SCHIEDAMSCHE COURANT Parkweg blijft klagen over „blikken" viaduct I -1 eiiwe JOPm jet meer ste ;n krijgen van samenleving Schiedam moest eraan geloven Collé vind kritiek bewoners- vereniging niet representatief Meer woningen Maar dan vorig jaar Rijnmond- r „Treinlawaai bij viaduct is niet meer te barden-' Commissie s s m M on l werp- m" nota: Jongeren stichten brand Stadskweker bij volkstmiiders Woningbouw in december i# JA Maandag 10 februari 1973 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 4 pagina's 100ste jaargang- no. 252ii Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL -Schiedam De bewoners van lawaai van deze oude Poldervaart- de Parkweg en omgeving zijn brug". boos op de gemeente en op bijna drie jaar komen er met de TNO omdat nog steeds niets -wordt gedaan aan de lawaai overlast, die wordt veroor zaakt door de over het spbor- wegviaduct rijdende treinen. Men is vooral boos geworden nu be kend is gemaakt dat de stalen brug over de Poldervaart wel zal worden verv angen door een betonnen. In de omgeving van de Parkweg voelt men zich nu echter achtergesteld bij de bewoners van Spieringshoek, die veel korter hadden geklaagd over het regelmaat van de klok klachten van bewoners uit de omgeving van park weg over het verschrikkelijke lawaai dat het over het viaduct denderende NS-verkeer veroorzaakt. Over deze spoorlijn tussen Rotterdam en Hoek van Holland razen dagelijks meer dan honderd treinen". „Vooral bij noordenwind moet je de radio of de televisie keihard aanzet ten. Anders versta je bijna niets. Als er een trein voorbij rijdt en je hebt visite dan moet je gewoon even je mond houden. Praten is dan onmoge lijk", aldus de heer J. H. den Hartog uit de Van Oldenbameveltstraat die samen met zijn buurman P, van Oordt al vele malen bij de gemeente heeft aangeklopt Het resultaat van hun klagen was dat de gemeente aan TNO vroeg om een aantal peilingen te verrichten. „Dat is ook gebeurd en mijn buurman is daarbij geweest Het kwam hem toen voor dat de meters toen flink uitsloe gen. De kans lijkt me dan ook groot dat de resultaten van die peiingen wel nooit bekend zullen worden", aldus de heer Den Hartog". GLASHARD „Als dat namelijk wel in de publiciteit zou komen, dan zon de gemeente wel gedwongen zijn om A la minute iets te gaan doen, want uit die resultaten zal glashard blijken dat die overlast inderdaad niet te barden is". Het meest heeft hij zich trouwens ver baasd over de gemeentelijke plannen om nu langs rijksweg 20 voorzienin gen te gaan aanbrengen zodat het verkeerslwaai in de richting van het Prinses Beatrixpark zal worden be perkt. Volgens hem is dat juist raar omdat het verkeerslawaai voor de toevallige wandelaar veel minder erg is dan het treinlawaai voor de bewo ners uit zijn omgeving. „Men kan dan wel vinden dat wij zeuren, maar de toestand is nu eenmaal ondragelijk. Er moet iets gebeuren", aldus de heer Den Hartog". In het Beatrixpark hebben ze minder last van het verkeer dan wij hier van treinen, meent Den Hartog. Schiedam Het nieuwe Jongeren Ontwikkelïngspro- ject (JOP) zal een grotere steun van de gemeente en de samenleving moeten krijgen dan bij het ter ziele gegane project het geval was. Het is uiterst belangrijk dat het jeugdwelzijnsbeleid van. de ge meente Schiedam erop gericht is om via het JOP de jongeren in deze stad bewust te maken van en,vart hun plaats in de maatschappij. Schiedam Twee maal moest de brandweer dit weekeinde uitruk ken, omdat balda dige jongeren brand hadden ge- sticht. De eerste keer laaiden vlam men hoog op in een leegstaand pand aan de Oude Maas straat, dat momen teel wordt gereno veerd: Later in het weekend hadden jongeren door een kapot kelderraam brandende lucifers gegooid, waardoor het in de .kelder aan het Griegplein opgeslagen oud papier in vlammen opging. -Ruim een uur lang deed men er over voor de kel der, was ontruimd. De VROM-dienst voerde het verbrande papier af. .Vrijdagavond kreeg de brandweer enkele tele foontjes van Gorzenaren, die vlammen