SCHIEDAMSCHE COURANT i Anti ekroof bijna opgelost i K -|S| g^ssm Ntr.'jlF m$M Open-huis bij Huishoudelij ke Voorlichting Nieuwe VVD- voorzitter KAOO: Schilderijen lagen in auto van Hagenaar Politie wil meer portofoons i Meld kamer bijna klaar ïfcvVs'. jjtess^ [MM Yier noodlokalen St. Willibrordus- sticliting in Wondlioek Groter inlegoverschot bij de Spaarbank Waardevolle schilderijen uit villa ontvreemd 'V 'W Auto ontweken: botsing met lichtmast DOOR DE KOU BEVANGEN Automobilist rijdt zuil om H'.'vVr'y ."V. BESCHADIGD BEDDESPREI HERVORMD JEUGDKOOR II9*^ prijdag 21 maart 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachlcndienst 144144 6 pagina's 100ste jaargang no. 25274 SCHIEDAM EN KETHEL oncMixn rrni w»r Em i Uit de Schiedamsche Courant van 25 en 30 juli 1974. De villa aan de Julianalaan waar de, kapitale antieke schilderijen werden ge- stolen. k.." J - tTV Schiedam De vijf kostbare antieke schilderijen die vorig jaar juli hij het echtpaar F. Drïkzwager aan de Julianalaan werden gestolen, zijn terecht. De Haagse politie heeft een 28-jarige inwoner van die stad aangehouden, omdat de kostbare doeken in zijn anto werden teruggevonden. De waarde van het gestolene bedroeg ongeveer 20.000 gulden. Schiedam De nieuwe meldkamer op het hoofd bureau van politie nadert zijn voltooiing. Na de mo derne meldtafel die vorig jaar november werd-, geïnstalleerd, zijn nu twee grote wandkaarten met plattegronden van. Schiedam en omgeving aangebracht. Op een doorzichtige plaat voor de kaarten kunnen in geval van calamiteiten aantekeningen worden gemaakt. Voor het tref fen van maatregelen kan de situatie rond Schie dam worden overzien. Voor calamiteiten is op de meldkamer een dia- scherm waar instrukties op kunnen worden aan gevraagd. Een camera waarmee de binnenplaats van het bu reau aan de Lange Nieuwstraat in de gaten kan worden gehouden moet nog in het nieuwe „zenuwcentrum" in ge bruik worden genomen. Vlaardingen Op de Oosthaven- kade reed woensdagnacht even na twaalf uur de twintigjarige autobestuurder W. S. tegen een lichtmast. De automobilist reed in de richting van de Hoflaan en moest plotseling uitwijken voor een niet-geïdentificeerde personenauto. S. botste bij deze manoeuvre te- gen de lichtmacht en moest met verwondingen naar het Holy- ziekenhuis worden vervoerd. Vlaardingen Tijdens het boom-1 planten op het terrein van het Lickebaert-Oeverbos werd het elfjarige meisje C. G. ML G. door de kou bevangen en werd per ambulance van de Gemeen telijke Geneeskundige- en Ge zondsheids Dienst naar haar ouderlijke woning overge bracht. Vlaardingen De 74-jarige auto bestuurder L- B. veroorzaakte woensdagavond op de Westha venplaats een aanrijding, waar bij een verkeerszuil werd omge reden, Hij werd naar het poli tiebureau overgebracht, waar een bloedproef werd genomen. Daarna werd hij in verband met zijn lichamelijke gesteld heid naar zijn woning gebracht Het onderzoek is nog in volle gang en de Haagse recherche vermoedt dat de man nog meer kunst diefstallen op zijn gewe ten heeft. Het wordt niet uitgesloten dat de Hage naar ook meer afweet van de tweede kunstroof vorig jaar in Schiedam bij de zoon van de heer Dirkzwager. Uit 'diens woning aan de-Stadhou derslaan werden enkele dagen na de eerste kraak een aantal antieke voorwerpen gestolen met een totale waarde van bijna tien mille. De arrestant blijkt echter bijzon der zwijgzaam. Zo weet de po litie nog niet eens of men ie maken heeft met een dief of een heler. De man is Inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. In totaal werden negen panelen, in de auto aan het Haagse Leeghwaterplein gevonden. Vrij snel bleken er twee van de schilders B. C. Koekkoek en D. Bles uit een woning aan de Haagse Pauwenlaan afkomstig. De schilderijen ter waarde van 50 mille werden daar vorig jaar oktober ontvreemd. Pas nu is gebleken dat de land schappen van de kunstenaars P. J. C. Gabriels (1828—1903), A. Schelfhout (1787—1870), E. Verveer (1828-1893) en het stadsgezicht van P. G. Vertin (1819—1393) uit Schiedam ko men. Van de twee overige schil derijen is de de herkomst wel bekend. De gestolen romantische en im pressionistische panelen uit de tijd van. de zogenaamde Haagse School liggen nog op