Irouwen- verenigingen h ebb e: a zichzelf niet overleefd SI Bewust wording in eigen kring WERKENDE - W1JWEN - PLAN ■Hn -DINSDAG 29 APRIL 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Langzamer hand gaan vrouwen zich verenigen om een vuist te kunnen maken. - GELIJK LOOM VOOR GELIJKE ARBEID - VOLWAARDIG PARTTIME WERK - GELIJKE KANSEN IN OPLEIDING EN BEROEP - GEEN DISCRIMINERENDE BELASTINGMAATREGELEN - GRATIS KRES JES - GEMEENSCHAPPELIJKE WOONVOORZIENINGEN door Els van Mee I-Aarts Enige jaren geleden zei het tweede kamerlid Anneke Goudsmit, dat de vrou wenverenigingen in Ne derland zichzelf overleefd hebben. Maar op 15 april is er een splinternieuwe Nederlandse Vrouwen raad opgericht en reeds maanden bereiden vele plaatselijke afdelingen van vrouwenverenigingen zich voor op de Emanci patie, die van 20 mei tot 8 juni in Utrecht wordt gehouden. Het lijkt dus wel de moeite waard eens na te gaan wat er waar is van Anneke Goudsmit's uitspraak. Voor honderdduizenden vrouwen gaat de stelling zeker niet op. Jong en oud, in stad en dorp, ma ken zij zich nog steeds zeer druk omwille van hun vrouwenvereniging. Vaak gebeurt dat omdat ze het gezellige kontakt op prijs stellen, maar er komt ook een behoefte aan vorming en ontwikke ling bij. Al te veel vrou wen lieten hun opleiding of baan in de steek toen ze trouwden en kinderen kregen. Maar als die kin deren naar school gaan of het ouderlijk huis verla ten, als zo'n vrouw met kleine kinderen alleen op een nieuwbouwflatje zit, komt het gemis: aan kon- takt, aan vorming. Voor wie dan niet terug kan of wil naar de oude baan, wie er tegen op ziet lid te worden van een gemeng de vereniging, stapt al gauw naar een vrouwen vereniging. Daar ben je "onder ons", men praat met je, er is een gezellig programma, als je ziek bent krijg je een bloeme tje en als je een baby krijgt komt er bezoek. SPANDOEKEN "De vrouwen die bij onze vereni ging zijn aangesloten, hoeven zich nooit te vervelen", zegt de presidente van de afdeling Delft der Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen. Haar uitermate aktieve afdeling telt nu rond de zevenhonderd leden en is vorig jaar met 145 leden gegroeid. "Wij lopen niet met spandoeken, maar staan wel heel bewust in deze maatschappij. De geaelligheids- sfeer die er omheen hangt, is echt bedoeld om de mensen als het ware te vangen. En natuur lijk heeft die ook een funktie bij vrouwen die in de knel zitten. Het is voor een gescheiden vrouw of een weduwe een grote steun als ze eens met iemand kan praten, ze valt hier als vrouw alleen ook minder op". Het blijkt niet mee te vallen om een jaar programma vast te stellen dat voor elk wat wils biedt: er zit meestal een flinke dosis gezellige reisjes door en de voorlichting komt in veel gevallen niet verder dan merkartikelen of een verslag van een reis naar Rome of Israël, Maar er zijn ook cursussen: mo derne talen, bewegingsleer, lite ratuur. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen heeft een ganzenbordspel ontworpen. waarvan de met de nummertjes corresponderende vragen betrek king hebben op emancipatie, be wustwording en de rol van man en vrouw. Dat spel is overgeno men door het Katholiek Vrou wengilde en leidt in veel afdelin gen al spelenderwijs tot felle dis cussies. bij jong en oud. POLITIEKE VORMING Bij de meeste verenigingen staat ook een politieke cursus op hot programma. Die is ontworpen door de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbeiangen, Vrouwe narbeid en Gelijk Staatsburger schap, Die vereniging streeft ei genlijk als enige doelbewust de emancipering en bewustwording van de vrouw na, zonder dat het gezelligheidselement een rol speelt. De oprichting ervan ge schiedde al in 1894 en kopstuk ken als Annette Versluys-Poel- man en Alette Jacobs waren de eerste, strijdbare, voorzitsters. Zij streefden naar vrouwenkies recht in de veronderstelling dat daarmee de gelijkberechtiging van de vrouw een feit zou zijn. Niets bleek minder waar, aldus de huidige presidente C. H. Even huis-van Essen. "Om de vrouw tot een eigen keus te laten komen omtrent het leven dat ze wil lei den - en waarom kan dat geen leven alleen met man en kinde ren zijn - moet zij zichzelf vor men en ontwikkelen. Daarbij kunnen de traditionele vrouwen