jeugdsportetibsidie is druppel op een g oeiende plaat Gaggenau op volle sterkte naar Schiedam Hans van Kasteren in 100 kilometer van Ulm vegro TH Perfekt heeft geen verweer Groenoord start tegen The Arrows de showroom is open: Aantal gereigstreerde jeugdleden vorig jaar 1438 minder dan in '73 Volleybaltopper in kader Schiedam-700 B - Mar ja Visser tweede i/ooreenrjjh ie&>a/f0sefs, moesrzht&sf h/e/o'z'naosabAamea/ cpkorfeferrni/n. - DONDERDAG 10 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 Schiedam Het bedrag dat de gemeente Schiedam jaarlijks aan de sportclubs ter beschikking stelt als jeugdsportsubsidie, is een druppel op een gloeiende plaat. Voor 1974 bedroeg het totale bedrag 38.000 gulden, terwijl het aantal officieel ingeschreven jeugdleden 7119 bedroeg. Per jeugdlid wordt een bedrag uitgekeerd van vier gulden per jaar, terwijl de clubs met een minimum van twintig jeugdleden een basisuitkering ontvangen van vijftig gulden. Maar veel opvallender dan de constatering dat het uitgekeer de bedrag bij lange na niet toereikend is om kosten dek kend te werken, is de teruggang in jeugdleden bij de zwem- en gymnastiekverenigingen. In 1973 nog waren de zwemclubs 1 de - grootste leveranciers met 2394 ingeschreven jeugdleden. "■■In 1974 daalde dit aantal naar f 1826. Bij de gymnastiekvereni gingen zakte het aantal van /2189 in 1973 naar 1823 een jaar later. Hier tegenover staat een niet opvallende winst aan jeugd leden bij de overige sportclubs. De handbalclubs noteerden in ^*73 een totaal van 538 en een jaar later 544, terwijl de voet- balclubs vorig jaar het grootste aantal jeugdleden had: 2154, te- genover 2109 in 1973. De kleine- 7 re verenigingen als korfbal, hockey, en tafeltennis bleven stabiel, terwijl bij de basketbal- Iers do'or de intrede van mini- basketbal een groei van 19 in fA*73 naar 53 in '74 werd geno- "tèerd.-f De .cijfers spreken voor zich, ,_want in totaal zakte het aantal jeugdleden bij de Schiedamse sportclubs, in tijdsbestek van ruim' een jaar, van 8557 naar 7113. Dat het bedrag aan jeugd- sportsubsidies gelijk bleef aan -1973 is uiteraard een geringe vooruitgang, maar houdt tevens in dat de kleinere clubs het er niet gemakkelijker door hebben gekregen. Net als op dit moment in Schie dam in voorbereiding is, heeft de gemeente Eindhoven recent een rapport gepubliceerd, dat het jaarlijks door de clubs uit te geven bedrag veel en veel hoger ligt In de lichtstad wordt jaarlijks 100.000 gulden be steedt aan jeugdsportsubsidie, maar het onderzoek heeft uitge wezen dat het door de clubs besteedde bedrag per jaar in de buurt ligt van de twee miljoen. In Schiedam (minder dan 80,000 inwoners) stond voor 1974 een uitgavenpost op de begroting van 1.481,195,— vergeleken met 1973 een verhoging van 187.532,—. De grootste slokop is de post sportparken waarvoor het on derhoud ƒ602.450,— bedraagt. Aan huur ontvangt de gemeen te een bedrag van ƒ50.312,20 per jaar. De sporthal Margriet kost de gemeente jaarlijks ƒ97.000 gulden aan subsidie en ƒ100.000 kapitaalslasten. Hoog genoteerd staan ook: bijdrage rekreatieoord Brielse Maas 130.000), aandeel in exploita tie gymnastieklokalen buiten schoolverband 88.000), land- ijsbaan (ƒ16.000 plus 5500,— kapitaalslasten). De jeugd in actie. Ook voor de handbalclubs is het jaarlijkse subsidie bedrag een schijntje van de werkelijke kosten. Naast de huur van een buitehsportaccommodatie, slokt ook de sporthal een aanzienlijk bedrag op... de dure en goedkopere sporten. De kosten per jeugdlid zijn per tak van sport nogal verschil lend. Het maakt heel wat uit of de jeugd klassikaal (gymnastiek en zwemmen) de sport beoe fent, of dat er in teamverband gewerkt moet worden, zoals bij