i iVV legt PEC's angst bloot zonder er van te profiteren FC VLAARDINGEN „ROLT" EENSGEZIND FSC OP Jan van der Velden, Laten zien dat ik de beste ben s Bob Maaskant: ""Dit noem ik lafheicP Roodbol en Bouman buiten keepersfouten uit ENBROEK5 ZATERDAGCLUBS WILLEN MAASKANT EUBELEN 99 MAANDAG 7 APRIL 1975 Schiedam Bob Maaskant neemt deze week een definitieve beslissing. Gezien de uitspraken van SWS trainer is het aanblijven voor nog een seizoen de meest voor de hand Liggende beslissing. Echter, Maaskant wordt ook bij zaterdag eerste kJasser SHO genoemd als een van de kandidaten, terwijl SWs trainer deze. week ook de zaterdag- club Heerjansdam, moet laten weten of hij nu wel of niet als part timer aan een betaalde club verbonden blijft Vooralsnog ontkent Bob Maas kant de kontakten.met SHO, maar bij de club in Oud-Beijerland spreken voorzitter en secretaris elkaar tegen. De voorzitter noemt SWs trainer „een kandidaat waarmee nog geen contact is geweest", terwijl vanuit de andere hoek van het SHO-bestuur wordt gesproken van een „sollici tant". Maaskant over Heerjansdam: „Dat is juist, daar ben ik geweest om de situatie te bekijken. Deze week laat ik ze weten wat ik doe". Van een onzer verslagge vers Sittard Gelijk met de goedkeuring van de ge meenteraad om FC Vlaardingen '74 volgend seizoen een garantie van een halve ton te ^even, wanneer het exploitatie tekort daar aanleiding toe geeft, stijgen de prestaties. In die zin dat de FC met vijf punten uit drie duels in wat rustiger vaarwater te recht is gekomen en trainer Jan van Baaren, voor wie de vierde pe riode een „schone" Illu sie is, zich met al zijn vakbekwaamheid kan werpen op een nieuwe formatie. Want één ding is duidelijk, willen de Vlaardingers, die dank zij de licentie van Fortuna teren op een oude selectie, één van de huidige 37 dubs in het betaalde voetbal blijven, dan zal er ge kocht moeten worden. Niet één of twee, maar minstens vijf spe lers. Er gaan geruchten over een half dozijn spelers van een ere-divisieclub uit de regio, waar met name bestuurslid Koen Brouwer verregaande contacten mee heeft". Ik heb inderdaad een optie op eerf zes tal spelers die te oud zijn voor het C-elftal", verklaart hij des- gevraagd, maar voor de rest hult iedereen zich in een waas van geheimzinnigheid. Ook trainer Jan van Baaren: „Wanneer ik namen ga noemen dan zijn er gelijk kapers op de kust. Die nare ervaring hebben we al Daarom blijft alles nog onder de dekmantel. Het bete kent echter voor mij als trainer een grote aanwinst, die, wan neer het allemaal doorgaat, aangevuld gaat worden met sterke knapen uit onze bestaan de Belectie". Trainer Van Baaren die vorige week volmondig kritiek spuide op zijn pupillen voor de matige Jan Roodbot scoorde wéér. 1-1 tegen Veendam, zag gisteren in het met nauwelijks duizend kijkers bevolkte stadion „De Baandert" (tegen FSC) een heel ander team, dat één ding ge meen had: eensgezindheid. Met andere woorden: zijn zienswijze vorige week en'de kans dat FC Vla ar dingen '74 inderdaad een half dozijn nieuwe spelers gaat aantrekken, had zijn uitwerk ing niet gemist. Van Baaren: „Er ging wel degelijk een sti mulerende werking van uit", hoewel de Van Baaren-equipe tot tweemaal toe kon profiteren van.missers" VXLn invaller doel man Eddie van 't Oost Uitgorékend zijn entree in het A-team had moeten bewijzen dat FSC aan verjonging toe is. Trainer Cor Brom: „Eigenlijk had hij aan het begin van de competitie de kans al moeten hebben, maar Jan Wieling stak in zo'n geweldige vorm dat hij niet te passeren was". EXPERIMENT De FSC-formatie telde echter nog meer nieuwelingen, alles onder de noemer experimen teel elftal, omdat trainer Cor Brom ook de vierde periode niet meer ziet zitten. Vooral niet omdat de Sittardse club sinds 1 december vorig jaar niet meer op