„Toptafeltennis en politiek niet meer te scheiden" OUDENHOORN NIET TE STUITEN ZAALVOETBALTEAMS PRODUCTIEF Cluhrecord Anneke Ende Nico van Slobbe tevreden over prestaties in Calcutta ?9Eerste divisie voor Nederland haalbaar WIËmÊÈÊ&mSim mSÉmm WOENSDAG 26 FEBRUARI 1975 Schiedam 's Morgens werken op het kantoor van Tempo Team in Rotter dam- 's-Middags naar Amsterdam om met teamgenoten Carel Deken en Her man Hopman te trainen. Nico van Slobbe (24) heeft zijn dagelijkse arbeid weer hervat Precies vijf dagen mocht hij bijkomen van de vermoeiende, ruim drie weken durende, trip naar de wereldkampioenschappen in India. Niet langer, want de tweede helft van de competitie staat voor de deur. En omdat de belangen groot zijn, Tempo Team verdedigend immers de titel, wenst Van Slobbe goed voorbereid aan de kampioenspoule te beginnen. Dat Impliceert overigens niet eist de man die reeds aan zijn acht ste seizoen bij de Amsterdamse ereklasser bezig is Calcutta al is vergeten. Integendeel. Van Slobbe denkt veel na over alles wat hij daar, te één van de armste streken van de wereld, heeft meegemaakt en gezien. Bovendien wordt hij nog bijna dagelijks op straat staande ge houden door mensen die zijn brieven, vanuit Calcutta spe ciaal voor de Schiedamse Cou rant geschreven, hebben gele zen en er meer van willen we ten. Praten met Nico van Slobbe over de WK in Calcutta betekent praten over veel meer dingen dan het tafeltermisioemooi zelf en de resultaten van de Neder landse afvaardiging. Het bete kent discussiëren over de poli tiek die niet meer van topsport is te scheiden, over het trai ningskamp in New Delhi, over de tegenstellingen tussen arm en rijk maar vooral over de erbarmelijke, vaak mensonte rende omstandigheden waaron der het overgrote deel van de bevolking van Calcutta {vlakbij Bangla Desh) moet leven. Die pure ellende van zo ontstel lend veel mensen heeft diepe indruk gemaakt op Van Slobbe. „De eerste dagen heb ik met mijn ogen staan knipperen", vertelt de Schiedammer die nog duidelijk vermoeid is van zijn. verblijf in India. „Natuurlijk had ik me voorbereid. Dat het daar armoedig zou zijn, wisten we. Maar zo erg; nee dat had ik toch niet verwacht. Zieke, ondervoede mensen; krotten; tentenkampen; kortom doffe el lende. En dan te bedenken dat tweederde van de mensheid in die armoe leeft. Wat hebben wij het dan toch goed." WENNEN „Maar", gaat Van Slobbe verder, „je went er gauw aan. Het eer ste wat ik me afvroeg toen ik dat allemaal zag was: wat doen wij eigenlijk hier? Het geld wat zo'n toernooi kost kunnen ze veel beter aan die mensen besteden. Maar al gauw denk je, ik ben er tenslotte alleen om te tafeltennissen, cn in je eentje is er ook niets aan te doen." Daarom trok ook Nico van Slob be zich al snel weinig meer aan van de bedelaars die met tien tallen om hem heen zwermden als hij een stap buiten het hotel (Nico: „Ontzettend goed. Erg luxueus") durfde te zetten, „Men had ons verboden iets te geven omdat anders het einde zoek zou zijn. Trouwens van het hotel naar de sporthal wer den we, ook al was het vijf minuten lopen, steeds per bus vervoerd terwijl we als we naar door Cees Olsthoorn buiten wilden altijd werden be geleid door een of meer poli tieagenten." Calcutta had inderdaad niets na gelaten om het festijn zo per fect mogelijk te doen verlopen. Zo was er een politiemacht van 18.0DO manschappen op de been. Bouwde men speciaal voor de wereldtitelstrijd een stadion in vier maanden en wa ren maar liefst 80.000 mensen betrokken bij de