korfbal, volleybal, basketbal en zaalvoetbal het geval is. Het is al even onlogisch om de zaal- en veldsporten over één kam te scheren. Op een voet balveld is het mogelijk twee complete elftallen bezig te hou den, terwijl de veel kleinere oppervlakte van een sportzaal selecterend werkt. Een niet on- Door Hans Soeters belangrijke factor in de voor deze sporten veel hogere onkos ten is het aantal spelers dat reglementair tegelijkertijd in actie kan komen. Bovendien moeten deze clubs naast de trainingsaccommodaties in vele gevallen ook uren afhuren in de sporthal. Het is dan ook een onjuiste zaak om tegen het licht van deze grote onderlinge verschillen toch een eenheidstarief te han teren. Het is duidelijk dat een basketbal vereniging als Juven- tus (53 jeugdleden) met een. jeugdsubsidie van ƒ,212,— plus 50,basisuitkering, nauwe lijks is geholpen. Op deze wijze blijft het behelpen. De Schiedamse sportclubs (86 ge registreerde clubs) brengen jaarlijks een bedrag bijeen van ƒ146,869,20 alleen al voor de huur van de gemeentelijke sportaccommodaties. Het totale bedrag dat er in de sportclubs omgaat ligt uiteraard vele ma len hoger. Verdeelsleutel In het licht van deze enorme bedragen is de uitkering ten bate van de jeugd nauwelijks meer dan een „fooi". De werke lijke kosten liggen aanzienlijk hoger en juist de kleinere clubs, vinden weinig baat bij de ge hanteerde verdeelsleutel, die er vanuit gaat dat elk jeugdlid ongeacht de sport een zelfde Zwemsport bedrag krijgt uitgekeerd. Het is ook de conclusie van de gemeente Eindhoven, dat er wel degelijk onderscheid dient te worden gemaakt in zogenaam- Vreemd genoeg wordt er in Schiedam voor de zwemsport wél een aanvullende subsidie verleend. In 1974 bedroeg dit bedrag ƒ8400,— en voor dit jaar is er ook nog een aanvul- lend bedrag verstrekt. Het valt echter nauwelijks „hard" te maken dat de zwemmende jeugd meer betaalt dan de le den van de zogenaamde kleine re sporten. In Eindhoven deponeerde men kortgeleden een onthullend rap port op tafel, met als conclusie dat de jeugdsportsubsidie in het niet valt bij de uitgaven van de sportverenigingen. In Schie- dam vermoed men hetzelfde, maar wacht de uitslag van een onder de clubs gehouden en- quêtte af. Ruim negentig pro cent van de Schiedamse sport clubs hebben het lijvige vragen- boekwerk doorgeworsteld en opening van zaken gegeven. Maar zelfs zonder deze gege vens is het een eenvoudige zaak om aan te tonen dat tegenover bedragen van enkele miljoenen, een jeugdsportsubsidie van ƒ38.000 gulden een gering be-, drag is. Net zo eenvoudig is aan te tonen dat het hanteren van een een heidstarief een onlogische'zaak is. Daarom lijkt het wachten op de uitslag van de enquête een twijfelachtige zaak, die voorbij gaat aan de urgentie. Al zijn er oorzaken aan te wijzen voor de forse daling in het aantal jeugd- sporters, het is en blijft boe het ook wordt bekeken een niet te onderschatten probleem. Daarom moet het mogelijk zijn om uit de al verkregen cijfers een rapport samen te stellen, met concrete gegevens over de werkelijke kosten per jeugdlid. Dan ook zal worden aange toond dat de onderlinge ver schillen per tak van sport niet langer kunnen worden ge negeerd... Gaggenau (aan deze kant van het net) komt naar Schiedam op volle sterkte. Jurriaan Kooien (4) en Wim Bannink zien toe hoe Jan Zaayer laat zien wat verdedigen is. Chris Mast, in dit duet tegen Lycurgus zichtbaar als tweede scheidsrechter, fungeert in Schiedam als hoofdarbiter. Schiedam De komst naar Schiedam van Neerlands sterkste volleybaltem van dit moment, het Voor- burgse Gaggenau, is zeker. Dezer dagen meldde Gaggenaus mangaer, A. Heemskerk, dat de lijst aanvoerder van de eredivisie in