REKENING HOUDEN BEWONERSBELANGEN SIP Woningen krijgen nu de aandacht die zij verdienen „Experimentele woningbouw bestaat niet" Initiatiefwerk krijgt onvoldoende aandacht Nieuwe woonvormen zijn rage in Nederland: r Amersfoortse stichting: 111 Bouwer van koepeltjes- woningen: Jan Droog: VRIJDAG 11 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT ■53. Amersfoort De "Keistad" -heeft wel iets met Delft ge- meen. Een oud, pittoresk centrum, dat doorsneden wordt door tal van grachten. De panden er langs rijn mooi, maar voor particulie ren bijna onbetaalbaar. "Je telt er gauw duizend gulden in de maand voor neer", ver telt drs. Frida Bodisco van de Stichting Nieuwe Woon vormen, waar we op bezoek zijn. Door' "uit harde ervaring ver kregen, en met vallen en op staan geleerde multi-discipli- naire aanpak'", wil de stich- ting een antwoord geven op de steeds algemenere vraag: "Welke inbreng hebben be woner en zelfs bestuurder om de door hun gewenste woonvormen te bouwen". In 1 de Stichting werken samen onafhankelijke deskundigen, 1 die als werkterrein hebben; het bestuurlijke vlak, de so ciale eigenschappen, het vormgeven van gebouw en omgeving, de bouwtechniek en de bouwkosten, terwijl daarnaast beschikt wordt over een geschoold uitvoe rend apparaat. Het bindend element is daarbij de ge meenschappelijke doelstel ling: het zich in alle open heid inzetten voor de volks woningbouw, uitgaande van de belangen van de bewo ners en het zoveel mogelijk inschakelen van de plaatse lijk aanwezige deskundigen. De Stichting heeft in de ach terliggende periode van on geveer zeven jaar verschil lende projecten tot stand ge bracht In Hoevelaken werd begonnen. Het eerste en tot op heden enige projekt in de partikuliere sector. Het werd een enorm succes. Er waren zoveel gegadigden, dat vele belangstellenden teleurge steld moesten worden. De Stichting is geboren uit onvrede over destijds be staande bouw- en woontoe standen, die vooral in de grote steden voorkwamen. Na Hoevelaken volgden pro jecten m onder andere Hoogeveen Emmeloord, Den Helder en Berkel en Roden rijs. Voor verschillende werkzaamheden ontvangt de Stichting subsidie. Er wordt hoofdzakelijk gewerkt in op dracht van gemeenten, die bezig zijn hun bebouwing af te ronden. En, zoals Frida Bodisco het zegt. "Er iets bijzonders van willen ma ken". De Stichting wordt ook benaderd door bijvoor beeld actiegroepen, die het niet eens zijn met een ge meentelijk bestemmings plan. LEEFBAARHEID Het woord leefbaarheid heeft voor de Stichting veel ge wicht In de verschillende eigen projecten heeft men dit door het op elkaar af stemmen van de leefruimte binnen en buiten zoveel mo gelijk willen bewerkstelli gen. De eerste jaren van de Stichting waren niet de makkehjkste "Initiatiefne mer A. van Lien was dan misschien ook geen gemak kelijk iemand", stelt Frida Bodisco. Zij vertelt, dat hij in het begin tegen heel wat bestaande structuren heeft aangeschopt en dat hierdoor de stichting met bijzonder veel scepsis werd ontvangen. Van de sterke teruggang in de bouw heeft de stichting nog geen last gehad. Er zijn opdrachten genoeg van ge meentes, die hun bebouwing aan het afronden zijn. Pas als dat gebeurd is, bestaat er volgens Frida. Bodisco de kans op een voor de Stich ting minder florissante tijd. Delft - Nieuwe woonvormen. De grootste woningnood is nir voorbij en sinds enkele jaren kunnen de te bouwen nieuwe woningen weer de aandacht krijgen die halzen verdienen. Er moeten ten slotte mensen in wonen en de woning is een deel van - hun leven. Enkele jaren terug ging men beseffen dat een drastische verbetering in de woonsi tuatie dringende noodzaak was. We waren uitgekeken op die sombere rijen in Den Haag, Rotterdam en Ut- recht. De bouwwereld kreeg wat meer tijd om speelse ideeën uit te werken, men kon gaan werken aan meer gevarieerde nieuwe woon vormen. De manier waarop men een gevarieerde woonvorm