IKa |f|9 mmm Er z t i L1 lenbeslnii1 e n worden genomen die niet in het belang van Schiedam zijn../ VVD-raadslid Anita Dirkzwager-van Zoelen (35) vindt democratie niet voldoende gewaarborgd: BBsBSIf 55 M¥m VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975- SCHIEDAMSCHE COURANT DOOR RIEN VAN DEN ANKER Mevrouw A. Dirkzwager Schiedam "In de komende ja ren zullen er in Schiedam be sluiten worden genomen die niet altijd in het belang van de stad zullen zijn, maar wel in het belang van bepaalde groe pen. Dat zal niet alleen gevol gen hebben voor het politieke leventje hier, maar verder ook op de sfeer binnen het ambte narenkorps. Nog sterker, op den duur zullen de gevolgen hiervan bij de gehele samenle ving te merken zijn". Harde woorden van mevrouw Anita Dirkzwager-van Zoelen die vorige week bekend maakte dat zij binnenkort de Sehie- damse gemeenteraad waar zij een plaatsje heeft namens de VVD zal gaan verlaten. Op zich geen schokkend nieuws misschien, maar wel viel het op dat de reden van haar ontslag dit keer niet was: "wegens ver huizing", of "wegens persoonlij ke omstandigheden". Nee, me vrouw Dirkzwager gaat weg omdat zij vindt dat in Schie dam de democratie niet meer functioneert "We leven bii wijze van spreken onder de dictatuur van de de mocratie. We hebben te maken met een bestuur dat steunt op de kleinst mogelijke meerder heid. De helft plus één, maar bovendien worden andere min derheden niet 'bij het bestuur betrokken. Democratie bete kent dat er sprake is van in vloed van de totale bevolking op het bestuur. Neem de Schie damse situatie maar. Het CDA en de WD hebben geen enkele invloed. Dat is dus ondemocra tisch. Zelf initiatieven van onze (oppositionele kant worden con stant weggegestemd. Waarom? Er zijn toch voorbeelden te noe men van constructieve initiatie-' ven. Maar ze zitten daar in de progressieve club nu eenmaal rast aan de stemdiscipline. En iedereen kan op zijn klompen natellen dat er ook bij de PvdA verschillen van mening zijn. Nou, die worden tijdens het fractieberaad uitgesproken en dan komt er tenslotte één standpunt uit, waar menigeen het in zijn hart helemaal oneens mee is". Drie jaar lang heeft de echte politieke carrière van mevrouw Dirkzwager geduurd. Tegen haar wil kwam ze toen in de raad als opvolger van wethou der Houtman, die halverwege de collegerit er het bijltje bij had neergelegd. Mevrouw Dirk zwager stond onderop de lijst, maar al' de kandidaten tussen haar en de vertrekkende Hout man konden (of wilden) niet. Er werd vanuit de plaatselijke af deling druk op haar uitgeoe fend, er werd gewezen op haar burgerplicht en tenslotte zwichtte zij. zwaren (zij ^^^rrouw en beeft vier opgroeiende kinde ken) stortte zij zich toch met hart en ziel in bet werk als raadslid. Voor haar was het een volkomen onbekende wereld en achteraf beseft zij dat zij minstens een jaar nodig heeft gehad om "bij te komen". Pas toen dacht zij zich werkelijk pas echt sterk genoeg te voelen om volledig actief in het plaatselijke politie ke gebeuren mee te doen. Van het een kwam toen het ander. werk is nauwelijks voldoende voor vier man. Met vier deskun dige mensen zou je best goed af kunnen". Hoewel mevrouw Dirkzwager bij zonder veel respect heeft voor de mens Lems, heeft zij toch ook wel de nodige kritiek op zijn werk ais burgemeester. Volgens haar moet de man op die plaats een sleutelfiguur zijn, maar hoewel burgemeester Lems uiterst deskundig is en over goede contactuele eigen schappen beschikt, blijft hij volgens haar toch