SCHIEDAMSCHE COURANT In wijken onderzoek naar speelgelegenkeid KAM Fagot-leraar Muziekschool disciplinair gestraft GROENOORD: MEER CULTUUR Padvinders: realisatie van plan "jeugddorp" VOORLOPIG GEEN 13e TANDARTS VOOR SCHIEDAM Poststempel Schiedam- 7 00 Meepraten hij herbestrating "I Antiekmarkt bij Landvreugd Gekantelde dekspant treft ijzerwerker Gedenkboek voor twee ministers Brandje op boorplatform Cum laude tot doetor gepromoveerd Aantal woning zoekenden gestegen JA i^fl kI :bÖfl ifl Vrijdag 28 februari 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 4 pagina's 100ste jaargang no- 25257' P* fïi i SCHIEDAM EN KETHEL De speelgele gen heden in west gaat de Kan Tan Kye Stam het eerst doorlichten! Daarna zal ook Nieuwland (zie fo to) aan de beurt komen. Schiedam Padvinders van de Burgemeester Van Haarengroep gaan -alle wijken inventariseren op speelgelegenheden. De Kan Tan Kye Stam start volgende week met dit projekt Gewapend met cas setterecorders en fototoestellen gaan de padvinders het eerst de westwijk doorlichten. Daarbij worden bestaande en mogelijke speelterreinen gefotogra feerd en wordt overleg gepleegd met de gemeerite, wijkverenigin gen en kinderen- De opzet is te komen tot een klankbeeld en een foto-expositie, met gebruikmaking van krantenknipsels. Bij dit projekt gaat de pad- vindersgroep pleiten voor het in 1971 gelanceerde plan-Adriaanse dat een ruig terrein wil, waar de kinderen kunnen "rotzooien'" in plaats van de keurig aangelegde speelplaatsen. "Op een terrein waar metalen speel attributen keurig op een rij staan kan een kind ach niet uitleven. Er is geen plaats voor het fantasiespel. Zij kunnen er niet eens lekker indiaantje of rovertje spelen", meent groepsleider C. Jochems. "Geef de kinderen een ruig terrein waar ze wat in elkaar kunnen timmeren, vuurtje stoken, in een oude sloopauto kunnen zitten of kunnen, spelevaren in een vijvertje. Dat is dan een goede uitlaatkleo". De groepsleider wil hiermee het ptan "jeugddorp" van oud-districts commissaris J. M. N. Adriaanse wat meer leven inblazen. Adriaan- se pleitte er in 1971 voor cm. op het terrein dat wordt omsloten door de Schiedam se weg, Rijksweg 20 en de spoorbaan Schiedam- Vlaardingen een grote speelruimte voor de kinderen te creëren. De Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren die het idee na het afscheid van Adriaanse overnam wilde bet evenwel op het Schut tersveld projekteren. Het plan raakte echter vergeten, de SRJJ is inmiddels ter ziele en op het "begeerde terrein bij Bijdorp wordt momenteel reeds een sportpark aangelegd. De padvinders (in de leeftijd van 17.tot 23 jaarl gaan de gemeente en de wijSwerenigingen nu,onder meer ;olsen of ze ervpor voelen om in élke"wijk een klein jeugddorp te maken. Zij denken hiervoor ongeveer een jaar nodig te hebben. Alle commentaren worden op de band en op papier vastgelegd en zullen worden gebruikt voor de expositie waarmee het projekt wordt afgesloten. O Schiedam en Amsterdam, twee Nederlandse steden die dit jaar het zevende eeuw feest vieren Reden genoeg de hoofdstedelijke u> rij Elsevier Nederland om een Groot Prank en boek in de Jeneverstad ten doop te houden. En waar kon dat gisteren beter dan in de volledig gerestau reerde Noordmolen aan de Scftie, eens de plaats waar het bas/sp rod tikt van jenever (graan) werd gemalen en thans een proeflokaal van Voor de heer J. P. Coebergh, voorzitter van de Algemene Vereniging y?rr distillateurs