zijn sterkste opstel ling zal aantreden tegen een ^Schiedamse selectie tijdens de sport-topperavond in de sporthal Mar griet op weonsdag 28 mei. Hetgeen betekent dat er voor het eerst in de 25-jarige volleybal geschiedenis van Schiedam een topclub aan het werk is te zien,, .Na de degradatie vanuit de ner van Juliana) als gastspeler bij de Schiedammers mee te laten doen. Juist de nu al weer 32-jarige Kooien is de spelma ker in deVoorburgse formatie. hoofdklasse van het Schiedam- De Schiedamse selectie, die voor se Juliana waren de liefhebbers van de volieybalsport aangewe zen op Rotterdam (Gerard de. Lange), Dordrecht (Bouwlus- t/Orawi) of Den Haag (Starlift/- Blokkeer en Gaggenau). Dat het de Voorburgse eredivïo- nist ernst is om er werkelijk iets goeds van te maken, blijkt uit het afwijzen van het verzoek .'om Jurriaan Kooien (ooit trai- het zo ver is nog enkele centra le trainingen zal volgen, is ge formeerd uit Schiedammers die overwegend in niet-Schiedamse clubs spelen. Een oude bekende in de Schiedamse selectie is ex-Concordia-en en Juüana- speler Jaap Keijzer, al 39 jaar maar met z'n 2.02 meter nog steeds hoofdaanvaller van de Drentse 2e- divisieclub SEC. De in Gieterveen woonachtige Keijzer is met zijn vroegere spelverdeler Gerrit Mostent de oudste speler op landelijk ni veau. Overigens brengt'het Schiedamse team voldoende lengte in het veld. Naast Jaap Keijzer (2.02 m.) zitten ook spelers als Frans van Herk (Bermi-Roosendaal), Jan Brussé (Volley-Vlaardin- gen) en Jan Zandijk (Juliana) rond de twee meter. Het Schie damse team wordt gecomple teerd met spelers als Piet Was senaar en Peter de Munnik, die voor zij bij het Rotterdamse Asbiton tot het nationale team doorstootten, bij Juliana speel den. Tot de selectie behoren ook de Juliana-spelers Jan van Heerde, Ben Horstman, Hans Soeters en Joop Gunneweg. Scheidsrechter is eredivisie-arbi ter Chris Mast, met als tweede scheidsrechter De Kunder uit Maassluis. Schiedam In "Fort Voordorp" in Maartensdijk zijn de eindronden voor de Nederlandse kampioenschap pen van de NIS afgewerkt, waarin de tafeltennissers van De Ooievaars voor kleine successen hebben gezorgd. In de dames-klasse-6 eindigde Marja Visser in punten gelijk met landskampioene Janssen, maar door een iets ongunstiger game-gemiddelde, 8—4 tegen 9—3, werd zij als tweede ge plaatst. Cees Kroone kwam in de heren-klasse-6, met slechts één overwinning, op de vierde plaats. Geen enkel verweer hadden Rob Knol in rol-staelklasse 4 en het dubbel Cees Kroone/Ronald Oosthof, waardoor zij op de laatste plaats belandden. In de competitie, vijfde klasse NTTB, hebben de reserves van De Ooievaars hun zegetocht voortgezet. Met invaller Arïe de Man, voor Teunis Kroone, werd in een thuiswedstrijd DSS-3 met 7—3 geklopt Kees van Veen verrichtte een hat trick, terwijl Cees Kroone dit maal tot twee winstpartijen kwam. Arie de Man en het kop pel, Kees van Veen/Arte de Man, moesten met één overwin ning genoegen nemen. Het vierde team zag geen kans de laatste plaats te ontlopen. Met 4—6 werd, in een thuiswed strijd, van Perfekt 7 verloren. Jan van Henten kwam twee maal tot winst, terwijl Judtih Schoenmakers en Hennie van Henten ieder Één partij won nen.' Schiedam Met als vervanger voor de zieke Tom Verdoes, de speler van het tweede team, Wim v.d. Vorst, is de tafeltennisvereniging Tapijthal Perfekt er niet in geslaagd de return tegen Bars je en Buisman in winst om te zetten. In zaal Tivoli wonnen de Schiedammers met 6—4 maar kregen nu met 37 klop. Harry Kreischer .bleef de baas het Tapijthal Perfekt-kruit ge- over v.d. Aa en ook Theo Am- heel verschoten, merdorffer wist door v.d. Sluijs'Het derde team deed het beter, te verslaan een puntje