„Nederland is me; langer een gekerstende natie5' 'êÊsmmsmïmm Comité wil „grondwaarden van ons volk" terug SÉ 'Ze willen een socialistisch iiberras *De PvdA zit vol geheime communisten' K Jac. Hogeweg: Wat heb ik eraan als de predikant over Nixon of Cambodja spreekt? Sinds mei 1974 bestaat er een Comité Nationaal Reveil Een groepering bijbelvasten die opgeschrikt is door de weinig christelijke nieuwlichterij waarmee onze samenleving door trokken zou raken. Het doel is enerzijds de waarlijk christe lijke krachten in Nederland te bundelen bij dat streven; anderzijds om geestverwanten in deze woelige tijden met raad en daad terzijde te staan. Een van die geestverwanten is Piet Stam jr., een VJaardingse jongeman die waarlijk beziels is en met jeugdig enthousias me zijn ideeën immer gebaseerd op de bijbel uitdraagt Dat doet hij, samen met een groeiende groep medestanders, via een verbond dat strijdt tegen het misbruiken van Gods naam en het geweid aandoen van de christelijke religie. Landelijke bekendheid kreeg het verbond door zijn felle protesten tegen de film „The Excorcist" {de duivel-uitban- ner). Vlaardingse Piet Stam, even in de twintig, ia waar schijnlijk veruit het jongste lid van het Comité Nationaal Reveil. De meeste andere strijders in het comité zijn heren op leeftijd, heren die elkaar al kennen van andere activitei ten als een landdag van de Evangelische Omroep EO, de Nederland-Zuid Afrika werkgemeenschap, enzovoort. Daarnaast zou ook nog een bankdirecteur lid rijn van de organisatie; diens naam moet om niet geheel duidelijke redenen onbekend blijven. Wat wil het Comité? De christelijke grondwaarden in onze samenleving garanderen, zegt men. Zaken als de internatio- nale politiek en hete hangijzers in het binnenland hebben de volijverige aandacht van de heren. Daarbij wijken de standpunten weinig af van de meningen die andere rechtse splintergroepjes verkondigen. Naast de Vlaardinger Piet Stam zit de Rotterdammer L. A, van Zetten evenmin onbekend in de strijd tegen de Godslastering in het Comité Nationaal Reveil, en verder drie Dordtenaars; B. Zinkweg, Jae. Hogeweg en mr, W. Bee mink. Met de laatste twee praatte Robert Lankamp. Mr. W. Beernink: De boeren in de Alblasserwaard moeten niets van een katholieke spreker hebben In een ogenschijnlijk vervallen pand aan de Dordtse Aardappelmarkt huist een onvervalste, streng kij kende orthodoxe christen, de advocaat en procureur mr. W. Beernink (57). Hij is een broer van de christelijk-historische oud-minister Beernink. De Beernink van dit verhaal is mede-oprichter van het Comité Nationaal Reveil. De naam inpliceert 't al, het betreft een groepje verontruste Nederlanders dat in het geweer wil komen tegen de antichristelijke 'nieuwigheden die onze maatschappij overwoekeren, en erger nog ondermijnen. Reden genoeg om de denkbeelden van de onverschrokken voorvechters van het CNR eens onder de loep te nemen, lijkt het. Het 'gesprek dat daartoe J wordt gehouden vindt plaats in Beerninks ka mer. Ter versterking van mr. Beernink heeft nog een ander lid van het comité zich gemeld. Het .is de heer Jac Hogeweg (44), oud zendeling in Nieuw Guinea en Cura cao. Thans hoofd van een christelijke basis school in Rotterdam Dé derde aanwezige is fotograaf Henk Speksnijder. Die bij bin nenkomst doelwit wordt voor mr. Beerninks humor. De jurist veronderstelt namelijk dat Speksnijders omvangrijke ap paratuur wellicht enige atoom bommen herbergt. Beernink: „We hebben honderden reacties gehad uit alle delen van 'tland" Hogeweg: „En uit Canada, en België" Beernink: „We zjjn heel beschei den begonnen, maar 't sloeg onmiddellijk goed aan. Diverse predikanten hebben ook gerea geerd. Ze vroegen om exempla ren van onze oproepen voor de cateehesatielessen. Terwijl ik dacht dat er in Nederland wel door Robert Lankamp BESCHEIDEN Uit de inleidende woorden van Hogeweg en Beernink blijkt al- ras dat bet CNR zich bezig - boudt met een „eenvoudig stre ven" tegen de toenemende ont- Tci**r> kerstening van onze samenle- NIHILISME ving. Hoofdschuldige is, zegt