kon vinden gaf indertijd nogal wat moeilijkheden. Het was tenslotte een hele omschake ling om van rijen hmzen naar „kluitjes" woningen over te stappen. Dat was zo'n tien jaar "geleden. Nu zijn 'er in vele gemeenten van 'Nederland speelse wij ken opgezet. Wijken die rijn gebouwd met de filosofie „Ze zijn voor en van de mensen". Zoetermeer, indertijd aange wezen om dienst te doen als opvangstad voor de in grote aantallen uit de oude stads wijken vluchtende Hage naars, kreeg de Nederlandse primeur van de befaamde koepeltjeswoningen. Vanaf de rijksweg riet men de fleu rige oranje koepeltjes van de totaal nieuwe woonvorm, de kashba, een ontwerp van de Rotterdamse architect Benno Stegeman. Men ging verder met ver nieuwde woonvormen. Ber kel en Rodenrijs kreeg zijn Sterrenbuurt. In Pijnacker verschenen prachtige wonin gen. Kortom, alleen al in de provincie Zuid-Holland zou men een hele zondagmiddag zoet rijn met „nieuwe woon vormen bekijken". Natuurlijk is het niet nodig dat er alleen maar nieuwe woonvormen worden ge bouwd. Oudbouw welke enigszins verwaarloosd is kan ook nog tot ieders tevre denheid worden opgeknapt. Renoveren heet dat in de bouwwereld. In 1975 zullen zo'n 10.000 vooroorlogse wo ningwetwoningen gereno veerd worden. Door de volledige lening die het rijk voor renovatie-pro jecten schenkt is renoveren plotseling erg aantrekkelijk geworden- Het is tenslotte goedkoper dan nieuwe wo ningen te bouwen. Maar dat de bouw van nieuwe woon vormen hiermee ophoudt is geenszins waar. Er bestaat nog steeds een gro te behoefte aan nieuwe, compacte woonvormen. Al gaat het nu wat slechter in de bouw, men moet wel in ogenschouw nemen dat de bevolking zich steeds zal blijven uitbreiden en dat meerdere huizen voor de toekomst onontbeerlijk zul len blijken te rijn. De Sterren- wijk in Berkel en Rodenrijs. Binnenkort wordt er nog een groot park in deze buurt aangelegd. ~'r- - 'As' '*r 'r J Ir 5t, .y7M. door Theo Jongedijk en Gérard Voituron De Zoeter- meerse koepel tjesbuurt in de wijk Meerzicht. Een primeur voor Nederland. Rotterdam/Delft Benno Stege man, sinds 1948 architect Nieu we woonvormen rijü onder meer zijn specialiteit En waag het niet te spreken over „experimen tele woningbouw" want dan schop je hem ongenadig hard tegen de schenen. „Experimentelewoningbouw be staat niet Het is een totaal ver keerde woordkeus wanneer men sen daarover spreken. Het bon wen van woningen is een vraag- en-antwoordspel. Wanneer er ge bouwd wordt is er geen sprake meer van experiment Dan staat het er op een gegeven moment gewoon. Vraag-en-antwoordspel, dat is het belangrijkste in onze branche". Op de vraag wat hij nou precies bedoelt met dat vraag-en-ant woordspel zegt hij: „Wij worden benaderd door een gemeentebe stuur. Zij vragen ons een ont werp te maken voor een aantal woningen. Er komen werkgroe pen, eventueel enquêtes en de inspraakgroepen roeren hun mondje. Dan komen de vragen en wij gaan proberen daar een antwoord op ie geven. Vragen de werkgroepen of het mogelijk is een dienstencentrum in een nog te bouwen wijk te programme ren, dan zoeken wij uit of er een antwoord op die vraag is". Sinds 1967 heeft Benno Stegeman een eigen architectenbureau in Rotterdam en met vijftien werk nemers probeert hij te voorzien in een bouwbehoefte. Dat het slechter gaat in de bouw is hem bekend. Hij verklaart echter nog niets gemerkt te hebben van die sombere toestand. Integendeel, het "bureau krijgt steeds meer opdrachten uit te voeren. Momenteel is Stegeman bezig De ,Lier van een aantal nieuwe woonvormen te voorzien. De koepeltjesbuurt in Nederlands groeistad Zoetermeer is nu tot ver over de grenzen bekend. Ook een ontwerp van Benno Stege man; een ontwerp waarmee hij nog steeds tevreden is. Toch zal hij de koepeltjesbuurt nooit in een andere gemeente willen plaatsen om de doodeenvoudige reden dat „2o*n buurt niet zou passen. De behoefte van de mens is