Nostalgische poging om creativi rei Iszin aan te wak: Leren die ouwe fiets vaan Schiedamse kunststichting niet bol van pretenties 4» Schie-pop-tops %et RIJNMOND ssapL. IS MISSCHIEN WEL 5 TIEWTJES WAARD Kjjf ZET'NS EEN KLEINTJE Single top 10 Elpee top 10 Reli-concert DONDERDAG 13 MAART 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT DOOR KOR KEGEL SCHIEDAM Nostalgie naar de tijd, dat kunstenaars nog bijeen kwamen in hun stamkroeg De Ster, in de volksmond 't Sterretje geheten. Toen „Ouwe Jan" en enkele andere dubieuze loltrappers in dat café aan de Buitenhavenweg nog de piano beroerden en er de stemming inbrachten, totdat iedereen op han den, knieën en voeten naar huis strompelde, sterk beneveld door drank. Nostalgie naar de tijd dat er nog „iets" gebeurde in Schiedam, naar de tijd dat het hier nog „gezellig" was. Deze hans naar dat verre verle- De vijf onder wie een opval- den (toch nog maar zo"n tien jaar terug) leidde ertoe, dat de Schiedamse Kunststichting werd opgericht. Vier mensen Peter Pijpers, Jenny en Hillie de Jonge en Bram Uil zagen bet artiestenleven wegkwijnen en besloten, met het doel dat „verlies" te voorkomen, een ei gen cultureel café te openen. Aan de Lange Haven werd in leegstaande panden van De lend lang en harig figuur met een uilebnlletje en de Schie damse kunstenaar Jan Mes begeven zich niet naar de pu blieke tribune, maar nemen plaats op stoelen, die dichter bij de gemeenteraadsleden staan. Tot verontwaardiging van de nieuwsgierige aanwezigen. De vijf worden vermaand een an der plaatsje uit te zoeken, op de publieke tnbune Graauwe Hengst de Quibus op De raadsleden kwebbelen vo poten gezel In een kantoor daarnaast kwam de nieuwe Kunststichting. Overigens wel na enig geharrewar, waardoor de naam Quibus al in deze stad bekend werd vóór het café was geopend. VOGELS De gemeenteraadsvergadering van 24 juni 1974. Even na acht uur, de tijd waarop Roelfsema, toen nog net burgemeester van Schiedam, met een korte klop van zijn voorzittershamertje voor de laatste maal een raads vergadering heeft geopend, komt een vijftal „vreemde vo gels", één ervan licht riekend naar gedistilleerd, de recreatie zaal van het Stadskantoor bin nenlopen. f.ADVERTENTIE AFSPRAAK (JE) C 1 Natuurlijk In amstelbron KOEMARKT SCHIEDAM BROERSVEST119 Probeer 't eens in Nieuwlandptein 12 Tel. 706066. fVEf EENS GEZETEN langehaven a scHtgdamtel oto-262260, Café-Restaurant „EUROPOORT" ft Gerenommeerde keuken O .Zalen voor recepties 'of diners O Prachtig uitzicht op de rivier O Ruime parkeergelegenheid ft Iedere donderdagavond Scandinavische Tafel Telefoon 010-264625 Maasboulevard 7 Schiedam RESTAURANT BARBECUE INN VOORDE SNELLE TREK Ook om mee te nemen TEL 2641 gt DAM 22 SCHIEDAM maar worden minuten later we derom onderbroken. De lange snuiter met de solide uilebril en het sluike haar begint te roe pen, voorafgegaan door een geëmotioneerde Jan Mes. Waar blijft de bouwvergunning voor de Quibus, vragen zij zich lui druchtig en provocerend af. Aanvankelijk toont de raad on begrip en poogt verder te dis cussiëren over het bereikte agendapunt De vijf blijven echter kabaal maken en de rel is ontstaan. Iemand sommeert de snoeshanen de vergaderzaal te verlaten. Onder mild en niet begrijpend glimlachen van de raadsleden wordt gebekvecht tuisen de ordehandhaver en de figuur met de bril, waarboven twee norse wenkbrauwen als van een uil de stugheid en de flauwekul die dit personage uit straalt benadrukken. Dan stapt parmantig burgemeester Roelf sema op hen af en de vijf, ook de UÜ» verdwijnen dan. In de hal van het Stadskantoor bestormen journalisten het vijf tal, dat zich duister en vaag opstelt De flauwe rel blijkt be gonnen omdat de bouwvergun ning voor het café al een half jaar ergens op tafel bij Gedepu teerde Staten schijnt te liggen en dus nog niet is afgegeven. Kort daarna is de raadsverga dering afgelopen. A UTOBANKEN Enige maanden daarna wordt de Quibus geopend. Op 5 septem ber stroomt voor het eerst in uitzonderlijk grote hoeveelheid het bier uit de tap. Door de inrichting van het café wordt al duidelijk, dat dit etablissement „anders" is. Men kan zich neer zetten op auto banken in plaats van stoelen en krukken, op de wanden ziet men vreemde muurschilderingen, er is mu ziek op de wc, ergens in oen hoek op een laag podium