en likeurstokers, was een en ander een goede .kapstok" om het nieuwe boek dat alles heet te vertellen over hei ge distilleerd, maar ook over de bekende cognac- en whiskey- famflles, In figuurlijke zin „nat tel En daar hadden noch Amster dammers noch Schiedam mers enige moeite mee. Zelfs al kregen zij het geestrijke vocht geheel naar een oud Schiedams gebruik in een glas zonder voeL Elsevier-directeur A de Groot •"-(rechts)' en distillateur Coebergh: Groot Dranken- boek „nat maken". Schiedam Het aantal tandartsen in Schiedam zal voorlopig niet uitgebreid kunnen worden. De overheid weigert namelijk een tandarts, die op korte termijn afstudeert en interesse heelt getoond voor deze gemunte, vrijstelling te geven van militaire dienst. De wethouder van volksgezond heid, E. Collé, Is nogal boos op deze afwijzing omdat bijvoor beeld een Rotterdamse wijk als Poortugaal drie tandartsen bin nenkort kan inhalen die aden vrijstelling van dienst hebben gehad. Collé: „Er zijn dit jaar twintig vrijstellingen aangevraagd! Daarvan worden er tien geho noreerd. De gemeente heeft er nog bij het rijk op aangedron gen, maar het lukt waarschijn lijk niet". Hoewel het rijk als motief han- teert dat Portugaal ook de wijk Hoogvliet bestrijkt met de tand- -((artsen praktijk, vindt de wet- $*i;hoüder de afwijzing toch ir- reëel. „Ik vraag me af welke criteria worden aangehouden", aldus Collé. De belangstellende tandarts is nog niet officieel ingelicht over een mogelijke afwijzing. Wet houder Collé is van plan, als de afwijzing een feit is, een onder houd aan te vragen bij de staatssecretaris van volksge zondheid. Zoals bij vele plaatsen in Neder land is het aantal tandartsen in Schiedam nog veel te klein. Op een inwonertal van ongeveer 79.000 zijn er nu twaalf die een praktijk uitoefenen. Dat bete kent dat 6.500 inwoners afhan kelijk zijn van één tandarts. - In de maand mei zullen alle brieven, poststukken en pakketten die vanuit Schiedam door de PTT worden verzonden, worden voorzien van een speciaal Schiedam-100-poststempel. Op deze manier hoopt men dat het zevende eeuwfeest van de jeneverstad ook in den lande enige bekendheid zal krijgen. Een tweede actie "naar buiten" wordt gedaan met grote stickers die op vrijwel alle vrachtwagens van Schiedamse bedrijven worden geplakt Op deze "super-plakplaatjes" staat behalve "Schiedam 700 jaar" natuurlijk ook Pro osje afgebeeld- Schiedam De wijkvereniging Groenoord gaat bij boerderij Landvreugd aan de Sweelinck- singel een antiek- en pretmarkt - organiseren. Dexe markt van ongeveer twintig kramen wordt gehouden op vrijdag 9 mei van 's avonds zeven tot elf Uur en zaterdag 10 mei van 's morgens elf tot 's avonds elf uur. Andere aktiviteiten van de wijk vereniging voor het jubileum feest van Schiedam zijn onder meer een ballonoptocht, tennis toernooi, een handbal toernooi, een wijkavond en een demon stratie volksdansen. Deze worden alle gehouden in de periode van dinsdag 29 april tot zondag 25 mei, in samenwerk ing met de oranje-vereniging Wilhelmina en de wijkvereni ging Bijdorp. Schiedam Op de werf "Wilton Fijenoord heeft een gekantelde dekspant de 53-jarige Schie damse ïjzerwerker P. H. getrof fen. Na de'val van het twee bij drie meter grote gevaarte moest de man met inwendige klachten j ter observatie worden opgeno men in het Gemeente Zieken huis. j: Het ongeluk gebeurde 's middags I om drie uur in één van de lasloodsen op de werf, bij het j opbouwen