het hoofdbqreau van politie in Den Haag. Binnen een paar maan den zullen rij echter weer aan de muur hangen van de kunst verzamelaar (tevens direkteur v De boeveel- held inbrekers- werktuigen die de 28-jarige Ha- genaar thuis '4^ had liggen, X waarbij drie thermische lan sen. Achteraan de gestolen schilderijen van kunstverzame laar P. Dirkzwa ger uit Schie dam. van de distilleerderij Florijn- Dirkzwager B.V.). Een dolgelukkige mevrouw Dirk zwager: „Mijn man en ik had den er helemaal niet meer op gerekend dat we de schilderijen ooit nog terug zouden krijgen. De inbraak was immers al ruim een half jaar geleden. Het be richt van de vondst was dan ook een enorme verrassing. Het inmiddels reeds 'uitgekeerde verzekeringsgeld gaan we te ruggeven. Uiteraard hebben we liever de schilderijen, terug dan dat geld. Wij zijn al op het politiebureau geweest om ze te identificeren. Eén van de lijsten bleek daarbij wat beschadigd. Waarschijnlijk is dit gebeurd tijdens het vervoer in de auto. Jammer is alleen dat we de antieke Friese staartjesklok niet terughebben. Die is al doorverkocht". Het is vrijwel zeker dat de twee zilveren kandelaars, zilveren theeservies, twee delftse vazen, koperen emmer, twee klokken en de filmcamera die een paar dagen later bij zoon M. Dirk zwager aan de Stadhouderslaan werden buitgemaakt ook zijn verkocht. De waarde hiervan bedroeg een kleine tien mille. „Dat antiek kan de onderwe reld gemakkelijker verhandelen dan schilderijen", verzekerde een woordvoerder van de poli tie ons destijds al. Bij deze inbraak werd dezelfde methode .toegepast als aan de Julianalaan. Ook hier werd het slot van de voordeur met een breekijzer geforceerd. Bij de ZWARE JONGEN Stadhouderslaan werd de buit meegenomen en een eveneens gestolen beddesprei, Bij de eer ste inbraak was dit „grapje'* mislukt De dader werd in de achterkamer van de villa ge stoord. Hij liet een groot aantal kapitale schilderijen hangen. De beddesprei bleef nog omge slagen liggen. Onmiddellijk nadat de diefstal was ontdekt kwamen de bewo ners terug van vakantie en brachten nieuwe sloten aan om de verdere kunstverzameling veilig te stellen. De Schiedamse politie had inmid dels een vage beschrijving van de schilderijen over het gehele land verspreid. Met behulp van het Centraal Recherche Insti tuut, is de politie zo bij de aanhouding van de man aan het Leeghwaterplein te weten gekomen waar de schilderijen vandaan kwamen. In zijn woning werden behalve in Velsen gestolen schetsen en aquarellen nog een pistool met zeven scherpe natronen, bree kijzer, snijbranders, gasflessen en drie thermische lansen ge vonden. De tweede inzittende van de au to, een 39-jarige Hagenaar eveneens zonder beroep, werd de dag na zijn aanhouding weer vrijgelaten. Hij bleek niets met de zaak te maken te hebben. Het werk van deze „zware jongen" heeft er in ieder geval toe dat de Schie damse politie korte tijd na de inbraken een for mulier uitgaf waarop men kunstvoorwerpen exact kan beschrijven. Bij diefstal weet de poli tie dan in ieder geval hoe hetverdwenen voor werp eruit ziet en naar wat gezocht moet wor den. Schiedam De Stidfiting Huishoudelijke Voorlichting houdt vandaag open-huis. Aan de Korte Dam 5 is te zien wat de Schiedamse huisvrouwen op de achttien cursussen van de Stichting hebben ge maakt. Vanavond staan nog ven zeven tot negen uur de deuren van het bureau voor iedereen open. „Het belangrijkste van on- zorgers. Daar hebben we ze cursussen is dat de evenwel helemaal niets huisvrouwen na afloop mee te maken". V^def e«,t de s.ichti.g aan hul,- vrouwen les m onder meer 'X' 's'wJ Schiedam Het hervormde jeugdkoor "The Young Vouces" onder leiding van Hans de Kruijf zal zondag medewerking verlenen aan een bijeenkomst van het Leger des Heïls, Deze wordt gehouden in het gebouw aan de Lange Haven 27. De aanvangstijd is half acht. Alles wat de huisvrouwen bij de Slichting Huishoudelij ke voorlichting hebben ge maakt, wordt morgen op het bureau aan de Korte Dam tentoongesteld. kunnen werken. Daar naast is het sociaal kon- takt echter ook bijzon der belangrijk", zo legt mevrouw M. van Man- sum-Schmidt uit Zij is reeds zes jaar directrice van de stichting „offi cieel is de volledige naam Stichting