eigen grond had gewonnen. Dat het notabene tegen FC Vlaar- dingen *74, voorlaatste op de lijst, met verlies (1-2) werd ge confronteerd, wierp vele vragen op. In dit geval geen antwoor den uit de mond van trainer Cor Brom die een zeer versla gen indruk maakte, maar wie dan wel? Niemand van het FSC-bestuur wilde direct conclusies verbin den aan die beschamende ne derlaag tegen de Vlaardingers. Met andere woorden: de positie van Cor Brom staat niet ter discussie, ook ai is het een pu bliek geheim dat het Limburgse bestuur onmiddellijk zal vbör stemmen indien Brom uit eige ner beweging weg zou gaan. Vorige week leek er nog een functie open bij PEC Zwolle („intussen bezet door Hans Al leman", red.), maar daar trok hij zich op grond van financiën van terug. FC Vlaardingen 74 maakte in „De Baandert" een wilskrachti ge indruk. Opereerde welis waar vanuit een verdedigende houding, maar met Cees Bou man als vrije middenvelder be tekende dat een basis om met afstandsschoten Eddie van *t Oost bij herhaling op de proef te stellen. Een systeem dat wonderlijk ge noeg slaagde, want toen de ex- doelman van het Duitse Mep pen in de 20ste minuut een effectvol schot niet onder con trole kreeg, was Vlaardingse topscorer Jan Roodbol er su persnel bij om aan te leggen: 0-1. Tien minuten later waren de partijen echter weer in even wicht via Aben uit een pass van Prausser (1-1), maar omdat de Vlaardingers met name via de vleugels bleven domineren (Roodbol en Vonk), moest FSC bij herhaling diep terug. In die Vlaardingse tegenstoten kreeg Jan Roodbol nog de meeste vrijheid van Meuser, maar Tonny Vonk had het bij herhaling erg moeilijk tegen Ernst die de plek was gaan opvullen nadat Steevens gebles seerd was geraakt Voor rust kwam FSC echter niet verder dan een afgekeurd doelpunt omdat doelman Peter Eikelen boom ten onrechte werd aange vallen. Ook in het tweede deel verbaasde FC Vlaardingen 74 in hoge ma te toen Cees Bouman na een kwartier 1-2 aantekende nadat doelman Eddie van 't Oost we- derom in de fout was gegaan. Simpel genoeg stormde alles wat FSC was toen naar voren en dat leidde ertoe dat de Vlaardingers soms met negen man voor eigen doel de winst moesten vasthouden. Waarin zij slaagden omdat het team bij tijd en wijle ook nog eens zelf counterde en FSC dan in aller ijl aan de noodrem moest trek ken. In de slotfase mocht Peter Roe- lofs collega Rob van der Bol doen vergeten en was Anton Huyer de vervanger van Tonny Vonk. Commentaar van geluk kige trainer Van Baaren na afloop: „Een geweldige opste ker die vijf punten hoewel wij wel een tikkeltje „mazzel" had den met het falen van die Lim burgse doelman. Ik ben overi gens blij dat de jongens het als een uitdaging hebben gezien. Dat wij weten dat er feite con currentie in de lucht zit Rechts: Jan van der Vel den ..leeftijd onbelangrijk Links: Maarten van Beek nog steeds ambitieus Schiedam De 'ouwetjes' bierven bulten spel. Jan van der Velden en Maarten van Beek, steunpila ren uit SWs afweer, die ooit nog voetbalden In de Schiedamse eredivisie-periode. Maarten van Beek moest het voor gezien houden door een verrekt spiertje, terwijl Jan van der Velden tijdens de training tot de ontdekking kwam dat de botsing met Elmers (tegen FC Groningen) pijnlijker was dan gedacht werd. Jan van der Velden, nu alweer 35 jaar, voelt er overigens nog niets voor om er mee te kappen. En niet ten onrechts, want zoals SWs robuuste goalie FC Groningen van scoren afhield zouden weinige jeugdiger collega's hem hebben verbe terd. Twee dagen later ondervond vervanger Cees Kampen hoe moeilijk de taak van een doelman 'bij 5W eigenlijk wel is. SW verfoor met 8—1. Het zou te ver gaan om te stellen dat Van der Velden deze uitslag met ,een glimlach" heeft vernomen. „Onzin natuurlijk, want voor Cees moet dit vreselijk