Van der Goes: of verontruste katholiek? Lidviina is nog -.j: onder ons Dertienhonderd maal Schiedam op prentbriefkaart Weer nieuw boek beschermvrouwe over Verzamelaar Meijer (79); „Het kunnen er best een paar honderd meer zijn" tëTvtV, v a Beschermvrouwe van I Schiedam moet delen i in de feestvreugde WIE WAS LIDUINA?^ ,-ftZATERDAG 8 FEBRUARI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT I f V I 1 Schiedam Hebben de vertraging in de bouw van het nieuwe woning complex aan de Nieuwe Haven, de brandweerlie den en de Stichting Len tefeest voor de gehandi capten ook iets met el kaar gemeen? De 52-jari- ge M. van der Goes aan de Van Swindensingel is daarvan overtuigd. Het is de kracht van de Hei lige Liduina, zo zegt hij. Zij blijft aanspraak ma ken op haar verering. Van der Goes noemt zichzelf werktuig van God en verontrust kath oliek. Er zijn echter ook Schiedammers die hero zonderling noemen, zelfs nog voor hij van zijn merkwaardige ervaring tijdens" een van de Li- :»k duinafeesten heeft ge insproken en heeft trach ten aan te tonen dat God reeds drie maal de jcnevërstad heeft be zocht." „Rietje Konings, oprichtster en voorzitster van de Stichting Lentefeest zou je de twintigste eeuwse Liduina kunnen noe men. Ook zij zet zich in voor de -misdeelde mens. Deze een voudige huisvrouw, net als des- tijdsTadüinaVïs onvermoeibaar. Zij is zonder het zelf te weten op haar eigen manier een werk tuig van Liedewij, zoals de mid deleeuwse naam luidt Merk waardig is ook dat het Lente feest altijd tijdens de Liduina- feesten wordt gehouden," zo vertelt Van der Goes, die vorige week een brief heeft geschre ven naar burgemeester en wet- Door Willem van der Post houders met het verzoek tijdens het komend jubileumfeest ook aandacht te schenken aan de beschermster van de stad. Hij stelt ondermeer voor een paar brandweerauto's de Stille Om gang te laten rijden. Bovendien zou hij willen dat er een her denkingsdienst in de Grote Kerk wordt gehouden. STORM Het feit dat dit niet meer kan in de Heilige Liduinakerk, die ze ven jaar geleden is gesloopt, gaat de heer Van der Goes, erg aan het hart „Het is toch vreemd dat de nieuwbouw op die plaats steeds wordt uitge steld, terwijl het de bedoeling was om direkt na de sloop te beginnen? Een tijdje geleden heb ik ook eens speciaal op het bord van het bouwbedrijf gelet Wanneer er maar een beetje storm was geweest lag iedere keer"weer juist dat bord" op de grond. Gek, hè? Het is gewoon een pijnlijke plek. Niet dat er een vloek op rust, want dan waren er wel ergere dingen ge beurd. De kapel in Huize Fran- keland hebben we nu alleen nog, maar de mensen moeten toch een echte plaats hebben om troost te zoeken? Dat kan nu niet Veel katholieken die vroeger in de H. liduinakerk kwamen beschouwen de Rozen kranskerk aan de Singel als vijandig gezind. Ze doen er geen stap binnen. De centrale plaats in Schiedam waar zij vereerd moet worden zal lidui na zelf op wonderbaarlijke wij ze gaan bepalen. Schiedam moet in ieder geval bedevaart plaats worden. De gelovigen hebben daar zelf het laatste woord in. De meeste priesters willen er echter onderuit en Monseigneur Sim onis wil die niet passeren." LEGENDE Een ander bewijs voor de kracht van Liedewij vormen aldus de heer Van der Goes de brand- weerrapporten. In Schiedam zal nooit meer dan een pand tegelijk afbranden, zo