on speurtocht naar bo] dankzij luchtfotografie m Uit auto gezet Bomenploeg gaat alleen op het rose" groen af iSiiililll Blijspel alleen voor Friezen Belangrijk SIGNALEMENT Naam: Rini Ras: bast.-spaniel Geslacht: reu Rini WOENSDAG 19 MAART 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam Als we directeur H. C. de Block van de dienst gemeentewerken mogen geloven, valt het allemaal best mee met de gezondheidstoestand van het Schiedamse groen. Zat de plantsoenendienst luttele jaren geleden nog geregeld met de handen in het haar, vooral ook omdat men er niet achter kon komen welke bomen nu precies ziek waren, in de vorige week gehouden vergadering van de com missie voor de gemeenterwerken merkte Ir. De Block laconiek op: „De laatste twee jaar mogen we zeker niet mopperen over de conditie van het groen- bestand." o Ir. De Block, directeur van de dienst gemeentewerken: !i,De laatste twee jaar mogen we niet mopperen. Vlaardingen/Schiedam Voor Friezen buiten „it heitelln" goed - niéuws: vrijdag: 21 maart *s avonds vanaf half acht is de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingën éeri geheel - Friese enclave. De Friese kring, de Krite Lyts RigjIn, in Vlaardin gën heeft voor die avond een Fries gezelschap gecharterd. Het. is het Seïskip Tryater dat met een blijspel komt, het Blijspal' Hwa wurdt Beppe? van de jonge Friese schrijver Jan de Vries uit Grauw. Het zal het vervolg zijn op In nacht wie genöch dat het gezelschap vorig jaar met veel succes bracht. De Fryske Krite kondigt aan: „Dit wurdt wer in joun fan nocht en wille, hwant ekdit keer skuori men jin de büsen wer üt fan it laitsjen". Ook al hebben de Fries toneel belusten het eerste stuk niet gezien, dan nog is het de moeite waard om te komen. Hoofdrolspeler Dicky Modderman zal bovendien iede reen weer even in 't kort vertel-: len hoe het eerste stuk afliep. In de pauze wordt er suiker brood verkocht om de krite-kas te spekken. Voor niet-leden van Lyts Bigjin kost'de voorstelling vijf gulden. Nadere inlichtingen en kaarten: in Vlaardingën mevr. Stienstra, Abel Tasmanlaan 410 (tel. 341290} en in Schiedam mevr. Klaverdijk, Schuttersveld 18 (teL 706659). Toch blijkt de blakende welstand van de vegetatie in deze stad allerminst uit de infra-rode luchtfoto's, die de gemeente al twee keer heeft laten nemen om de speurtocht naar minder ge zonde en ongezonde straatbo men, struiken en grassen ge makkelijker te maken. Op deze kleurenfoto's lijkt het groenbe- stand er niet zo best aan toe. Bij nadere controle echter, die snel gedaan kan worden dank zij de luchtfotografie, blijkt ge lukkig veelal een aantal andere oorzaken dan ziekte van de planten de ambtenaren in het Stadskantoor te hebben „mis- leid". De heer M. van Vliet, die sinds kort milieu-onderzoeker, is bij de plantsoenendienst, een hoofdafdeling van .gemeente werken, gaf vorige week een uitgebreide toelichting over de werkwijze van de gemeentelijke „bomenploeg" met infra-rode foto's. Zijn toehoorders vond Van Vliet in de zes aanwezige" gemeenteraadsleden, die deel uitmaken van de commissie gei' meentewerken. „In 1971 nam de.gemeente Schiet dam contact op met Aero carto NV. een dochteronderneming van de KLM," aldus .Van Vliet „Overeengekomen werd, dat deze maatschappij infra-rode luchtfoto's zou gaan nemen van onze stad. Dat gebeurde voor het eerst in juli van dat jaar. De handelswijze is als volg: het principe berust op infra-rode stralen. Het filmpje wordt voor die stralen gevoelig gemaakt Stalen die vanuit de lucht wor den uitgezonden, vlak voordat de foto wordt genomen. Gezonde bomen hebben veel bladgroen, dat ook veel licht absorbeert voor het maken van bouwstoffen, voor het omzetten van eiwitten, voor de zuurstof productie enzovoorts. Slechts een klein deel van -het licht wordt dan teruggekaatst, het infra-rode licht wordt opgeno men. Dat is te zien op de foto, waarop de gezonde bomen met - vee), bladgroen een donkere, ro- de kleur hebben. Minder gezonde bomen hebben minder bladgroen, dat dus min der licht