A Schiedam krijgt weer historische en archeologische tentoonstelling Restaureren van bod em i mi disten: tijdrovend maar dankbaar werk TOPS 1 I ■rm n VRIJDAG 21 FEBRUARI 1975 SCHIEDAMSCHË COURANT "Politiek falen goed praten via ziekenomroep" Cultuurschatten %gen n°g i" chemische baden ws é'llË 'iv Wethouder heeft zichzelf een slechte dienst bewezen" BAD LEGPUZZEL SINGLE TOP 10 DE TOPPER VAN DE WEEK jC Si; Liever helernaaï geen ly-nit/eridin dan TROS-progrannna Schiedam Mevrouw A; Dirk zwager - Van Zoelen, Raadslid voor de WD. is na het bekend worden dat wethouder rne- vrouw C. Visbeen-Stroman van mening is dat zij liever geen tv-uitzending had gehad dan een TROS programma onmid dellijk in de pan geklommen- Hïeronder haar reactie: De zieken in Schiedam kunnen alleen dan rustig ziek zijn waji- neer zij het socialistische pro- gram onder hun hoofdkussen hebben liggen, want datgene waarmee mevrouw Visbeen hun lange dagen meent te mo ten opfleuren via de ziekenom roep is op zijn zachtst gezegd I wel zeer eenzijdig gekleurd. Om bepaalde groepen op deze wijze "voor te lichten" die niet bij machte zijn te reageren is een zeer ernstige zaak. zieken zijn doorgaans niet in de gele genheid raadsvergaderingen te bezoeken en men kan veronder stellen dat er onder zieken vele - mensen zijn, die zich op een andere wijze de vernieuwing van onze maatschappij voor stellen dan de wethouder voor onderwijs. Zij heeft dus nu gezegd wat zij eigenlijk in de gemeenteraad had willen zeggen; dan had ze dat ook daar moeten doen! Nu knjgt_ haar "zwijgzaamheid" (die zij ook reeds voor de toe komst heeft aangekondigd) toch een zeer dubieus krakak- ter. Durft 2ij de open dialoog niet aan 7 Het niet antwoorden op vragen van oppositionele partijen is een ondemocratische handeling, want alleen in totali taire staten antwoorden be windslieden niet op vragen die hun politiek in gevaar brengen. Dat mevrouw Visbben dit een persoonlijke zaak vindt en het zich ernstig aantrekt, vind tk wei zielig voor haar. maar in derdaad is rij er niet in ge slaagd om op een politieke vraag een duidelijk antwoord te geven, terwijl er in de Tweede Kamer voldoende materiaal _hgt, als je zelf hier mets over kunt bedenken. Het zal een hele kluif worden voor de wethou der, wanneer zij door gemis aan deskundigheid en politieke scholing nog drieëneenhalf jaar in zwijgzaamheid door moet worstelen. Ook het standpunt van mevrouw Visbeen ten aanzien van een tv-uitzending van de TROS „over het 700-jarig bestaan van Schiedam, zou ik als bekrom pen, ja, sterker, a's zeer burger lijk willen kwalificeren. Als het nu een uitzending betreft over het feit dat de WD in leden aantal nog steeds stijgende is, zou ik mij haar standpunt voor kunnen stellen, maar zij die bestuursverantwoordelijkheid draagt van de stad Schiedam zou samen met alle burgers van onze stad blij moeten zijn dat Schiedam eens op positieve wij ze in het nieuws komt En het lijkt mij niet relevant dat een rood programcollege er nog een feestelijker stempel op zou Kun nen drukken. Gelukkig maar dat het grootste gedeelte van dit college klaar blijkelijk wel genuanceerd kan denken. Laat de wethouder toch niet op deze wijze haar tijd verbeuzelen, maar bijvoorbeeld eens komen met een concreet voorstel naar onderzoek van ouderparticipatie waardoor er vooral bij de sociaal-zwakkere milieus daadwerkelijk eens iets gedaan kan worden aan maat schappijvernieuwing via het on derwijs. - - - - I i: MppHHWmÊmÊmmÊSmlm Uit een klomp roest wordt het lemmet van een mes „getoverd". De laatste resten oxide worden ondermeer met een fijn frasemachientje ver wijderd. Schiedam - Antiek of niet; het aantal mensen dat in extase raakt van een klomp roest is waarschijnlijk op één hand te tellen. Toch komen in die erbarmelij ke toestand de mooiste ijzeren voorwerpen hij op gravingen uit de grond. De man die er voor zorgt' dat over drie maanden bij de opening van de geschiedkundige en archeologische tentoonstelling in het Stedelijk Museum toch nog bezoekers voor de bodemschatten hun neus tegen de vitrine druk ken, is restaurateur C. de Eoo (43). Hij ziet kans om allerlei zwaar geoxideerde