'Voor het publiek zijn wij de sf Sinterklazen van het Stadskantoor' ïn de Grote kerk klinken weer de ech te orgelklanken Huursubsidie: een persoonlijke zaak Ambtenaren op pad VOORJAARS SHOW Pietersen Co. Schiedam B.V. M#SllÈl !p Grote verschillen Voor het aanvragen van huursubsidie bestaat geen enkele drempelvrees f „Van elke Schiedammer 3,50 gulden" Never Mind in Oude lijnbaan - Zeevenhooven B.V. [CORRESPONDENT MODERNE TALEN Cheque f 200.- ZATERDAG 5 APRIL SCHIEDAMSCHE COURANT 3 -- - - iMiiiiiiirttnrraTT- Schiedam „Individuele huursubsidie: een per soonlijke zaak". Dat is de titel van de folder die het ministerie van volks huisvesting en ruimtelij ke ordening heeft uitge geven in »vAüand "met de sterke verruiming van, de normen om in aan-' merking te komen voor huursubsidie. krijgen als bijpassing in de (voor velen te) hoge huur is geen onbekend begrip meer in deze maatschappij. Extra geld van de overheid Deze vorm van subsidie werd in 1971 ingevoerd door de toenmalige mi nister Udink van volks huisvesting. Deze voltooi de daarmee in feite wat zijn voorganger Schut had voorbereid. Over deze subsidie, de nieuwe normen, wie nu wel en wie nu niet in aanmerking komt en hoe je dat geld dan kunt krij gen, spraken wij met de jeugdige ambtenaar J. van den Hof, werkzaam op de afdeling Algemene Zaken op het Stadskan toor en speciaal belast met het behandelen van de aanvragen. i 8?r i *4. v ïvïV'HS; Vorige regeling Nieuwe regeling (per 1-4-1975) Maximale uitkering 1860,- Plafond inkomen 22.000,- Maximale uitkering f 3360,- Plafond inkomen 30.000, Verhouding: Verhouding: inkomen-huur inkomen-huur huur moet meer zijn dan 1/6 1/7 deel van het belastbaar inkomen Men moet alleen" meer dan 1490,- aan huur betalen eisen aan woningen eisen aan woningen moet gebouwd zijn na maart 1950; huurverhoging moet meer dan 6% zijn of een renovatie van meer dan 10 mille moet plaatsge vonden hebben. in feite kan elke woning in aanmerking komen- Huursubsidie-ambtenaar J. van den Hof toor... een der Sinterklazen van het Stadskan- Schiedam Als extra dienstverlening bij het innemen van de aanvraagformulieren van huursubsidie zul len enkele ambtenaren van de afdeling Algemene. Zaken het pad op gaan. Deze extra service is vooral bedoeld voor bejaarden, maar ook anderen die moeilijkheden zouden kunnen hebben bij het invul len van het formulier kunnen een beroep doen op dit ambtenaren-team Schiedam „In de ogen van* het pu- bliek zijn wij hier de Sinterklazen van het Stadskantoor. Ze komen iets vragen en krijgen dan in een aantal gevallen nog geld ook. Het vreemde is dat er voor het aanvragen van een huursubsidie geen enkele drempel vrees bestaat. Dit in -tegenstelling tot de ervaringen van collega's bij de Sociale dienst. Van de bijstand leven vinden veel mensen nog een schande; huursubsi die aanvragen en krijgen zien ze als een recht. Dat zal vermoede lijk wel door de vele publikaties en de berichten op de televisie komen". Schiedam „Het "orgel wan de Grote St Janskerk is niet alleen van de hervormde Schiedammer, maar van alle Schiedammers". Dat is de mening van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente, die in dat opzicht ook de stelling onmiddellijk om draait dat al die Schiedam mers moreel ook een beetje de plicht hebben om bij te dragen in de kosten van de restauratie van het orgel. De laatste verbouwing van het grootse Schiedamse orgel heeft ongeveer zes ton ge kost .Ongeveer 3,5 ton daar van is al betaald, maar dat betekent tegelijk dat er nog een schuld is van ongeveer 250.000 a 300.000 gulden. „Voor elke Schiedammer bete kent dat ongeveer drie gul den", zo stelt een der kerk voogden. Om het begrip „algemeen, Schiedams bezit" enig ge zicht te geven is men bij de hervormde gemeente van plan in de toekomst ook con-i certen te 1 