de echte par tijman die voorstander is van een programcollege en die ook de polarisatie niet schuwt om dat die volgens Lems meer dui delijkheid brengt Hoop Een soort sneeuwbal-effect en in korte tijd zat mevrouw Anita Dirkzwager er met kop en schouders in. Toen zij bij de gemeenteraadsver kiezingen van vorig jaar dai ook liet doorschemeren dat zi er best weer uit wilde stappen kreeg zij echter te horen dat zi nu in vergelijking met de nïeu welingen zo ervaren was dat zi. dat onmogelijk kon doen. Weei zwichtte zij, omdat zij het vooi zichzelf als een soort ereplichi voelde. Ter verduidelijking voegt ze er nu aan toe. "Hel werken in kleinere fracties is moeilijk. Wat dat betreft heb ben CDA en PvdA het veel gemakkelijker. Gelukkig heb ben we nu een goed team en daarom loopt het lekker. Een ander argument in 1974 om toch maar weer mee te doen was ook het feit dat er in de Schiedamse WD nauwelijks sprake was van een goed kader. Met andere woorden, van een groepje enthousiaste mensen die alle vergaderingen zowel van raad als partij meemaken en die in theorie bij het uitval len van raadsleden onmiddel lijk kunnen inspringen. Een soort schaduw-raadsleden dus. GEDREVEN Een echt politiek gedreven raad slid was Anita Dirkzwager dus niet, maar al met al zou dat geen reden hoeven te zijn om nu tussentijds toch op te stap pen. Zij bekent dat ze er echt wel een paar nachtjes over heeft geslapen. Haar argumen tatie 4s dan ook niet in twee woorden te vertellen. "In feite is het een heel lang verhaal. Het was direct na de verkiezingen al te voorzien dat het in Schiedam erg moeilijk voor ons zou worden als er geen afspiegelingscollege zou komen. Dat is waar geworden en je weet als lid van de opposi tie nu dat je een verschrikkelijk hoop werk verzet terwijl je in tien van de tien gevallen geen succes zult behalen. Goed, dat is het spel, maar op den duur vreet het wel aan je. In ieder gevat moet je wel een groot incasseringsvermogen hebben. Het is ook bekend dat de per soonlijke verhoudingen binnen de raad nu niet zo erg goed zijn en daar moet je ook maar tegen kunnen. Goed beschouwd kom je tot de conclusie dat het ni veau van deze gemeenteraad eigenlijk een beetje beneden de maat is." Het aanvallen van personen, het niet fundamenteel en vaak on deskundig discussiëren, overal een politieke raak van maken, dat zijn volgens mevrouw Dirk zwager dingen die de oppositie erg dwars zit In dit licht gezien menen wij dat de democratie in dit systeem niet voldoende wordt gewaar borgd- Bij de progressieven zeggen ze nu wel dat de burgers geen afspiegelingscollege wil len, maar ik vraag me af of die burgers willen dat een grote groep, zoals nu CDA en WD, van alle raken is buiten geslo ten. Dat begon al bij de vor ming van een. nieuw college. Ik vind dat de WD op, valse gronden al bijvoorbaat er bui ten werd gehouden. Vier, vijf jaar geleden wilde de PvdA best met de WD werken. Maar ze hebben gewoon gedacht dat ze de definitieve meerderheid zouden behalen. Dan was een gesprek met anderen helemaal niet meer nodig geweest Toen dat dus niet gebeurde hebben ze tenslotte voor de CPN geko zen. En op die geringe meerder heid drijft nu het hele college". Naarmate het gesprek vordert be wijst mevrouw Dirkzwager door haar soms opgewonden toon duidelijk dat zij zich de laatste maanden zo nu en dan behoorlijk kwaad heeft ge maakt over het letterlijk "bui ten spel zetten" van de opposi tie. "Zelfs wanneer met betere voorstellen kwamen, werden deze dan op politieke grond en