zijn", zegt hij, dik onder de modder van een uurtje keeperstraining. Hans Vorstenbos en Bob Maaskant hadden SWs doelman „geradbraakt", ..maar", zegt Van der Velden nog nasnuivend van de inspanningen, Je moet er voor willen werken'*. Hij denkt daarbij vooral aan zijn leeftijd, zonder dit zelf als een echte belemmering te zien. „Nee, met die 6—1 was ik heus niet blij, maar ik hoop wel dat men is gaan inzien, dat ik nog lang niet te oud ben. Natuurlijk ben ik 35, maar laten we eerlijk zijn, er zijn zoveel keepers die het op die leeftijd of zelfs nog heel wat ouder het voortreffelijk deden". Jan van der Velden somt namen op: Gert Bals, Piet Kraak, Frans de Munck.„Met Frans de Munck heb ik nog in de eredivisie gespeeld", onderstreept hij het aantal jaren dat hij achter de rug heeft, „en nog steeds durf ik te stellen dat ik niet slechter ben geworden. Nog niet zo lang geleden wilde Rinus Go sens mij nog heb ben. Ik bedoel maar. Zijn vervanger Cees Kampen bracht het er giste ren tegen PEC/Zwolie goed van af. Van der Velden, uiteraard in burger, loofde het optreden van SWs talentvolle tweede doelman. Want dat is Jans bedoeling wel: nog minstens een seizoen onder de lat van SWs sterkste elftal. Zpnodig nog met een wat beter financieel uitzicht, „want", meent hij niet ten onrechte, Jk heb ook dit seizoen toch wel weer bewezen dat ik m'n plaats waard ben. Niets ten nadele van Cees hoor, maar als ze gaan kiezen en niet naar leeftijden kijken zal ik ze laten zien dat ik de beste ben. Ook Maarten van Beek voelde zich gisteren alles behalve lekker. SW*s linksback, van wie iede reen zegt dat ie aan het einde van dit seizoen stopt behalve hij zelf had liever gevoetbald. .Ach", zegt hij na de vele publicaties over zijn aangekondigde afscheid, „ik zal wel stoppen, dat zit er nu wel in". Zijn onverwachte blessure had daar overigens niets mee te maken, „want", wilde Van Beek gisteren wel kwijt, ,4k ben écht geblesseerd, want anders had ik gespeeld. Je zou het niet zeggen, maar daar ben ik nog veel te ambitieus voor, Schiedam Wie moest na afloop van de wedstrijd SW-PEC/ZwoUe nu eigenlijk ter verantwoording worden geroepen? PEC, kansrijk hoog gezeteld in de vierde en laatste periode en ook in de totaalstand op gering verschil van de top, voetbalde op Harga als een angstig hondje, soms wel dapper, maar oh, zo bang een ferme tik te krijgen. Maar wie droeg nu eigenlijk de verantwoordelijkheid op 2'n schou ders? Was dat Friedrich Donenfeld, de Zwolse technisch directeur? Donenfeld leek meer geïnteres seerd in Sparta-Feyenoord: "Eén-éên mijne heren", en wég was de technisch directeur. Of was het Hans Alleman, die en kele weken geleden nog pro beerde in het van onrust brui sende FC Dordrecht het moede hoofd boven water te houden? Alleman, die de dug out moest verlaten en de partij vanaf de tribune bekeek: "Het veld was de oorzaak, want op een betere grasmat geloof ik dat PEC zou hebben gewonnen". Oók al geen woord over de Zwolse Pas hulptrainer Jan Verhaert durfde openlijk de gevolgde taktiek aan de kaak te stellen Verhaert, niet bevoegd de Zwolse eerste divisieclub te trainen - Donenfelds A-diploma houdt hem buiten schot - zei het zo: "Een wedstrijd waarbij SW, maar ook wij de kansen hebben gehad om te winnen". En over de angst: "Het zat er voor ons deze keer niet in - en dan kan je wel méér willen, maar dan is de kans op een afgang te groot, doe dat dan maar niet en wees blij met een punt". Maar Jan Verhaert was helemaal niet blij. Net zo min als collega Bob Maaskant, die PEC open lijk van lafheid beschuldigde. "Niet te geloven, dat je zo voet balt als je er zo goed voorstaat' Wij hadden niets meer te ver lie-- zen - niet voor de periode of voor de totaalstand, waarin we zelfs niet konden klimmen. PEC wél, maar te merken was het niet". Nee, ook