FC Vlaardingen '74 vraagt NAC-SVV: NUTTIG, MAAR ERG VRIENDSCHAPPELIJK VERDIENSTELIJK VSV de sterkste Dit seizoen sluitende begroting ■MAANDAG 10 FEBRUARI 1975 3 Vlaardingen Het be- j stuur van de stichting FC Vlaardingen '74 vraagt in een brief aan het college van burge- meester en wethouders en de leden van de ge- meenteraad van Vlaar- dingen om een subsidie van 25.000 gulden, al smede een garantie in - een eventueel exploita tietekort tot maximaal 25 mille. De Vlaardingse eerste divisieclub volgt daarmee de voetbalver- - Door Bas van de^ Berg eniging Eindhoven die op dezelfde wijze kort i geleden een ton -los kreeg van de gemeente. .Het is overigens voor de eerste maal dat de stich ting FC Vlaardingen '74 voor subsidie bij de ge meente aanklopt Van ome sportredac tie Vlaardingen Overzicht van ge meentelijke subsi dies en garanties aan betaalde voet balclubs en of stich tingen volgens een opgave van de FBO: Alkmaar: 66.000, waar- van rente 12.000 en aflossing 40.000 van oude schuld afge trokken; Amersfoort: 40,000 vast plus garantiebe drag van 20.000; Arnhem: 150.000 plus 50 procent van de re cette met maximaal 190.000; Doetinchenr 121.000 subsidie; Dordrecht: 25.000 sub sidie; Eindhoven: 100.000 subsidie (garantie); Enschede: 200.000 sub sidie; Heerenveen: 60.000 subsidie plus kwijt schelding 20.000; 's-Hertogenbosch: 60.000 subsidie; Kerkrade: Subsidie 25 procent van bruto recette plus bijdrage 20.000 in onder houdskosten accom modatie; Maastricht: Tien pro cent van alle inkom sten plus op basis van pariteit met het bedrijfsleven een bij drage in exploitatie tekort van 130.000 per seizoen; Nijmegen: Subsidie van 20 procent van bruto recette plus 15 procent van vaste lasten na aftrek van de huur en aflos singsverplichtingen (40.000 per seizoen); Utrecht: 200.000 subsi die; Veendam: 75.000 subsi die; Venlo: 60.000 subsidie plus 15 procent van betaalde VB met een minimum van 15.000 per wwii; Wageningen: 55.000 subsidie; Zwolle: 100.000 met een indexering van 8 procent per jaar; Den Haag: 50.000 sub sidie plus bijdrage in exploitatietekort van max. 150.000; Groningen; Twee gul den per betaalde be zoeker met een mini mum van 220.000. Éénmalig voor het seizoen '74/'75 bij drage in tekort ex ploitatietekort ge raamd 175.000 en kwijtschelding van schuld ca. 500.000; Haarlem: 80.000 subsi die. toneel Wat houdt Vlaardingen over? Bijna niets, daarom is hel mijn ideaal eri daar zet ik me als voorzitter van FC Vlaardin gen helemaal voor in, om be taald voetbal, het enige wat dc bevolking nu nog heeft, in Vlaardingen le handhaven. Daarom begrijp ik ook de me ning van wethouder Boberg niet, Is dat een partijvisie of Zó maar een uitspraak?'* De stichting FC Vlaardingen '74 schrijft onder meer aan het col lege en de gemeenteraad, dat zij thans zo ver gevorderd is in dc competitie, dat zij voldoende inzicht heeft verkregen in on der meer de financiële ontwik keling en mogelijkheden voor verdere uitbouw van het betaal de voetbal in Vlaardingen. Mede dankzij sponsoring, recettes en reclameopbrengsten en bij dragen van de KNVB in de vorm van NOS- en Toto-op brengsten, zal het naar het zich laat aanzien mogelijk zijn dit seizoen tot een sluitende exploi tatie te komen. EISEN Eerder, om precies te zijn decem ber 1973, bereikte de gemeente raad een voorstel om