organisatie. Van Slobbe: „Het stadion bood plaats aan twintigduizend toe schouwers. Elke dag was het totaal uitverkocht zodat er met een totaal van 250.000 een nieuw record werd gevestigd. Er stonden twintig wedstrijdta fels. Het licht was uitstekend maar de vloer daarentegen veel te glad. Er zijn erg veel spelers en speelsters onderuit gegaan. Bovendien was het dak zo lek als een mandje. Dat ondervon den we tijdens twee geweldige regenbuien toen het water met bakken door het dak kwam." ZIEKEN Hoewel het eten en drinken uit stekend was, waren er tijdens de wereldkampioenschappen ontstellend veel zieken. Naast toppers als de Zweed Johans son en Europees kampioen Or- lowski werden ook leden van de Nederlandse ploeg (Van der Helm, Marian van der Vliet) getroffen, door koorts en bui kloop. „Omdat wij tijdens het tralni ngskamp in New Delhi aan de omstandigheden hadden kunnen wennen ging het bij ons nog redelijk", blikt Nico terug. „Maar dat neemt niet weg dat Calcutta, klimatologisch gezien, de meest ongunstige plaats was voor de WK-strijd. Het was er bijzonder warm (35 Gr. C) en ontzettend vochtig. Wat natuur lijk allemaal in het nadeel was van de Europeanen." Die desondanks toch geweldig prestaties leverden tijdens de 33-ste Wereldkampioenschap pen. In het hercnenkelspel eiste de Hongaar Istvan Jonyer, in de eerste Europese finale sinds 53, tegen Stipanic (Van Slobbe verloor in de derde ronde van de Joegoslaaf) de wereldtitel voor zich op. Van. Slobbe: „De geweldige vooruitgang van de Europese spelers is mij bet meest opgevallen. De top van Europa is momenteel sterker dan de top van China en Japan. Azië bezit daarentegen in de breedte meer kracht. Heden waarom China nog wel de lan- denwedstrijden won". .,Ik ben blij", gaat Van Slobbe, die binnenkort vader hoopt te worden, verder: „dat Europa zo sterk voor de dag -is gekomen. De macht van de Aziaten is de laatste jaren erg groot gewor den in het tafellenniswereldje. Daarom is het belangrijk dat de wereldtitel naar Europa is ver huisd. Niet alleen in sportief - maar ook in politiek opzicht." 99 Nico van Slobbe., de tas en enkele poppetjes zijn de enige tastbare herinneringen aart Calcutta.... bij de ITTF (International Ta feltennis Federatie) maar dat veranderde niets. Zelfs verras te de ITTF later iedereen door tijdens het congres een Pales tijnse vertegenwoordiger in het bestuur op te nemen. Nederlandse spelers dachten aan vankelijk aan een protest door niet te verschijnen bij het ope- ningsdefilé. „Maar", stelt Van Slobbe, „dat zou toch geen nut hebben gehad. Je pakt alleen jezelf. Het is nu éénmaal een feit dat politiek en toptafelten- nis niet meer zijn te schaden. Kijk je hebt twee blokken. De Aziaten en. Europa. De ITTF vil die graag bij elkaar houden, maar dat neemt niet weg dat de macht van met name China steeds groter wordt. Daarom vind ik het een goede zaak dat de wereldkampioen nu einde lijk weer uit Europa komt." Politick: In Calcutta, als nooit tevoren een ontzettend belang rijk facet. Zo werden Zuid- Af rika cn Israël niet toegela ten terwijl een niet uitgenodig de herenploeg van de PLO (Pa lestijnse Bevrijdings Organisa tie) onder de naam Palestina wel mee mocht doen. Met Zwe den protesteerde de Nederland se Tafel Tennis Bond, bij mon de van voorzitter De Vries, wel POLITIEK Politiek en sport. Nederland heeft er (altans wat tafeltennis betreft) niet zo direct mee te maken. Daarvoor is de interna tionale inbreng van Ons land nog te klein. In Calcutta steeg de nationale