zagen op laaien in het renovatie- pand in Schiedam-Zuid. Het bleek, dat jongeren terpentine hadden ont dekt toen zij uit baldadig-, heid het pand waren bin- nengdrongen. De vloei stof hadden zij over de trap gegoten en in brand, gestoken. Toen de terpen tine was opgebrand, i doofden de vlammen vanzelf, al voor de brand weer ter plekke was. Schiedam In het kader van de culturele samenwerking tussen de KNMPT en de Volks tuin dersverenigingen Thurlede en Vijfsluizen is er vanavond in gebouw Christelijk Sociale Be langen opnieuw een instructie ve lezingavond. De chef Stadskwekerïj van de afdeling plantsoenen, dienst Gemeentewerken, de heer A. de Bruijn, houdt een lezing over het met succes kweken en hou den van kamerplanten. De avond begint om 8 uur en is ook toegankelijk voor stadgeno ten niet aangesloten bij boven genoemde verenigingen. Ook zal de samenleving meer begrip moeten krij gen voor de problemen van en rond jongeren, die werkloos zijn of tob ben met de situatie waarin zij verkeren, bij voorbeeld door ontevre denheid met hun werk. Het oude JOP was te klein van opzet en te ruim van doelstelling om dit alles te kunnen waar maken. Al deze conclusies worden ge trokken in de ontwerp-nota van de speciale commissie tot voort zetting van het JOP, dat eind vorige week is verschenen. Wanneer de sociale adviescom missie de nota in haar eerstvol gende vergadering in het Stads kantoor heeft behandeld en zo nodige wijzigingen in het ont werp zijn doorgevoerd, zal aan de hand van de definitieve nota kunnen worden begonnen 'met de opzet van een nieuw JOFro- ject, dat vanuit het clubhuis De Tempel (dat is gevestigd aan de Overschiesestraat) zal gi proberen om de problemen tus sen jongeren en de maatschap pij op te lossen. De commissie vo«trt-/,vtting JOP schat in de nota, dat ïn Schie dam minstens honderd jonge ren geholpen moeten worden. Als mogelijke oplossingen ziet men over het algemeen: het bevorderen van de contacten tussen werkloze en werkende jongeren; het verschaffen van* geschikt werk; en het „bezig houden" van jongeren, die be wust niet willen meewerken aan deze maatschappij maar wel in een grote sleur leven (bezigheden kunnen worden verzonnen door de zogenaamde klussen dienst, een idee dat al enige tijd leeft in sociëteit De Tempel). Het JÖP zal grote aandacht moe ten krijgen van diverse instel lingen. Organisaties van wie grote steun zal kunnen worden gekregen rijn: de Katholieke Stichting voor Sociale Culturele Arbeid 'PCSCA), de Provinciale Stichting Geestelijke Volksge zondheid, de Federatie van in stellingen voor Sociale Culture le Arbeid en Samenlevingsop bouw en het ministerie van CRM. De staf van het vorig jaar ter ziele gegane JOP is te klein gebleken- Om een betere coördinatie te bewerkstelligen zal het aantal medewerkers moeten worden uitge breid met ondermeer een arbeids consulent, een sociaal psycholoog en een projectsecretaris. Hoewel Schiedam slechts één car navalsvereniging heeft, is het verklede hosfeest in de jeneverstad toch niet helemaal ongemerkt voorbijgegaan. Reeds voor het weekeinde ontving Prins Geraldo 1 de „sleutel van de stad" uit handen van burgemeester Lems. Oifi vond piaats op de trap van het oude raadhuisje aan de Grote Markt, het eindpunt van een feestelijke optocht door de binnenstad. In ruil voor de „gouden" sleutel kreeg de burgervader de titel van drager van het gouden metaal, een oorkonde en een boerenkiel, pet en zakdoek om het feest zelf op gepaste wijze te vieren, commtssieledtü i in de vergaderzaal Ook de leden van één van de raads- met de majorettes van Ambrjsius in commissies, die op dat moment in het polonaise. raadhuisje aan het vergaderen waren, In het kader van het jaar van de vrouw moesten er aan geloven. Op de mu-werd 's avonds in gebouw Irene me- ziek van de boerenkapel gingen de vrouw Smits-Borqer, afdeüngsvoorzit- ster van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, gehuldigd. Zij kreeg het ere-metaal. Ongeveer drie honderd Schiedammers hosten