het toen malige Fortuna VI. van zijn hoog opgelopen scholden te ontdoen (160 mille), waaraan zij toen wél de conclusie ver bond dat Fortuna zich daarmee .verplichtte om met betaald voetbal te stoppen. In het 70- ste- levensjaar werd de club, die vanaf 1954 in het betaalde was opgenomen, weer amateur. De meerderheid van de gemeen teraad maakte er toen een prin cipiële zaak van omdat Fortuna twee jaar eerder ook al een garantie had gevraagd (en ge kregen), maar nimmer de orga nisatie had aangepast Met na me het ontbreken van een scheiding in de boekhouding van Fortuna tussen amateurs en semiprofs kwam* nogal vreemd over. Hoe de gemeenteraad - en b en w - nu reageren op de nieuwe confrontatie met betaald voet bal qua subsidie en garantie weliswaar aan een andere club, maar tégen het principe van de raad, die zegt, dat betaald voet bal in Vlaardingen geen levens vatbaarheid heeft, is niet be kend. REGIONAAL Sportwethouder Rïen Bovenberg maakt daarop wel een uitzon dering. Vanaf zijn benoeming is zijn mening over betaald voetbal en de subsidie daarvan genoegzaam bekend. Kortgele den legde hij zijn visie nog eens duidelijk op tafel tijdens een openbare sportraadverga dering: „FC Vlaardingen is geen plaatselijke aangelegen heid meer, maar een zuiver re gionale en daarom ben ik niet bereid subsidie te geven." Bovenberg stond overigens wel alleen toen het in diezelfde ver gadering op stemming aan kwam ten aanzien van her op nemen van FC Vlaardingen in de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie. Alle leden op één na waren voor het lid maatschap van de FC Vlaardin gen in die VRSR. Uitzondering: van wethouder Rien Boven berg. Uitslag stemming: 27-1. Maarten Hoogerwaard daarente gen, pleiter bij uitstek voor be houd van betaald voetbal in Vlaardingen: „Het is nog steeds één van de weinige „takken" in Vlaardingen („naast zwem men", red.) die topsport brengt en duizenden mensen om de veertien dagen ontspanning geef tl! Ook voorzitter L. van Sloot en van FC Vlaardingen spreekt zich in die taal uit: „Voor bijna alle recreatie zijn we steeds méér op Rotterdam aangewezen. Noem maar op: voor film en sinds kort ook al „Een strak zakelijk beleid", aldus de stichting,heeft dit mogelijk gemaakt Hetgeen ons, als be stuur van de stichting, stimu leert op de ingeslagen weg ver der te gaan." De vooruitzichten ten aanzien van bijdragen van derden, de sponsoring e.d., ge ven vooralsnog niet dié zeker heden, die het ons mogelijk ma ken om volledig aan de eisen, die in de minimumbegroting van het beleidsplan van de KNVB zijn opgenomen voor eerste divisieclubs, te voldoen". „Derhalve nemen wij de vrij heid", aldus de stichting, „met deze brief het verzoek aan U te richten onze stichting voor het seizoen 75/76 een subsidie van 25.000 gulden toe te kennen en Q Sportwethouder Bovenberg geen subsidie- daarnaast een garantie in een eventueel exploitatietekort tot 25-000 gulden te verstrekken." „Het huidige bestuur van de stichting", gaat de bnef verder, „riet het als haar taak op de meest verantwoorde wijze het betaald voetbal voor de ge- meente Vlaardingen te behou den en tot verdere ontwikkeling te brengen. Waarbij zij zich be wust is een positieve bijdrage te leveren tot de passieve re creatie, hetgeen ook de verbete ring van. het woon- en leefkli maat tot