herenploeg één plaats (van 21 naar 20) cn het damestrio acht plekken (van 30 naar 22). Derhalve kwamen de heren net iets tekort om zich in de eerste divisie (sterkste zeventien ploegen) te spelen. Nico van Slobbe: „Toch ben ik niet ontevreden over de resulta ten. Persoonlijk was dit de be ste van de vier wereldkam pioenschappen die ik tot nog toe heb gespeeld. Ik ben ervan overtuigd dat de achterstand van Nederland op de subtop nihil Is. Technisch gezien hoe ven we vaak niets voor landen als West-Duitsland, Frankrijk en Engeland onder te doen. Maar dikwijls ontbreekt het ons aan de nodige vastheid omdat we veel minder trainen." „Toch geloof ik dat die sub-top en dus eerste divisie voor ons haalbaar is. Dan kijk ik alleen maar naar West-Duitsland dat bij de landonstrijd in Calcutta zevende werd. Met in de ploeg spelers als Engel en Lammers. Een duo dat West-Duitsland ook vertegenwoordigde tijdens het Zevenlandentoemooi in Den Haag. En daar wonnen wij toch van die jongens." Nederland op een hoger niveau. Maar dan moet er volgens Van Slobbe wel het een en ander veranderen. „Natuurlijk, ik be sef dondersgoed dat ik makke lijker kan praten omdat ik bij Tempo Team een goed contract heb. Maar ik vind dat er veel harder gewerkt moet worden. Jonge spelers zijn vaak veel te gemakzuchtig. Willen er weinig voor doen en toch goed spelen. En dat kan bij tafeltennis niet. Dat is typisch een sport die ontzettend veel training vraagt" Praten over training en trainers komt ook scheidende bonds coach Dusan Tigerman ter ta fel. „Ik heb het altijd een goede trainer gevonden", geeft Nico toe. „Alleen had hij soms moei te hetgeen hij bedoelde begrij pelijk over te brengen. Iets wat vooral als coach tijdens een wedstrijd nodig Is. Maar los daarvan: hij is het acht jaar geweest. Het wordt tijd voor een nieuwe man". ONZEKERHEID Bestaat over de opvolging van Tigerman nog onzekerheid ze ker Is in Ieder geval dat de Joegoslaaf in dienst van de NTTB blijft. „Hij gaat allerlei groepen trainen", weet Van Slobbe. „Ook trainingscursus sen geven en iets aan organisa tie doen. Kortom hij gaat pro beren het Nederlandse tafel tennis voorat in de breedte sterker te maken". Over de eventuele opvolger van Tigerman is volgens Nico van Slobbe nog weinig te zeggen. Al geeft hij toe dat de spelers van de selectie, die inspraak heb ben, hun voorkeur hebben uit gesproken voor een Nederlan der. „Er zijn enkele namen ge noemd, maar er is nog niemand benaderd," vult Van Slobbe aan. Hij schenkt nog eens een kop koffie in. Nico van Slobbe en tafeltennis: ze zijn niet meer los van elkaar te denken. Aan het einde van het gesprek infor meert hij nog hoe het staat met de nieuwe sponsor van JSruyn- zeelkeukens. Om tenslotte toch weer op Calcutta terug te ko- men. „Ik heb daar wel geleerd dat het nutteloos is om zomaar geld naar de arme landen te sturen. Het overgrote deel komt toch in verkeerde handen te recht. Zo worden de rijken steeds rijker en de armen steeds armer."