SCHIEDAMSCHE COURANT Rotterdam schuift verantwoor af op Provincie m Drie antiekdief stallen op B.K.-laan KA0O: ,fe mam i Grootse Passage heropening Theater Actie rond Midden Delfland /:iïj0r Mentink: Metrotracé handhavenmaar voor woningbouw moet alles wijken99 Antiek- en pretmarkt bij Landvreugd Inbraak in De Lmdenbof EL gsr Mïiïsffl iss Cabaretier Seth Gaaikema: „Alles op kosten van Arie Lemsr Schilderijen antieke vazen en servies Paard en auto te water Wiel weg Inbraak insexshop „Natuur- en milieu-Delft™ wil meer informatie Brand in slooppand aangestoken Vrijdag 9 mei 1975. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kJachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 100ste jaargang no. 25315 4 pagina's S ihiedam/Den Haag Het standpunt van het Rotter damse college in zake het metrotracé door de Schie- damse binnenstad is danig verzwakt Hoewel Rot terdams wethouder J. Mentink (stadsontwikkeling) de eis van een tracé door het centrum niet liet vallen, maakte hij duidelijk dat als de Provincie anders beslist het hem ook best is. Mentink: „Wij vinden het woningprobleem in Rijnmond zo nijpend, dat alles daar voor moet wijken". Deze uitspraak de*d hij op een De Rotterdamse wethouder hoorzitting van een adviescom missie van Gedeputeerde Sta ten op het Provinciehuis in Den Haag. Tijdens deze bijeen komst, waar voor Schiedam onder meer de wethouders C. Zijdeveld en C. Bolmers aan wezig waren, bleek al gauw dat Rotterdam de verantwoor ding van het stagneren van de woningbouw in het Schiedam- se centrum door de aanleg van een metro, niet wilde nemen. OFFERS Mentink: „Er is op het ogenblik een studie bezig over openbaar Volgens Mentink kost het open vervoer Kethel Holy-Broekpol- houden van een tracé geen en- kwam bovendien met een alter natief tracé op de proppen. Zeer tegen de zin van wethou der Zijdeveld ontvouwde hij het plan het tracé een tiental meters te verschuiven. Zijde veld echten „Het oorspronke lijk tracé is al verschoven, om dat de bouw van de 48 wonin gen anders in gedrang zou ko men. Dit is dus niets nieuws' der. Pas in september zullen we echter een uitslag weten. Daar om is het niet verstandig om ons bezwaarschrift in te trek ken. We hebben het gevoel dat een tracé anders dan door het centrum niet adequaat is. Een reservering is daarom wijse lijk". Waarna hij weer enigszins bakzeil haalde: „Ik wil de kwestie graag aan de Provincie overlaten". Schiedam Bij de boerderij Landvreugd aan de Sweelinck- singel wordt vanavond van 1 tot elf uur morgenochtend van elf uur tot *s avonds elf uur een antiek- en pretmarkt gehouden. Deze markt van 14 kramen wordt georganiseerd Moor de oranje vereniging Wilhelmina en de wij kverenigingen Groenoord en Bijdorp. Op: de markt staan ondermeer een ballengooitent, een sneltekenaar, een grabbel ton. een wafeltent, vier kramen met antiek en een stand van de wijkverenigingen. Eén van de andere toppers van de jubileumfestiviteiten in Groenoord is een grote feest avond,die op vrijdag 16 mei in het Passage theater wordt ge houden. Herbert Joeks, L«s Diabóliques en Emmy Rijnber gen zijn hier onder anderen voor uitgenodigd. kele offer wat betreft de wo ningbouw. „Het punt is", aldus Zijdeveld „dat er uitgebreide funderingen moeten worden aangelegd. En dat betekent een enorme financieel offer". Het „alternatieve" tracé van Men tink betekent dat het metrosta tion in oostelijke richting Iets aal worden verplaatst. Een veer moest Schiedam wel laten. De GS-comrrüssie mocht vaststellen dat het college niet tegen de metro zelf was. Wet houder Bolmers, de .geestelij ke" vader van het bestem mingsplan, verhaalde nog eens .diet verwoestende effect voor de oude stadskern wat de me tro zou aanrichten". Bovendien, stelde hij. zullen de Nieuwe, Lange en Korte Haven weieens zeer binnenkort beschermd stadsgezicht kunnen worden. HORVATHWEG De alternatieven kwam ook op tafel. Een tracé vanaf de Hor- vathweg (zoals in het laatste metrorapport nummer 9 werd. aangegeven) richting Burge meester Honnerlage Gretelaan, Burgemeester van Haarenlaan. Zijdeveld is bereid daar over te praten met Mentink. Als geko zen wordt voor een sneltram, dan is het huidige tracé daar niet geschikt voor. Dan zal de baan in ieder geval rond de oude kern moeten kranen te lopen. Zoals onze krant al verleden week meldde, lijkt de commis sie van GS «reen ander advies te kunnen uitbrengen dan" schrappen van het tracé door de binnenstad, niet in het minst dankzij het betoog van wethouder Mentink. De beslis sing van GS zal waarschijnlijk volgende week bekend worden. Alternatief Horvathweg Haarenlaan. Seth Gaaikema in actie tijdens de eerste officiële avond in het vernieuwde Passage Theater. Schiedam Onder het door cabaretier Seth Gaaikema uitgevonden motto „Alles op kosten van Arie Lems" is gisteravond het totaal verbouwde en vernieuwde Passage Theater officieel heropend. „Het theater uit de dertiger jareu De eerste officiële avond werd is onherkenbaar geworden", al- bijgewoond door ruim viifhon- dos burgemeester «re- A. J. derd genodigden, onder wie Lems tijdens zijn openings- ruim honderd doorsnee Schie- woorden. „Het is een theater dammers die letterlijk uit het zonder drempels. Geen cultuur- bevolkingsregister waren „Ge- palels, maar ik hoop dat het prikt" wel een ontmoetingscentrum Tijdens'de pauze werd in de klei-f RtX'S de °l0VJn Gn 2,jn ZOnen l,eten 00k 9»SteraVOnd m alle Schiedammers ne foyer van het theater een het passa9e Theater het publiek genieten van hun kunsten korte plechtigheid gehouden en fratsen. waarbij mevrouw Lems twee wandkleden onthulde, die ge- Het feestprogramma bestond gis- maakt waren door de leden van teravond voor de pauze uit het voor wordt". Het Passage Theater is precies één jaar en acht dagen dicht geweest. In die periode is het voor ruim 2,5 miljoen gulden totaal verbouwd. Schiedam Op de Burgemeester Knappertlaan zijn drie antiek- kraken gepleegd. Een van de eigenaars was thuis op het mo ment dat de diefstal werd uit gevoerd. De twee andere bewo ners van de „geplunderde" hui zen waren niet thuis. Daarom is ook nog niet bekend hoeveel TO j sliepen op de eerste etage", aldus de 57-jarige heer C. J. Senteur, „Het slot van de voor deur is met een ijzerdraadje via de brievenbus geopend. *s-Mor gens ontdekten we pas dat het doek waarop een meisjeshoofd is geschilderd van de muur was verdwenen". er is buitgemaakt Zeker is Diezelfde nacht bezochten de da- echter dat het om enige duizen den guldens gaat Bij één van de huizen verdween een schilderij van de Haagse School kunstenaar R. Bautz. Het doek heeft een waarde van 1500 gulden. „Wij hebben niets gemerkt van de diefstal. Toch waren mijn vrouw en ik thuis. ders een pand dat een paar honderd meter verder ligt. Op het moment dat de familie T. Ook het huis van de familie B., weer een paar honderd meier verder, werd opengebroken. Nadat de daders zich toegang hadden verschaft tot de keuken door één van de ramen met een breekijzer te forceren kwamen zij tot de ontdekking dat de deur van de keuken naar de gang was afgesloten. Een twee de poging om binnen te komen lukte aan de straatzijde van het huis. K. niet