gevolg heeft. Hoewel topsport geen uitgespro ken doel is, zal de topsport in het algemeen de jeugd aanspre ken en bijdragen tot ontwikke ling van amateurclubs', zodat op die wijze de sportbeoefening in het algemeen wordt gestimu leerd." ,Wij betreuren het ten zeerste", aldus de stichting FC Vlaar dingen verder, „dat het gei meentelijke overheidsbeleid (landelijk) ten aanzien van sub sidie aan zoveel verschillen overhevig is, dat het kan voor komen, dat stichtingen zeer ho ge subsidies van een gemeente ontvangen, terwijl andere stichtingen geen enkele uitke ring krijgen. Dit onderscheid werkt in feite oneerlijke con currentie in de hantL" Tot slot: „Het bestuur is vanzelf sprekend bereid alle gegevens te verstrekken die voor u nodig zijn om dit verzoek te beoorde len en wij zijn tevens bereid e.e,a. mondeling of schriftelijk nader toe te lichten. Spoedig na het gereedkomen van het rap port van het accountantskan toor Dijker en Doornbos (Ma- thenesserlaan 181 te Rotter dam) zullen wij dit ter inzage doen toekomen." WËMÉÉlifi ■A 'j/.' Jvb.I Breda Bob Maaskant keek na het oefenduel tegen eredivisionist NAC niet ontevreden- Hoefde dat ook niet, want al verloor SW met 2-1, de manier waarop de eerste divisieclub de Bredanaars had weerstaan bevestigde de opgaande lijn in het Schie- damse spel. Natuurlijk ging NAC niet „tot het uiterste" en luidde vooraf de afspraak dat de spelers elkaar zouden ontzien. Tenslotte dompelde ook Breda zich in de sfeer van carnaval, waardoor de weinige kijkers twee ploegen zagen die elkaar negentig minuten vriende- lijk bezighielden en het zochten in snelle combinaties. Bob Maaskant: „Zo wilden we het ook. De bal moest lekker „lo pen" en het moest voor alles een oefenduel blijven". Met voor SW de plezierige bijkom stigheid dat de voor één wed strijd geschorste John van der Spek (een gele kaart in de uit wedstrijd tegen Heracles) op deze manier erg simpel van rijn straf afkwam. Maaskant: „Vol gens ons geldt deze oefenwed strijd als een bindend duel". Wat onfortuinlijk kwam SW in Breda op een achterstand. Dat was uit een terugspeelbal van Hans Cam pen, die daarmee de voor zijn doel staande Jan van der Velden verraste. SWs goa lie tikte de bal nog tegen de lat, maar kon niet verhinderen dat het leer via zijn rug In het doel caramboleerde. Toch kwam SW nog voor rust weer op gelijke hoogte door een doelpunt van Danny Molendijk- Maaskant: „Danny gaat met de week beter spelen en het is nu echt wel zo dat we in Groene- weg en Molendijk twee spitsen hebben die elkaar goed begrij pen". De Bredase interesse voor spits Jan Groeneweg"beïn vloedde ook het spel van de Schiedamse topscorer in gunsti ge zin. Maaskant: „Jan werkte hard, maar liep bovendien erg goed te voetballen. Ja, rijn spel vond ik een groot pluspunt". Was Peter Jeup al als vervanger ingezet van de dus geschorste Van der Spek, in de tweede helft bracht Maaskant nog en kele wijzigingen aan. Zo werd Wim Mulder vervangen door Leo Klip en moest Hans Cam- pen zijn plaats afstaan aan Jos Zoetmulder. Ook Cees Campen speelde "in Breda weer eens een halve wedstrijd. Maaskant: „Cees deed het goed, temeer omdat hij het nadeel had dat NAC tot vlak voor het doel bleef combineren. Dan ontstaan er situaties die voor een keeper altijd erg moeilijk zijn. Maar Cees heeft er echt wel