Bob Maas kant was niet zo tevreden met het ene puntje. Wie eigenlijk wel? Natuurlijk; Cees Kampen, die vorige week tegen FC Groningen een echte kans kreeg te bewijzen dé op volger te zijn van Jan van der Velden. In Groningen 'viste' Kampen een half dozijn vol treffers uit het net; gisteren bleef de nul gehandhaafd. Ook Jos Zoetmulder kon een glimlach van voldoening te voorschijn toveren. De midden velder die dit seizoen nog geen vaste plek kon veroveren moest op het laatste moment de ge blesseerde Maarten van Beek vervangen Als linksback, maar Jos deed het tegen de grillige Verheyen voortreffelijk. Maar het betekende ook dat PE C's toch wel gevreesde a an al er niet uitkwam. Topscorer Hes- kamp liep wat apathisch naar z'n juiste vorm te zoeken, ter wijl ook de bina twee meter lange Leidekker tegen de schouderhoge Van der Spek geen 'poot' aan de grond kreeg." Maaskant: "Daar was ik in het begin een beetje bang voor; dat PEC de lengte van Leidekker zou gaan uitbuiten". Jan den Tuinder zou een mogelijke be- Theo van Toledo sticht verwarring in de Zwolse defensie. Fanatiek duel om de bal onder toezicht van arbiter Verwey. dwinger zijn geweest, maar de in Groningen met een gelekaart bestrafte SW-er was er giste ren daardoor niet bij. Maar Leidekker kon zich niet van de felle Van der Spek loswrin gen. Ook al omdat SWs mid denveld keihard werkte en Door Hans Soeters daardoor de lange pass door de lucht - op dit hobbelige veld het juiste wapen- niet van de grond kwam. Overigens ging dit kilo meters vretende werk SW minder goed af. In storend op zicht slaagden de Schiedam mers Wél, maar het ging ten koste van de offensieve verrich tingen. Die waren, uitgezonderd enkele goede momenten, ge doemd voortijdig te stranden, omdat er een ontstellend ge brek aan precisie aan het licht trad. Bob Maaskant verheelde die te kortkomingen niet, maar noem de de enorme werklust een ver zachtende omstandigheid. Want SW werkte er wel voor. Ten minste in de tweede helft, want voor rust viel er bitter weinig fraais te zien omdat enkele kansrijke mogelijkheden wat later doorschemeren juist daar voor bang te zijn geweest. Angst die gedeeltelijk onge grond was geweest, maar diep wortel had gezet, want zelfs op de momenten dat het kén, bleef PEC angstig 'hangen*. Een raadsel was het toen al dat PEC zo angstig van zich afbeet. Was het SWs reputatie, opge bouwd met resultaten tegen clubs als NEC, Eindhoven, FC Groningen en FSC? Vreese PEC de dreun, die zou komen als het thuis altijd weer moei lijk te bedwingen SW de geest zou krijgen? Jan Verhaert liet onbenullig naast of over het doel van de lange Nieuwenhout werden gedeponeerd. SW wil de wel, maar miste overleg en voldoende inzicht om de weini ge aanvallen, waaraan PEC niet te pas kwam, doeltreffend af te ronde ru Behalve dan op de weinige mo menten dat Drost zich ten aan val spoedde- Dan kreeg SWs linkerdefensieblok het moeilijk en moest libero Leen Wamaar meer dan eens corrigerend op treden. Maar van een echte Zwolse druk was geen sprake, want ook Drost wist niet hoe vlug hij wer op z'n eigen helft moest komen. Een zo kabbelde SW-PEC ten slotte naar het enige half uur dat er wél werd aangedrongen op een doelpunt, Teon was het echter SW dat pressie uitoe fende en een respectabele serie hoekschoppen forceerde, zon der er profijt van te trekken. Ook PEC durfde de daardoor ontstane ruimte niet op te vul len, bang als de Zwollenaren waren om ten. minste dat ene puntje te vergokken. Weliswaar was Jan Groene weg dicht bij het winnende doelpunt, maar op een meter van het Zwolse doel kreeg SWs gisteren erg actieve spits de bal niet onder contróle. Vooral PEC Zwolle was daarna erg blij met het laatste fluitsignaal van arbiter Frans Vermey....

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3