Bewoners Koekoekslaan verbolgen over aantasting van woongenot „We gaan desnoods door tot de kroon mmmsmmm ys Lijdt wijt en oude ansichten in boekvorm Belangrijk Van wie? Gesloten Signalement DINSDAG 25 MAART 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam „We mochten blij zijn dat we destijds deze wo ning konden kopen. Dertien jaar Lang hadden we een vrij uitzicht gehad en daarom moesten we niet zeuren. Woor den van de gemeente. Nou, we gaan desnoods door tot de kroon". Een verbitterde reactie van een bewoner van de Koekoekslaan. Bijna twee jaar geleden werd hij plotseling opgeschrikt Te genover zijn woning begon het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten met een uniek project 84 koopwoningen voor de nieu we wijk Kethel-Oost. Niet alleen voor Schiedam was het project echter uniek.In fol ders kondigde het BNG de wijk aan als een parkachtiggebied. Uitstekend wonen. Maar voor vijf bewoners aan de Koekoek- slaan werd het unieke project de schrik van hun leven. Er kwam geen rijtje woningen met tuinen voor hun deur. Geen bungalows in een parkachtig gebied. Al naar gelang de bouw vorderde zagen de vijf het som berder in. Wat er ook verrees: de plaatjes in de folder leken er niet op. Tot hun stomme verbazing wer den de huizen in vaktermen gezegd op de kopse kant van hun woningen gebouwd. De zij gevel van een rijtje woningen verscheen op nauwelijks acht tien meter van enkele huizen aan de Kethelse Koekoekslaan. Tegenover de rest van de wo ningen verschenen schuurtjes, garages en een vuilcontainer. „We voelen ons genomen", ver tolkt de heer J. A. Verweij, wonend aan Koekoekslaan nummer 14, de gevoelens van „de vijf". „Toen wc hier kwa men wonen lag er een weiland voor de deur waann koeien graasden. We wisten dat het tijdelijk was. Maar niet dat dit er voor in de plaats zou ko men". Door Martin de Bruin Zijn buurman, de heer P. P. Baas die op nummer 12 woont: „Ik ben er in 1971 komen wonen. Ik heb toen met de Provinciale Planologische Dienst gebeld over de bestemming van dit gebied. Er zouden bungalows of in het uiterste geval eengezins woningen worden gebouwd. Volgens hen kon ik gerust dit huis kopen. Je ziet wat het ge worden is". Beiden betreuren het dat zij niet eerder in het plan van BNG zijn gekend. Ze vinden dan ook dat de gemeente in dezen in gebreke is gebleven. „Het is onfatsoenlijk dat ze ons niet hebben ingelicht", meent de heer Verweij. „Pas in septem ber 1974 konden we reageren via een bezwaarschrift op het ter visie gelegde bestemmings plan". De huizen waren toen al vrijwel afgebouwd. Niemand kan er meer iets aan doen. De woningen staan er. Sommige rijn al bewoond. Daarom eisen de bewoners nu een schadevergoeding. Hoe veel? „We willen alleen maar genoegdoening. De waarde van onze huizen is verminderd door deze aanblik. Ik schat toch wel dat het huis vijftien procent in waarde is teruggelopen", aldus Verweij. De relatie tussen de bewoners en de gemeente is niet bepaald goed te noemen, zoals al eerder vermeld. De bewoners wilden het bestemmingsplan aanvech ten omdat rij dachten dat de nieuwe woningen nog in het oude bestemmingsplan lag. „We zijn naar het Stadskantoor ge gaan. Ze toonden ons een teke ning met het plan. Inderdaad was het huis, wat nu tegenover ons staat, een stukje getekend op het gebied van het oude bestemmingsplan", aldus Ver weij. VERBAASD De vijf bewoners dachten zo het pleit te kunnen winnen. Uiterst verbaasd waren ze dan ook, dat ze later bij een tweede gesprek een tekening onder hun neus kregen gedrukt, waarop het be treffende huis niet over de grenzen van het oude plan was getekend. „Er stond notabene hetzelfde nummer op. Je mag een tekening toch niet zomaar veranderen?", zegt Verweij. Er werd een advocaat ingescha keld. „Meteen na het onder houd met de