebrek aan goed leidingge vend personeel. „Mensen met goede capaciteiten zullen we altijd nodig hebben", zo meent hij. De commissie is tot de conclusie gekomen dat bij een fusie de vorm van een stichting het beste is omdat dan pas volledig aan de eisen van demöcratisering kan worden voldaan. Daarnaast is het toch mogelijk een slagvaardig beleid te voeren. „Zou dit allemaal doorgaan, dan komt er hier in Schiedam een ziekenhuisfusie in de lijn zoals de regering die ziet", aldus dr. Vlootman, die eraan toevoegde, „Bo vendien hebben we dan een unicum. Een unicum in die zin dat we dan het eerste ziekenhuis in Nederland zijn, waar het personeel is vertegenwoordigd in zowel de stichtingsraad als in het stichtingsbe stuur". Volgens de commissie heeft Schiedam in feite geen keuze. Als er geen integratie komt, dan is het risico zeer groot dat een van beide ziekenhuizen geheel of gedeel telijk zal worden gesloten. ,»Nu hebben we de kans dat er een ziekehhwis komt dat de gezondheidszorg in Schiedam opti maal kan begeleiden. En dat het aantal patiënten dat we naar andere ziekenhui zen door moeten sturen zo gering moge lijk wordt". Zie verder pag. 3 De ïntegratieccmmissie GZ-NoIet: van links naar rechts: de heer Snoep (waarnemer gemeente Schiedam), dr. Leusink (GZ), dr. Symons (GZ), dr. Vonk (Nolet), dr. Stegman (Nolet) en dr. Vlootman (Nolet). o Wethouder E. Collê.„inzet van politiek stuntje KANTTEKENING De oppositie in de Schiedamse gementeraad (CDA en WD) heeft gisteravond een gevaar lijk miljoenen-spelletje ge speeld om aan te tonen wat vrijwel iedereen al wist, name lijk dat het huidige program- college in feite „drijft" op de steun van twee communisten. Bij 'de behandeling van het voorstel tot verhoging van de tarieven verontreinigingsbelas- ting (opbrengst 1975: ruim 1,2 miljoen) bleken namelijk twee dingen. Ten eerste de wethou ders Bolmers (PvdA) en Collé (CPN) waren tegen en ten twee de de,slinkse raadsleden Looij (PvdA),en De Wolf (CPN) waren afwezig. Zou de oppositie nu ook tegen stemmen, zo leerde een simpel rekensommetje, dan zou het ge hele voorstel worden verwor pen. Nu wordt deze belasting Schie dam vanuit Den Haag opgelegd. De gemeente mag deze wel bij de bevolking doorberekenen. Doet men dat niet, dan zal toch die 1,2 miljoen betaald moeten, worden. Doorberekenen bete kent dat iedere burger zijn steentje moet bijdragen. Doet de gemeente dat niet en betaalt men het geld'uit de „algemene middelen", dat betekent dat een „douceurtje" voor iedere Schie dammer. Dat motief had noch het CDA noch de VVD toen men ver klaarde tegen te zullen stem men, nadat eerder (tijdens de commissievergaderingen) was gebleken dat beide partijen ach ter het collegevoorstel stonden. Het enige wat men zag was politieke winst. Daar had men zelfs 1,2 miljoen voor over. De „grap" is niet gelukt. Wet houder Collé liep naar de gang en wethouder Bolmers besloot. Cm politieke redenen toch voor te stemmen. Het gevolg zou zijn geweest dat de stemmen (16—16) zouden staken. De vol gende vergadering zou het voor stel dan alsnog zijn aangeno men. Toen de oppositie dit ontdekte, draaide men terug naar het ou de vermoedelijk wel gemeen de standpunt De politieke winst was nihil; het voorstel werd toch aangenomen. Twee dingen hebben we ge leerd.'Het eerste we wisten het al is dat dit college inder daad valt of staat met de steun van de CPN, Het tweede en dat wisten we nog niet zeker is dat de Schiedamse gemeente raad nog steeds geen echte op positie heeft. Schiedam De oppositie in de Schiedamse gemeente raad (CDA en VVD) heeft gisterenavond laat ge- tracht .