thuis was kwam men Meegenomen werden een doek daar via de niet afgesloten tuin- van de schilder Buyzer („vrouw deuren aan de achterzijde bin- aan wastobbe"), een albasten nen. De politie tast nog in het vaas, een zogenaamde kanton- duister over de hoeveelheid vaas en drie stukken Makku- buit gemaakte spullen. mer serviesgoed. het Centraal Vrouwen-comité. Burgemeester Lems die het ge schenk namens de gemeente in ontvangst nam beloofde hier plechtig dat hij zoals het officieel hoort zeer binnen kort een raadsvoorstel zal in dienen zodat de gemeenteraad het cadeau kan accepteren. Schiedam Korte tijd nadat in het centrum een auto te water raakte Is de brandweer uitge rukt naar Kethel waar een paard uit het water moest wor den getrokken. Het bleek dat de 26-jarige A.Z. uit Schiedam bij het parkeren aan de Korte Haven zijn Renault niet goed op de handrem had gezet. Het gevolg was dat na enige tijd de wagen van de> kade afreed en in de buurt van de Westvest onbemand rond dreef. Een takelbedrijf is er aan te pas gekomen om de wagen weer op het droge te trekken. Aan de Harreweg moest een 5-ja- rige hengst uit het water wor den gehaald. De brandweer zag kans om in korte tijd de hengst' van de 30-jarige Schiedammer A-v.S. weer in de weide te laten lopen. Schiedamse 2angduo Barbra en Bas, de imitator Robert Paul en de clown Rexis en zijn zonen. Hun optreden werd „aan elkaar gepraat" door Seth Gaaikema die ook het programma na de pauze verzorgde, Voorafgaande aan de avond werd bovendien het beroemde cinemaorgel be speeld door Cor Standaart en Bernard Drukker. Bijzonder knap was de cabaretier Gaaike ma die als een rode draad het gebeuren van de officiële ope ning door zijn show het lopen. Zo „verweet" hij de ook aanwe zige oud-burgemeester Roelfse- ma zijn zuinige Groningse stempel te lang op Schiedam te hebben gedrukt, „Toen hij een maal weg was. was het theater zo klaar", zo meende Seth, die bovendien de zaal regelmatig het bulderen met grapjes op de naam van architect Loerakker. Hetzelfde programma zal van avond om 8 uur ook in het Passage Theater te zien zijn. Maassluis De gemeente Maas sluis beschikt sinds kort over een eigen deurwaarder. De heer H C. van Driel, ambtenaar/con troleur van de gemeentelijke belastingen op de gemeentese cretarie heeft met goed gevolg het examen hiertoe aan het in stituut voor Bestuurswr schappen m Amersfoort age legd. Schiedam Bij de politie heeft de Schicdmmer B.O. aangifte gedaan van een merkwaardige diefstal. Van zijn auto. die stond geparkeerd aan de Jacht havenlaan, bleek het rechter- achterwiel te zijn gestolen. De 34-jange J.J.G.S uit Bussum heeft bij de politie gemeld dat zijn auto was opengebroken. Een cassetterecorder werd ver nield en uit de wagen, die aan dc Maasdijk stond, werd een portefeuille meegenomen Deze werd later door een werknemer van de werf Gusto teruggevon den zonder de inhoud (200 gul- den) in het water van de Nieu we Maas Schiedam Uit de sexshop Bah aan het Broersvold hebben in brekers een aantal sexfilma en boeken meegenomen ter waar de van 1100 gutden. Bovendien mist men tachtig gulden. Ook de coöperatieve inkoopver- cmgmg Uareo aan de Commie zen) aan kreeg ongewenst be zoek. Hier verdwenen zeven sloffen sigaretten en een geld bedrag van ongeveer veertig gulden. Uit een winkel aan de Hoogstraat werd ook geld meegenomen. Men mist 220 gulden uit de kassa en uit een bureaula. metrotracé: richting Van Schiedam Bij twee bedrijven in het industriegebied en bij bet vroegere internaat De Liö- denhof in het centrum is Inge broken. Uit een niet