DINSDAG 6 MEI 1975 SCHIEDAMSCH2 COURANT Historie Schiedam Na de ver woesting van 1574 heb ben er nog nooit zoveel mensen bij Hüis te Mate- nesse gestaan als giste ren. Zodra een jeugdige gravin Aleida voor de tweede.keer in de ge schiedenis Schiedam |i stadsrechten had ver leend, verzamelden drom men mensen zich op de historische jaarmarkt van de Huis te rivieregroep aan de voet van de ruine. Het.kleine binnenplaatsje tussen de oude vervallen toren en de stadssmederij bleek al gauw veel te klein. Met de majorettes van St. Ambrasius stroomden tientallen men sen door de middeleeuw se poort om over de vele ruggen een blik te wer pen op de oude ambach ten, zoals wolspinnen, mandenvlechten en pot tenbakken. Een beetje angstig werd er naar de oude schand paal midden op de markt gekeken. Vroeger stonden daar de misdadigers te kijk. Wat in de midde leeuwen een straf, is ge weest,'was gisteren een uitje; voor drie en een halve gulden aan de paal op de kiek. Minder angstig keek men naar de heksenwaag. Jong en oud wilde zich op deze grote weegschaal overtuigen geen heks te zijn. Burgemeester Lems kreeg als eerste een certi ficaat van weginghe, het bewijs dat hij niet te licht was bevonden. Met zijn 187 pond bleek hij geen heks te zijn. Of er niets aan de hand was zat tussen de hon derden schuifelende be nen de Japanner Sako Sugata die gewapend met penseel en potlood voor een paar gulden de be zoekers op papier vast legde. Dat terwijl de Schiedamse folkgroep Kedin met ban jo en mandoline onder meer oud-hollandse volk sliedjes ten gehore bracht. Opvallend was wel dat voor veel Schiedammers de ruine een extra attrak- tie vormde. Het monu ment werd als het ware bestormd door nieuwsgie rige bezoekers, of het pas zondagavond was ge bouwd. Foto's: Hans Gebuis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3