-politieke...munt, te slaan, uit het. feit dat- het college verdeeld was over een voorstel tot verhoging van de verontreinigingsbelasting. Zij bracht daarmee de communistische wethouder, E. Collé, zodanig in verwarring dat hij voor enige tijd woedend de raadszaal verliet. De beide partijen hielden echter niet tot het einde vol. Na een schorsing herzagen zij plotseling hun standpunt, zodat het voorstel toch kon worden aangenomen. Het politieke stuntje werd inge zet door CDA-woordvoerder S. Bosman. Kij vond het merk waardig dat het voorstel tot verhoging van dc belasting op waterverontreiniging niet werd gesteund door de wethou der Bolmers en Collé. „Als zij menen deze inkomsten niet nodig te hebben voor de uitvoering van hun programma, waarom zouden wij dan ook niet tegen het voorstel zijn?" lanceerde Rcsman zijn aanval. Daarbij ook profiterend van het feit dat één CPN'er én één PvdA'er niet present waren. Zodat WD en CDA met de - twee wethouders een meerheid van lfl—15 zouden hebben. gaat doen. Maar om politieke redenen stem ik nu toch voor." Ook fractieleider J. de Jong van de PvdA zag rich genoodzaakt te proberen de oppositiepartij en te vermurwen, „Een bijzon- Wethouder Collé, die uit hoofde van zijn politieke opvattingen eigenlijk niet vóér het voorstel kon stemmen (de CPN is tegen milieuheffing), kwam door de ze onverwachte wending in grote moeilijkheden en vroeg dan ook terstond een schor sing. Wethouder Bolmers probeerde daarna de gemoederen wat te sussen, ondermeer door alsnog met het voorstel mee te gaan. ,Jk ben tegen de verhoging om dat ik weinig, vertrouwen heb in wat het Rijk met het geld Schiedam Op het politiebureau heeft de 27-jange lasser H. H. T. uit Ierseke aangifte gedaan van een diefstal van tweehon derd gulden. Op het terrein van H.C.G. aan de Admiraal de Ruyterstraat heb ben onbekenden dit bedrag uit zijn kleedkast gestolen. Zij heb ben de kast daarvoor openge broken. Schiedam De 53-jarige Schie dammer C. J. van K. is met een hersenschudding in het Ge meente Ziekenhuis opgenomen, nadat de man op de Thorbecke- singel van zijn fiets was geval len. der grapje", prees hij, „maar als CDA en WD tegen stem men en ook beide wethouders nemen zij een grote verant woordelijkheid op zich. Dan zal de 1,2 miljoen gulden uit de algemene dienst moeten wor den betaald." KWAAD Een geëmotioneerde wethouder Collé week in tegenstelling tot zijn collega's niet af van rijn eerder ingenomen standpunt. „Ik ben ontroerd over het feit dat VVD en CDA ons steunen. Maar het is niet mijn bedoeling om met dit spelletje mee te doen". Kwaad liep hij daarna de raadszaal uit. Na een tiental minuten schorsing ging zowel CDA als WD over stag. Toen het er op aan kwam, besloot Rosman alsnog zijn ver kapte motie van wantrouwen in te trekken met de woorden: „We hebbert met ons betoog wet houder Collé kleur laten beken nen. Hij moet net zo goed de consequenties dragen voor zijn deelname aan het college. We hebben bewezen dat het college hangt aan de CPN". De plotseling veranderde mening van de oppositie bleek voor Collé aanleiding te zijn weer in zijn stoel achter de collegetafel plaats te nemen. Schiedam In het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat zijn tot woensdag 5 februari enkele honderden kindertekeningen te bezichtigen. Deze tekeningen zijn het resultaat van het te kenproject van de educatieve dienst van het museum, waar bij een kleine duizend Schie- dammertjes zich intensief be zig kon houden met een nieuwe manier van tekenen. Leraar bij dit tekenproject, dat eind vorig jaar werd gehouden, was de Schiedamse graficus/te kenaar Sjef "Henderickx. In drie lessen aan elke vierde en vijfde klas van het basisonderwijs in deze stad maakte hij duidelijk, dat tekenen „vanuit de vlek" meer mogelijkheden op het schetspapier biedt dan het op school ingeprente tekenen met De kindertekenir)- gententoonstelling in het Stedelijk Mu seum: aankondi ging van het schil- derproject. lijnen. Er zijn dan ook door combinaties van dikke en dun ne, lange en smalle vlekken en door accentueringen en arcerin gen zeer fantasierijke tekenin gen ontstaan. De tentoonstelling is ook bedoeld als aankondiging van het op stapel staande schilderproject. Ook bij dit project, dat onder leiding staat van de Rotterdam se schilderes Friedel Dalhuis en evenals de vorige projecten een idee is van museumassistente/e ducatief medewerkster Josine Bokhoven, zal „vanuit de vlek" worden gewerkt