weer anders geworden en de koepeltjes zouden aan de moder ne wensen niet meer voldoen". In Nunen bij Eindhoven rijn ook koepeltjes-woningen verschenen maar dan wel heel anders dan in Zoetermeer, De vraag hoe je nou op het idee komt een koepel tje aan te brengen op het dak wuift hij weg met het antwoord: „De mensen wilden een rondlo pende trapen dan is het koepeltje er al want zo'n speelse trap kun je niet zo maar met een plat dak afkappen". Een van de punten waar Stegeman bij het ontwerpen het meest op let is de kostprijs. Hij gaat er van uit dat een huur betaald moet kunnen worden. Teleurstellingen kent Stegeman ook. „Wanneer ik zo eens rondrij en ik zie sommige bouwwerkendan is het vaak om te huilen. Trots over wat wij ontworpen hebben is er niet zo. Soms loop ik toevallig in een door ons ontworpen wijk. Wan-1 neer een bewoner dan zegt er fijn te leven dan voel ik wel wat Maar als er een is die zegt „ik heb het voor 60.000 gulden ge kocht en nu kan ik het verkopen voor 1CO.OOO gulden, dan voel ik me bekocht omdat we getracht hebben de bouwprijs zo Laag mo gelijk te houden". Delft In een rommelig pandje aan de Delftse Schoolstraat wer ken architect Jan Droog en bouwkundig ingenieur Joost Geusebroek. Ook zij hebben het niet zo begrepen op de traditio nele ontwerpen voor nieuwe wij ken. Een paar jaar geleden dien. den rij bij het Delftse gemeente bestuur een experimenteel stede bouwkundig plan voor de uit breidingswijk Tanthof in. De reacties waren van verschillende kanten bijzonder positief, dat wel, maar daar bleef het dan ook bij... „Het eigen initiatief krijgt niet de aandacht, die het verdient". De twee weten het zo langzamer hand uit ervaring. „Wij hebben wel vaker een ontwerp naar de gemeente gezonden, bijvoorbeeld met betrekking tot de problema tiek rond de Choorstraat. In de regel loopt het zo af, dat je er niets van hoort. Later als men het heeft uitgevoerd vind je er dan wel plotseling, enige van je ideeën in terug". Op tafel ligt hun plan voor Tant hof. Ze vertellen er het volgende over: „Wé hebben als uitgangs punt genomen, dat het een neder zetting met allerlei voorzieningen moet worden en niet een uitbrei dingsplan. Ieder gebiedje kent zijn eigen identiteit, waardoor er van veel variatie sprake is". Jan Droog en Joost Geusebroek rijn ook bezig geweest met een plan in Pijnacker. Na een jaar lang gesprekken te hebben ge voerd met (particuliere) betrok kenen, het maken van ontwer pen, die volgens de twee tot ie ders voldoening uitvielen, wer den rij zonder pardon aan de kant gezet „Je weet hoe dat gaat", merkte Jan Droog op, „er komt een grotere maatschap pij"... De twee Delftenaren ble ven met een behoorlijke strop zitten, want een vergoeding voor hun. inspanningen is nooit losge komen. VERWIJT Droog en rijn collega geloven, dat de wil er in het algemeen wel is om tot nieuwe woonvormen te komen. Ook de ideeën rijn er, maar volgens hun is het breek punt, dat de industrie er te lang zaam op ingaat. In deze laten ze - ook een verwijt aan de overheid horen: „Het is duidelijk dat ook hier de wil er is, maar waarom dan zo weinig medewerking voor dit soort plannen". ZORG Hun eerste zorg blijft voorlopig- Tanthof. Niet uren en dagen, maar weken en maanden hebben rij aan het plan gewerkt „We hebben ons aan alle geldende voorschriften gehouden. De dichtheid van de bebouwing is zondermeer gunstig uitgevallen, ruim vijftig woningen per hecta re. „De auto is in het plan niet verbannen, zelfs niet geïsoleerd. De „heilige koe" neemt echter ook weer geen overdreven be langrijke plaats in. Bij sommige huizen is de mogelijkheid hem' voor de daar kwijt te raken, an dere Tanthofbewoners zullen voL gens het plan Droog/Geusebroek een eindje naar hun vervoenrvld- - del moeten lopen. De twee dur ven het zonder blozen te zeggen: „Werkelijk dit plan is af, aan alles is gedacht".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3