wil de legende. „Bij een brand die een paar jaar geleden in het Raam woedde bleek het vuur in twee panden te zijn aangestoken, maar het is slechts op een plaats gaan branden. Wij zijn er bij de brand in het gebouw van Kappelhof en Hovingh aan de Dam in feite toch ook goed afgekomen? Een paar maanden „Liduina gaat op wonderbaarlijke wijze de plaats bekend maken waar zij vereerd moet worden", weet de heer Van der Goes. f KntltoUvkt'n *t*rtmtrunt i»ut nrgcrvn van Liduina Schiedam Hel h ongehoord dal er In het naderend Jubtleumlee-f *eei» aandacht wordt besteed aan de be*ebermilrr van Schiedam de heilige Lidnina. Dat is de menlnc vu een aantal verontrust» Schiedammers, met name katholieken, die hierover hun ontenóe- -I: jen hebben ulttwproken In een brief aar» het- gemeentebatuur. «ff brief," die ook, is verzonden brandweerwagens zouden 'de A aan Mj>r;- A-- Sunonis, bisschop" -.'oude- stadroute kunnen van Rotterdam, stelt de. initia- die ook bekend stoat als de i .tiefm-mcr de hecr C. M. vanStitie Onlang. Voorts moet een der Goes- dut '.de. herdenking., trerdeniuricsavond met ta'njko van deze vrouw; echt.üeen ty." ren in „haar kerk" (de Groic piseh katholieke oanjeli'Cen- Kerk) tot cte mojeliikheüen hr- hridis.j.': - horen.' „Ri-rds vijfhonderd jaar be- In het Stedelijk Museum kan vol schermt lij dc'stad tcjjen ram- *ens .hen»'ook'best eên' klein»- pen erv emsti/te brandei».Een - tentoonstelling --«an haar wor f«-vst zondrf Liduina "U-.herder»-den.fetkijd. Hij hoopt'dat'hi-1 ken" is nict'volli-difi" 'aldusde leroecnlébestuur 'aünóg aan hrer Van der.; Goes,die -.een' dacht aaii Liduina' zal besteden - aanUii suRSestics; aan dc hand „Mede ook omdat 1975 het Jaar doet om.tddiiïna toch te betrek-van de. vrouw is m nj do««» Uit de Schiedamsche Courant van maandag 27 januari. SCHIEDAM Boekdelen zijn er over Liduina ge schreven. Zeer kort sa mengevat vertéllen deze lijvige biografieën met de nodige variaties dat zij in 1380 wordt geboren als dochter van de nacht wacht Pieter Jansz. en Petranel la uit Ketbel. Achtendertig - jaar lang heeft zij last gehad van een rib die zij bij een valpartij op het ijs in de Baansloot had gebroken. Drie jaar na deze val kan zij zich niet meer bewe gen en moest haar verde re leven op bed blijven liggen. Toch heeft zij zich in haar huis aan de Ach terweg, waar nu het voor gebouw van De Linden- hof staat, ingezet voor de misdeelde mens. In het jaar 1433 overleed zij op 53-jarige leeftijd. Dui zenden mensen zijn naar het opgebaarde lichaam komen kijken, alvorens zij in de Grote Kerk werd begraven. Een decreet van 14 maart 1890 verklaarde haar hei lig. SCHIEDAM De geschie denis van Liduina zal binnen twee maanden op nieuw in boekvorm ver schijnen. In het werkje staat de tekst van de le zing de heer P. Groenen- daal vorig jaar voor de Wetenschappelijke Kring Schiedam heeft gehou den, de geschiedenis van het hervormde weeshuis De Lindenhof dat op de plaats staat waar Liede wij heeft gewoond en ten slotte nog de historie van het rooms-katholieke schippersintemaat De Uitkijk. De heer Groenendaal die een uitgebreide studie heeft gemaakt van Lidui na geeft als commentaar op de legende: „We moe ten de geschiedenis nuch ter bekijken. Ik heb ja renlang gezocht, maar ik heb nooit iets kunnen vinden van de voorspel ling dat er niet meer dan twee huizen tegelijk