jongeren Laten bedrijven het afweten? man BELFAST-JONGEREN KOMEN.MAAR ONZEKERHEID OVER PROGRAMMA Sam Elliot, 'n steeds verhuizende actievoerder: DINSDAG 18 FEBRUARI 1975 X SCHIEDAMSCHE COURANT door Willem van der Kooij Een „gewoon"', straatbeeld in Belfast. Jongeren in oorlog. Belfast Eén prikkeldraadversperring en een plaatijzeren schutting scheiden in Belfast de wijken Shankill en Unity, een kleine rooms- katholieke enclave in een overwegend protes tantse omgeving. De macabere afrasteringen kunnen de kinderen, die in januari drie we ken in Nederland geweest zijn, niet beletten eikaar veelvuldig op te zoeken. Een opmerke lijke vermenging die bij ouderen wederzijds nogal kwaad bloed zet. De buurt pikt het niet als „één van hen" oversteekt en dat betekent dat vele kinderen na terugkeer in hun land op forse problemen zijn gestuit. Organisator Onno de Haan van de „vrede'srei- 2en": „Het is eigenlijk te goed gegaan zou je kunnen zeggen. Daar lijden nu een hele boel kinderen onder. Ze zitten niet langer vol haat en nijd ten opzichte van de mensen die een paar straten verder, achter dat prikkel draad wonen. En dat moeten ze bekopen want de ouders vindendat kennelijk ver schrikkelijk. Een voorbeeld is een meisje dat spijbelde in ShankilL Ze dook onder bij een vriendinnetje in de katholieke wijk, wat een tijdje geleden volkomen onmogelijk geweest Wijken, waarin vermenging heel traag op gang komt zou zijn. Toen ze gevonden werd, ontstonden enorme scènes. De nog altijd doorgaande strubbelingen hebben de stichting „Hulp Noord Ierland" er deze week toe gebracht het oog opnieuw op deze wijken te richten en daar de jongeren te gaan verzamelen die in april onder meer Vlaardm- gen gaan bezoeken. „We moeten snel het aantal kinderen, die naar Nederland zijn geweest en dus contacten krijgen met andere leeftijdgenoten groter maken. Dan spreid je het risico en zit het er dik in dat de tolerantie van beide kanten snel zal groeien. Een uiter mate belangrijke zaak." •Overbodig te 2eggen dat de drie weken die de kinderen in de Haringstad zullen doorbren gen dan wèl prima gevuld moeten worden en niet met een schamel budget slechts enige activiteiten gerealiseerd zullen worden, 't Is 2aak dat de tienduizend gulden die nu nog ontbreken om een goed programma te verwe zenlijken zo spoedig mogelijk zullen verschij- nen zodat het prikkeldraad tussen Shankill en Unity wellicht ooit nog eens verwijderd zaj worden en die 20 lang verbeide verbete ring van contacten meer vorm zal krijgen. Vla ar din gen Als op I april honderdtwintig Noordieren aankomen op Schiphol is ook Sam Elliot weer van de partij. Hij heeft de leiding over de groepen, die in Oos- jterbeek/Renkum, Halfweg ^waar/gehandicapte kinderen ondergebracht worden en Vlaardingen drie weken va- kantieplezier krijgen voorge- zet Sinds de allereerste groep, die in juli 72 in een tehuis in Oostvoome verwel komd werd, is hij bij het werk betrokken. „Het gaat steeds om ernstige geval len", vertelt Elliot, die "omdat hij dit zo belangrijke werk doet, al drie keer moest ver huizen, wijken voor aansla gen en bedreigingen. „De kinderen komen meestal uit grote gezinnen waarin de va der niet werkt, tenminste meestal niet Selecteren is daar een enorm moeilijke zaak. Moet je Peter van elf jaar meenemen of John van jdertien? Echt, we vechten meer tegen tranen dan tegen die smerige oorlog". Elliot is, hoe kan het anders, volledig overtuigd van het 'gunstige effect dat de reizen, die nu reeds ruim driedui zend Noordiertjes naar Ne derland brachten, op de si tuatie in zijn land hebben. „Die kinderen ontdekken, dat de vijanden ook maar gewone mensen zijn, die ook een hekel aan al die ellende hebben- In "t begin staan ze een beetje raar elkaar aan te kijken, maar na een paar dagen zijn het de beste vrienden. Kinderen zijn in «if- die dingen heel wat „gezon der" dan volwassenen. Als je alle kinderen