men, de huidige regering. genoeg theologische literatuur voorhanden is" ,,'t Gaat ons om het wederom tot gelding brengen van de christe lijke grondbeginselen van ons zelfstandig volksbestaan. En dan willen we de mensen die bezwaren hebben tegen de te genwoordige gang van zaken aanmoedigen. Veel christenen voelen zich in deze tijden onze ker". oorlogsjaren. Nederlanders schijnen de Belgen de inferieu re kwaliteit nogal kwalijk te hebben genomen. Was alsof je ammoniak rook te" aldus Beernink. Maar nu vindt bij, is alles weer koek en ei. En is een havenstrijd tussen Antwerpen en Rotterdam ook niet actueel meer, dat wordt dan tóch een groot industriege bied. Kortom, de banden tussen de kleinere landen in Europa zou den moeten worden versterkt. Beernink: „Als dat er In 1039 al was geweest, hud Hitier zich misschien nog wel bedacht". drie grootste christelijke partij en: de vorming van een Chris ten-Democratisch Appèl. Ten eerste rijn „Aantjes en An- driessen als was in de handen van Den Uyl". En ten tweede zou de CDA geen vast funda ment hebben. Beernink: „Wat is 't uitgangspunt van de CDA? De bijbel of de evangelie? Daar zit geen hin- ding in. De boeren in de Alblas serwaard moeten bijvoorbeeld niets van een katholieke spre ker hebben. Wat hebben die dan san een CDA? CKYPTO-MARXISTEN Naast een visie op de Europese situatie huldigt het CNR ook een standpunt over de binnen landse situatie. En met name wat bet relt de partijpolitiek. Zowel het liberalisme als het so cialisme wijzen we af, zegt hij. UEBERRAS Het standpunt van het CNR over abortus lijkt, gelet op het voor gaande, evident Foto's: Henk Speksnijder Aanleiding tot de oprichting van het CNR was dan ook het (loze) gerucht dat begin 1974 in de Telegraaf werd gepubliceerd: het kabinet Den Uyl wilde het ■„God met ons" van de guldens en rijksdaalders schrappen. Binnen luttele weken was het CNR opgericht om christelijk Nederland tegen dat voorne men, en de vele reeds bestaan de misstanden, te mobiliseren. Waarbij het niet ging om de oprichting van een nieuwe poli tieke partij, vertellen Hogeweg en Beernink. Nee, het ging erom dat christelijk Nederland rijn stem zou laten horen. Hofeweg'. „Tot dusver hebben we drie oproepen gedaan aan de hele Nederlandse bevolking, plus een open brief aan Hare Majesteit de Koningin". Activiteiten die voor pers, radio en televisie niet onopgemerkt r. rijn gebleven. Beernink: „Met de laatste kabi netten wordt het steeds duide lijker dat de christelijke grond slagen van onze natie In verge telheid raken. Je kan rustig zeggen: we zijn niet langer een gekerstende natie. En het christelijke is toch altijd een kenmerk van Nederland ge weestKijk maar naar onze wetgeving. Gij zult niet doden, gij zult niet stelen. Begrippen die rechtstreeks uit de bijbel komen. Als je aan die christe lijke grondbeginselen gaat tor nen, krijg je nihilisme". „Door sommige serieuze mensen wordt gesteld dat die wetten maar weg moeten, dat ze verou derd zijn. Dat kan toch niet?" En kijk maar naar namen als D'6S en DS"70. Namen die met de christelijke jaartelling te ma ken hebben. En met al die za ken kan je aantonen dat we een christelijk volk rijn, dat mag je niet aantasten" „We moeten terug naar de bron nen van het christendom. geluiden in hun partij, en zon dags op de kansel. Wat heb je eraan als de predikant het heeft over Nixon af Cambodja? Ik wil een woord van vertroosting en bemoediging horen. Anders hoef ik er niet te komen. Maar, er rijn legio predikanten die er ook zo over denken, dat hebben we wel gemerkt We willen geen „social gospel" Beernink: „Dus kein anderes Evangelium" De bijbel is voor alle tijden en tvte'c1T* UinrTTTT CTSJ voor alle plaatsen. Als je daar JNEbi dEVUILEiN dan dieper over nadenkt Hogeweg: „Mensen die aan ons verwant zijn missen dergelijke De Christelijke grondbeginselen van onze natie" worden door het Comité Nationaal Reveil in belangrijke mate gekoppeld, en hoe kan dat ook anders, aan Vaderlandse Geschiedenis. En met de ontkerstening van Ne derland wordt ook de inhoud van de geschiedenislessen