van een deksectie. Schiedam Een delegatie van bet Schiedamse gemeentebe stuur, bestaande uit burgemees-jj ter drs. A. J. Lems, gemeentese- cretaris mr. M. X Blok en ge meente-archivaris drs. G. v.d. Peljst, heeft gistermiddag het ge denkboek „Geschiedenis van -Schiedam" aangeboden aan mi- buister W. F. de Gaay Fortman van binnenlandse zaken en aan minister dr. j. A. van Kemeaade van onderwijs. Schiedam Op de werf Gusto heeft gisteravond laat een brandje gewoed op een boor platform. Over een lengte van twintig meter stonden houten stellingen en dekzeilen In brand. De brandweer, die met vijf wa gens uitrukte, kon het vuur met twee nevelstralen blussen.' De Rotterdamse brandweer, die ook aanwezig was omdat zij een melding kreeg dat de brand op haar grondgebied was, hoef de niet in actie te komen. Oor zaak waren vonken ontstaan door enige laswerkzaamheden aan het onderstel van het boor platform. Schiedam Aan de rijksuniver siteit te Leiden is de oud-stad genoot, de heer F. v.d. Touw, cum laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Schiedam Fagot-leraar F. Blonk, die de laatste maanden in conflict is geraakt met directeur Bak van de Schiedamse Muziek school aan de Lange Nieowstraat, is in de vorm van een schriftelijke berisping disciplinair door het bestuur van de school gestraft Als motivatie hiervoor gebruikt het bestuur: „In verband met de ondanks opdracht van het bestuur u te onthouden van enig commentaar hangende het onderzoek in de pers ver. schenen berichten, waaruit uw mening duidelijk naar voren komt en de daarover gehouden bespreking op vrijdag 21 fe bruari delen wij u mede dat-wij voornemens zijn u disciplinair te straffen". Zoals ,bekend,is er.na.de climax van de moeilijkheden waarbij op zeker moment directeur Bak de leraar Blonk heeft ontsla gen, een onafhankelijke onder zoek-commissie ingesteld. De onafhankelijkheid van deze commissie wordt echter door Blonk en zijn collega Stone (die getuige was van de vechtpartij) aangevochten. Het bestuur van de muziekschool was nadat het was ingelicht omtrent de conclusies en de aanbevelingen van de commis sie van mening dat nogmaals de beide leraren moesten wor den gehoord. Op deze bijeen komst werd hen onder meer verweten dat zij een zwijgplicht opgelegd hadden gekregen en zich daar niets van hadden aan getrokken. Blonk ontkent overi gens ooit een zwijgplicht opge legd te hebben gekregen. Na dit „op het matje roepen" hadden beide leraren te horen gekregen dat zij binnen afzienbare tijd wel iets zouden horen. De heer Blonk kreeg gisteren per aangetekende brief het bericht van de schriftelijke berisping, omdat tijdens het gesprek zon gebleken zijn, dat hij niet van plan is om de opvattingen die hij in onder meer SC-artikelen heeft gespuid terug te trekken. Blonk krijgt nu veertien dagen de tijd om zich naar aanleiding hiervan te verantwoorden voor het bestuur. Mondeling zou dat kunnen geschieden op vrijdag 7 maart om 8 uur in de muziek school. Ook schrijft men dat hij tot die tijd rich, moet onthouden van elk commentaar naar buiten. .Mocht u rich niet aan deze opdracht houden, dan zal het bestuur genoodzaakt zijn veel verdergaande maatregelen te gen u te overwegen", zo dreigt Tijdens een algemene ledenvergadering van de wijkvereniging G roenoord, gister avond in boerderij Landvreugd, is een nieuwe voorzitter ge kozen. De heer J. B. Winkelman, die na twee jaar het voorzit terschap wegens drukke activiteiten