voor zijn* Het won thuis met 6—4 van club te scoren. Ook de dubbel TOG 7. In het eerste treffen eindigde in een Schiedamse trok het team met de cijfers overwinning maar hiermee was 7—3 eveneens aan het langste eind. Schiedam Voor de DDH Groenoord begint de honkbalcompetitie in de nieuw geformeerde dis trictsklasse-West 3, op zaterdag 26 april met een uitwedstrijd tegen The Arrows- Ook op zondag 4 mei speelt de ploeg van coach Cor van der Velden een uitduel. Tegenstander op die datum is Botlek. De eerste wedstrijd op het eigen veld in Kethel is tegen het Rotterdamse DOS'32. De uitwedstrijden beginnen om twee uur en de thuiswedstrijd een half uur later. Schiedam Voor Hans van Kasteren breken spannen de tijden aan. De Schiedamse atleet van het Vlaar- dingse Fortuna heeft het plan opgevat om op 26 april deel te nemen aan de "honderd kilometer van Dim", de veraamel-marathon van de internationale lange-afstand-top. Honderd kilometer lopen komt neer cp een onafgebroken wed strijd met een tijdsduur van" ruim zes uur. De Schiedammer zelf mikt op een tijd die zal liggen tussen de 6,25 en 6.30 uur. Hans van Kasterens ambitie in die richting wijst er op dat hij de wielersport definitief vaar-' wel heeft gezegd. Enkelklach ten en voortdurende spierpij nen noodzaakten hem de atle tiek wat minder intensief te gaan beoefenen, maar mede dankzij masseur/verzorger Dick van Wijk verdwenen de ergste pijnen en maakte hij op de Apeldoomse marathon de knappe tijd van 2 uur 28 min. 51 sec. De nu 32-jarige Hans van Kasteren liep daarmee een nieuw clubrecord en reikte tot een fraaie zesde plaats. Met als gevolg dat de Schiedam mer weer in zijn mogelijkheden als atleet begon te geloven en deelnam aan wedstrijden in Pa- derborn, Denemarken en Metz. Steeds weer werkte, Van Kaste ren zich boven de middenmoot Uit, net beneden de top. De opbouw van dit moment is gericht op het leveren van een goede prestatie tijdens het Ne derlands kampioenschap en het verbeteren van het nationale in- doorrecord. Als voorbereiding daarop wordt deelgenomen aan diverse internationale wedstrij den, terwijl Van Kasteren elke avond zo'n vijftien tot twintig trainingskilometers wegloopt De honderd kilometer in het Duit se Ulm wordt echter de grote test. Daar moet de Schiedam mer waarmaken klaar te zijn voor een doorbraak naar de echte nationale top. Dat*-Van Kasteren daarvoor een zo moei lijke duurloop heeft uitgezocht zegt genoeg van zijn ambitie. Slechts weinigen durven het aan om in Ulm aan de start te verschijnen. Hans van Kasteren echter wel, omdat hij zich mo menteel sterk genoeg acht om zijn doel de doorbraak naar de top te realiseren. Het ver schil is klein en moet dit atle- tiekselzoen kunnen worden overbrugd De overige wedstrijden zijn: 17/5 St, Lodewijk-Gr oen oord 14.00 uur, 19/5 Groenoord-St. Lode- wijk 14.30 uur, 25/5 Groenoord- The Hawks 14.30 uur, 8/6 Birds- Groenoord 14.30 uur, 15/6 Groe- noord-The Arrows 14.30 uur, 21/6 MSV'71-Groenoord 15.00 uur, 29/6 Groenoord-Zwijnd- recht 14.30 uur, 6/7 Groenoord- Botlek 14.30 uur, 12/7 DOS '32- Groenoord 14.30 uur, 19/7 The Hawks-Groenoord 15.00 uur, 10/8 Groenoord-Birds 14.30 uur, 17/8 Groeno ord-MSV '71 14.30 uur. 24/8 Zwijndrecht-Groe- noord 14.30 uur. RW» i Hans van Kasteren (1) met Johan Kijne doorstoten naar de top En u? Neem ook 'ns een kijkje in de VEGRO'showroom. Dan ziet u alles watV maar wi It weten op het gebied van sanitair. maandag t/m vrijdag 8.15-17.30 uur, vrijdag 19.00-21.00 uur. zaterdag 9.00-13,00 uur SCHIEDAM 's-Gravelandseweg 414 Telefoon 010 - 37 0011 (Industrieterrein aan Rijksweg 20, Rolterdam-Vlaardingen) Levering: via de erkende vakhendel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4