m Zwembond krijgt een nieuwe voorzitter tuchtcoi nssie Verruwing bij waterpolo neemt hand over hand toe ui 11 „Competitie95 tussen Jan van der Velden en Kees Campen Max van der Meer stopt er mee H Sterke deelname Wielerbaan tater open Bob Maaskant vaag over aanblijven als trainer SiSSyiÉlöÉi Uit selectie Geen sportvelden voor Partikuïieren ZATERDAG 12 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT 4 Door een lange actie ve loopbaan als wa- terpolo'er bij de Schiedamse Zwem Club een kwart eeuw! werd Max van der Meer tien jaar geleden tot een hoge post geroepen" in de KNZB: voor zitter van de tucht- commissie. In die tien jaar heeft Max van der Meer zijn geliefde sport zien verruwen. Een verruwing, die nog hand over hand toe neemt. Begon hij met vier of vijf strafzaken per jaar, nu telt het eerste kwartaal er al meer dan veertig! De onverdraagzaam heid viert hoogtij. Ruzies, vechtpartij en, handtastelijk heid zijn aan de or de van de dag en zelfs scheidsrech ters worden in het water gegooid. Al met al een reden, waarom Max van der Meer ermee stopt. Max van der Meer (links) krijgt uit han den van voorzit ter Henk Roo- denrijs, de on derscheiding voor vijftig jaar lidmaatschap van SZC. Zaterdag, 26 april, op de jaarlijkse algemene verga dering van de Koninklijke -Nederlandse Zwembond in Nijkerk, zal de heer ,M(ax) van der Meer zijn functie neerleggen als voorzittervan de tucht- commissie. „Dan is het welletjes," zegt de man, die eens de „schrik" was van de polo- velden, al kun je beter van „wateren" spreken. „Dan heb ik er tien jaar opzitten en mag een ander het van mij overnemen." Max van der Meer Voor de Schiedammers geen onbekende naam, want nog onlangs - eind februari - werd hij geducht in de bloemetjes gezet, was hij vijftig jaar lid van de Schiedamse Zwemclub. Schiedammer is Max van der Meer al lang niet meer.' Twintig jaar geleden verdween hij met zijn hele „hebben en houden" - zijn cartonnagefabriëk - naar het Brabantse Rucphen. Als wij naar de oorzaak vra gen van deze immigratie, zegt Max van der Meer: „Ach, een klein verschil van mening met de vroede vaderen van Schiedam. Maar, aangezien het al zo lang geleden is en zij er ook al lang niet meer zijn, heeft het weinig zin ouwe koeien uit de sloot te halen." HERINNERINGEN En zo woont nu Max van der Meer al vele jaren in dit pittoreske Brabantse dorpje, in een wij mogen wel zeggen: zeer com fortabele villa. In een ongetwijfeld ook aangenamer milieu dan de Rijnmond. Een mooie tuin. Een boxsige omgeving en boeren, die nu nog bezig zijn bieten te rooien. Maar - zegt men wel eens - het bloed kruipt, waar het niet kruipen kan en zo is Max van der Meer nog vaak in Schiedam. Al was het maar met zijn herinneringen. Hoewel geen geboren - zijn wieg stond m Rotterdam - is Max van der Meer toch een getogen Schiedammer, Als jongetje van acht jaar begon hij Schiedam te verkennen en als jongen van veertien jaar werd hij lid van S.Z.C. Niet, omdat de jonge Max zo graag een beroemd zwemmer wilde worden. Nee, om zwem men te leren'. Wat was er gebeurd? Ieder weekend lagen de beurtschippers afgemeerd in de Schiedamse Schie en bij het schuitjesp ringen - een geliefkoosde bezigheid van de jeugd in die dagen -was Max te water geraakt en met moeite gered. Dat was voor hem het sein om de zwemkunst machtig te worden. Naar het oude zwembad aan de West Frank- landse dijk, in de kurken, aan de hengel en vier dagen later had Max zijn zwem diploma. Van der Meer: „Het ging wel een beetje anders dan nu, maar.... ik weet niet wat beter is." WATERPOLO „Nee, een groot zwemmer ben lk nooit geweest," zegt Max van der Meer. Maar boven, in zijn Rucphense villa, hangen vijf Unten, die eraan herinneren, dat hij vijf maal kampioen van Schiedam is geweest. Op de schoolslag, vrije slag en rugslag." Een andere slag hadden we toen nog niet." „Ik kon aardig