verenigingen zeker een rol spe len". Vrouwenbelangen probeert dan ook onder meer via die tra ditionele verenigingen vrouwen politiek te vormen, waarbij de richting strikt a-politiek blijft Kamerleden van links 'tot rechts, akademisch gevormde vrouwen, maar ookrgewoon geïnteresseer de huisvrouwen hebben zich aan gesloten en denken er samen over mee hoe die vorming tot stand kan komen. CURSUS De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen (67.000 leden), die na Vrouwenbelangen het meest aktief is op voorlichtend en vor mend gebied, was de eerste die graag wilde samenwerken met Vrouwenbelangen. Voor de geza menlijke leden werd voor het seizoen 1972-1973 een program ma opgesteld, dat draaide om de aktie Vrouw "72 (bedoeld om vrouwen in de politiek op hogere en beter verkiesbare plaatsen te krijgen). In korte tijd stonden meer dan vijfduizend vrouwen achter de aktie en dachten ze erover méé. Maar toen bleek hoe gering de basiskennis was van de gemiddelde Nederlandse huis vrouw, moest er voor het volgend seizoen eerst een boekje over staatsinrichting komen, al spoe dig gevolgd door een boekje over internationale zaken. Nu doen het Katholiek Vrouwengilde, het Nederlands Katholiek Vakver bond, de Vereniging van Vrou wen met een Academische Oplei ding, de Nederlandse Christen Vrouwenbond, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de christelijke en katholieke Plattelandsvrouwen ook mee aan de cursus politieke vorming. Ze werken samen in een werkgroep aan de vormgeving en organisa tie ervan. CONFESSIONELEN Wie de lijst van landelijke vrou wenverenigingen bekijkt, komt spoedig tot de ontdekking, dat de confessionele richtingen sterk vertegenwoordigd zijn. De groot ste van 411e vrouwenverenigin gen Is de Nederlandse Christen Vrouwenbond, met meer dan 83.000 leden. Hoe komt het dat mes» In het klassieke beeld van een vrouwenvereniging horen al jaren excursies naar bedrijven je van zo'n grote groep eigenlijk betrekkelijk weinig hoort? Me vrouw J, Nïeuwstraten-de Grood, presidente van de afde ling Zoetermeer: "Wij timmeren niet zo aan de weg, dat zou veel leden afschrikken.Ook de eman cipatiegedachte leeft bij ons niet zo heel sterk. We zijn natuurlijk vóór een zelfstandig handelende vrouw, die weet waar ze aan toe is. Maar waarom, zoals Manf- Vrouw/Maatschappij, vrouwen wakkcrschudden met een aantal kreten, als ze zich in hun huwe lijk veilig en geborgen voelen?" De levensbeschouwelijke grondslag komt in de NCVB vrij sterk tot uiting in de discussies en lezin gen. Mevrouw Nieuwstraten vindt die gemeenschappelijke on dergrond een voordeel, want "ik zou bij een algemene vereniging veel meer het gevoel hebben te gen een muur te praten als ik het bijvoorbeeld had over abortus of euthanasie." Het religieuze stem pel van het Katholiek Vrouwen gilde is veel minder sterk. "Ik geloof niet dat katholieken voe len dat ze het gilde nodig hebben voor hun godsdienstbeleving", zegt presidente C. Enthoven- Zuidgeest van de afdeling Poel dijk. Zij is ook lid van het pro vinciaal bestuur, dat in oktober gaat praten over de plaats van de godsdienst in het gilde, "Wij openen ook niet meer met gebed, tenzij het echt bij het onderwerp hoort." Haar afdeling is in Poel dijk samengegaan met de kath olieke arbeidersvrouwen, daar mee handelend in de geest van solidariteit die ook een aparte afdeling van het gilde voorstaat. Die afdeling is het Melaniagilde, dat projecten in de derde wereld steunt en tracht de solidariteit tussen vrouwen over de hele we reld te bevorderen. Het geld voor de projecten, die specifiek op vrouwen gericht moeten zijn, wordt bijeen gebracht via plaat selijke akties, collectes en dona teurs. Een project van Melania, dat na drie jaar blijk heeft gege ven van levensvatbaarheid, wordt overgeheveld naar instan ties als Memisa, HULP Behalve vorming en gezelligheid bieden vrouwenverenigingen nog iets: hulp aan bejaarden, zieken, eenzamen, en niet alleen in de derde wereld. Zo is er de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die rond de tienduizend mede werksters heeft. Daar waar geen UVV was, werkte de Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, opgericht na de watersnoodramp in 1953. De fe deratie werkt ook in Zoetermeer, waar pas vorig jaar een