opneemt en meer licht stralen weerkaatst Deze bomen zijn op de luchtfoto's lichter rood of rose gekleurd. Als de plantsoenendienst de foto's on der de ogen krijgt, ziet men direct op welke plaatsen het groen er niet zo florissant bij staat En 'dan kan de bomen ploeg erop af om te zien wat er aan schort." Aanvankelijk leek het werken via luchtfotografie enkele raadsleden te duur en eigenlijk overbodig. Zelfs de sympathie ke, berustende CDAer C. P. M. Lansbergen vroeg ietwat arg wanend: „ïs luchtfotografie niet te duur?" en „Kan Je met het blote oog ook niet zien of een boom ziek is?". Door Kor Kegel „Welnee,", vervolgde de heer Van Vliet enthousiast, „als Aerocar- to van Schiedam foto's neemt, kost dat de gemeente slechts enkele guldens per hectare. Bo vendien kan men met behulp van luchtfoto's in onderdelen van seconden zien waar iets de bomen zou kunnen aantasten. Wanneer we mensen van de bomenploeg er met hun brom fietsen op uit sturen, doen we er maanden over." De praktijk heeft uitgewezen, dat een „xosc boom" lang niet altijd ziek hoeft te zijn. Wel blijkt, dat een „rode" altijd kerngezond Is. Daardoor hoeft de bomenploeg lang niet aJle bomen te Inspecteren. Men be geeft zich alleen naar het groen, dat op de infra rode fo to's rose is. „Door welke oorzaken dan ook," aldus Van Vliet Ziekte, aantas ting van de gewassen beschadi ging door pekel dat gestrooid is na sneeuwval, voedselgebrek, te weinig zuurstof, alle kunnen mogelijke oorzaken zijn van het slechtgroeien van een plant of boom. Wat impliceert, dat een boom minder bladgroen heeft dan eigenlijk noodzakelijk is". Schiedam was, na Amsterdam, één van de eerste gemeenten waar gebruik werd gemaakt van infra-rode foto's voor de beoordeling van de conditie van het gToenbestand. Het is de bedoeling dat Aerocarto in de toekomst om de twee drie jaar boven Schiedam gaat vlie^ gen en fotograferen. Dat ge beurt op een hoogte van 760 of van 280 meter. Uiteraard moe ten de foto's (met een schaal van respectievelijk 1:5000 en 1:2500) scherp afgedrukt wor den, zodat er vanwege de weersomstandigheden een be perkt aantal vliegdagen is. Bo-^ vendien moet er zo tegen het Zwembad Groennoord en omstreken vanuit de lucht gezien: op zwartwit-foto's zijn de kale plekken op de grasmat niet zichtbaar. Deze foto's gebruikt gemeentewerken dan ook alleen om de bomen te tellen. De kleurenfoto's zijn niet voor de inventarisatie; daar op valt te zien welke bomen wel of niet gezond zijn... Lucht foto: Gemeente Schiedam najaar worden gevolgen, om dat in die tijd de bomen nog het meeste bladgroen hebben. Ook xn augustus vorig jaar nam Aerocarto luchtfoto's. Directeur De Block van gemeenterwerke- n: „Vermoedelijk kunnen wc al na het zien van de volgende serie foto's zien welke effect het verplaatsen van bomen heeft" Hij antwoordde dit op vragen van enkele raadsleden, .die vreesden dat het verhuizen van bomen en hat planten ervan op een andere, nieuwe bodem een nadelige werking zal hebben op de gezondheid van die bomen. Een leuke bijkomstigheid door het werken met luchtfoto's: het gedrag van het recreërend pu bliek valt eruit af te leiden. Van Vliet tijdens de vergadering: „De infra-rode foto's van zwem bad Groennoord laten hieren' daar rose of zelfs kale plekjes zien. Het blijkt dat het meeste publiek de beschutte, intieme hoekjes op de grasmat bij de tweebassins opzoekt om zich neer te vlijen.." Openingstijden: 9-12 en 14-17 uur; zaterdag 9-12 uur; zon- en feestdagen gesloten. Voor vermissingen direct het asiel bellen. Het asiel ligt aan de Sint zusterstraat, telefoon 266266 dieren registreert kan u roo- gelijk helpen: telefoon 269947 Ook Amivedi een organisatie die weggelopen en gevonden De Schiedamse dierenarts dr. De Kaper heeft zijn praktijk aan de Jan Steenstraat Spreekuren: maandag tot en met vrijdag van 13-14.30 uur en van 19-20.30 uur, behalve woens dagavond. Afspraken kunnen telefonisch worden gemaakt van maandag tot en met vrijdag tussen 8 en 9 uur 's ochtends. Telefoon 268234. Opgeven als. lid.van