... Van onze sportredactie Oudenhoorn - De wens van tafeltennisvereniging Ou denhoorn om in drie seizoenen van de vijfde naar de tweede klasse door te stoten krijgt steeds meer gestalte. Als laatste tegenstander in de eerste helft van de competitie moest TOG 5 diep buigen voor de eilanders, (9-1). Dat deze wedstrijd niet helemaal zonder sensatie is verlopen is te danken aan de eerste competi tie nederlaag van Jan Woelders tegen H. Melllssant De andere teamleden van Ouden hoorn, Bert van der Lugt en Rob Rasenberg hadden dit duel weinig moeite mot hun tegen standers. Door het gelijke spel van de concurrenten is de stand in de derde klasse als volgt: Oudenhoorn S punten, DSS 5 punten, Gakaro 5 punten, "JOG 5 2 punten. Elan 0 punten. ANNEKE VAN DER ENDE weer sneller Van onze sportredactie Dordrecht Tijdens zwemwedstrijden in het Dordtse Combibad, ïn het kader van de Spcedo-finales, heeft Anneke van der Ende ook het laatste clubrecord van Wil- ma Fors gepakt. De talentvolle Vlaar- dïngse klokte op de 100 vrij 1.07.7, terwijl het zusje van Ada jarenlang het record had kunnen handhaven op 1.07.8. Karin Bouman bleek een goede aanwinst voor de V2C. De vlinderslagzwemster komt nu nog uit voor Boden, traint sinds december al bij "VZC en zal per 1 april voor de Vlaardingse vereniging mogen uitkomen. Haar tijd op de 100 vlinder was 1.40.9 en. dat leverde haar een zesde plek op. I Pieter Kop legde beslag op de derde plaats na 10 meter rug. Zijn tijd was 1.32,8. Irma "Voorham blijft verbazen, terwijl Anneke van der Ende op die 100 vrij zeker jaagt op het kringrecorcl Eline Herfst heeft dat nog in handen in 1.05.9. Marjan van Neuren knabbelde weer zeven seconden van haar tijd af en nu finishte zij als tweede op de 100 vlinder in 1.17.9. Maritzka van der Linden van ZV Rotter dam had er 1.19 voor nodig. Eerste werd Eline Herfst in 1.13.6, overigens nog ver verwijderd van het kringrecord dat Op naam staat van Diane Edelijn. Definitief zijn thans geplaatst voor de fina les in Arnhem: Anneke van der Ende, Marcel Blomsteel en Marjon van Neuren, terwijl ook Pieter Kop nog een redelijke kans maakt. Uitslagen: 100 m. rugslag jongens: Robbie Claas 1.51.6, Eric Zwanenburg 2.05.1. 100 m, vrije slag meisjes: Nicole Paulussen 1.49.2, Paulien Benne 1,39.4. 100 m. schoolslag jongens: Coen van Zeel and 1.54.1, Peter Helderop 1.53.8, 100 m. vlinderslag meisjes: Corrie van der Ende 1.45.7, Karin Bouma 1,40.9. 1Q0 m. rugslag jongens: Roberto Brugmans 1.39.9, Pieter Kop 1.32.8 (derde). 100 m. vrije slag meisjes: Nanda Harteveld 1.17.6, Irma Voorham 1.16.7, Els But 1.19.3, Irma van der Ende 1.15.9, Anneke van der Ende 1.07.7 (eerste). 100 m. schoolslag jongens: Erik Jan Helde rop 1.43.9, Hugo van Santbrink 1.43.1, Marcel Blomsteel 1.37, Henri de .Boer 1.37.6. 100 m. vlinderslag meisjes; Mieke Gast 1.43 (dis.), Marjon van Neuren 1.17.9, Monique Brugmans 1.24,5, Marianne But 1.23. 100 m, rugslag jongens: Marcel de Gier 1.31.6, Arjan Ydo 1.29.1. niifiFrimiiniirniiiJiiNiimiJiiimmiimiifiiJiNiiiimiwiiiriimimmiimiimniNitiiiiiiiimiiiiinimiiiiiiiiijiiiijiinmiiiiimiiiiMNiiimiir Schiedam Meer publiek en be tere prestaties. Het is de ont wikkeling van de zaalvoetbal- sport ïn Schiedam, waarvan de thuisspelende standaardteams ook deze week weer louter suc cessen behaalden. Het werd in de sporthal Margriet boven dien een productief avondje, want de vele kijkers kregen maar liefst 27 treffers voorge schoteld. En dab in vijf wed strijden- Topscorer werd het team van WF, dat er tegen Alexandria *66 een half dozijn intrapte. WF- goalie Dirk van de Meer werd daarentegen slechts eenmaal w gepasseerd. Al in de 7e minuut opende Huug de Ruiter voor WF de score, terwijl Jan Nuiten er twee minuten later zelfs 2-0 van maakte. Toen al werd duidelijk dat Al- examdria een mederlaag niet kon ontlopen. Steeds weer kwam Alexandria-doelman Maarten van Wijk in moeilijk heden, vooral op die momenten dat Leen Valk de Schiedamse aanvallen leidde. Toch scoorde ook Alexandria, via Paul Mui- Ier, maar even eerder