Bewonersverenigsnrg:,dé schakel tussen burger en gemeente "Meneer Groenoord" rest alleen 'n schilderij BINNEN 30 JAAR VAN WEILAND Boer Lansbergen op zijn erf. Op üe achtergrond de Groenoordse moderne woningen en flats. Het enige wat overbleef van het vroegere Groenoord: een schilderij van de oude boerderij van de familie Lansbergen. Schiedam Niet alleen in een be ton wijk hapert er iets. Juist ook in de oude buurten. Het is dan ook helemaal niet zo verwonderlijk dat men in de Gorzen drie'jaar geleden het eerst tot de ontdekking kwam dat een vereniging niet alleen hoeft te klaver jassen, maar zich ook kan inzetten voor het leefmi lieu van de wijk. Sindsdien trekken alle wijken aan het touw van de gemeentekas. Het mooiste voorbeeld daarvan was enige maanden geleden in de Slaehthuisbuurt te zien: ambtenaren en buurtbewoners gingen daar gebroederlijk samen huis-aan-huis informatiebladen over de toekomstige renovatie verspreiden. Natuurlijk zijn er wel eens communicatiestoornissen. Zo is de bewonersverenigingOost min of meer ontstaan uit een groep buurtbewoners die twintig minuten het Lorentzplein bezetten omdat de gemeen te geen veiligheidsmaatregels trof. Het resultaat was dat er tenslotte toch ondermeer knipperlichten en waarschuwingsborden kwamen. En pas na de dreiging met een kort geding werden er bij het kruispunt van de Stadhouderslaan en de /Willem de Zwijgerlaan in West ^zogenaamde „haaie- tanden" aangebracht. Harde acties waar de bewoners verenigingen nu niet meer zo gauw gebruik van maken. Misschien omdat er nu een speciale wethouder voor wijkaangelegenhe- den is. De voorzitters vande verenigingen zijn iri ieder geval van mening dat zolang ze redelijke dingen vragen-er wel op het stadskantoor aan het v 'Emaaplein naar hen wordt geluisterd. Twistpunt blijft echter:.wat is redelijk? Iedere wijk heeft eenpakket-met wensen. Vooral de bewonersvereniging Zuid bruist van aktivi- teiten. Het bestuur ageert regelmatig tegen de invoe ring van de huisvuilcontainers van de VROM. Men heeft verder de handen vol aan de verbetering van het Wilhelminaplein en het Rozenburgplein. Behalve kabeltelevisie en speelpleinen voor de jeugd wd men in de Gorzen een nieuw buurtcentrum. Het bestaande centrum De Dukdalf is evenals De Kreek in West moeilijk te bereiken. De grootste zorg voor deze laatst genoemde wijk is de renovatie van de Slaehthuisbuurt en het gebrek aan speelplaatsen. Er zijn immers nog maar drie plaatsen waar de jeugd zich kan uitleven: het Frans Halsplein, het Fabriplem en het buurtpark aan de Vlaardingerdijk. Het speelterrein waar de bewonersvereniging Oost naar lonkt is het Van. 't Hofplein. Oost is overigens de enige wijk die zowel met een bewoners alsmet een wijkvereniging is gezegend. De wijkvereniging Nieuwland heeft vorig jaar beschei den de werkgroep „wonen en leven" opgericht die nu het werk doet van een bewonersvereniging. De ruimte in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein zou het bestuur graag verwisseld willen zien voor het leegstaande schoolgebouwtje aan de W. H. Vlie- genstraat In Nieuwland worden al straten opgehoogd-en opnieuw bestraat. Iets waar de komende jaren de oude wijken mee geconfronteerd worden. j 5®* ia-j? Schiedam Een rustiek gelegen 17e eeuwse boerderij met een rie ten dak die midden ld het weiland ligt en uit zicht geeft tot Vlaar- dingen en Overschie. Dat was Groenoord nog geen dertig jaar gele den. Een betonwijk is er voor in de plaats ge komen. Alleen een schilderij aan de muur bij Cees Lansbergen herinnert nog aan de landelijke hoeve in de schaduw van een paar lindebomen. De nieuwe wijk -van Schiedam is grotendeels op zijn land gebouwd. Een enkele Kethelaar noemt hem dan ook nog steeds "meneer Groe noord". Voor een gulden de. vier kante meter verkocht Lansbergen zijn land. De boerderij bracht 13.000 gulden op. "Wij hadden er geen idee van hoe het zou wor den", vertelt hij in zijn huis aan de Harreweg. Onze oude boerderij, waar mijn grootvader ook al woonde, stond op de plek waar nu de Sint Martmuskerk aan de Willem Andriessenlaan staat. Behalve koeien hadden wij daar ook nog varkens en paar den, Onder rabbinaal toezicht heb ik daar ook nog eens een tijdje kaas gemaakt. Het was een van de beste polders uit de buurt. Maar ja, er moesten toen. zo"'zo snel mogelijk huizen uit de grond worden ge stampt" Op het land dat nog maar voor vijfenzestig cent per vierkante meter werd verkocht, verrees in 1956 de buurt Tuin dorp. Daarna volgden de flats van Groenoord, zoals stedebouwkundige Fledderus het in 1961 op de tekentafel ont wierp in de veronder stelling dat het aantal inwoners van Schiedam zou uitgroeien tot 120.000. Op de vraag of de 64-jari- ge Lansbergen in één van de, flats zou willen wonen antwoordt hij ontkennend: "Ik ben er niet m opgegroeid. Hier ben ik tenminste vrij. Als raadslid zeg ik dan nog dat het hapert aan de parkeervoorzienin gen en het groen". Ge lijk verwijst hij naar het opschrift bij het hek van de boerderij waar hij sinds 1956 woont: "t is nooit zo kant of klaer, of 't hapert wel hier of daer". Cees Lansbergen vraagt zich nog steeds af waar om zijn boerderij moest worden gesloopt. De hoeve Landvreugd die werd gespaard en waar nu ondermeer de wijk vereniging vergadert, ligt minder centraal. De altijd goed geluimde agrariër vindt het ook zonde dat het polder landschap in het noord en van Schiedam is op gespoten met zoveel blubber uit de Rotter damse haven. "Het had eigenlijk helemaal met gehoefd, Het kwaad is echter al geschiedt. Ze waren baggerdol." Toch blijft Lansbergen in hart en nieren Kethe laar. Het dorp rond de monumentalemidde leeuwse kerk vindt hij prachtig. De auto's vor men echter een blijven de dreiging. Voor de oude idyllische dorps kern. Maar ja, weinig Kethelaars spreken nog van: "Bij ons achter de Poldervaart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 13