op de scholen aangetast, vindt men. Glorieuze daden uit 't verleden maken plaats voor internatio nalistisch geïnspireerd geschie denisonderwijs, zeggen Hoge weg en Beernink. Mede als ge volg van de Europese integra tie. Bovendien wordt de histori sche rol van Nederland tegen woordig kritischer belicht Beernink noemt dat „eigen nest bevuilen" en dat zou „onbe hoorlijk" rijn- Beernink: „Tenslotte hebben we vroeger wat gepresteerd. Maar we zijn nooit imperialisten ge weest. Nederland niet Maar Engeland, Frankrijk en Duits land wél", Hogeweg: „De echte nationale va derlandse geschiedenis, daar zitten de belangrijkste grond slagen van de Nederlandse na tie". Europese integratie is volgens het CNR ook niet zo best voor Ne derland. Beernink: „Het gevolg is een verschraling van de Ne derlandse cultuur". Onder meer door de dominante positie van Frankrijk in Europa, wet „Frans cultureel imperialisme wordt genoemd. Tegen ddt Imperialisme en ande re imperialismen zou Beernink graag zien dat de „vier konin krijken aan de Noordzee" (Noorwegen, Denemarken, Bel gië, Nederland) één politiek blok vormden. Een gedachte die verder onuitge legd blijft Nog een Europese bespiegeling: Beernink; „U mag het toeval noe men dat die Noordzeelanden koninkrijken zijn maar ik denk er het mijne van" „De traditionele vijandschap tussen Frankrijk en Duitsland Het interieur van het Dordtse Comité Nationaal Revei l-bolwerk aan de Aard- appelmarkt. bestaat nog steeds, zij het in modernere vorm". En naast het verbond der vier koninkrijken, zegt Beernink zou de Benelux moeten worden versterkt „Er is nog veel verwantschap tus sen wat ooit de Verenigde Ne derlanden zijn geweest" Als betrekkelijk recente wan klank in die verhouding noemt Beernink de smokkel van slech te shag uit België tijdens de Maar vooral het socialisme, be lichaamd in de Partij van de Arbeid, moet het ontgelden. Een on-vaderlandse politieke groepering, geïnspireerd en geïnfiltreerd door het interna tionalistische marxisme. Vindt Hogeweg. Hogeweg: „Kijk maar naar Van der Louw, die dat Volksfront idee heeft bedacht Met precies zo'n Volksfront hebben de com munisten in 1948 de macht overgenomen in Tsjechoslo wa» kije" En: „Veel van die PvdA-socialis- ten zijn gewoon geheime com munisten, of crypto-marxisten". Het bestaan van christen-marxis ten wordt door Beernink door middel van een historische ver gelijking ontkend: „Tenslotte had je vóór de oorlog ook joden in de NSB" Overigens heeft het CNR ook geen goed woord over voor de tegenwoordige tendens bij de Hogeweg: „We hebben Hitier kwalijk genomen dat hij krank zinnigen af liet maken. Waar houdt dit dan op? Ik heb de indruk dat men in Nederland een socialistisch überras wil fokken. De pers, de radio, de televisie worden in dit Jaar van de Vrouw allemaal in dezelfde richting geduwd. En als er dan misdeelden op aarde komen? Voor de opvang van juist die mensen heeft de kerk altijd voorop gelopen". Over de veranderingen in de ze- dehjkheidswetgeving van de laatste jaren is het CNR ook duidelijk. Beernink: „Waar houdt 't op? Zo zetten we de deur open voor, mag ik het zo noemen, afwij kend gedrag" En zo rijn er nog veel meer poli tieke puntjes die het CNR naar voren brengt Het comité roept om een sterke regering („géén sterke man") want onder sterkere regeringen komt misdaad minder voor. Beernink: „Kijk maar naar De Gaulle" Hogeweg irriteert zich aan de vakbeweging: van deze rege ring nemen ze alles, bij een rechts kabinet waren ze allang gaan staken, „Voor mij heeft dét de ware aard van de vakbe weging wel ontmaskerd". En vindt men de houding van de Wereldraad van kerken „grieze lig" wat betreft bijvoorbeeld Zuid-Afrika. Beernink: „Aan apartheid is nog nooit iemand dood gegaan" En dan een laatste vraag: waarin onderscheidt het CNR zich van andere rechtse splinter bewegin gen? Beernink: „We zitten in t begin, We zien nog wet waar 1 heen loopt, we wachten rustig af. Ik weet fa ieder geval zeker dat we niet de instemming van de CPN hebben

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3