be vindt zich een piano waarnaast een microfoon; en aan de ande re kant van het café, hoog bo ven de bar uit om het podium in de gaten te kunnen houden, bevindt zich de draaitafel van de ervaren dïsc-jockey Bram UÜ. Door deze verheven positie wordt Uil al na korte tijd ten onrechte gezien als leider van de Quibus. In Schiedam verwacht iedereen dat het café het niet zal „ha len", immers, de reputatie één en al 'mislukkingen, ook buiten rijn schuld van Uil leent zich daartoe. Financieel- economisch gezien echter loopt het café als een trein, maar toch groeit de kroeg uit tot een jongerenstulpje, waar de jeug dige bezoekers vaak loom rond hangen. De culturele activitei ten moeten nog steeds verder worden ontplooid, waardoor de Quibus een onduidelijke functie krijgt Van het podium wordt zoals werd verwacht incidenteel (hoewel steeds meer!) gebruik gemaakt; een café-ehantant is de Quibus dus niet een cultu reel of sociaal-cultureel café evenmin, ofschoon er wel op psychologische wijze om ini tiatieven van de jongeren uit te lokken aandacht wordt be steed aan maatschappelijke problemen van de bezoekers en aan hun terughoudendheid op artistiek gebied. Dat laatste, bevordering van de creativiteitszin, is een taak ge worden van de Schiedamse Kunststichting, ingesteld in ok tober '74. Er zijn maar weinigen die deze stichting serieus ne men. Passief, zoals de Schie dammer zich opstelt tegenover Hein de Koster, (iemand met ludieke ideeën, die echter wel steun behoeven om uitgevoerd te kunnen worden maar die die steun niet krijgen), zo stelt de kunstenaar zich op tegenover Bram Uïls imago..„duffe snijboon". de Kunststichting: .Manifesteer je eerst maar eens, dan sprin gen wij wel in". De Schiedamse Kunststichting is een idee van Jan Mes, die trou wens recht tegenover De Graauwe Hengst, aan de ande re kant van de Lange Haven, woont en vanuit zijn raam kij kend het grote pand „ontdekte" dat later de Quibus werd. Jan Mes trok zich later terug uit de stichting, maar is nog wel for meel bestuurslid. Hij zag in ie der geval in dat alle ideeën, die de stichting had willen uitvoe ren, te omvangrijk, onmogelijk zelfs, waren- Bram uil over het bestuur van de stichting: „Wij staan beslist niet bol van pretenties. We kunnen ons zelf geen kunstenaar noe men, we hebben ook niet overal verstand van. Maar we willen wel iets doen. De publiciteit die daaraan gegeven is heeft al wel iets losgeweekt". Hoe beperkt de kennis ook is van het be stuur (Hans van der Sloot heeft zich overigens opgeworpen als adviseur van de Schiedamse Kunststichting), het ontwerpen van projecten om mensen in hun creativiteit te stimuleren ziet men wel zitten. Daarbij is het niet nodig, dat de stichting zich beperkt tot de Quibus en Schiedammers. „De stichting is niet gebonden aan de Quibus, maar het café dient wel als honk, als paraplu voor de stichting", aldus Uil. „Overi gens is het belachelijk dat je eerst een stichting moet hebben opdat er door verschillende in stanties naar je wordt geluis terd. Initiatieven vanuit de be volking worden daardoor niet bevorderd. Realistisch gezien is die gang van zaken wel logisch, maar je hoeft het er niet mee eens te zijn". De Schiedamse Kunststichting, die onvergelijkbaar is met an dere kunststichtingen vanwege de heel andere opzet, wil daar-, om in de eerste plaats mede-* werking verlenen aan mensen, die zich creatief willen uiten. Bram Uü: „Iedereen, die daar behoefte aan heeft, mag op wel ke tijd en op welke wijze ook van het podium, de piano en de microfoon in de Quibus ge bruik maken. Kunst hoeft met elitair te zijn en spontaan mag iedereen zich op het podium uiten. De criteria zijn hier niet zo vreemd: men hoeft niet op te vallen. Niet zoals een doodge woon iemand uit India met een tulband op, die doodgewoon si- tar speelt, maar wel gelijk wordt gepresenteerd als een fa meus sitarspeler door een kunststichting". Het podium is dus voor iedereen te gebruiken. Verdere mede werking aan wie optreedt, zal de Kunststichting echter pas verlenen als het bestuur verde re presentatie waard vindt. Door die stimulans vanuit de Kunststichting komen er voor al de laatste tijd steeds meer mensen vanuit de schare van cafébezoekers, die het podium „durven" gebruiken. Andere activiteiten vinden plaats op de zolder van het gebouw. Boven