er na deze „plechtigheid" met de carnavals- veren iging De Rietzeilers flink op los. Schiedam Wethouder Collé, voorzitter van de VRO■U-com missie, vindt de kritiek van de bewoners vereniging Zuid op de vuilcontainerenquete van de VROM te laat en niet repre sentatief voor de wijlt. Volgens deze enquete zou zeventig pro cent van de Gorzenaren voor invoering zijn van de contai ners. Honderd buurtbewoners spraken zich na afloop van de enquete uit tegen de vraagstel ling door een protestbrief van de bewonersvereniging te teke nen „De bewonersverèniging had kri tiek moeten leveren toen de vragenlijst uitkwam", meent Collé, „op dat moment hebben ze echter niets van zich laten VROM-direkteur E. T. Kraan horen. Bij de kritiek van ver- denkt er net zo over: „De vorige enigings voorzitter Zwambom verenigingsvoorzitter, mevrouw zet ik dan ook een heleboel Krikke-Hein, was het er wel vraagtekens. Ik kan er niet ach- mee eens. De volgende zal er ter komen hoeveel mensen er in ook dus wel weer anders over Zuid nu eigenlijk tegen zijn. Uit denken. Ze moeién niet denken dat ik hobbyist ben, De mensen gebruiken de containers alleen verkeerd". weer tegen die maatregel gaat protesteren". 9 O Sehiedam/Vlaar- dingen In de maand december kwamen in de 23 gemeenten van het Rijnmondge bied 597 wonin gen gereed. Dat betekent dat er meer nieuwe wo ningen zijn afge bouwd dan in december 1973, toen er 544 wo ningen gereed kwamen. Van de 597 nieuwe woningen zijn 240 woningwetwoningen, 267 gesubsidieerde particuliere wonin gen en 90 ongesubsi dieerde particuliere woningen. Een jaar daarvoor waren die getallen respectieve lijk 152,325 en 67. In de afgelopen maand december werd begonnen met de bouw van 289 wo- SCHIEDAMSCl ningen. In de laatste maand van 1973 startte men in Rijn mond -met de bouw van veel meer wonin gen: 496. Van de 289 wonin gen, waarvan de bouw in december is gestart, worden er 155 woningwetwonin gen, 108 gesubsidieer de particuliere wo ningen en 26 niet ge subsidieerde particu liere woningen. De getallen van een jaar daarvoor: 368, 22 en 106. In totaal waren er op 1 januari 1975 in Rijnmond 5110 wo ningen in aanbouw, een jaar eerder 7741. Van de nu in aan bouw zijnde wonin gen voldoen er 1974 aan de eisen van de woningwet; van de 3136 andere particu liere woningen wor den er 2212 gesubsi dieerd. De cijfers van het jaar daarvoor rijn respectievelijk: 3030 woningwet, 3740 gesub. part en 371 ongesub. part Van de 1974 woning wetwoningen, die op 1 januari jongstleden in aanbouw waren, staan er 549 in Rot terdam, 312 in Krim pen aan den IJssel, 281 in Ridderkerk, 251 in Capelle aan den IJssel, 22S in Spijkenisse, 196 in Schiedam en 159 in de overige gemeen ten van het Rijn mondgebied. Driekwart van de in aanbouw rijnde wo- ningwetwoningen is bestemd voor hou ders van het legitima tiebewijs t „woning zoekende in Rijn mond". Ook de in aanbouw zijnde ge subsidieerde particu liere woningen met een maandhuur be neden de 425 gulden krijgen deze bestem ming. Woudhoek-Zuid hebben we in ieder geval nog nooit klachten gehad. Wanneer we met het containerplan stoppen weet ik zeker dat er een groep komt die De communistische wethouder zegt het container-plan niet primair door te voeren om goedkoper uit te zijn. „Er ko men ook personeelsaspckten bij. Het wordt immers steeds moeilijker om mensen te vin den dfc zakken willen sjouwen. Bovendien zijn de zakken mi- lieubedervend". mm Ja. ook u kunt deze ideate kranten kombmatie 14 dagen lang. gratis en geheel vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws; de Scbiedamsche Courant mei puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de pnjs van een. Profiteer évan! 0 P S Moshi u n leuke vergelijking kunnen bedenken als aanwullirg op onöetsiaande i>n <n de bon dan maak! U kans op een exclusive gawansiekBr d* wij wekelijkstjiiiove-n woord# msesi originele «van- teldoon it hoort do Schiei euwsblad i. Contant bi) het flolierdamseh

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1