gaan verzorgen. Dit in overleg met de be heerders van de twee andere grote orgels (museum en kerk aan de Westvest) en natuurlijk ook met de Stich ting Schiedamse Gemeen schap. Men denkt dan niet alleen aan orgelconcerten maar ook die met vocale en instrumen tale solisten of met koren. „Elke orgelliefhebber is hier' welkom", aldus de hervorm de gemeente, die bij wijze van hint ook enkele oranje bussen in de kerk heeft op gehangen, waardoor elke liefhebber bij een bezoek on middellijk aan de orgel schuld zal worden herin nerd. Aldus de 21-jarige J. van den Hof, die ondanks zijn jeugdige leef tijd de Stadskantoor-specialist is op het gebied van de indivi duele huursubsidie. Hij weet er vrijwel alles van af en inmid dels is hij ook al ingewerkt op de nieuwe gewijzigde nonnen die sinds 1 april van kracht zijn geworden. „In het begin wast niemand nog van de mogelijkheden. In 1970 waren er bijvoorbeeld maar 50 aanvragen. Vorig jaar waren het er niet minder dan 1344". Van dat grote aantal aanvragen werd slechts een klein deel af gewezen. De rest 1087 kreeg huursubsidie. In totaal betaalde rijksoverheid in Schie dam alleen al een bedrag van 813.985 uit voor huursubsi dies. Dat betekent -zo!n. kleine achthonderd gulden gemiddeld per aanvrager. „De verwachting voor dit jaar is dat er een stijging van zeker vijftig procent zal volgen. De verruiming van de normen be tekent dat iedereen die een be lastbaar inkomen heeft dat la ger is dan 30 mille en die meer dan 1490 gulden per jaar aan huur betaalt in principe een kans heeft om huursubsidie te knjgen. Al die "vorige normen, dat het een huis moest zijn dat in een bepaalde periode was gebouwd, dat de verhouding huur-inkomen ongeveer één staat tot zes moest zijn, zijn vervallen. Dat is allemaal veel gemakkelijker geworden", al dus de heer Van den Hof. Hij vertelt dat de meeste aanvra gers voor huursubsidie afkom stig zijn uit de groep der laagst betaalden.-Dus ongeveer onder- de 14.000 gulden. Daarnaast is er nog een kleine groep aanvra- Vlaardingen In 'de Oude Lijn baan treedt zaterdagavond van- Schiedam - „Het huidige orgel is windziek, de re gisters spreken slecht aan, de membramen zijn J verdroogd en alles is even beroerd". Deze woorden sprak orga nist Jacques Bekkers in 1967 uit over het orgel van de Grote of St. Jans kerk. Vernietigende - woorden over het instru- -< ment in een geheel ge- restaureerde kerk. Dat kon niet langer zo blijven, meende de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Schiedam. Het orgel was letter- lijk stukgerepareerd en iedere Schiedammer - hervormd of niet voelde op zijn klompen aan dat er iets nieuws moest ko- - men. Grote vraag was echter waar het geld vandaan gehaald moest worden. Er werd een financiële actie op touw gezet en reeds in 1971 kon de kerkvoogdij aan Flentrop Orgelbouw BV te Zaandam de 4 opdracht geven om het orgel te restaureren. Of misschien be- ter, opnieuw te bouwen- Gisteen is het orgel voor het eerst - weer ingebruik genomen met een concert gegeven door de organisten Jacques Bekkers en Willem Hiilsman. Voor het eerst sinds jaren klonken weer de magistrale klanken van een echt orgel in de St. Janskerk. Voor het eerst was het weer rao- gelijk om werken van Bach, Andriessen en Mendelssohn- Bartholdy voluit te Laten klirt- ken zoals het hoort •Het is niet de eerste keer dat de hervormde gemeente van Schiedam (en voor de refoxma- tie de katholieke parochie) wer- den geconfronteerd met het or- h gel van de Grote Kerk. Terug- blikkend in de historie is be- 4 kend dat in oktober 1498 de pastoor AHaert Dickszoon werd herbenoemd tot priester en or- ganist van de kerk. Over het orgel van die dagen is vrijwel mets bekend; ook niet over de bouwer. De eerste gegevens dateren van november 1524. Uit een aante kening blijkt dat meester Jan Pierssen alias Vynck dan bezig is met werkzaamheden aan het orgel. In 1553 heeft de stad een schuld aan orgelbouwer Heyn- drick Neyenhoff tegen een jaar lijkse rente van 12 ponden per Uitgaande van de toen .