de Quibus is een goede repetitieruimte voor groepen, die iets willen opvoeren. Door de Kunststichting worden die groepen begeleid en de repeti ties leiden dan naar een optre den (première) in het café. .Kri tiek op die werkwijze is er ge noeg", verklaard Uil. „Ons wordt verweten dat we alleen rekening houden met de omzet van het café. Vergeet het maar: zo gauw er bij ons een groep optreedt, drinkt niemand een pilsje; iedereen staat dan met open mond te kijken". Andere kritiek krijgen de vier eigenaars van de Quibus, met name Bram Uil door zijn opval lende uiterlijk, op het laten re peteren van mensen op zolder. Sommigen verwachten hier een selectie, waardoor voor enkelen geen mogelijkheid is om op zol der te repeteren. Daarnaast verwijt men Uil dat hij een „duffe snijboon" is die één soort publiek trekt: de jongere die nog niets in de gaten heeft, zo wordt verondersteld. Men beschouwt Bram Uil als een regent in alternatieve kleding, die daardoor wordt geadoreerd door be invloedbare jeugd. De trouwe Quibusianen trekken zich niets aan van die kritiek, wetend dat er een aantal pro jecten op stapel staan, die de moeite waard lijken. Eén daar van is al mislukt. Het was de bedoeling dat op 22 maart de Schiedamse Kunststichting zich voor het eerst zou presenteren met een optreden in de Quibus van de Rotterdamse „ontdek king van het jaar", de groep Mysty's Musical Memories, met als leider de travestiet Mysty die met zijn stem een mimiek zangeressen uit de vijftiger ja ren imiteert. Door ruzie tussen een impressario en orkestleider, Jaap Schallen berg, conservato riumdocent kan het optreden niet doorgaan. Bram Uil: „Dat kan gebeuren met gentlemen's agreements". Andere initiatie ven van de Kunststichting: het begeleiden van de groep van de Rotterdamse straatzanger Ruud Noorlander en de Schiedamse groep Nosmo King. Bovendien wil de stichting een ronde tafel conferentie houden met de Schiedamse kunstenaars, in de hoop dat daar met behulp van een aantal vaten bier iets leuks uit komt. i Het kantoor van de Schiedamse Kunststichting: centrum van nostalgisch terugdenken aan „de tijd waarin nog iets gebeurde. 1. (1) 100 years - Joey Dyser 2. (2) Sailor - Sailor 3. (-) Make me smile - Cockney Rebel 4. (7) Shame, shame, shame - Shirley and Compa ny 5. (3) Down down - Status Quo 6. (4) Rosamunde - Dennie Christian 7.(10) Secrets that you keep - Mud 8. (-) Fire - Ohio Players 9. (-) Ce soir - Golden Earring 10, (9) Listen to the music - Doobie Brothers 1. (1) Sailor - Sailor 2. (3) Vroeger of later - Robert Long 3. (5) Eldorado - Electric Light Orchestra 4. (-) Good old boys - Randy Newman 5. (9) On the level - Status Quo 6. (-) Never can say goodbye - Gloria Gaynor 7. (6) Never let her go - David Gates 8. (4) Physical Graffiti - Led Zeppelin 9. (2) Tubular bells - Mike Oldfield 10.(10) Nobody can wait forever - Alquin Barry Mc Guire In het Sportpaleis Ahoy m Rotterdam zal zaterdag van vier uur 's middags tot ne gen uur *s avonds een groot reh-concert worden gehou den. Naast Jamie Owens, Barry McGuire, Second Chapter en New Hope zulten dan optreden: The Lighters, Nederlands meest bekende gospelgroep, en de Lord's Moor Singers, een nieuwe gospelformatie met een sound die lijkt op die van de Continental Singers en van Choralema. In sociëteit De Tempel aan de Overschiesestraat in Schie dam treedt morgenavond de rock and roli-formatie Tee nagers m Love op. Museumassistentie Josien Bokhoven, tot voor kort educatief medewerkster van het Stedelijk Museum en nu m datzelfde gebouw rou&eu» massistente. leverde voor de ze week haar persoonlijke top tien. In die top tien staat ondermeer een compositie van Bob van der We!, mu- ziek deskundige van de Ver eniging Vrienden van het Stedelijk Museum, Deze compositie oogstte veel sue- ces op bet muziekfeest, dat afgelopen zaterdag werd ge houden in het museum Toppers van de week 1. Mozart Serenades - Nederlands Blazersensem ble 2. Hobo Concert - Kalli Woda 3. Sergeant Pep per - Beatles 4. Hele repertoire van Herman van Veen 5. Ah, Perfido - Aria van Beethoven 6. Kurt Weil - die drei groschen Ober 7. Prins Igor - Borodin 8. Mattheus Passion - Bach 9. Filmmuziek Turks Fruit - Rogier van Otterloo 10. Fanfare voor drie hobo's - Bob van der Wel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3