1 I leii w Zieken- buizen hebben het dm, met doe-het-zelvers li -ïttf llraS De schoon maak- epidemie barst weer los mHÊm«S* Hout Loodgleteren door Gérard Voituron De keerzijde van de medaille: Lasogen Kinderen Drempelvrees ZATERDAG 10 MEI 1975 SCHIEDAMSCHE COURANT Ieder jaar is het weer hetzelfde. De schoon- maakkoorts barst weer los en verspreidt zich als een ware epidemie. Dro gisterijen en winkels in schoonmaakartikelen doen goede zaken. Maar zij niet alleen. Ook de doe-het-zelfhandelaar wrijft zich vergenoegd in de handen wanneer deze voorjaarsziekte de kop weer opsteekt. Gro te schoonmaak betekent voor hen immers dat er een nieuw behangetje in de huiskamers moet ko men. Grote schoonmaak betekent voor de doe- het-zelfhandelaar veelal „goede zaken1' doen. Maar „goede zaken" doen ze eigenlijk het gehele jaar door. Als je Piet Rehorst hoort pra ten over de doe-het-zelfmanie dan wordt al snel duidelijk dat die hele business een gouden handel is. Piet is beheerder van een doe-het*2elfzaak. „Je moet wel een behoorlijk brok ervaring in alle soorten bouw en handwerk hebben. Ik ge loof dat die ervaring bij mij nu aanwezig is. Voordat ik een half jaar geleden in deze win kel begon was ik twaalf jaar werkzaam in de bouw", aldus Piet. Hij vertelt dat door-de-weeks bijna alleen maar vrouwen zijn winkel binnenstappen om materialen te kopen. „Behalve de zaterdag, dat is typisch dé dag voor de mannen", Muur verf is een artikel dat het vei "fje, nieuw behang, en dat allemaal...zelf doen Piet Rehorst: „De tijd van handwerk ïs nog niet voorbij. Toch wi! men voor schuren en boren wel over electrische apparatuur beschikken. Mén* koopt het spul alsof het snoepjes zijn"; „hardst" gaat in zijn winkel. Hij heeft daar wel een verkla ring voor. „Vroeger was het een ondenkbare zaak dat de vrouw de verfkwast of de rol ler hanteerde om de muren te sauzen. Zij hoorde thuis bij de potten en pannen en trouwens, vroeger werd er weinig ge sausd, alles was bedekt met bloemetjesbehang. Maar te genwoordig verft men het be hang met de meest bonte kleu ren. Typisch een modever schijnsel want misschien is het volgend jaar weer afgelopen en haalt men weer bloemetjes- behang in huis. Het valt mij telkens ook weer op dat de vrouwen zelf de kleuren uit zoeken. De tijd dat de vrouw- alleen maar goed was voor koken en de afwas is wel voor bij". In de doe-het-zelfhandel blijkt hout ook een geliefd artikel te zijn. „Wat wij hier aan hout verkopen is ongelooflijk. Ik vraag me vaak af waar ze al dat spul in die flats laten. Hout is een uitermate belang rijk deel van onze omzet Voor geen geld zou ik dat materiaal willen missen", zegt Kehorst Van 10 maart af is in iedere Hubo-wihkel het boekje „Hu- bo helpt 'n handje" gratis ver krijgbaar. _,,Er zit een heel nieuw huis in dit "boekje", zegt Hubo ervan. Het boekje is een compleet enceclopedietje op het gebied van doe-het-zelfmaterialen. Er wordt onder meer uit de doe ken gedaan hoe men binnen een paar uur kan beschikken over een veelzijdige, moderne woonvorm die is opgebouwd uit kubussen. Alles is zo ge construeerd dat het hout al- leen maar „gevouwen" behoeft te worden. Op de2e manier kan men met de kubussen kas ten, boekenrekken, barkasten en nog veel meer meubelstuk ken samenstellen. Een kind kan de was doen, is een uit drukking die hier zeker op zijn plaats is. Er staat trouwens nog een prachtige tip voor mensen met ruimtegebrek. Stofzuiger, stof fer en blik, bezems e.d. kun- nen voortaan tegen de binnen- kant van de kastdeur worden opgehangen. Het enige wat men moet doen is een plaat geperforeerd hardboard aan de binnenkant van de deur bevestigen en haakjes in de gaten aanbrengen. Nog even een