SCHIEDAMSCHE COURANT erf roit wens; na1 i 1 moet ruzie sussen DR?Ë JAAR EN TBR VOOR DOODSTEKEN VAN VRIENDIN (18) MBS Onbekende details Lange Haven in nieuwe Attentie Oud-Groningse toneelspelers niet te verstaan CACTUSSEN EN VETPLANTEN BIJ NCVB-CENTRUM Gitaar- leraar telefonisch bedreigd Commissie Muziekschool concludeert in rapport: Titselaar te kijk Schiedamse Aad ging „zijn" Ans mèt schaar te lijf Vijf mille gereedschap ontvreemd Geen subsidie voor Grano Bestelwagen gekraakt Filmcabine Passage uitgebrand i JA V. Woensdag 12 fehraari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 26S0D1redactie 262566 - klachtendienst 144144 g pagina's 100ste jaargang no, 25243 SCHIEDAM EN KETHEL -Schiedam Gitaarleraar b. Stone van de Schie- damse Muziekschool, de enige getuige van het „pak slaag" dat schooldi- recteur K. Bak op 7 no vember vorig jaar fagot- léraar F. R. Blonk gaf, is t telefonisch bedreigd - door iemand met een verdraaide stem. De heer Stone heeft dit meege deeld aan de secretaris van het schoolbestuur T. Hemminga. In onze krant van gisteren berichtten wij, dat leraar Blonk zich zal gaan wen den tot het college van b. en w, van Schiedam en (tot de inspectie voor mu zikale vorming, omdat hij vindt dat samenwerking met de heer Bak onmoge- vl-'üjk is. Ook leraar Stone heeft zich inmiddels ge wend tot rijksinspecteur M. A. Dankmeyer. Evenals Blonk twijfelt Sto- ne aan de onafhankelijk heid van de onderzo ek- eommissie, die is inge-. steld na het incident waarbij de klappen, vie len en die het beleid van de schooldirecteur en het bestuur onder de loep heeft genomen. Op 18 fe bruari zal de commissie haar bevindingen in een bestuursvergadering mondeling toelichten- De heer Stone over het dreigement: „Toen ik de hoorn had opgenomen, kreeg ik te horen: na mens het bestuur van de Schiedamse Muziek school moet ik> u meede len, dat wanneer u door gaat met uw oppositie te gen de heer Bak de ge volgen minder prettig zullen zijn: ik hoop dat u dit ter harte neemt; voor uw welzijn is het beter om de oppositie te sta ken". Schiedam De onderzoekcommissie die enige maan den geleden werd ingesteld om de moeilijkheden op ae Schiedamse Muziekschool te onderzoeken komt in haar slotrapport tot de vplgende conclusies: Directeur K. Bak moet in zijn functie worden gehandhaafd. - Een vertrouwensman moet op korte termijn de verstoorde relatie tussen de heer Bak en de fagotle raar F.R. Blonk bijschaven. Óp 18 februari zal de commis sie haar bevindingen toe lichten op een vergadering van het bestuur van de school. Vooralsnog ziet het er niet naar uit dat de moei lijkheden op de Muziek school hiermee uit de we reld zullen zijn. De twee partijen, Bak en Blonk, hebben sinds het begin van de ongeregeldheden vorig jaar november niet meer met elkaar gesproken. De uitbarsting vond plaats op 7 november toen de directeur Maassluis In het gemeen temuseum van Maassluis wordt vrijdagavond een expositie geopend met schilderijen van Henri Titselaar. Het gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16 is van dinsdag-tot en met zon dag van 's middags twee tot vijf uur en op dins dagavond van zeven tot negen uur geopend- De lange Haven in Attentie: vee! onbekende details. Schiedam Met een tussenpauze van bijna een jaar is eindelijk .het tweede nummer van het gemeenteblad Attentie uitgekomen. Voornamelijk aan de hand van zevenenveertig foto's vestigt dit zojuist verschenen boekje de aandacht op vrij onbekende details van gebouwen aan de Lange Haven. Blonk een klap in het gezicht gaf, waarna de laatste aangifte deed bij de politie. Bak «zelf deed aangifte wegens beledi ging. De ruzie tussen beiden was ontstaan over het optre den van de directeur over een „moeilijke" leerling van-Blonk. De zaak werd enigszins gesust (de beide aanklachten werden inge trokken) toen het bestuur in overleg met onderwijswethou der mevrouw C. Visbeen-Stro man besloot om een commissie van onderzoek in te stellen die die de zaak zou onderzoeken. Vermoedelijk reeds op de hoog te van de officieel nog niet be- kende conclusie van deze com missie heeft Blonk vorige week donderdag een poging gewaagd om contact te zoeken met zijn directeur. „Ik wilde het een en ander uitpraten. Bak sloot zich echter op in zijn kamer en dat maakt een goede samenwerk ing onmogelijk." Drs. R.P. Wark, de secretaris van de onderzoekcommissie, die zelf hoge ogen gooit om de vertrouwensman te