hierheen zou kunnen halen en vooral ook die contacten goed kan vasthouden, nou dan weet ik zeker dat het ooit nog een keer heel normaal wordt Dat die waanzin absoluut afloopt". GOED Over het algemeen verlopen de latere contacten redelijk tot goed. Voor de groepen, die in Nederland zijn ge weest worden regelmatig sa menkomsten gehouden en buiten die georganiseerde bezigheden zoeken de jonge lui elkaarvaak onder moeilijke omstandigheden omdat de ouders nu een- maal fanatiek de „andere kant" afwijzen op, ge- woon. omdat ze vriendjes zijn geworden en gemerkt hebben dat die oorlog een onzinnig gebeuren is. De drie weken werken door. Uit de eerste groep ontmoet veertig procent elkaar nog regelmatig. De jongelui ver loren dertig procent uit het oog. Die bewuste groep koos voor vestiging in een ander land, Engeland, Australië enz. door Willem van der Kooij John Brew (13) sprak na afloop van zo'n drie weken rust: „Ik heb hier vriendjes gekregen en we hebben af gesproken dat we straks 's woensdagmiddags gaan voetballen". John is één van die jongens, die dagelijks ge confronteerd worden met af schuwelijke oorlogstafere len. Elk „kind" wanneer je een jongen van 13 jaar zeer uitgebreid en volkamen emotieloos hoort verhalen over bomexplosies en doden_ vraag je je af of het wel gaat om kinderen kan er over meepraten, heeft in familie kring of omgeving doden be- treurd. „Toen ik boodschap pen aan 't doen was, stond eens een huls in brand", her innert John zich, „ik was erg Vertrek van het zwaar bewaakte vliegveld van. Belfast. Uit veiligheids-' overwegingen brengen de kinderen zelf hun bagage naar het toestel. bang omdat ik wist dat er binnen nog mensen, waren. 2e schreeuwden en ze huil den, toen ben ik maar door gelopen. De brandweer kon. er niet bijkomen". Elke groep die Nederland aan-; doet zit vol met overeenkom stige ervaringen. „Belfast is een horrorfilm", vond een meisje van 10, dat in 72 in Oostvoome verbleef. „Een explosie is pas erg als 't vlak voor je neus gebeurt", werd er aangevuld. En: .Mijn vriendinnetje is in Canada. Als het daar leuk is, blijft ze er". REACTIES 5am Elliot, die nogal eens reacties krijgt van mensen die verwacht hadden „ech te" oorlogsslachtoffertjes te moeten verzorgen. „Als je zo kijkt zijn het gewone jonge lui. zoals in Nederland. Ze hebben geen afgeschoten be nen, geen napalmwonden. Het gaat om andere wonden, om en dat is het belang rijkste die kinderen uit die ellende te halen. Ze weer een beetje hoop te geven, ze laten beseffen dat. ze de moed niet moeten verliezen en ze op alle manieren in contact te brengen met de andere kant Diekinderen krijgen haast allemaal een klap als 2e net terug zijn in Belfast Terug in de angst, de haat, het gevaar. Ze zeg gen wel ééns: het zou een wonder zijn als we in Neder land mogen blijven, maar dat is toch ontzettend triest Hun eigen land gaat kapot, helemaal kapot Als we de jeugd, zoveel mogelijk jeugd mee kunnen geven dat het anders kan, en dat wéten ze na drie weken, dan, ja dan geloof je vast dat er nog eens andere tijden komen". Vlaardingen Met de groep, die op 1 april naar Vlaardingen. komt, zullen zes Noord-Ierse begelei ders mee reizen. Waar zij zullen verblijven is nog niet geheel zeker. Twee van hen zijn lid van de zogeheten CHAG, Com munity Holiday Action Group, een organisatie die bekend staat als .moedig" en onder meer reeds jaren ijvert voor een zo correct mogelijke selectie van de jongeren, die Nederland bezoeken. De CHAG heeft nogal eens grote hinder van millitante groepen, die van de „Holland-reizen" niets moeten hebben en de felle verschillen liefst zo fel mogelijk houden. Mensen met „Nederlandse!' ervaring vormen overi gens de meerderheid van degenen, die sinds vorig jaar een toen in Noord- Ierland opgezette oplei ding tot jeugdleider vol gen. Van de negentien, die daarmee bezig zijn, zijn er elf één of meerde re keren naar