voorwerpen er bijna ais nieuw te doen uitzien. ,Het voorwerp dat gerestaureerd wordt, moet er natuurlijk wel uitblijven zien zoals het was", vertelt de Roo,. „Het mag niet mooier gemaakt worden dan het geweest is in de tijd dat het gebruikt werd. Soms comple teer ik wel eens wat, maar dat moet dan toch van het andere originele gedeelte te onder scheiden blijven. Het moet ook Schiedam Ook de heer A. Ko ning, Koekeokslaan 44 in Schie dam heeft gereageerd op de uitlatingen van wethouder me vrouw C, Visbeen - Stroman over de komende THOS-teleyi- sieuitzending ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan. Hij schrijft het volgende; Als mevrouw Visbeen-Stroman stelt dat een stad waar op het ogenblik een links programcol lege zetelt, een gelukkige keuze zou doen door uitsluitend de VARA of de VPRO een televi sieavond te laten verzorgen, dan laat zij het partijbelang prevaleren boven het algemeen belang, althans zij laadt de üe- denking op zich. Mevrouw Visbeen gaat volkomen voorbij aan het karakter van dit feest. Dit 700-jarig feest zal straks worden gevierd door een Schiedam se gemeenschap met volkomen uiteenlopende politie ke en religieuze opvattingen. In dit kader dienen allerlei belan gen en zeker politieke onderge schikt te zijn. Een tv-uitzending zal een weergave zijn van een facet van de door deze georga niseerde feesten. Het moet me vrouw Visbeen overigens toch ook bekend zijn dat velen in onze stad hun politieke en reli gieuze voorkeur niet koppelen aan de keus voor een omroep van gelijke identiteit Het is ver heugend dat het Comité Schie- dam-700 wel heeft begrepen dat de kans om Schiedam via de tv - door wie dan ook uitgezonden - een bredere landelijke be kendheid te geven zeer belang rijk acht. Het Rijnmondgebied - en dus ook onze stad - heeft bij het Nederlandse publiek nog steeds een slechte klank. Een tv-avond kan er in belang rijke mate toe bijdragen dat het klimaat verbeterd. "In een stad waar men nog wil feesten is het nog niet zo slecht toeven", moet het motto zijn. Mevrouw Visbben heeft dit slecht begrepen anders was zij, in haar kwaliteit als wethouder van onderwijs, wel voorgegaan. Zij heeft zichzelf een slechte dienst bewezen. altijd te verwijderen zijn, om- dat de kans bestaat dat er een beter conserveringsmiddel wordt uitgevonden dan dat we nu gebruiken. Het kan ook 2ijn dat later blijkt dot het voor werp er anders heeft uitgezien. Zo kan het gebeuren dat je een mes hebt aangevuld met een aan twee kanten snijdend lem- /V met, dat naderhand door ande- re vondsten slechts één snij dend vlak blijkt te hebben ge- had". v' Het domein van de restaurateur is een zolderkamer van hef mu seum aan de Hoogstraat, temid den van allerlei chemische ba den en frasemachines. In de grote kuipen wordt het roest met diverse zuren als het ware van het ijzeren voorwerp afge weekt Het ijzer mag daarbij evenwel niet worden aangetast De laatste restjes oxide worden daarom met een diamantslij p. schijfje verwijderd. Een uiterst secuur en tijdrovend werk. Niet alleen Ijzer bezorgt De Koo echter handen vol werk. Bij de opgravingen in het Begijnhof en de ruine in de binnenstad zijn ondermeer stukken leer ge vonden. Ook die liggen bijna twee weken te weken, ajjeen niet in zuren maar in ohén." Een registratiekaart op de bak vermeldt dat het eeuwen gele den schoenen geweest zijn. Over drie maanden moeten ze dat weer zijn. Na het oliebad dat het varkens- en kalfsleer weer soepel maakt, worden de stukken in natte toestand aan elkaar genaaid. „Zolang het leer onder de grond van de lucht is afgesloten is het soepel en zacht. Zodra het ech ter is opgegraven wordt het kei hard en gaat het krimpen, soms wel twintig procent. Hout kan voor zeventig procent in elkaar Eén van de stukken die over drje manden permanent wordt tentoongesteld: ruim tweeduizend jaar oude v^orraadpot, gevonden bij Rijksweg" 20. gaan schrompelen. Dat is te voorkomen met bijvoorbeeld polyethyleen glycol. Natuurlijk moeten alle vondsten wel eerst zijn schoongemaakt". Ook dit werk doet De Roo aan een grote tafel in het zolderka- Door Willem van der Post mertje. Eeuwenoude aarde- werkscherven