worden in het conflict, zegt over de „po ging": „De heer Blonk stapte nogal provocerend naar de heer Bak toe en probeerde hem. het bloed onder de nagels uit te trekken. Toen Bak in de gaten kreeg dat Blonk hem een nieuwe klap probeerde te ontlokken, trok hij zich terug in zijn kamer en sloot deze, af.,Jk vind dat zeer^ verstandig van Bak, die'bereid* is mee te werken om de sfeer in de Muziekschool weer in goe de banen te leiden." De heer Bak was zelf onbereikbaar voor commentaar (vakantie van de school). In de bestuursvergadering van 18 februari zal de verdere demo- cratisering in de Schiedamse Muziekschool wel ter sprake komen. De onderzoekcommis sie zou hebben gesproken over de aanstelling van een adjunct- directeur om de heer Bak te ontlasten. Bovendien zou men het zeer wenselijk vinden om het korps docenten meer in vloed, te geven over de gang van zaken op de schooL De Schiedamse Muziekschool centrum van veel moeilijkheden. De op twintig pagina's besproken karakteristieke bouwelementen zijn ondermeer: deuromlijstin- gen, raamversieringen, boven lichten, sier ankers en zeldzame antieke verlaatbakken, die nog steeds het regenwater van de dakgoot opvangen. Het zijn stuk voor stuk fraaie versieringen die in vroeger eeu wen werden gebruikt om de huizen een eigen karakter te geven. De meeste mensen zien die nu over het hoofd, zo schrij ven de gemeente-archivarissen G. van der Feïjst en C. H. A. M van Es. Voor vijftig cent is Attentie te koop bij de Schiedamse WV in het Proveniershuis, het Stede lijk Museum aan de Hoogstraat en bij het Gemeente-Archief aan het Oude Kerkhof. Het vorig jaar maart verschenen eerste nummer over de kloos ters in de binnenstad, eveneens in een oplage van duizend stuks, is uitverkocht Schiedam Allerlei soorten ge reedschap met een totale waar de van vijfduizend gulden heb ben onbekenden uit een nissen- hut aan de Gedempte Baan- sloot gestolen. Bij de inbraak werd het hangslot van de toegangsdeur openge broken. Het gedupeerde bouw- bedrijf mist ondermeer een partij klauwhamers, spiraalbo- ren en handcirkelzagen. Schiedam - De officier van justitie, mr. J. G. F. A, Hage, van de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren drie jaar gevangenis straf met aftrek en verder terbe schikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 20-jarige Schiedamse loswerkman Aad B. De Schiedammer heeft bekend dat hij op vrijdag 20 september vorig jaar zijn 18-jarige vriendin Ans van der Wel met wie hij samen leefde op gewelddadige wijze om het leven heeft gebracht. Volkomen verdwaasd na het drin ken van ongeveer 30 glazen bier greep hij tijdens een ruzie een schaar en stak haar minstens zes keer in achterhoofd, nek en rug. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is het slachtoffer overle den. De officier kwam tot zijn vrij hoge eis omdat hij herhaling van een dergelijk gebeuren vreesde. Vol gens hem is het ook niet te ver wachten dat B. zich vrijwillig zal laten behandelen. „Voor mij staat het vast dat deze verdachte tbr moet krijgen, maar helaas is het tegenwoordig zo dat ook dat een onvoldoende beveiliging voor de maatschappij blijkt te geven en dat men soms veel te vaak te snel in de maatschappij terugkeert. Daarom vraag ik ook deze gevan genisstraf zodat B. ir .uer geval drie jaar vast zit". Tijdens de zitting waarop de Schie damse loswerkman wat lusteloos en gelaten de woorden van de officier en de president van de rechtbank, mr. J. G. L, Elders, op zich af liet komen, bleek dat Aad B. sinds hij omging met Ans van der Wel ten dele op het goede pad was gekomen. Door haar was hij een regelmatige werkkring gaan zoeken en ook had hij zijn drank gebruik geminiseerd tot één avond per week." Desondanks had het tweetal regel matig ruzie. Maar als Aad ge dronken had, begon ook weer zijn jaloezie te knagen". Ans kreeg dan onder meer verwijten te horen over vroegere vriendjes. Ook de verhouding met Ans'ou- ders was niet erg best, omdat deze eigenlijk niet zoveel voelden voor hun dochters vriend. Maan den voor de steekpartij met de schaar is zelfs de politie nog bij Ans'ouders geweest omdat Aad had gedreigd „de boel kort en klein" te zullen slaan. Toen Aad op de vrijdagavond vorig jaar rond half elf thuis kwam, lag Ans al op bed omdat zij zich niet lekker had gevoeld. De loswerkman had haar wakker gemaakt en er was ruzie gekomen. Buren hebben later enkele harde bonzen gehoord en