afgesloten geldkist van de firma Goudsmit Hof aan de Strickledeweg werd een be drag ontvreemd van 2600 gul den. De daders kwamen via een daklicht in het gebouw. Alle bureauladen en kasten zijn overhoop gehaald. Aan de De Hoop straat kwamen inbrekers via een klapraam in het bedrijf van een modelmake rij" Zij gingen aan de haal met een hoeveelheid postzegels ter waarde van zestig gulden en een rekenmachine van 140 gul den. Gemeenteambtenaren hebben op het politiebureau aangifte ge daan van een diefstal uit de Lindenhof. Uit het vroegere in ternaat verdwenen 4 pakjes si garetten. 3 doosjes sigaren, een koperen vijzel met stamper, een tinnen schaal en een elektrische rekenmachine. Een zwarte Daf werd gestolen uit de nabij gelegen laan. De eige naar, de 19-jarige uitzendkracht R.C., heeft inmiddels ook aan gifte gedaan. Het kenteken van de verdwenen wagen is XS-76- 40. Delft „Natuur en milieu-Delft", deskundigen van de Techni sche Hogeschool en van de Rijksplanologische Dienst gaan een actie op gang brengen om burgers en politici van informatie te voorzien over Midden Delfland. Men heeft voor dit tijdstip gekozen omdat binnenkort de memorie van antwoord van de minister wordt gepubliceerd, waarna de Kamer ongeveer rond de jaarwisseling over de plannen rond de reconstructie van dit veelbesproken en volgens velen bedreigde gebied gaat beslissen. Tot nu toe is er nauwelijks tot geen inspraak uit de streek mogelijk geweest, zegt „Natuur en milieu-Delft", en wanneer de burgers de mond nu niet opendoen zal er (gewoontege trouw?) wel weer zonder hen worden beslist. De groep gaat nu een congres houden en een boekje uitgeven, omdat bet volgens hen hoog tijd wordt dat er vanuit de streek meer meningen naar voren komen hoe de bewoners er zelf over denken. Het congres is vrijdagavond 30 mei om half acht in het Trefcentrum aan de Phoemxstraat. Tegelijk met de organisatie van dit congres verschijnt een informatieboekje Over Midden Delfland, dat men kan krijgen door twee gulden vijftig over te maken op gironummer 2610002 ten name van de penningmeester van „Natuur en Milieu", Van Leeuwenhoeksingeï 43, Delft met vermelding van .Midden Delfland boekje". Het boek zal ook te koop zijn bij boekhandel Akademia, Oude Delft en op het congres zelf. Contactadressen zijn de Planwinkel, Lange Geer 66, Delft (teL 015-141941) en de secretaris van „Natuur en Milieu", Bizet- straat 23, Delft, teL 015-561141. Schiedam Politie en brand weer denken dat de uitslaande brand die In de nacht van dins dag op woensdag in een sloop pand aan de Havendljk woedde is aangestoken. De brandweer die rond midder nacht werd gealarmeerd heeft het vuur tot 'b morgens half drje nageblust, onder grote be langstelling van buurtbewo- ners. De brandweerlieden konden ech ter met verhinderen dat pand 4, tussen de Hoofdstraat en de Rijnstraat, geheel uitbrandde. Schiedam Eén van de caravans van de groep zigeuners die aan de 's-Gra velandsewe g bivakke ren is in vlammen opgegaan. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te blus sen, De groep onder leider schap van de bekende zigeuner koning Koko Petalq staat er sinds enkele dagen. Ja. ook u kunt deze ideale krantenkombinatie 14 dager* lang, gratis en geheel vrijblijvend, »n de bus krijgen. Het Rotterdamsch Nieuwsblad met nationaal en internationaal nieuws. De Schiedamse Courant met puur plaatsetijk nieuws. Twee kranten voor de prijs van één. Profiteer ervan! Ja. stuur mij gratis en vrijblijvend hat RN plus Schiedamse Courant toe woonplaats'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1