De kinderen (die allen al bij het tekenproject betrokken zijn geweest) kregen verder te maken met het men gen van verf en met de algeme ne zienswijze (het op verschil lende manieren bekijken van een kunstwerk). Het schilder project begint op maandag 10 februari. Schiedam De heer C. H. A. M. van Es, secretaris van de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap, heeft zijn lid maatschap van deze raad opgezegd. In een brief aan het dagelijks bestuur van de SG heeft hij zijn redenen voor het ontslag uit de stichtingsraad uiteengezet. Toen wij hem vroegen naar 2ijn motieven, antwoordde -Van Es: „Ik ben om privé- redenen uit de raad gestapt en ik geloof dat ik voldoende particuliere vrijheid bezit om die redenen voor me te mogen houden. Modi ucuujiocioL waien er enkele strubbelingen Ik wil mijn grieven echter met spuien. Dat acht ik niet fair tegenover de raadsleden zelf. Aan hen heb ik de problemen, die ik bij mijn werk voor de SG had, ook niet verteld." De heer Van Es is als secretaris voorlopig opgevolgd door het stichtingsraadslid Ch. F. HendH Naast deze kersverse secretaris is gisteravond tijdens de ir Jehjkse vergadering van de SG- stichtingsraad ook mevrouw O. I. Olde RIonnikhof-den Hartogh toegetreden tot het dagelijks bestuur van de culturele vereniging. Schiedam De inbraken bij de WV in het Proveniershuis, een bloemenwinkel aan de Hoogstraat en een schoenen winkel aan de Broersvest, die ongeveer twee weken geleden werden gepleegd, zijn opgelost. De recherche In Botterdam heeft drie inwoners van die stad aangehouden die deze in braken in Schiedam hebben be kend. Ruim 3200 gulden hebben zij in de nacht van vrijdag 10 op zaterdag 11 januari in hst ge bouw van de WV aan de 's- Gravelandseweg buitgemaakt Hier kwamen zij bmnen door een glas-ïn-Jood raampje in te slaan. Direkteur R. Pülard be merkte reeds de volgende dag de inbraak, toen hij toevallig het kantoor op rijn fiets pas seerde. Op het moment dat hij een. van de gordijnen gesloten zag, kreeg hij argwaan en waarschuwde de politie. Die kon alleen constateren dat de inbrekers met het geld uit een kistje aan de haal waren ge gaan. Ir het zelfde weekeinde hebben rij zo blijkt nu ingebroken bij een bloemenmagazijn" "aan de Hoogstraat. De buit bestond daar uit vijfendertig gulden en twintig ballpoints. Zij kwamen binnen door de winkeldeur te forceren, zoals ze ook deden bij hun volgend bezoek aan een schoenenwinkel aan de Broers vest Uit de kassa stalen rij tweehonderd gulden. Schiedam Twee inbrekers zijn in de Elzensteeg op heterdaad betrapt bij het kraken van een brandkast van wasserij Edel weiss. Bij het openbreken van de kast maakte het duo zoveel lawaai dat een nachtwaker van de Eer ste Schiedamse Beveiligigheids- dienst argwaan kreeg en de po litie waarschuwde, In het gebouw troffen de agenten een 26-jarige en een 19-jarige betonwerker aan die allebei druk berig waren met hun duis tere praktijken. De twee Schie dammers 2ijn voor verhoor ge bracht naar het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat. Schiedam Vierhonderd gulden aan wisselgeld en gouden voorwer pen hebben inbrekers buit gemaakt bij een een bariketwinkel aan de Sint Luduinastraai. Via een tuimelraam aan de achterzijde van de bakkerij kwamen de inbrekers binnen. Alle Iaden en kasten hebben zij vervolgens opengemaakt. In een daarvan vonden rij een geldkistje dat het wisselgeld en de sieraden bleek te bevatten. SCHIEDAMSE mm Ja. ook u kunt dazB ideale kranlegkambinatie 14 dagen fang, gratis en geheel vrijblijvend, in de bus kojgen H#t Ro'tterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws. de Schiedamsche Courant met puur plaatselijk meuws Twee kranten voor o'e prijs van een Profiteer ervan' e S Mocht u n leuk» vergelijking k op onderstaande zm m oe bon o an r gjtsMCisieker (jie „i, wekelijks mtlove ding in als aanvulling I naam ad«es s woonplaats telefoon B raai» I hoon D'j 8 ao hoort de Schiedamsche Coutf \^N eowsbiaa i Rotle<4.imscn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1