weggestemd. Zakelijke deskundige argumenten wor den niet meer aangenomen. Het gevolg is dan ook dat er beslis singen worden genomen die niet in het belang van de stad zijn,'maar vaak alleen* in het belang van bepaalde groepen". NOOD Dat de nood bij de oppositie - werkelijk hoog zit bleek wel enige weken geleden toen men tijdens de begrotingsbehande ling het voorstel voor een mi lieuheffing op politieke grond en wilde wegstemmen, Dit om twee wethouders (Bolmers en Col Ié) die ook tegen wilden stemmen, kleur te laten beken nen. Is de oppositie nu al zover 'gezakt' dat zij dezelfde in haar ogen zo verderfelijke tactiek van de progessieven over neemt? "Ik moet bekennen dat ik per soonlijk daar niet-zo erg blij mee was. Aan de andere kant was de zaak voor ome fractie zo klaar als een klontje. Er waren twee mogelijkheden. Of je laat de bevolking die heffing betalen of je doet dat via de algemene middelen. Noch tegen het ene noch tegen het andere hadden wij principiële bezwa ren. Voor ons lag de zaak dus fiftSf ifty. Kijk, je moet de zaak ook van de andere kant 2ien. Wethouder Collé is principieel als communist tegen dat soort heffingen en dus stemt hij te- ten". 'Dat hij op deze wijze zijn ach terban moest verraden. Hij mag niet eens echt kleur be kennen. Je kan bijna zeggen dat op deze wijze de commu nisten in Schiedam worden on derdrukt door de socialisten. Misschien een aardig motief voor een collecte in Portugal. Het is toch belachelijk dat je een mens dwingt een bepaald standpunt te laten innemen dat volkomen in strijd is mei zijn eigen programma. Nee, dat kan er bij mij niet in, hoor. Dat is gewoon een erg bedenkelijke zaak en geloof me, zulk soort dingen.' dat vreet aan de men sen. Dat is op politieke wijze mensen "pakken" en dat kan ik niet. Die gezondheidssistuatie van Collé (rond de jaarwisse ling moest deze wethouder op doktersadvies enige tijd rust houden, PvdA) heeft daar na tuurlijk ook mee te maken. En ik weet dat in dat opzicht meer mensen last hebben van deze situatie". Volgens mevrouw Dirkzwager lijdt ook hef Schiedamse amb tenarenapparaat onder de poli tieke situatie. Het tekort aan goede deskundige ambtenaren is volgens haar niet alleen ont staan omdat het hier zo stinkt De gemeentelijke diensten le ven onder eén zware druk en dat heeft haars inziens ook zijn repercussies op de ambtenaren. Zij voegt er verder aan toe; "En natuurlijk heeft dat zijn te rugslag op de gehele samenle ving. Onder de bevolking ont staat een soort malaise-gevoel".' "En dat komt natuurlijk omdat veel mensen die vol zitten met ideeen en suggestie» die niet kunnen spuien. Omdat er ge woon niet naar wordt geluis terd", Mevrouw Dirkzwager meent dat haar gedachten en meningen over de huidige politieke situa tie niet alleen door aanhangers van de oppositiepartijen wor den gedeeld. Met stellige zeker heid weet zjj te vertellen dat er ook mensen binnen de* PvdA zijn die zich ergeren. Zij gaat zelfs verder en zegt dat volgens haar de PvdA thans twee stro mingen heeft. De zogenaamde Nieuw Lmksers en een groep die echt afstamt uit de gelede ren van de SDAP. Die eerste groep is volgens mevrouw Dirk zwager wel de kleinste, maar bepaalt doordat zij zo actief is wel het totale beleid. Het zittende college vindt zij ronduit erg zwak. Dat komt onder meer omdat er te weinig bestuurlijke ervaring Jnzlt. Het politieke niveau is ook niet zo erg groot' en van een werkelij ke beleidsvisie is nauwelijks sprake. "Zeker niet bij de wethouders zelf, Het enige wat ervan aan wezig