in Schiedam zouden afbran den". Pastoor Laurent van de Ro zenkranskerk aan de.Sin- gel staat ook sceptisch te genover de brief die de heer Van der Goes heeft gestuurd. Over het voor stel om een paar brand-, w eerwagens de Stille Omgang te laten rijden, zegt hij: „Het is mij te traditioneel. Wij kunnen beter aandacht schenken aan dingen van meer cul turele waarde. Hoe pre cies weet ik echter nog niet precies. Het is wel waar dat er een groep katholieken is die het met de huidige gang van za ken binnen de katholieke kerk niet eens is, zoals de heer Beuker (RKPN) in de Tweede Kamer. Van der Goes is daar echter absoluut geen vertegen woordiger van". later verwoestte een soortgelij ke brand in Zaandam ongeveer tien panden. Ik heb trouwens ook nog, nooit de Schiedamse brandweer in paniek gezien. VISIOENEN De heer Van der Goes bekent nooit de biografieën van Liede wij te hebben gelezen. Hij zegt het liever te horen. Wel kent hij een paar aanwijzingen dat De Heer in Schiedam is geweest en die ook op de Liduina-geschie- denis betrekking hebben." „Ten tijde van de beeldenstorm wilde mèn per schuit het beeld van de vrouwe van Schiedam uit de stad meenemen. Wonder baarlijk genoeg lukte dit niet. De legende vertelt ook dat Li duina heeft gezegd dat Onze Lieve Vrouwe haar heeft toege lachen toen ze te laat thuis kwam omdat ze haar vader en broers eten had gebracht. Te vens wordt verteld dat zij vi sioenen heeft gehad. Zelf heb ik ook wel eens iets eigenaar digs meegemaakt dat misschien hiermee samenhangt. Voor de Stille Omgang in 1973 had ik een ongeluk, waarbij ik een middelzware hersenschudding en een gebroken duim opliep. Pas taen de danktocht achter de rug was, kreeg ik er last van en ben ik er mee naar de dok ter gegaan." Van der Goes maakt niet bekend voor hoeveel mensen hij de> spreekbuis is. „Dat is niet be langrijk. Er is gewoon een groep verontruste katholieken. Kardinaal De Jong heeft des tijds gezegd het ongenoegen- anoniem bekend te maken.' Het lot heeft mij uit deze groep als woordvoerder aangewezen." 'v SsJtC?'. De Schie gezien van het Overschieseplein omstreeks 1915 De paardetram op de Singel in 1902. art* Ruim dertienhonderd ansichtkaarten, maar de heer Meijer weet precies welke hij 3* wel of niet heeft. Schiedam Een van de oudste en fanatiekste verzamelaars van Schie dam is de 79-jarige P, Meijer aan de .Warande. Al vijftig jaar verzamelt hij nu ansichtkaarten van Schiedam. In die halve eeuw heeft hij een unieke collectie bijeen vergaard van zo'n der tienhonderd verschillen de prenten waarop plek jes staan die vaak al lang zijn verdwenen. Praten over zijn hobby betekent dus teruggaan in de tijd. Naar een tijd waarin de Schiedam mers nog stokstijf in wijde rok ken of in degelijke sobere kos tuums in de straat poseerden wanneer daar een fotograaf mi nutenlang bezig was een „stadschgezicht" op de gevoeli ge plaat vast te leggen. „Het zijn stuk voor stuk herinne ringen van vroeger. Heerlijk om daar nog eens op terug te kijken. Dat is dan ook het mooie van deze liefhebberij", vertelt de oud- gemeenteont vanger, die toegeeft dat hij de exacte grootte van zijn collectie ook niet weet. „Het kunnen er net zo goed nog een paar hon derd meer zijn". In tegenstelling tot de nieuwe ge neratie collectioneurs en dat worden er door de nostalgie met de dag meer kan hij over elk