maakt hxj met een fijn borsteltje schoon. .Vooral het prehistorische kera miek is erg zacht. Het is gauw beschadigd. Het is wel eens ge beurd dat hier iemand kwam met een oude kruik die een heel eigenaardige versiering had. Nog nooit had ik een dergelijke ingedrukte streepversiering ge- Aet\, bleek echter? Pe knsi3p bad hem met een h&rdo goat$teenbörstol schoonge boend Daarbij had hij per on geluk met de harde haren aller lei strepen in het aardewerk gedrukt". Het restaureren van een oude pot is het een grote legpuzzel. Tien talleb scherfjes worden aan el kaar gepast om er weer een stuk; serviesgoed van te maken dat worden tentoongesteld. Be ontbrekende stukken wor den met efih soort gips bijge vuld. Dat gebeurt in één keer om de sluitend te Krijgen. Be breukvlakken worden daar* hij tijdelijk met plakband vef- 5tev,gd> „Alle behandelingen van de vond sten borden op een kaart bijge houden. \Vanneer er dan later iets fout blijkt te zijn gegaan, kuhpen We zien wat de oorzaak is. De vmdplaats wordt ook heel Precis geregistreerd en doorgegeven aan de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bode monderzoek die een soort bode marchief bijhoudt. Voor die dienst in Amersfoort ben ik correspondent. Daarom ga ik er ook wdeens op zoek naar oude bewomngsresten. Van 1961 af heb ik in Schiedam met ama teur-archeologen van Helenium reeds 38 woningen uit de ijzer tijd, 22 Romeinse huizen en on geveer 22 sporen van midde leeuwse bewoning gevonden". Eén van de vondsten die daarbij aan het licht is gekomen, een middeleeuwse leren boekband met een stukje goudopdruk, wordt voorzichtig op een stukje hout gedroogd. Oude gespen en pijlpunten uit de slotgracht van Huis te Riviere zijn ook bijna klaar voor de permanente tentoonstelling die over drie maanden in de kelder van het museum wordt geo pend. 1 <-) 100 Years Joey Dyser 2 (3) Sambaballensamba André van Duin 3 (2) Marietje Hydra 4 (7) Sslor Sailor 5 (10) Sugar candy kisses Mae and Katie Kis soon 6 (8) Shout Trampps 7 (-) Purely by coincidence Sweet Sensation 8 (-) Listen to the music the Doobie Brothers 9 (1) Voulez vous coucher Labelle 10 (-) Never can Say goodbye Gloria Gaynor ELPEE TOP 10 1 (-) Music Power diverse artiesten 2 (10) Blood on the tracks Bob Dylan 3 (-) Het gebeurde in het westen E. Morricone 4 (-) Vroeger of later Robert Long 5 (1) Good old boys Randy Newman 6 (-) Black Music diverse artiesten 7 (3) I wonder Jack Jersey 8 (6) I can help Billy Swan 9 (2) Sheer heart attack Queen 10 (7) Sailor Sailor In één keer op de eerste plaats: Joey Oyser. Liefst acht nieuwe schijven hebben zich de2e week in de top 10 genesteld. De groot ste sprong maakte ongetwij feld de langharige Joey Dy ser die met haar gevoelige werkje „100 Years" vele Schiedamse harten harder laat tikken. Zij kwam daar door van niets op nummer een. Deze niet geringe sprong werd ook gemaakt door de elpee Music Power, die zich echter verzekerd weet van veel toppers. Kelderen doen deze week de carnavalhits. Ria, Adele en de voetballende Deurzak- kers. Alleen Marietje met de jager in het bos en dwaze André wisten zich staande te houden. Opvallend is de te rugkeer van de Doobie Bro thers met het aloude „Listen to the music". Oud-journalist (Het Parool) en nu gemeentelijk voorlichter Dolf Buschkens. Het is geen echte ranglijst geworden. Cijfers zeggen hem niet zo veel. De tekst is belangrij ker, Een stukje beroepsde formatie meent hij. Dat is dan ook de reden dat de shows van Wim Sonneveld en Wim Kan als eerste staan genoteerd. Behalve 2ijn eigen smaak in de vorm van rustige klassie ke muziek is toch ook de invloed van zijn dochter te merken. Die is waarschijn lijk verantwoordelijk voor de op dit moment zo hoog genoteerde Joey Dyser. Voorlichter D. Busch kens —Platen van Wim Scrmeveld en Wim Kan -Platen van Henk Elsink en Gerard Cox Eine Kleine Nachtmusik: W. A. Mozart -West Side Story, Bernstein Rhapsody in blue, Gershwin Carribean songs, Harry Belafonte —Hard Day's Night, The Beatles -Hot chocolate, Cherry Babe —Swinging on a star, Spooky and Sue -One hundred years, Joey Dyser HI! ik',

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3