UW-af- deling kwam. Die UW nam heel wat taken over. zodat de federa tie nu meer fungeert als een overkoepelend orgaan voor alle vrouwenverenigingen in Zoeter meer. Zodoende is er één cen traal punt waar de gemeente kan aankloppen, dat 411e vrouwenver enigingen kan vertegenwoordi gen in bijvoorbeeld de woonvor- dcrmgscommissie of de Lokale Omroep Zoetermeer. De federa tie fungeert ook als discussiefo rum voor de aangesloten vereni gingen en ken initiatieven nemen zoals de realisatie van kinderdag verblijven (het verblijf Bambi is aangezwengeld door de federa tie). CENTRAAL PUNT Landelijk én plaatselijk is het nut van een dergelijk centraal punt hier en daar reeds tang ingezien. Zo is op 15 april jongstleden de Nederlandse Vrouwenraad opge richt, nadat als voorbereiding enige jaren een interimsüchting had gefungeerd. De raad is voortgekomen uit het Nederlands Vrouwencomité (overlegorgaan van presidentes der grote lande lijke vrouwenorganisaties), de Nationale Vrouwenraad (die in 1898 werd opgericht naar aanlei ding van een tentoonstelling over werkende vrouwen bij de kro ning van koningin Wilhelrruna) en de Federatie voor Vrouwelij ke Vrijwillige Hulpverlening. De Vrouwenraad gaat zich bezighou den met permanente educatie (zoals de politieke cursus), prak- tisch-sociale hulpverlening en met internationale kontakten. Daartoe is de raad aangesloten bij de Internationa! Council of Women, die een permanente ver tegenwoordiging heeft bij de Verenigde Naties en afgevaardig den bij de VN-onderorganisaties. Het is de bedoeling dat de Neder landse Vrouwenraad de top van een pyramide van provinciale en plaatselijke vrouwenraden wordt, In Delft bestaat al een vrouwenraad, voortgekomen uit het in 1971 opgerichte Delftse Vrouwenkontakt Ook dit is een overkoepelend orgaan, dat voor al het organisatorische werk doet en het werk bundelt van de vrou wenverenigingen die in Delft ak tief zijn. MAATSCHAPPIJ Dan zijn er nog de verenigingen waarbij noch het gezelligheidsas pect, noch de vorming of organi satie op de voorgrond staan. Ma n/Vrouw/Maatschappij, de Ne derlandse Vrouwenbeweging, Dolle Mina bestaan helemaal of overwegend uit vrouwen, maar veel meer dan de andere vereni gingen richten zij zich op de hele maatschappij. Voor hun is vrou wenemancipatie een middel tot een doel, het gaat erom wat de vrouw dóet met haar vorming. Daarom ook doen ze mee aan buurtakties. steunen ze stakingen en demonstreren ze. Dolle Mina vindt zoals de Vereniging voor Vrouwenbelangen dat vrouwen in eigen kring bewust moeten worden van hun positie en moge lijkheden om dan des te sterker naar buiten te kunnen treden. De Vrouwenbeweging is een groep van zeer strijdbare vrouwen die zelf al lang geen emancipatie meer nodig hebben, maar 2ich als groep verenigd hebben om tegen oorlog en vóór vrede en veiligheid te ageren. In Delft is de afdeling al sinds de tweede wereldoorlog aktief, maar pas de laatste jaren is een duidelijke groei van het ledental merkbaar. Zij strijden voor betaalbare wo ningen, veilige oversteekplaatsen en steunen akties en stakingen. Man/VrouwtMaatschappij is eigen lijk een gemengde vereniging, maar plaatselijk zijn het vaak toch voornamelijk vrouwen die er aktief in zijn. In Zoetermeer heeft Els Brandt Cortius-van Drutcn een zelfstandige afdeling opgericht van MVM. "Er zijn na tuurlijk veel vrouwen lid van, want vrouwen kunnen er veel tijd aan spenderen. Zoetermeer is een vrouwenstad, waar man nen alleen komen eten, slapen en uitrusten van het werk", zegt ze. "Ik ging bij MVM omdat ik dacht dat het een gemengde vereniging was. Maar 2e zetten rich sterk af tegen de man, dat vind ik onzin. Ik ben in principe tegen vrou wenverenigingen. Nou ja, als dat de enige manier is voor een vrouw om wat bewuster te wor den, allah! Maar dan moet het toch niet meer dan een voorpor-' taal rijn, je moet op den duur verder gaan. Ik wil geen vrou wenverenigingen, ik wil fnensen- verenigingen!" Maa? gezien de kennelijke behoefte van vrouwen aan specifiek op hen gerichte verenigingen en gerien het bloeiende bestaan ervan, zullen die "mensenverenigingen" nog wel even op zich laten wachten. De vrouwenverenigingen hebben zichzelf nog niet overleefd, Anne ke.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3