-male rente van 6 procent moet het dus gegaan zijn om een schuldbedrag van 200 pon den, betbeen toen groot genoeg was om een vrij groot orgel aan te schaffen. Het huidige middenstuk van het orgel dateert uit de zestiende eeuw en hieruit zou men kun nen afleiden dat dit stuk inder daad door Neyenhoff is ge bouwd. Hendrik Neyenhoff was overi gens een telg uit een belangrijk orgelbouwersgeslacht Op zijn naam staan onder meer het or gel van de St Janskerk in Gou da en de Oude Kerk in Delft Sedeit de zestiende eeuw zijn er al heel wat reparaties verricht aan het Schiedamse orgel. Or gelbouwers uit de Utrechtse meestersschool, zoals De Swart en Du Lin droegen daar hun steentje aan bij. In 1724 besloten de kerkmeesters het orgel te verfraaien en aan te passen aan de eigentijdse smaak. Op 28 juni van dat jaar kreeg de Rotterdamse beeld houwer Alexander Pluskens de opdracht tussen de bovenkas en de zijkassen lofwerk aan te brengen en zo het uitzicht op de muur te ontnemen. Voor het werk ontving de man 46 gulden en voor het leveren van hetma- teriaal gtdderv en 17 stuivers. Hiermee werd niet volstaan want een jaar later kreeg ook de Rotterdamse beeldhouwer Francois van Douwe een op dracht tot het maken van lof werk; hij kreeg hiervoor 90 gul den. Philip Visser tenslotte werd aangetrokken om het lof werk en beeld te vergulden. Het volkomen vernieuwde orgel van de Grote of St. Janskerk. Juist dit beeld maakt het Schie damse orgel tot één der meest interessante van Nederland. Uit het feit dat men reeds eeuwen geleden regelmatig grote bedra gen voor het mooi houden van het orgel beschikbaar stelden, moge blijken dat men dit kunst werk met zijn 1600 pijpert ook toen al tra ar waarde wist te schatten. Gedurende de gehele negentiende eeuw werd trouwens ook ge dokterd aan het orgel zelf. In 1915 tenslotte werd besloten tot een totale restaureatie. De op dracht wed toen verleend aan de firma Standaart in Rotter dam. Op 17 december 1919 werd het instrument door ds. J. W. Tons beek ingewijd. Hij huldigde de heer Standaart voor zijn werk, maar tegelijker tijd barstte ook al de kritiek los. Het bleek namelijk dat het gehele inwendige was „ver* nield" en dat bijvoorbeeld wind- en springladen waren verdwenen. Tinnen orgelpijpen pijpen hadden plaats gemaakt voor zinken en blikken. Waar devolle materialen waren ver vangen door waardeloze en reeds toen al was het moeilijk te voorspellen dat dit orgel geen lang leven zou krijgen. Het enige echt waardevolle was de orgelkast Orgelbouwer Flentrophad dan ook een heel karwei om het instrument weer echt instrument te laten wor den. Hij heeft zoveel mogelijk getracht, de achttiende eeuwse toestand, weer terug te laten keren. Dit betekende onder meer dat de fronten van de pedaalkassen en het hoofdwerk in één lijn naast elkaar moesten worden gezet. Verder is het frontpijpwerk ver vaardigd van koper in plaats van orgelmetaal. Bij de samen stelling van de dispositie is aan sluiting gezocht bij die, welke werd overgeleverd door de dis positie-verzamelaar Joachim Hess. af acht uur de groep Never Mind op. Een dag later komt dezelfde groep in Tt Vrondel aan. de Schiedamseweg. Ook hier worden de eerste klanken om acht uur 's morgens ten gehore gebracht De viermans formatie uit Rotterdam en Delft is sinds kort uitgebreid met een vijfde vertolker en speelt ver schillende soorten muziek als soul en blues. gers in de categorie tot 16.000 gulden, maar veel daarboven zijn er niet. „De bewoners van de oude wij ken vallen er totnutoe vaak bui ten omdat zij te weinig huur betalen om in aanmerking te komen", aldus