mee doen," vertelt Max van der Meer, „maar als de top aan de start verscheen, bleef ik buiten de prijzen." Veel meer, als naar het wedstrijd zwem men, gaat zijn herinnering terug naar het waterpolo. Tot zijn 45e jaar heeft hij in het eerste zevental van S.Z.C. mee gezwommen. Toen moest hij - noodge dwongen, omdat hij in Rucphen woonde - wel stoppen. Schiedam was te ver om regelmatig te gaan trainen en het dichtst bijzijnde bad, dat, om met de woorden van Max van der Meer te spreken „geen puinhoop was, lag in Breda en dat was ook nog altijd twintig kilometer. Maar helemaal het contact verliezen met S.Z.C. deed hij nooit. En nog, als ze ergens in de buurt moeten spelen, gaat hij er naartoe. Zo zag hij „zijn" jongens onlangs nog in Oosterhout. TUCHTCOMMISSIE Via het waterpolo kwam Max van der Meer in de tuchtcommissie van de KNZB. Eigenlijk bij toeval. Er waren -weer eens - moeilijkheden en toen werd hij door het bestuur van de KNZB benaderd. Ze zochten een nieuwe voor zitter. Max van der Meer wilde het we! voor één jaar doen. Het zijn er tien geworden! ,JMaar nu is het afgelopen," zegt hij. „Nu zet ik er definitief een streep onder." door Bart in 't Hout Wat eerst een leegte moest opvullen - na een druk zwemleven met S.Z.C. - is nu een. last geworden, die te zwaar op zijn schouders drukt Misschien minder voor hem zelf, want Max van der Meer is met zijn 64 jaar nog altijd een reus met vierkante schouders en een kaarsrechte rug - dan wel voor zijn vrouw, die een beetje stilletjes - ïn een hoekje - mee luistert en af en toe een sarcastische opmerking maakt, zoals bij het verhaal van haar man, hoe hij in de tuchtcom missie kwam: „ze hadden er één nodig Het regelmatig vergaderen van de tucht commissie in Utrecht - minstens eens in de tien dagen - is zeker mevrouw Van der Meer te veel geworden. Maar Max van der Meer vindt het ook niet meer zo „leuk". AGRESSIE Nu is het woordje .Jeuk" misschien niet zo toepasselijk voor een voorzitter van een tuchtcommissie, maar toen hij ermee linie onverdraagzamer geworden. Harder begon - tien jaar terug - had je hoogstens vier of vijf strafzaken in een jaar- NU IS HET AANTAL IN HET EERSTE kwartaal al over de veertig t Max van der Meer is zelf ook nooit zo'n lieve jongen geweest ïn het water, In de aanvang van dit verhaal noemde ik hem zelfs een „schrik van de wateren", maar dat Was dan overdrachtelijk bedoeld." „Wij konden in onze tijd, „vertelt Max van der Meer," een stootje uitdelen, maar ook een stootje incasseren. Wij waren veel verdraagzamer tegenover elkaar. De laatste jaren is de agressie hand over hand toegenomen en kan de tuchtcom missie, die toch uit elf leden bestaat en in commissies van drie vergadert, de strafzaken bijna niet meer aan." GEEN GELE KAART De gele en rode kaart bestaan niet bij waterpolo, de boosdoeners worden me teen de kant opgestuurd en daar zitten er tegenwoordig heel wat. Net als bij voetbal hebben de scheidsrechters het dikwijls gedaan en het gebeurt zelfs wel, dat de man-met-de-fluit door een driftkop, die zich niet kan beheersen, ïn het water wordt gegooid. Of spelers van de ene raken raen na afloop van de wedstrijd, nog in het zwembad, slaags met de tegenstanders. „Onlangs hebben ze d'r nog één letterlijk de kroeg uitgeslagen'-" De kroeg is dan de eantine, waar men een kop koffie, een flesje limonade en een gevulde koek kan krijgen. Dus niet een gevolg van drank misbruik. „Je leest er weinig van in de krant.." Max van der Meer: „De grote pers besteedt er weinig aandacht aan, maar kleinere, plaatselijke bladen schrijven er kolom men over. Als er ergens wat gebeurd is vraag ik die kranten maar op. Soms hebben we ook het geluk, dat er iemand is geweest met een video. Dan bekijken we na afloop de film." „Hoe komt het nou?" Max van der Meer: ,JIet is de geest van deze tijd. De mensen zijn over de hele en zakelijker. In