bloemlezing van wat er nog meer in het boekje wordt behandeld. Bijna alle soorten hout met hun eigenschappen, ideeën voor slaapkamers, gan gen en woonkamers. Hoe een studentenkamer in te richten en hoe zitelementen te ver vaardigen. Iets dat de doe-het-zelver ook steeds meer gaat doen is lood- gieterswerk. O. C. van Soldt, al 55 jaar in het loodgietersvak ■pn nog steeds enthousiast, be gon vijftien jaar geleden met een winkel die speciaal lood- gietersmateriaal voor doe-het- zelvers ging verkopen. Daar naast verkoopt hij ook nog artikelen op het gebied van electriciteit. „Natuurlijk is het soms wel link alles zelf te doen. Maar als er mensen bij ons willen kopen dan gaan we eerst veelal bij de klanten thuis kijken vóórdat we advies geven. Want wij zijn nergens zo huiverig voor als advies te verlenen zonder te weten wat er precies aan de hand is". Op de vraag of hij op deze manier de „echte" loodgieters niet te gen de schenen schopt ant woordt hij dat de „echte" lood gieters het materiaal vaak bij hem betrekken. „Dikwijls is het zo dat een loodgietersbaas geld moet toeleggen bij een karwei. Wanneer er alleen maar een kraanleertje moet worden verwisseld dan vangt zo'n man twintig gulden. Maar voor dat bedrag is de loodgie ter een uur onderweg. En het uurloon van een loodgieter ligt wel wat hoger", aldus Van Soldt De loodgieter-in-spe kan zelfs EHBO-af deling thelzteken- het-zelf- kneusjes zijn nier welkom. T -*>>■ 1 mi Stomtoevallig dat we het moesten meemaken. We zijn een. paar uur te gast bij de EHBO-afdeling van het Delftse Bethel- ziekenhuis. We ,zijn er nog geen kwartier of er komt een man in gezel schap van een haast pa nische echtgenote bin nenstappen, de man met een hand op een oog gedrukt. Splinters. Voor de volledigheid van het medisch rapport vraagt verpleegkundige Ciska Nomes hoe het ge beurd is. Het blijkt dat de man thuis een paar gaten in de muur aan het boren was en dat hierbij stofdeeltjes in zijn oog terecht geko men zijn. Wanneer de man behandeld is vra gen we bij de deur hoe dat nou mogelijk is. Na enig aandringen komen we aan de weet dat hij geen bril op had tijdens zijn boorwerkzaamhe- den. De keerzijde van de doe-het- zelfmedaille. Verwondingen die men oploopt tijdens het knutselen. Het had gemakke lijk voorkomen kunnen wor den met een veiligheidsbril. In een gesprek met Ciska en haar collega Gerrie Veenstra, bei den al zo'n acht jaar in de verpleging, wordt snel duide lijk dat onvoorzichtigheid bij doe-het-zelvers schering en in slag is. Ciska somt een stel verwon dingen op waar je akelig van wordt. „Op de vingers slaan komt eigenlijk wel het meeste voor. Maar daar kunnen de knutselaars vaak weinig aan doen. Weliswaar een behoor lijk pijnlijke zaak maar mees tal snel genezen", vertelt Cis ka, Gerrie vindt hèt grote ge vaar het ondeskundig omgaan met messen. „Vooral die stan- leymessen zijn vlijmscherp en met het omgaan van zulk soort gereedschap is de grootste voorzichtigheid geboden". Ze dringt er op aan vooral te vermelden dat mensen die zich snijden zo snel moglijk naar het ziekenhuis moeten komen. „Komen ze binnen zes uur. liever natuurlijk veel eerder, dan kunnen we de wond nog hechten en geneest de snee mooi. Nó zes uur hechten we meestal niet meer omdat het gevaar voor infectie dan erg groot is. Gedurende de tijd dat de wond open is, dringt er vuil naar binnen. Als de wond dan na een langere tijd gehecht zou worden woekert de infec tie in de gedichte wond voort". V/aar men op de eerste hulpaf- dehng ook vaak mee te maken krijgt zijn de zogenaamde la sogen. „Dikwijls is de oorzaak van lasogen snel duidelijk. Mannen die nog nooit gelast hebben en veel te lang aan één stuk door