Huishou delijke en Geziïisvoor- <*Nog steeds blijkt er enorme be- lichting. Dat laatste laten Yoor.te naaien, koken, creatief hand werken, stoelen bekleden en bloemschikken. Dit wordt go- daan in acht wekelijkse lessen. Reeds van 1630 af. Hoewel de landelijke stichting drie jaar ge leden is opgeheven, rijn een paar plaatselijke afdelingen, waaronder Schiedam, verder gegaan. we er echter het liefst van af, want veel men sen denken dan aan het bureau voor gerinsver- lend is wel dat de laatste jaren de zogenaamde luxe cursussen, zoals uiterlijke verzorging, steeds meer in trek komen", aldus de directrice. Schiedam De St. Wi Uib rordusstich- ting wil na de zo mervakantie bij het Paassenplein in. Woudboek vier. semi-permanen te schoollokalen ope nen. De dienst gemeente werken heeft voor de bouw een kre diet aangevraagd van 987.000 gulden. Voor het bouwrijp- maken van het ter rein wordt een ex trakrediet aange vraagd van 58.0000 gulden- Volgende week gaat de gemeenteraad beslissen of hier goedkeuring aan wordt verleend. De stichting betaalt de komende vijf jaar voor het terrein een bedrag van 44.100 gulden. De lokalen worden in een koppel-eenheid gebouwd, zodat aanbouw en ver plaatsing mogelijk is. Een dergelijke bouw is ook toege past bij de openba re school Woud- hoek. Schiedam De eerste twee maanden van 1975 zijn voor de Spaarbank anno 1820 fortuinlijker geweest dan de maanden januari en februari vorig jaar. Het inlegoverschot is in de eerste twee maanden van dit jaar ruim vier ton hoger dan in dezelfde periode in 1974. In de afgelopen maand februari werd bij de spaarbank 15.957.282 gulden en 72 cent ingelegd en 14.454.478 gulden en 8 cent terugbetaald. Een Inlegoverschot dus van 1.512.804 gulden en 64 cent. De totalen van inleg en terugbeta lingen bedroegen vorig jaar fe bruari respectievelijk 15.532.GBS gulden en 71 cent en 14.437.149 gulden en 77 cent Dat resul teerde dus in een inlegover schot van 1094.938 gulden en 94 cent. Het inleggerstegoed be droeg op 28 februari ruim 136 miljoen gulden (eind februari 1974 bijna 121 miljoen), ver deeld over 74.380 rekeningen. De door spaarders toevertrouwde gelden, de overige middelen (2 miljoen) en de reserves (7 mil joen gulden) waren per 28 fe bruari van dit jaar voor 53 miljoen belegd in effecten, voor 63,5 miljoen in onderhandse le ningen en voor 14 miljoen in hypotheken. De onbelegde en de op korte termijn belegde gelden bedroegen 14 miljoen. De onroerende goederen, de in ventaris en de machines staan tesamen voor nog geen 700.000 gulden te boek. Schiedam De Schiedamse afdeling van de VVD heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens de laatste algemene ledenvergadering is de 47-jarige ir. G. 3. van der Vlies gekozen als opvolger van de heer de Jong. De laatste was afgetreden nadat bekend was geworden dat zijn echtgenote, mevrouw A. A. de Jong—Sunderman lid van de gemeenteraad wordt. Mevrouw De Jong zal de plaats van mevrouw A. Dirkzwager-van Zoelen innemen. Als vice-voorzitter van het WD-bestuur is mevrouw C. J. N. Houthuysen-Pey gekozen. Het dagelijks bestuur bestaat nu verder uit de heren P. J. W. Slijpen (secretaris) en C. F. van Meurs (penningsmeester). Schiedam Het Schiedams politie korps gaat nog drie portofoons aan schaffen voor het rampennet Een vierde wordt aan gekocht voor ver vanging van oude apparatuur. Vol gende week woens dag moet de ge meenteraad daar een krediet van 15.500 gulden voor goedkeuren. De politie wil tevens apparatuur waar mee tien batterijen tegelijk kunnen worden opgeladen. Deze oplaad-ïnrich- ting zou de ge meentekas 1500 gulden kosten. Voor het maken van technische fotiYs tenslotte wordt nog een. krediet ge vraagd van 2000 guldea Van dit geld zal een tele lens worden aange schaft voor opna mes van beschadi- gingen en verwon dingen. -a t Ja, ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dagen lang, gratis en geheet vrijblijvend, in de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. Da Schiedamse Courant met puur plaatselijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja, stuur mij gratis en vrijblijvend het RN plus Schiedamse Courant toa. naam: woonplaats telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1