Ruim 60 betrokken bij cricketsport Guus Nolet een echte „Hermes- kist" üchSeöarR 1 700 Jaar Guus NoletZestig goeie jaren"... Captain Toekomst "4s Schiedam Speurend in het sportieve verleden van Schiedam, met in de hoop een „gouwe ou we",- zoals de baanbre kers van de Schiedamse sport in de wandeling worden aangeduid.'- te vinden, is bet niet toe vallig dat een cricketer dé keuze wordt. Juist de cricketsport is één brok geschiedenis. Een gesprek: met Guns No- let, die zestig van de negentig Schiedams* cricketjaren van nabij volgd e, bevestigt dit Rijzige Guus Nolet heeft inmiddels het zevende kruisje achter gijn naam mogen zetten. Kaarsrecht van houding roet een vitaliteit eer oud sporteaar eigen.' Het verzc -k om een praatje mei hem te mo gen maken werd beant woord met een uitnodi ging om op de koffie te komen. „Waarover we moeten graten is ne niet geheel duidelijk, maar kom maar." Hit zegt de man die ons ontving met rond zich heen een collectie van ingebonden jaargangen van hes clubblad van Hermes-DVS vanaf de tijd dat dit is versche nen. Bij stukjes' en bee tjes zijn ze eruit geko men, de ervaringen van Guus Nolet opgedaan in een sportloopbaan die nu gerust eens in de openbaarheid gebracht mag worden. In 1915 'kwam hij samen met broer Wïm bij Her mes dat in 1884 was op gericht. Dr. Ris was toen voorzitter. Tot zijn zeventiende jaar speel de hij in het 4e elftal, samengesteld uit junio- ren. In "die tijd telde Hennes drie senioren- elftallen. Voor de uit wedstrijd klommen de - jongens op de fiets, zo was dat nog in die da gen- Een groot voetballer is Guus Nolet -nooit ge worden. Bit in tegen-, stelling tot zijn, oudere broer Jan, die in 1922 uitkwam in het eerste elftaL Een razendsnelle linksbuiten die echter met rijn rechtervoet geen goed schot wist af te geven. Het waren de dagen van een elftal met onder anderen Jan de Hoed, Jack En ge ring, Jousma, Van Eek en de gebroeders Boon. Zelf speelde hij enkele keren in het tweede elf tal mee om zich daarna aan het cricketen te gaan wijden. van het cricket zich ze ker- zullen herinneren. Zijn beste jaren beleef de Guus Nolet in de pe riode van 1934 tot 1949 als captain van het eer ste elftal. Wist een for matie op de been te brengen die door hem zelf als cricketstrateeg bij uitstek was opge kweekt Zelf was hij een stabiel voorganger een zilveren gulden met de beeltenis van Koning Willem Hl waarmee dertig jaar "achtereen bij wedstrij den werd getost, h» 1959 verscheen Guus Nolet nog eenmaal op de cric- ketpitch toen hier met een wedstrijd tegen Ex celsior afscheid werd genomen van de Dam laan. In 1968 benoem- Nolet speelde in het team met de gebroeders Ot terman Willem Schouw en de Tuylen, allemaal namen die de ouderen onder de liefhebbers cricketer die de beno digde teamgeest wist te - kweken om successen te bereiken. In deze pe riode werd dan ook het landenkampioensckap binnengehaald. Met Lou Borrani maakte ook Manus Stok deel uit van rijn team, welke laatste een van de best cric ketspelers van Neder land is geworden. Ma nus Stok volgde Guus Nolet als captain op toen deze er in 1949 mee stopte. Als een ritueel kreeg de nieuwe captain van rijn den -bestuur en leden hem tot ere-lid van Her mes-DVS. Goede herinneringen be waart Guus Nolet aan de Damlaan, De beslo tenheid en-de sfeer die hier vooral tijdens de cricketwedstrijden heerste was uniek. Veel Engelse bezoekers zijn hier geweest die (vol) bewondering waren over de gezelligheid die er kon heersen bij be langrijke wedstrijden met soms duizend tot tweeduizend bezoekers op en rond het cricket veld. De verhuizing naar Harga is desondanks voor het cricket eet verbetering geworden. Het veld aan de Damlaan was feite lijk te klein. Hierdoor kon slechts aan één rij de gebowld worden wat een handicap betekende voor de .lefthanders". Nu beschikt Hermes- DVS over een „real" cricketveld mar Engel se maatstaven. Met de Damlaan is ook Hotel Beijerbergen uit het stadsdeel verdwe nen. Het hotel was meer een sociëteit dan een hotel waar de leden van Hermes-DVS kind in huis waren. In de bo venzaal werden de jaar vergaderingen gehou den waar het blauw stond van de rook als er belangrijke beslissingen moésten worden geno mes, want ook Hermes- DVS heeft voorspoed, maar ook tegenslagen gekend. Na de voetbalwedstrijden gingen de scheidsrech ters mee naar „De Beij- er". Na de cricketduels steevast ook de tegen standers van die dag. „Dit alles is verleden tijd", zegt Guus Nolet „De clubs hebben nu goed geoutilleerde club huizen. De-jeugd, vroe ger aangewezen op de sport, kreeg andere middelen tot vermaak. Het is nu voetballen of cricketen en dan -weer op naar de volgende be zigheid." De toekomst van de cric ketsport. Guus Nolet is oof teveel een JB«*- mes-kist" om te twijfe len aan de, cricket-toe komst van - nog altijd - zijn club, waamu hij nor steeds intensief contact onderhoudt. De oorsaak van tiet des tijds wegvallen uit de eerste klasse noemt hij het feit, dat de Jongen het niet meer kunnen opbrengen regelmatig eo goed te trainen. Ze hebben teveel andere dingen aan de hand. Een voetballer kso al gauw een brilletje mee trappen. Anders ligt dat bij het cricket waar in feite een xware op leiding aan vooraf moet gaan wil je als team Iets bereiken." „Ook het publiek is ar ders geworden. Het wil veel zien in korte tijd. Vroeger duurden de wedstrijden dagen ach tereen. Acht of meer uren op en rond het cricketveld was toen heel gewoon," herinnert Guus Nolet rich. Niet voor niets is de Konin klijke Nederlandse Cricketbond gaan uit zien naar een andere speelwijze. Een limiet te stellers, wat het aantal „overs" betreft, iets wat de wedstrijden aantrek kelijker zal maken. Als dit gerealiseerd, wordt, zal dat Guus Nolet ze ker deugd doen. Voor hem blijft het cricket „The King of Sports" en Hermes-DVS met zi jn ca. achthonderd le den, dè dub van Schier dam. Hij hoort dat'bij de cricketers de inspira tie zal groeien het verlo ren terrein - wat betreft de klassering - terug te winnen. Zijn wens: dat er veel aandacht aan het jeugdcricket zal worden besteed- De vorming van deze jeugd zal evenwel veel tijd vergen Als Guus Nolet terug kijkt komt hij tot de uitspraak: „Het heeft veel tijd ge kost, maar ik heb geen gevoelens van spijt. Bij Hermes-DVS vond ik vriendschap voor het le ven. Ik kan terug zien op zestig goeie jaren, doorgebracht in een club onder goede bestu ren." laten wij Guus Nolet, een echte .gouwe ouwe" in de Schiedam se sport toewensen dat hij nog menig jaartje het cricket van „rijn" Hermes-DVS kan blij ven volgen - en rijn col lectie ingebonden club bladen met evenveel jaargangen mag uitbrei den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 23