gegil van Ans. „Nee, Aad, nee, Aad", had zij geroepen". Daarna was het korte tijd stil geworden. De moeder van Aad was de eerste die het verschrikkelijke nieuws hoorde: „Ma, bel een ambulance. Ik heb Ans gestoken. Ze moet naar het zieken huis", had hij tegen haar gezegd. Wat daarna gebeurde is bekend. Op weg naar het ziekenhuis overleed Ans. De pa tholoog-anatoom dr. Zeldenrust consta teerde later bij de sectie zes diepe steek wonden. Minstens drie daarvan zouden al dodelijk zijn geweest. Op het politiebureau heeft Aad later nog gezegd: „Zonder dat klere bier zou het nooit gebeurd zijn". Met advies van de psychiaters die vinden dat Aad vooral door de jaloezie zo nu en dan tot een enorme agressie-explosie komt, luidt dan ook: tbr. „Als hij in zo'n uitzonderingstoestand verkeert, dan is hij verminderd toerekeningsvatbaar. Maar in zijn geval vrees ik ernstig een herhaling", aldus mr. Hage. De verdedigster van de Schiedamse los werkman, mr. mevrouw A. van Ee - Nor- tier, zag dat grote gevaar niet zo erg. Wel vond zij dat ook het advies van de rechts kundige adviseur (ook tbr) zou moeten opgevolgd, „Typerend waren zijn woor den de dag na het gebeuren. ï!f j zei toen: „Ik weet alleen dat ze dood is". Met zijn* negentiende jaar stond hij reeds met lege handen. En dat had hij zelf gedaan. Daar heeft hij nu wroeging over en in dat kader zal hij moeten geholpen". Hit- spraak over 13 dagen. Schiedam De culturele ver eniging voor Oud-Gronin gers, Gruno, hoeft niet meer te rekenen op een jaarlijkse subsidie. Het overkoepelend orgaan Schiedamse Ge meenschap heeft zich tegen het verlenen van subsidie op jaarbasis uitgesproken om een viertal redenen. De bijeenkomsten van de "Old-Grunnegers" zijn in de eerste plaats meestal beslo ten. Daarnaast is de belang stelling voor de activiteiten van de vereniging uiterst ge ring, Ook loopt het ledental steeds terug. Bovendien is herhaaldelijk gebleken dat Schiedammers op toneel avonden van de vereniging het Gronings dialect niet of nauwelijks konden verstaan. Daarom heeft de SG in princi pe het verzoek van Gruno om jaarlijkse subsidie afge wezen. Wel is het dagelijks bestuur van de stichting SG bereid am incidenteel subsi die te verlenen, zoals dit jaar vanwege het vijftigjarig ju bileum van Gruno. Schiedam Bij het openbreken van een autoportierraam heb ben dieven voor 850 gulden schade aangericht Zij sloegen aan de Grofbaan het rechterportierraam in van een bestelauto, stalen het kenteken bewijs, rijtijdenboekjes en wat gereedschap. De eigenaar, W. G. van D. uit Schiedam, heeft op het politie bureau aangifte gedaan van diefstaL Schiedam Van avond om 8 uur zal in het gebouw voor christelijk sociale belangen aan de, Lange Haven een ledenvergadering worden gehouden van de afdeling centrum van de NCVB. De heer Fr. Hoog vliet, kweker uit Maasdijk, zal dan aan de hand van planten en dia's iets meer vertellen over het onder werp "Cactussen en velplanten". Een aparte bijzon derheid is dat de heer Hoogvliet de meegebrachte planten aan het eind van de avond zal verloten Schiedam Pas nu is gebleken dat er in het weekeinde een fikse brand heeft gewoed in het Passagetheater, waarbij voor der tigduizend gulden aan apparatuur is vernield. Werklui ontdekten na het weekeinde dat de filmcablne op de tweede etage voor tweederde deel was uitge brand. Twee pro jectoren, diverse filmlampen en een filmwagen waren verbrand. Specialisten van de. brandweer hebben een onderzoek in gesteld in het thea ter dat momenteel verbouwd wordt. Zij vermoeden dat de brand gewoed heeft in de nacht van zaterdag op zondag. Uit niets blijkt dat het vuur is aangestoken. Dit bleef over van de filmcabine in het Passage- theater. De oor zaak is totaal on bekend. J SCHItOAMSCj Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen fang, gratis er» geheel vrijblijvend, m dc bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal- en internationaal nieuws: de Schiedamsche Courant met puur plaatsebj'k. nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteer ervan! p S Moei*t u n leuke «erge!umug ««innen bedenken at» aanvulling op onderstaande 2tn in dn ban dan maakt U kan» op een e*c)u5»9ve gasaamtekcr <Pe *ij«ek»li|ka uitloven voor üe meest originele inzen ding I a 1 i R ad re» woonplaat» leieloon I ioais - I noort bj Nauwsblad8 Scr"edl,f"sche Courant &'l «wt fiolteröamsch

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1