ons land geweest om een groep rooms-katholieken en protestanten te begelei den. Vrijwel alle groepsleiders keren geestdriftig terug naar Ulster en werken daar door aan het vast houden van de contacten, leggen huisbezoeken af, zorgen voor regelmatige bijeenkomsten en kunnen dan vaststellen, dat de drie weken Nederland bepaald niet zinloos zijn geweest. Stanley Hunt (38), éénvan de leiders van de eerste groep: „Je had het idee dat het een stap in het donker was. Je kon in hel water te recht komen en op een steen stappen. Dat laatste is gebeurd. Niemand kon goed voorzien waar het op uit zou lopen, nou ik weet dat deze weken van enorm grote betekenis zijn, dat we elkaar zullen blijven opzoeken en hel pen waar mogelijk is". De groep Fungus heeft zich bereid verklaard voor de Noord-Ieren op te treden. Vlaardingen De voorbereidingen voor de drie weken die veertig jongeren uit Belfast in Vlaardingen gaan doorbrengen komen in een beslissend stadium. Zeker is dat in twintig gezinnen de deuren openzwaaien. Veel minder zeker is voorlopig nog welk programma er wordt afgewerkt. Of een vakantie die zich grotendeels zal afspelen in Vlaardingen en omgeving of een uitge breid programma waarin bezoeken aan Evoluon, Efteling, Amsterdam niet zullen ontbreken. De keus is niet aan de kinderen, maar aan U. De werkgroep Noord-Ierlandi'- Vlaardingen zit nog verlegen om tiendui zend gulden. Er zijn reeds vele hartverwar mende reacties binnengekomen, maar men is er nog niet. Of, zoals J. Tellekamp van de werkgroep het omschrijft: „Er is al erg veel gedaan, echt het loopt al bijzonder fijn, maar die laatste loodjes". Opmerkelijk daarbij is, dat vooralsnog de Vlaardingse bedrijven het laten afweten. Van de honderdvijftig aangeschreven direc ties, kwamen er slechts tien lot nog toe over de brug. Enkele stortten 750 gulden, goed voor de adoptie van een kind voor drie weken. „Dat er zo weinig maar wat hebben laten weten is ons verschrikkelijk tegenge vallen. We hopen dat de mensen zich nog bedenken, want dit ïs wel een erg mager resultaat". Op weg naar het eindbedrag (dertigduizend gulden) hoopt men ook de raad van kerken bereid te vinden te collecteren in de Vlaar- dingse kerken. Teilekamp: „Pessimistisch zijn we beslist niet. Er blijft geld binnenko men, er blijven reacties komen. Het is alleen te hopen dat de mensen weten dat ze gerust mogen blijven geven. Stel dat we te veel hebben, dat gaan we dan heus niet over de i balk gooien. Juist ddt geld zou zo mooi gebruikt kunnen worden voor activiteiten in Noord-Ieriand". FUNGUS Inmiddels za! het de jongelui uit het geteister de Belfast aan vertier niet ontbreken: Fun gus heeft reeds toegezegd te zullen optreden in de Heipaal, en ook Crazy Duck zal verschijnen. Verder zal de Vlaardingse brandweer een middag voor haar rekening nemen en zullen een sportdag en -middag gerealiseerd worden. De kop is eraf. maar er kan nog bijzonder veel meer gedaan worden om het de Noord-Ieren die „slechts" drie weken alle ellende overboord" kunnen gooien, te plezieren/Iedere suggestie, al dan niet in financiële richting, wacht de werk groep in. Via de Heipaal is altijd wel één van hen te bereiken. Uw hulp, in welke vorm dan ook, garandeert oorlogskinderen rust, plezier en wat misschien zeker zo belangrijk is iedereen die zijn steentje bij draagt werkt een beetje als bandensmeder Banden die misschien, dat is het uitgangs punt van alle bezigheden van de. stichting Hulp Noord-Ieriand, ooit zullen leiden tot het einde van die dwaze oorlog. Uw huln zeer-wezenlijke hulp. Het is niet. afgelopen' na de drie weken Holland. Die zijn slechts het begin van een ander Noord-Ieriand Daarom dit bijzonder belangrijke nummer- Algemene Bank Nederland in Rotterdam Gironummer: 709, t.g.v. werkgroep Noord- leriand vlaardingen nummer: 5069-40721 Uw hijp, hun vredige vakantie'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3