de gemeen teambtenaar. „Maar er 2ijn bijvoorbeeld hele grote groepen huurders te noe men die zeer veel baat hebben bij deze verruiming. Een voor beeld is de buurt rond de Nieu we Damlaan. De huizen aan deze weg vielen er bij de vorige regeling net onder, maar de huizen erachter die iets ouder zïjn, net weer niet. Deze bewo ners kunnen nu wel mot succes een aanvraag indienen". Volgens de heer Van den Haf is het niet zo moeilijk om zelf te berekenen of men eventueel een kans maakt. Het enige wat men moet weten is de hoogte van het belastbaar inkomen en de huur. Bij het inkomen moet dan wel 9 procent worden opge teld en bij de huur 8 procent (de normale te verwachten ver hogingen). Met deze gegevens en de folder die men gratis op de tweede etage van het Stads kantoor kan krijgen, is dan ge makkelijk te zien of men een kans maakt Daarna zal men een groot aanvraagformulier moeten invullen om de zaak definitief in werking te stellen. Bij flats waar de servicekosten bij de huur zijn inbegrepen moet men wel een bedrag van Op de volgende dagen worden bezoeken afgelezd: 7. april: 9-11.30 uur: bejaarden centrum De Harg aan het Harg. plein. 13.30-15,30 uur: Huize Frankeland. St Liduinastraat. 8 april: 9-12.15 uur en 13.30-16.15 uur: dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan. 9 april: 9-12.15 uur en 13.30-16.15 uur: dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 10 april: 9-12.15 uur en 13.30-16.15 uur: dienstencentrum De Woud- hoek, Heyermansplein. 11 april: 9-12.15 uur en 13.30-18.15 uur: dienstencentrum De Woud.' hoek, Heyermansplein. Verder kan men degelijk op het Stadskantoor van 9 tot 12.15 uur terecht 480 stookkosten van het totale huurbedrag aftrekken. Bij aan wezigheid van een garage of bedrijfsruimten en wanneer er gebruik wordt gemaakt van ge stoffeerde ruimten, gelden er andere regels. In de praktijk zal blijken dat nu ook veel bijstand-, AWW- en AOW-trekkers huursubsidie kunnen krijgen. Men moet wel bedenken dat men deze elk jaar opnieuw moet aanvragen. ..Men moet er ook rekening mee hou den dat de uitkering niet ieder jaar hetzelfde blijft. De groei is - namelijk niet evenredig aan die van de huren en salarissen. Door de jaren heen wordt het dus steeds minder", aldus de heer Van den Hof. De hoogte van de huursubsidie is minimaal 120 en maximaal 3360 per jaar. importeur van o.a. kompressoren en perstucht- geraedschappen vraagt voor spoedige indiensttreding; die zelfstandig met leveranciers en afnemers in binnen- en builenland kan kor respond eren en telefo neren in het Nederlands, Engels. Duits en zo moge lijk ook Frans. Enig technisch inzicht strekt tot aanbeveling. Voor de juiste man bestaan ef goede vooruitzichten. Sollicitaties schriftelijk of mondeling na telefonische afspraak (tal. 010-153522) aan de direktia van ZEEVENHOOVEN B.V. Keenstraat 32 (Spaanse Polder) Postbus 6114, Rotterdam. Ter waarde van Maandag 7 april tot en met zaterdag 12 april 1975 iedere dag tot 17230 uur en donderdag tot 21.00 uur. Ja. u ziet het goed. Bij bestelling ontvangt u direkt 200,- (zegge twee honderd gulden), te besteden naar eigen goeddunken. Dit aanbod geldt slechts gedurende de show. (Een demonstratierzt in diverse modellen is mogelijk) Iedere bezoeker ontvangt een aardige attentie en voor de kinderen is de bekende grabbelton weer aanwezig. Een kopje koffie, frisdrankje of iets dergelijks is er vanzelf sprekend bij. Al koopt u niet, u bent toch van harte welkom. Laat in ieder geval uw wagen taxeren. De prijs zal u meevallen. Geen afleveringskosten Pietersen garantie tot één jaar. max20.000 km BROERS VEST 74-76 Tel. (010) 26 94 04 Kadctt - Ascone - Manta - Rckard - Diesel - CommodoreAdmiral - Diplomat BUICK - CHEVROLET - OLDSMOBILE - PONT1AC

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3