waterpolo wordt dan wel niet betaald - maar als er geen auto klaar staat worden ze al kwaad." „Is het publiek ook een factor, zoals bij voetbal?" „Wat komt er - in doorsnee - nu voor publiek bij waterpolo? Enkele uitzonder ingen - in kleinere plaatsen - daargelaten. Nee, het zijn de spelers zelf." „In voetbal wordt er nogal eens kritiek uitgeoefend op de scheidsrechters. Hoe is dat bij waterpolo?" Max van der Meer denkt een ogenblik na. „Het waterpolo," zegt hij en hij maakt een beweging met zijn handen, „is een kind geworden met een waterhoofd. Wij hebben wel eens gezegd: de groei dient gelijke tred te houden met het arsenaal, waaruit de scheidsrechters bestaan. En niet omgekeerd." De uitspraak is duidelijk. Wie door de tuchtcommissie is gestraft, heeft het reeht in hoger beroep te gaan. In de tien jaar, dat Max van der Meer voorzitter is, werd maar één keer een straf gewijzigd." Een bewijs," zegt Van der Meer, „dat wij het nog niet zo slecht 1 doen." „Wat waren nu de zwaarste straf fen, die in uw tijd zijn uitgesproken?" Van der Meer: „Tweemaal een schorsing voor de tijd van vijf jaar. Het ene geval betrof een verenigingsleider, die van ron selen werd beschuldigd. Het andere ge val Max van der Meer aarzelt om het uit te spreken. „Nau ja, laat ik het maar zo zeggen: van een speler, die handtastelijk werd en dan op de andere manier..." Een beetje nijdig laat hij erop volgen: „En nu weet ik wel, dat er op dat gebied geen taboes meer bestaan, maar wel in de sport- En zo denkt mijn opvolger er toevallig net eender over!" WARM WATER En gaat Max van der Meer, als hij straks de voorzitterhamer heeft neergelegd, dan van zijn welverdiende rust genie ten? Welnee. In de buurt van Rucphen heb je het Bosbad van Hoeven. Hier heeft zich het streekzwemmen van dit gedeelte van Brabant geconcentreerd in de club Daphnia, waarvan Max toevallig ook ere lid is. Het bosbad van Hoeven is niet overdekt, maar heeft wel warm water. Het was het eerste onoverdekte zwem- bad in Nederland, dat al met pasen is open gegaan en daar kan men Max van der Meer aantreffen. Niet meer met een bal, maar rustig zijn baantjes trekkend. „Wat een verschil," overpeinst Max van Meer," met het zwembad in Schiedam, waar ik ben begonnen. Daar hebben we zelf, van SZC, nog een vijftig meterba^p moeten maken. De gemeente deed, niets." Wat Max van der Meer ervan weet doet de gemeente Schiedam nog niet veel. Bij andere sporten vergeleken is de zwem- sport nog altijd een stiefkind. Dat SZC in - financiële - moeilijkheden verkeert is te wijten aan de onmogelijke bedra gen, die de club aan huur moet betalen. Wat een verschil van benadering met een plaatsje als Hoeven! „Maar SZC," zegt Max van der Meer met overtuiging in zijn stem," zal nooit ver gaan." De club heeft altijd prominenten gehad. Max van der Meer doet maar een greep: Cockie Gastelaars, die twee huizen van hem vandaan heeft gewoond, Van Woer- kom, doelman van het Nederlands zeven tal bij de Olympische Spelen in Berlijn, Dolf van der Kuil, in '37 al naar Enge- land en na de oorlog nog in de nationale ploeg, Pauline van der Wildt, Rcné van der Kuil. Weliswaar is het altijd een éénling geweest, maar - zegt hij - kijk nu eens naar een stad als Rotterdam, eens een bakermat van de zwemsport, die hebben nu niemand meer. De club, die hij zelf jarenlang heeft geleid - ook nog toen hij in Rucphen woonde, al was dat niet zo'n gezonde toestand zal" onder leiding van voorzitter Rodenrijs en met een nieuwe generatie weer groeien en bloeien. Dat is de groet, die Max van der Meer aan SZC, uit Rucphen, mee geeft. Schiedam Het stan- daardteam van de DDH Groenoord neemt op zondag 20 april deel aan het Jeka-toernooi in Bre- da. De formatie van coach Cor van der Vèl- i. den opent om kwart over negen het toernooi y met de wedstrijd tegen het organiserende Jeka. - De overige tegenstan- t