gemeente. Medio september was dat. De aanlei ding was onder meer de manier waarop wij door de gemeente zijn behandeld- Ik weet niet of het ons lukt. We gaan in ieder geval door. Eerst naar Gedepu teerde Staten. Ik hoop dat ze er daar dieper induiken. Mis schien rijn ze 't een keer beu: daar hebben we Schiedam weer. En dan dan naar de kroon", aldus Verweij. Wel hebben de bewoners de zekering van de gemeente ge kregen dat „er alles aan gedaan zou worden om de blinde muur door middel van groen weg te werken". Schamper lachend wijzen de bewoners naar een paar minieme boompjes en to nen tegelijk een tekening van gemeentewerken waarop de bo men en veel groen inderdaad de muur bedekken- „Getekend door een architect. Veel te rui- melijk dus". Uiteraard moet het pas geplante groen nog groeien. De heer Baas heeft daar echter geen vertrouwen in: „Ze hebben be loofd dat 's-winters de muur ook door groen blijft bedekt Nou, ik weet 't nietHij somt verder de nadelen op: ïZiï-Zt-i sanMTk* De heer Baas (links) en de heer Verweij voor de blinde muur tegenover hun woningen „Het uitzicht wordt negatief beïnvloed. Evenals de lichtin val. De lelijkste rijde van de woningen 21jn naar ons toege keerd, Er zijn te weinig par keervoorzieningen". ,De garages van de woningen zijn belachelijk gebouwd. De wagens kunnen er bijna niet in. Het gevolg is dat volgens mij de auto's ïoveel mogelijk buiten blijven staan. Tegenover onze woningen. Bovendien zal ook het verkeer gaan toenemen. De mensen hebben geen zin om om te rijden via de Zwaluwlaan, "We stelden de gemeente voor éénrichtingsverkeer te maken, maar dat werd genegeerd". Hun hoop op wettelijke gronden de gemeente aansprakelijk te kunnen stellen is vrijwel de bo dem ingeslagen (en ook de ge meente denkt er zo over). De vijf cachten via een artikel in - de wet op de ruimtelijke orde ning iets te kunnen onderne men. Het artikel is echter pas van kracht geworden. En is niet van toepassing op een oud be stemmingsplan, zoals Kethel- Oost Schiedam Een restant van 500 stuks van het boek Lijdtwijt is op nieuw in de handel ge bracht. Ook het boek Schiedam in Oude An sichten ligt weer in de boekwinkels. Lijdtwijt van Miriam van der Kal len wordt door Inter- book B.V. ingenaaid op de markt gebracht voor de prijs van vijftien gul den. De schrijfster Is hoofdleidster geweest van de katholieke graal beweging (vrouwelijke jeugdbeweging). In 269 bladzijden wordt in sterk geromantiseerde vorm de geschiedenis behan deld vanLïduina, be schermvrouwe van Schiedam. De dialogen die er in voor komen rijn nergens in de bronnen te vinden. Over het algemeen zijn de ge noemde feiten echter wel juist. Typisch uit de jaren vijftig. Dat betekent dat het naar hedendaagse begrippen ietwat traag geschreven is. Toch krijgt de lezer een aardige indruk over het leven van Lïduina. Een aardige indruk over de stad in „grootvaderstijd" knjgt men in de derde oplage van Schiedam in Oude Ansichten. Ge meente-archivaris drs. G. van der Feijst heeft me dewerking verteend aan de samenstelling van dit boekje. Prentbriefkaaren van 18801925 worden in de ze druk niet meer m de mooie stevige band ge presenteerd zoals voor hoen gebruikelijk was. Daarom is het ook uiterst verwonderlijk dat de prijs van 8,50 gestegen is tot 15,50. (W. van der P.) Naam: Jippie Ras: Geslacht: reu Leeftijd: 11 mnd Kleur: zwart, wit, bruin Schofthoogte37 cm Beharing: kort O Het asiel ligt aan de Sint Annazusterstraat, telefoon 266266. 6 Openingstijden: 912 en 1417 uur; zaterdag 912 uur; zon- en feest dagen gesloten. G Voor vermissingen di rect het asiel bellen. Q Ook Amivedi een organisatie die wegge lopen en gevonden die ren registreert kan u mogelijk helpen: tele foon 269947. De Schiedamse diere- narts dr. De Kaper heeft zijn praktijk aan de Jan Steenstraat 39. Spreekuren: maandag tot en met vrijdag van 1314.30 uur en van 19—20.30 uur, behalve woensdagavond. Afspraken kunnen te lefonisch worden ge maakt van maandag tot en met vrijdag tussen 8 en 9 uur 's ochtends. Telefoon 268234. 