prentje een uitgebreid verhaal vertellen, Hij put daar bij uit zijn eigen herinneringen. Dat is alleen niet geval bij een van zijn oudste kaarten. Het is een ansicht van de Singelkerk, zonder pastorie. „Die is er in 1897 aangebouwd, dus deze kaart moet in ieder geval ouder zijn. Ik heb er nog wel een paar waarvan ik vermoed dat ze nog ouder zijn, maar dat kan ik helaas niet bewijzen". weet „Ik heb ze gerangschikt naar denkbeeldige wandelin gen. De Singel ligt bijvoorbeeld op de route van een wandeling naar Overschie. Wanneer ik dus een ansicht van die straat moet hebben weet ik in welk album en op welke plaats ik xndet zoeken. Bij de meeste oude prenten zit ook een zelfgemaak te foto van de nieuwe situatie. Wanneer ik hoorde dat er tets zou worden afgebroken ging ik altijd vlug een foto ervan ma ken, zoals van het wachthuisje voor de stoomtram op de Koe markt". Het Broers veld nog met water op de plaats waar nu auto's rijden, de afgebroken molen De Bata vier, een watermolen waar nu de Merwedehaven ligt en hon derden andere verdwenen plek jes zitten keurig opgeborgen in de uitpuilende antieke albums. kaar. Op het moment dat je het bijvoorbeeld over mijnheer A. C, A. Nolet had,.hoefde je al leen maar A. C. A. te zeggen en iedereen wist wie je bedoel de. De oude I. T. E. Beukers werd gewoon Ite genoemd". OMZWERVINGEN Veel kaarten uit de uitgebreide collectie zijn nooit gebruikt Toch zijn er een paar bij die rare omzwervingen hebben ge maakt Zo is er een kaart bij van de Lange Haven die pp 9 juli 1904 naar Genève is ver stuurd en blijkbaar toch weer in Schiedam terug is gekomen. ,Jk ben vijftig jaar geleden be gonnen met het verzamelen toen ik een serie van achten veertig ansichten van Oud- Schiedam had gekocht en daar enorm enthousiast over was. WANDELINGEN Gebogen over originele vale prentbriefkaarten al bums ver telt de bejaarde maar krasse verzamelaar hoe hij in de duizenden kaarten nog wegwijs Gewapend met een vergrootglas slaagt de heer Meijer er nog wel in een enkele vereeuwigde Schiedammer te herkennen. „Schiedam was in die tijd veel gezelliger. Iedereen kende el- Sindsdien koop ik elke kaart die er van Schiedam uitkojnt Vroeger werden er veel meer kaarten uitgegeven. Het was toen ook allemaal drukwerk,' nu zijn het meest foto's. Vroeger werd van elke plechtige gebeur tenis of ernstig ongeluk een an sichtkaart uitgebracht. Zo heb* ik een heel album vol kaarten uit 1903 van de watersnoo dramp m Kethel. Van het ont- vangst van Prins Willem voor", het onafhankelijkheidsfeest in 1913 heb ik ook een paar an sichten, r.et als van het ongeluk dat de stoomtram op 22 januari 1902 overkwam. Dat doen ze 1 tegenwoordig niet meer". Meij er heeft de kaarten gekocht of gekregen van kennissen. Ruil- beurzen bezoekt hij niet. „Daar ga ik alleen maar op achteruit, J want mijn kaarten zijn onge-' bruikt en dus nog als nieuw. t Bijna alle kaarten die op de beurzen worden geruild zijn ge bruikt". Toch zijn er nog ansichtkaarten die hij niet heeft Prenten van hofjes, het vroegere café Belle- vue op de hoek van de Hoog straat en de Koemarkt of het Gemeente Ziekenhuis om streeks 1920 zijp daar voorbeel den van. „Dat vind ik'helemaal niet erg. Ik ben al tevreden met wat ik heb", zegt de heer Meijer ter wijl hij het laatste album dicht klapt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3