elders moest neerleg gen, wordt opgevolgd door de heer A. van Belt (links). In zijn eerste toespraak als voorzitter vertelde de heer Van Belt in de toekomst meer aandacht te willen be steden aan culturele activiteiten. Er werd gisteren ook een nieuw bestuur geko zen. Ongeveer de helft van de oude leden keerde terug. Oud-voorzitter Winkel man blijft algemeen bestuurslid. Van de 565 leden die de ver eniging telt waren er slechts een dertigtal gisteren aanwezig. Een aanwijzing voor een afnemend leden aantal. Volgens het nieuwe bestuur dat de wijkvereniging meer! een eigen gezicht wil geven hebben er veel leden de laatste tijd opgezegd. Dit heeft te maken met het groot aantal verhuizingen van Groenoord naar elders. Schiedam De dienst gemeente werken zal binnenkort een en quête houden in de Prins Mau ritsstraat en de Prins Frederik Hendrikstraat. Op korte ter mijn wordt hier begonnen me£ de herbestrating. De bewoners mogen hier met suggesties ko men. Enkele bewoners van de Prins Mauritsstraat hebben al het ini tiatief genomen om de wensen van de buurt op papier vast te leggen. Dat heeft volgens de gemeente al veel informatie op geleverd. In de Prins Hendrikstraat is dat nog niet gedaan. Reden om daar een enquête onder de be volking te gaan houden. VoEe- digheidshalve zal dan ook de Prins Mauritsstraat nog worden .meegepakt". Aan de hand van de resultaten van het onderzoek wordt een schetsontwerp gemaakt, dat aan de bewoners van beide straten zal worden voorgelegd tijdens een informatieve bijeen komst die eind februari of be gin maart zal worden gehou den. "Waarschijnlijk gebeurt dit in samenwerking met de bewo nersvereniging Zuid. Aan de hand van de reacties van de bewoners, die tijdens de bij eenkomst gespreid kunnen wor den zal de afdeling stedebauw van de gemeente een definitief Ontwerp opstellen. Maassluis Bij de gemeentelij ke woningstichting Woningbe- heer In Maassluis staan 1484 woningzoekenden ingeschre ven. Volgens de stichting is het aantal in het afgelopen jaar aanzielljk gestegen. In vergelij king tot 1 januari '74, hoewel daarvan geen exacte cijfers be kend zijn, is het aantal met ongeveer achthonderd toegeno men. De stijging is, volgens Woningbe- heer, voornamelijk te wijten aan de Maassluizers, die zich hebben laten inschrijven voor een nieuw huis op het' Verto- terrein, waar nog gebouwd wordt Ruim tweederde deel daarvan, 1017 personen, staan op de lijst voor een andere woning tinnen de stad. Er zijn verder 187 men- sen ingeschreven die buiten Maassluis wonen, maar econo misch aan de gemeente rijn ge bonden. Verder wachten 145 mensen die buiten Maassluis wonen en niet in de stad werken op een huis. Bovendien staan nog 135 aan staande echtparen op de lijst van Woningbeheer. SCHIEDAM SCI ,„wv' Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang. gratis en geheet vrijblijvend, in da bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaat- en internationaal nieuws; de Schtedamsche Courant met puur plaatselijk, nieuws. Twee kranten voor de prijs van een. Profiteerervan! p S Mocht u n isukc vergeti|K<rQ Kunnen ocCowen als aanvulling op onderstaande tm rfv <Je bon. dan maakt U kans op een ««ctusieve - güsaansiBiw <3'B wiweKeliikstmtoven voor de meest originele iwoo' 8 adres I woonplaats telefoon D I hoon bij B Vn euwsblaö t 1 R I I I 1 8 I I I '-r'l hoort «e ScKredjmscne Courant b<| het Rotterdamse* -- 8

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1