ders zijn: SCR, PSV en r NISC. Het toernooi - duurt tot kwart over zes. Schiedam De wieler- - baan Schiedam, die jaar- 4 5ijk3 wordt geopend met - trainingen voor de - jeugd, gaat pas op 26 - april officieel open Oor- zaak van deze vertraging - de eerste training stond aanvankelijk ge- 2 pland op 5 april zijn 2 de. werkzaamheden die I nog moeten worden ver- J richt om de baan ge- 4 schikt te maken voor het - 'nieuwe seizoen. t Het plaatsen van de lichtin stallatie en het verwijde ren van de begroeiing op de baan is in volle gang. i Schiedam - Bob Maaskant blijft zijn beslissing uit stellen. Twee weken te rug verstreek zijn eerste termijn, terwijl ook deze week het verwachte ant woord uitbleef. In beide gevallen zou hij uitsluit sel hebben gegeven. De oorzaak van die vaaghei- d: „Ik weet het echt nog niet. Ik moet alles nog eens op een rijtje zetten en het een en ander rus tig tegen elkaar gaan af wegen". Tot dat moment omzeilt hij con crete antwoorden. Zegt zelf: „Er zijn momenten waarop je alles, maar soms ook niets kan zeggen. In dit geval moet ik vaag blijven". Het is zeker dat SW's trainer enkele aanbiedin gen uit de amateursector niet achteloos terzijde heeft gescho ven. „Dat zou niet reëel zijn", verklaart hij, „want iedereen heeft recht op een nette behan deling". re kant is het zo, dat ik heb opgezegd. Daardoor ben ik vrij om te gaan en te staan waar ik wil. SW heeft dan ook het volste recht om op zoek te gaan naar een nieuwe trainer". Maar SVV zoekt, zoals Maarten Ei sing dat zei, niet naar een ver vanger. De Schiedamse eerste divisie club gelooft stellig in een hernieuwde verbintenis. Dus ook SW, waarvan Bob Maaskant zegt: „Het zou niet correct zijn om SW al te lang te laten wachten. Aan de ande- Tot daarover duidelijkheid is ver schaft, gaat SW gewoon ver der met het afwerken van d competitie. Nog vier wedstrij den en het zit erop; een wat Jan Groeneweg duelleert tn de lucht. Nog vier wedstrïj- tcleurstellend seizoen. Morgen ontmoeten de Schiedammers de SC Amersfoort, dat ook al niet kan bogen op verrassende ver- richtingen en de stunt van vorig seizoen - een periodetitel - niet kon herhalen. Bob Maaskant benut de slotfase van de competitie om tweede doelman Kees Campen nog en den om op de topscorersliist te klimmen... kele serieuze kansen te geven. Maaskant: „Campen en Van der Velden spelen ieder nog twee wedstrijden. Kees verdient een kans, maar Jan is in feite nog veel te goed om hem te: passeren. En weer zegt Maas kant, zelfs een beetje geheim zinnig: „Maar misschien is dat wel een probleem voor de nieu we trainer". Snel vervolgt hij: „Of als ik blijf zal ik dat zelf moeten oplossen". Met Jan van der Velden onder de lat en op de linksbackplaats Maarten van Beek of Jos Zoet mulder, speelt SW in Amers foort in dezelfde opstelling als tegen PEC/Zwolle. Schiedam Kees Doesburg en Huib de Kaay zijn door het bestuur van Hennes DVS uit de selectiegroep verwijderd. Beide spelers hebben gewei gerd de geplande trainingen te volgen, waarna in overleg met trainer Pim Visser het bestuur van de hoofdklasser tot maat regelen besloot over te gaan. Schiedam Tot het einde van dit jaar zal het in Schiedam niet meer mogelijk zijn buiten de verenigingen om in aanmer king te komen voor het huren van sportvelden. Betgeen er op neerkomt dat partikuïieren naar elders moeten uitwijken, omdat het de Schiedamse sportclubs verboden Is hun ac commodaties aan derden te verhuren. Oorzaak van deze maatregel is het tekort aan sportvelden in Schiedan, want het enige complex dat voor verhuur aan partikuïieren in aanmerking kwam, het com plex aan de Schietbaanstraat, wordt opgeknapt. In totaal anU len er op dit complex vier vel-" den worden gecreëerd. Totdat moment zuilen partikuïieren hun verzoeken aan de gemeen te niet zien gehonoreerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4