had Jan Nuiten de score al naar drie getild. Met een hard schot van Rob Zeij dat rakelings naast ging, open de WF de tweede helft. Een WF dat sterker bleef en dat door doelpunten van Jan Nuiten, Leen Valk en een strafschop van Dirk van de Meer ook in de score tot uiting bracht: 6-1, GROENOORD- VDL 4-0 Ook Groenoord heeft er tegen het Maassluise VDL geen twij fel over later bestaan welke ploeg de sterkste was, Schie dams enige specifieke zaalvoet balteam behaalde een 4-0 zege. Gangmaker van de Schiedamse productie was Kees Saus, die, nadat zijn eerste treffer door arbiter Roetman terecht was afgekeurd, ïn de zesde minuut VDL-doeJman Cor Bosch kan sloos liet. Het was voor Groenoord het sein om er een schepje bovenop te gooien, want weer een minuut later werd het 2—0. Nu was het Ben Verkaaik die een onzeker moment van de VDL-goalie af strafte. En nog voor rust ver grootte Groenoord de voor sprong tot 3-0, doordat Gerard Elderkamp een snelle combina tie met Rob Noordzij goed al- rondde. Voor VDL viel er toen weinig eer meer te behalen, te meer omdat de Maassluise acties voortijdig werden afgebroken. En in laat- ste instantie stond er altijd nog doelman Ab Vis, die het weini ge werk goed opknapte Pas na dat Rob Noordzij Groenoord op 4-0 had gezet, vonden de Schie dammers het welletjes, al was Andrê van de Heuvel er drie minuten voor tijd nog heel dichtbij, maar zijn schot be landde keihard tegen de lat Voor VDL was het in feite maar gelukkigTlat doelman Cor Bosch er blijkbaar erg veel zin in had, want de Maassluise doelman stopte talrijke moeilij ke schoten. SW-GV31D 2-1 Dat SVV in de 3e klasse B de toekomstige kampioen gaat worden is zo goed als zeker. Een titel, die heel binnenkort wordt veroverd, maar het heeft maar weinig gescheeld of de Schiedammers hadden de wachtperiode met een weekje kunnen verlengen. Dit dan om dat GVMD de Schiedammers heel lang op 1-1 hield en wat kansjes op een tweede treffer liet liggen. Dat het tenslotte toch SVV was dat won» lijkt een beetje het „geluk van de koploper" SVV speelde tegen GVMD overi gens zonder de geblesseerde John van Schellebeek, maar kwam op een gegeven moment zelfs zonder wisselspelers te zit ten, toen ook Dick Onverwacht geblesseerd raakte. Conditio neel kwam SW daardoor in de slotfase wat in moeilijkheden, maar de technisch betere Schie dammers klaarden desondanks het ineens zo moeilijke karwei. SW scoorde overigens pas na een kwartier spelen, nadat Nels en Verhoev al wat kansjes had den vermorst, via Aad Putters, die knap werd aangespeeld door de Latere match-winner Aad Verhoev. Ook Bert van Lith verzuimde hierna de score een beter aanzien te geven. Een En minuten na rust kwam GVMD langszij. Een frommel- doelpunt, want Henny Semeyn werd door het geharrewar voor het Schiedamse doel bet uit zicht belemmerd. Het beteken de 1-1, want via de voet van Andries Panne verdween de bal in het doel. Hierna werd GVMD, dat wel over voldeonde wisselspelers be schikte, duidelijk sterker. SW probeerde de bal in de ploeg te houden, maar had toch menige keer de steun nodig van doel man Henny Semeyn. Een slo- toffensief van SW bezorgde de Schiedammers dan toch nog de zege. Op een moment dat nie mand er eigenlijk meer in ge loofde, want toen Aad Verhoev dan eindelijk haarzuiver uit haalde, was er nog krap twee minuten te spelen. De thuis spelende reserveteams van Groenoord deden het min der goed: Groenoord 2-Neptu- nus 4 3-4 en Groenoord 3-CCO 2 3-3.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4