bezig zijn. Vaak doen ze het dan ook nog zon der lasbril. En als er iets pijn lijk is dan zijn het lasogen. Je kunt wel nagaan, zelfs beroep slassers hebben er nog wel eens last van". In de week einden is het meestal spitsuur op de EHBO-afdeling. Naast de sportongevallen (veel gips werk) komen de knutsel kneus jes binnen. Het schijnt ook nogal eens voor te komen dat mensen in spijkers trappen. Ciska: „Dat moeten veel man nen inderdaad eens Ieren. Als ze bezig zijn moeten ze hun gereedschap en spijkers niet zo laten slingeren. Er kunnen behoorlijk gevaarlijke situa ties ontstaan. Infectie is er één van. Ook de grote schoonmaakpe- riode gaat aan het ziekenhuis niet ongemerkt voorbij. „We krijgen ook nogal eens bejaar de vrouwen die van de huis- houdtrap vallen. Een goede raad is dat iemand de trap vasthoudt bij het gebruik". Als pa aan het rommelen is heeft hij meestal maar voor één ding oog en dat is het project waaraan hij bezig is. Zo kan het nog wel eens ge beuren dat kindlief een limo- nadefles ziet staan waar iets heel anders inzit dan limona de. „Als het gedistilleerd water is valt het allemaal wel mee. maar vaak gebeurt het dat er benzine, spiritus of een afbijt- middel in zit. Druk de lezers vooral op hun hart alles zo hoog mogelijk, en liefst achter slot en grendel, op te bergen", zegt Gerrie. Ook bij tuinieren kunnen nog wel eens ongelukken gebeu ren. Ciska denkt hierbij vooral aan de hark die met de tanden naar boven in het gras ligt Zelfs de grasmaai-machine schijnt nog al eens de oorzaak van verwondingen te zijn. Rond Pasen en Kerstmis krijgt men in het ziekenhuis vrij fre quent de „slagersverwondin gen" te behandelen. Ondes kundig zelf-slachten is hier de oorzaak van. Inderdaad dus een kwestie van „zelfslach- ten". „Bij deze verwondingen is het een dringende zaak zo snel mogelijk naar het zieken huis te komen omdat zonder behandeling een behoorlijke infectie snel volgt", aldus Ger rie Veenstra. Voordat we het ziekenhuis verlaten krijgen we nog een tip mee.„Als iemand zijn voet verstuikt en hij ziet geen kans naar het ziekenhuis te komen dan is het beste wat gedaan kan worden de desbetreffende voet zoveel mogelijk omhoog te houden. Doet men dat niet dan wordt de voet tweemaal zo dik en dat is uiterst pijn lijk". het gereedschap lenen bij Van Soldt. „En als de klant wenst dat we na afloop even komen kijken, dan doen we dat". Hij somt een paar karweitjes op die iedereen zelf kan opknap pen. „Een lekkende kraan op de wastafel. Vroeger was dat voor de vakman zelfs een be hoorlijke klus, 2o'n kraan te vervangen. Maar tegenwoor dig is de vakman niet meer nodig omdat voor vrijwel elke kraan een vervangkop te koop is. Zelf zo'n kraan repareren betekent een verdienste van zo'n twintig gulden. Van Soldt vermoedt dat er nog steeds enige drempelvrees be staat bij mensen die denken over twee linkerhanden te be schikken. „Ik heb wel eens tegen dat soort lui gezegd dat ik ze bij wijze van spreke graag in dienst zou hebben, Wanneer ze namelijk een klus tot een goed einde hebben ge bracht blijkt vaak dat het hele handige jongens zijn die het gewoon in de vingers hebben zitten". Voor vrouwen heeft Van Soldt een en al ontzag. „Er zijn vrouwen die karweien op knappen waar ik paf van sta. Gewoon niet te geloven". 1975, het jaar van de vrouw. Zelf beslissen welke kleuren in huis komen en zelf de kwast, schroevendraaier en hamer durven aanpakken. Doe het zelf. De winkels in deze bran che schieten als paddestoelen uit de grond. Iedereen kan zelf gaan knutselen. Drempelvrees is overbodig. In alle doe-het- zelfwinkels zal men iedereen graag advies geven. .-li

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3