is wordt hen opgelegd door de PvdA. In de praktijk komt het erop neer dat college voorstellen eerst door de PvdA worden bekeken. Pas als ze goed worden bevonden, dan worden ze in de raad behan deld. Dat is ook de reden waar om er de laatste maanden zo veel verbeterde raadsstukken later werden rondgezonden. Dan had de PvdA/PPR enige wijzigingen aangebracht". Zij vervolgt: "In de raad zie je het ook. Als er wagen worden gesteld, dan is dat allemaal af gesproken werk. De tevoren klaargestoomde antwoorden worden keurig door de betrok ken wethouder opgelepeld. Soms gebeurt dat, wethouder mevrouw Visbeen bijvoorbeeld.' gewoon van een briefje. Nu de andere kant Vragen van de oppositie krijgen één van de drie stand aar d-antwoorden, Of het is: U krijgt een nota, of men zegt dat het nader zal worden onderzocht of men komt dood leuk met: "Ik weet het niet" De vijfde wethouder (van der Wilk) noemt zij volkomen over bodig. Die komt volgens haar nu met voorstellen over het JOP en SRJJ die de VVD al lange tijd geleden naar voren heeft gebracht. "Die post is vol komen overbodig. Hij kan in feite worden vervangen door een goede jeugdambtenaar. De bibliotheek geef je dan aan wet houder Visbeen en de voorlich ting breng je onder bij de bur gemeester. Schiedam heeft geen vijf wethouders nodig. Het "Toen hij hier werd geïnstalleerd heeft hij gezegd dat hij niet boven maar tussen de partijen zou staan. Ik vind dat een bur gemeester voor de hele stad moet zijn. Ik kan me best voorstellen dat die man niet gelijk zijn gehele poli tieke vérleden kan verlooche nen en ik begrijp ook wel dat hij niet één-twee-drie hier éen oplossing kan brengen voor alle moeilijkheden, maar ik vind wel dat het zeer gerechtvaar digd is als hi j als burgemeester bij een bepaald voorstel zijn partijstandpunt laat varen en de zaak eens pragmatisch gaat benaderen. Zelfs al zal er dan een andere uitkomst zijn. Ik heb de indruk dat deze burge meester vooralsnog niet op zijn eerder ingenomen standpunten zal terugkomen. Dat heeft on der meer zijn beantwoording tijdens de begrotingsbehande ling aangetoond. In de gemeen teraad verlaat hij duidelijk niet zijn PvdA-achtergrond. Dat heb ik hem ook gezegd en in de raad kan hij daar geen ant woord opgeven. Het enige dat hij zei was dat hij het voorne men heeft om voor de hele Schiedamse burgerij een goede burgemeester te zijn. En daar om heb ik toch nog wel een beetje hoop". Bijna aan het slot van het ge sprek komt nog een ander facet naar voren. Kan je als oppositie een beetje redelijk werken? Krijg je genoeg informatie? Kun je eigenlijk wel goed "op boksen" tegen een college dat een volledig ambtenarenappa- •raat voor zich heeft klaarstaan? Mevrouw Dirkzwager schudt het hoofd. Zij beaamt dat dat erg moeilijk is. Dat het soms letterlijk "vechten tegen de bierkaai" is en dat zij daarom volgens haar niet altijd de juis te. zakelijke maar harde oppo sitie heeft kunnen voeren die zij wel had willen voeren. "Het beste zou zijn. als bijvoor beeld het college beraad ten dele openbaar zou zijn. Met dat ten dele bedoel ik dan dat wij als raadsleden van fracties die niet middels een politieke kleur verbonden zijn met het college er ook bij kunnen ritten. De progessieven zijn altijd zo. voor openheid. Nu dan kunnen* ze in dit geval tonen dat ze werkelijk progressief rijn in Schiedam. Want dan krijgen wij informatie uit de bron en dan pas kan je verwachten dat de oppositie goed tegenspel kan geven".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3