weer vertrouwen in en het ziet er naar uit dat hij op deze manier weer een echte concurrent is geworden van Jan van der Vel den". BEWONDERING Dat NAC tenslotte toch nog won speelde eigenlijk geen rol meer. Een kwartier voor het einde nam Theo Dierks de bal van flinke afstand ineens op zijn slof en zette daarmee zijn ploeg op 2-L Bob Maaskant kon er nauwelijks mee zitten: „We hebben weer eens lekker gevoetbald en NAC had echt wel bewondering voor ons technische spel dat hen toch echt wel wat verbaasd had". NAC, tenslotte heel dicht in de buurt van de eerste divisie, in formeerde daarop heet voor zichtig of dit het speltype was zoals het in de eerste divisie wordt gespeeld. Bob Maaskant, lachend: „Nou, nee, bepaald niet, Dét heb ik ze wel even uit hun hoofd gepraat"... Gouda maakt het de Vlaardingse defensie moeilijk. Van onze sportredactie Vlaardingen Het zaalvoetbaltoernooi van de Vlaardingse Scheidsrechtersverenlging en ge houden zaterdagavond in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan, is gewonnen door de Vlaardingse scheidsrechters die slechts één punt verspeelden in vijf wedstrijden. Het toernooi had een uitstekend verloop en was dan ook een succes. Op de tweede plaats eindig de het KNVB-team met 7 punten; derde werd Gouda met 6 punten, vierde Den Haag met 3 punten, vijfde Schiedam met 3 punten en zesde werd de afdeling Rijnmond van de COVS met 2 punten. De prijzen zijn uitgereikt door het COVS-hestuurshd, de heer Van der Ham uit Den Haag. De drie prijzen (drie ballen) werden ge schonken door Mart van Dam, de Vlaardingse Scheidsrechtersverenigmg en door Theo Huizer. De uitslagen waren: Den Haag - ICN.VD. 0-0; Rijnmond - Schiedam 2-0; Gouda - Vlaardingen 1-3; K.N.V.B, - Rijnond 1*0; Schiedam - Gouda 0-1; Vlaardingen - Den Haag 1-0; Gouda - K.N.V.B. 0-2; Rijnmond - Den Haag 1-2 Schiedam - Vlaardingen 0-0; Den Haag - Gouda 1-2; K/N.V.B. - Schiedam 1-0; Vlaardin gen - Rijnmond 2-0; Den Haag - Schiedam 0-1; Rijnmond - Gouda 0-2; Vlaardingen - KN.V.B., Schiedam Het elftal van SVV bewees tegen de jeugdselectie van FC Den Haag niet ten on rechte tot de promotiekandida- ten in de tweede klasse te beho ren. De Hagenaars, koploper van de le klas, wonnen op Har- ga weliswaar, maar de 1-2 was zeker voor SVV erg eervol. Al met de rust was die stand bereikt, al had FC Den Haag toen wel met vee! grotere cijfers afstand moeten nemen van de Schiedammers. Het grote strui kelblok voor de Haagse aanval was echter het duo Rob de Nijs - Jan den Tuinder en vooral doelman Eddie van de Most, die het heel wat moeilijker bad dan zijn Haagse collega Woody Lou- werens. Toch kwam SVV, nadat FC Den Haag op 0-1 was gekomen, via Rovert Koorengevel langszij. Een mislukte terugspeelbal van Eddie Slavenburg vormde de inleiding van de 'nederlaag, want de bal werd onderschept en toen was er voor Van de Most geen houden meer aan. Bij SVV speelde de Joegoslaaf Bego als spits wederom ver-" dienstelijlc, terwijl zijn landge noot Baloban door deze omzet- ting achter de voorhoedeope reerde. Een hard werkend SW, dat in middenvelder Hans Vor- stenbos wederom een sterke schakel had, hield in de tweede helft de Haagse aanval onder controle, maar kwam zelf ook niet meer tot doelpunten. Danny Molendijkaeiijkmaker....

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3