de dierenbe scherming kunt u door storting van 10 gulden of meer op giro rekening 216407 ten name van de dierenbescherming afdeling Schiedam. Op het strookje ver melden:' „Nieuw lid". Maand blad gratis. Het gironummer staat ook open voor giften voor de afdeling. Leeftijd: 11/2 jr. Kleur: bruin-zwart Schofthoogte: 43 cm, 'Beharing: half lang Zoals vele duizenden soortgeno ten het eergisteren ook ervoe ren, kwam de „witte regen" voor hem als een complete ver rassing. Van de ene op de ande re minuut betrok de lucht en daalden de eerste sneeuwvlok ken neer. Een volkomen nieu we ervaring voor Rini, een prachtig bastaard je van onge veer anderhalf jaar oud. In het begin keek hij een beetje vreemd naar de vlokken, pro beerde ze te ontwijken maar al gauw merkte hij de pret ervan in. Jolig begon hij tegen zijn baas te springen en hapte af en toe met een sprongetje naar een neerdwarrelende sneeuw vlok. Hij is levenslustig van aard maar zal in het begin toch goed aan gepakt moeten worden. Niet al te streng want hij is nog een beetje zenuwachtig in zijn doen en laten. Rustig beginnen met wat te praten tegen hem. Van zelf wordt hij dan kalmer. Dat dacht fotograaf Theo Böhmers ook; Rini gaf hem een ferme lik, zodat hij bijna achterover op het binnenplaatsje viel. Vlakbij de regenton slaagde hij er toch in een foto te maken. Rini was intussen echter door het dolle heen geraakt, rende op het plaatsje heen en weer en probeerde ons opzettelijk voor de voeten te lopen. Wat lukte. Door de deur ontsnapte hij naar de eigenlijke asielruimte, begon één voor één de honden IHHIIIII1111! till 1 Uil 1101111] JHIIlini 11 tlUlilU IHlIlIIlIllDIEIIlllli If If IIHIIIllIJinf IHUIinillllUiHIllUlUlfUiU achter de hokken af te blaffen en ontsnapte weer. In een ui- terst gelukkige stemming liet hij zich tenslotte pakken. Een week zitten in het dierentehuis was Rini op slag vergeten. Officieel staat Rini onder num mer A 2087 geregistreerd als bastaard-apaniel. Een ras dat ontzettend populair is gewor den als huishond "(oorspronke lijk is de spaniel een jager). Hij lijkt er wel op qua grootte (43 cm. schofthoogte). Rini heeft half lange haren, bruin met een gitzwart dek en een wit plukje op z*n borst Hij is iets meer dan een week geleden gebracht door een vrouw, die hem niet meer kon houden. Ze liet Rini achter in- het asiel, de papieren zou ze later komen brengen. Ze is ech ter niet meer teruggekeerd. Ri ni is dan ook niet zijn echte naam. Hij zal opnieuw ingeënt moeten worden, want ook de gele kaart is er niet „Niet bij al te kleine kinderen", adviseert de beheerder. „Bij kinderen vanaf een jaar of zeven past hij echter wei.". De herder die vorige week in blokje rond stond, Nouschka, heeft een uitstekend gezin ge vonden. Het blijft echter een vreemde zaak dat er neg twee rasechte Dalmatische honden in het tehuis zitten. De honden zijn één en twee jaar oud. Ze zitten er al enkele weken, maar niemand heeft nog enige inte-, resse getoond. Schalks om het hoekje van z'n hok kijkend: een poes, cypers wit Nu vrolijk, maar verleden week dinsdag niet Toen werd hij namelijk uit een auto ge gooid- Volgens vinder c,q. brenger de heer Tetenburg uit de Marconistraat werd de kat uit een groene Volkswagen (Kever) gezet op de Overschie- seweg, vlakbij één der viaduc ten. Het poesje heeft hij de volgende dag naar het asiel, gebracht Ze is ongeveer anderhalf jaar. Linkervoorpoot zou een her kenningsteken kunnen zijn voor de eventuele eigenaar: ge heel spierwit, maar met één enkel grijs vlekje. De kat. die vorige week werd getoond, de onvolprezen Kor, heeft een goed gezin gevonden. De laatste tijd is er een enorme vraag naar jonge katjes. Een vraag waar de beheerder veelal niet aan kan voldoen. „Tegen de vakanties komen de jonge poesjes weer naar het asiel.* Maar dan hebben nog maar weinig mensen helaas interes se'', aldus de beheerder. Niette min kan een ieder even naar hem bellen als hij een kat tegen oen geringe vergoeding wil hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3