0 Opgeven als lid van de dierenbescherming kunt u door storting van 10 gulden of meer op girorekening 216407 ten name van de die renbescherming afde ling Schiedam. Op het strookje vermelden: „Nieuw lid". Maand blad gratis. Het gironummer staat ook open voor giften voor de afdeling. Een hondje kiezen is eigenlijk te gemakkelijk. Slechts weinigen beseffen bij de aanblik van het schattige hondje de consequen ties die er aan kleven. Jippie is zo'n hond die je gelijk zou wil len meenemen. Zonder aan de gevolgen te denken voor jezelf of voor hem. Luid keffend vraagt hij je aandacht, bijna angstig dat je naar een andere hond loopt. Het zal een vrij moeilijke hond rijn om in be dwang te houden. Hij heeft een ontzettend vrolijk karakter, maar is ook vrij zenuwachtig. Pasja zit pas vier dagen in z'n hok. De bruine teckel is een populair hondje (van een zeer oud Duits geslacht) zodat hij waar schijnlijk wel zeer spoe dig een nieuw baasje treft Door de vorige ei genares is hij naar het asiel gebracht. De hond kon niet goed opschieten met haar dochtertje. Re den voor de beheerder om dan ook te zeggen dat Pasja of bij oudere mensen óf in een gezin met grote kinderen ge plaatst zal moeten wor den. De teckel is een reu, zeven maanden oud en heeft half lang haar. Vooral in het begin moet hij strak worden gehouden. Niet al te veel toegeven dus. Tenslotte moet de baas altijd de baas blijven en niet de hond. Jippie is nog geen jaar oud. Hij is ongeveer een week geleden naar het asiel gebracht omdat zijn vorige baas het niet meer op kon brengen (reden onbe kend) om Jippie te houden. Niettemin lijkt hij zich van de situatie weinig aan te trekken. Hij blijft vrolijk. Hij vertegenwoordigt niets wat betreft één of ander ras, Hoe wel "vuilnisbalckenras" een beetje te min voor hem klinkt, is dat eigenlijk de omschrijving van rijn kenmerken of liever gezegd het ontbreken daarvan. Hij heeft eigenaardige kleuren, kris kras over zijn fragiele lx. chaam verspreid. Jippie heeft een zwart dek uitlopend naar zijn staart die eindigt met een witte punt. Verder is hij wit met of grijs-zwarte of bruine vlekken. Ook tijdens het blokje rond doet Jippie uitbundig blaffend zijn al eerder geschetste karakter eer aan. Vooral tegenover ande re honden gedraagt hij zich bij na onbehoorlijk, Een hoog ge- kef komt uit zijn keel. Met over igens lang niet altijd het ver wachte resultaat, namelijk het vluchten van zijn "tegenstan der". Het zal dus een bewerkelijk hond je worden voor de toekomstige baas. Maar men krijgt daar wel wat voor terug. Een lieve hond die zich ongetwijfeld zeer snel zal gaan hechten aan het gezin, Maar zoals eerder gesteld men zal wat voor de hond over moeten hebben. Elke dag een paar kilometer lopen en er zal altijd wel iemand thuis moeten zijn voor Jippie. Hij zal wel een korte lijd alleen gelaten kunnen worden, maar het mag beslist niet zo zijn dat de hele familie de gehele dag buitenshuis ver. keert. Maar dat geldt eigenlijk voor alle honden Deze bastaard-keeshond is vlakbij de grens met Rotterdam gevonden. Hij liep te dwalen in de Boylestraat met een bruine halsband om. Maandag werd hij naar het asiel gebracht. Hij is wit met wat zwarte vlek ken over zijn lichaam. De eigenaar van de reu ongeveer anderhalf jaar wordt verzocht zich voor donderdag te melden bij het asiel. Het dierenasiel zal met ingang van za terdag aanstaande tijdelijk gesloten zijn. Een week lang tot en met zondag 6 april is het tehuis dicht. Volgende week zal daarom ook geen blokje rond verschijnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3