VIEREN WE NOG SCHIEDAM-750? nog lan: niet „Vredesmacht" Romeins Schiedam I700 Jaap a Minder inwoners 'ris? x#r S.JJ Romeins aardewerk, zoals dat in de Hargpol- der is gevonden. Bij tijd en wijfe komt er Weer een stukje van de historische legpuzzel boven, zoals hier een middeleeuws kruikje. Uniek iiiiiminiiiiiiiiiiiiii w flimnimiiiiniiiimmii iiiimiiimniniiiffuitiimiiin iiiiiiiiimmimmiiiiiiiiiiiiiiii mimiiHtiifiiiiiimiiiiimiiiiiimu Zal Scl idam ooit no? eens het 75fr-jarig bestaan vie ren? Een wat vreemde vraag misschien in het jaar dat we juisi het zevende eeuwfeest vieren. Toch niet zo'n gekke vraag, zeker, niet ais men de huidi ge plannen op hel gebied van ruimtelijke ordening en gewesten bekijkt. *V Misschiet; is Schiedam over enige jaren wel gewoon een stukje van een groter gehee Een „wijk" van het gewest-Rijnmond bijv irbeelc Zekcrbeic daaromtrent heeft nog niemand. Wél rijn er ontwikkelingen gaande die duidelijk in die irich ting wijzen. In kringen van de Schiedamse-en de Vlaanüngse GG en GD wordt al druk gesproken over een integra tie. Sai nwerking op dit terrein met de Rotter damse dienst is niet geïnstitutionaliseerd, maar wel frequent Eenzelfde soort overleg en contact bestaat tussen de ziekenhuizen in het gebied Nieu we Waterweg-noord. Ook in brandweerkringen is er. die „ongeschreven" samenwerking. Niemand zal verbaasd oplijken als over :nige jaren de plaatselijke brandweerkorpsen- zouden worden „omgevormd" tot één groot gewes telijk korps. Misschien zal dat laatste gebeuren in rauw overleg met een te vormen „vredesmacht" die (in plaats van de huidige Bescherming Bevolking) hij calami teiten zou kunnen optreden. Hoewel er veel suggesties bestaan over het „opde len" van Nederland In gewesten, is het vrijwel ze ker dat er een g^west-Rijnmond komt da ruwweg dt treek rond Rotterdam in de richting Hoek van Holland omvat Dat is begrijpelijk, omdat juist in die streek de problematiek rijwel gelijk'is; Voorstanders beweren zelfs dat de vorming hiervan niet ver weg meer is e» dat alles zeker binnen 6 12 jaar in kannen en kruiken kan zijn. Rond de benoeming ran Schiedams burgemeester drs. A. ans en zijn Rotterdamse collega A. van d« Lom is wel eens gesuggereerd dat de eerste tegen die tijd vooratter van bet nieuwe gewest zal wor den (nadat hij eerst wat bestuurlijke ervaring in- Schiedam heeft opgedaan) en dat de tweede dan wel een plaatsje in een regering zou krijgen. Een ander facet daarbij is dat er steeds minder Schiedammers komen. Met alleen daalt het aantal, maar ook bet huidige inwonnsbestand bestaat meer en meer uit import-Schiedammers. Die toe vallig hier zij) komen wonen, -omdat zij er een huis konden krijgen. De verbinding stad-bewoners wordt steeds zwakker, betgeen nog wordt versterkt door het vaker verhuizen. Allemaal ontwikkelingen die er op zonden kunnen wijzen dat men een be sluit zou kunnen netoen om Schiedam op te laten gaai in een ginter geheel. Met een deelraad k ia Hoek van Holland. Het fa taisschien voor velen triest, maar misschien had de vraag aan het begin van dit verhaat best kunne», luiden of we nog wel het 725-jarig Schie dam zullen beleven-We zulten wel zien, In het jaar 2000 X- h* \«*V» v Hm»*!»» V Schiedam In de aller oudste geschiedenis van Schiedam staat één ding trast: al een dikke duizend jaar voordat de poorters in 1275 stads rechten 'kregen waren deze contreien aardig in trek In het. begin van de jaartelling, nog voor de naam Schie dam bestond, stonden hier langs diverse kreekjes al groepjes houten en rechthoekige boerderijen waar de be woners in berevachten met bun vee onder één dak sliepen. Bij tijd en wijle graven archeologen de laatste summiere resten van deze door Friese ko lonisten geïmporteer de - woningen op. Stukjes voor ie oud heidkundige legpuzzel. Nooit zullen we echter te weten komen hoe de ze keuterboertjes pre cies hebben geleefd. Al tijd blijven er, nog wel vragen open. Historische liiiuiiiiuiiiii Zo ligt er bij de Fokker straat nog een groot raadsel voor de oud heidkundigen. Eén wand \van de prehistori sche boerderij die daar in 1966 werd "opgegra ven, bestond uit balken die op elkaar waren ge stapeld. Deze dlokhut- wand is uniek voor Schiedam. Alle overige hutten met een groette van rond de vijftien bij vijf meter bestonden uit palen met daartussen gevlochten hout: Bij deze uitzon derlijke woning werd bovendien nog een ui terst ingenieuse houten duiker of waterdoor gang gevonden. Een dergelijke afwate- ringssluis van een uitge holde boomstam was ook in die tij» geen overbodige luxe. De be woning concentreerde zich dan ook op de dro ge - zandruggen, vooral in de omgeving van de huidige rijksweg 20. Bij de sporthal Margriet is bijvoorbeeld ook zo'n boerderij met drie kamers en een rieten dak gevonden. De vloer bestond uit wat aangetrapt stro en mest. Het merwaardi- ge van dit gebouw was een combinatie van rechte en naar binnen gerichte dak staanders In de nabijgelegen Harg- polder stuitten archeo logen niet alleen op een grote hoeveelheid scherven van Romein se schalen en bekers, maar ook op een man telspeld en vijf loden, netverzwaringen. In de buurtmoet dus een Romeinse woning heb ben gelegen. Dat geldt ook voor het stadskantoor. Bij de bouw hiervan werden ook Romeinse aarde- werkscherven gevon den, De woning waar toe deze kruiken heb ben behoord is waar schijnlijk getroffen door een overstro ming. Een probleem waar ook de volgende bewoners van omstreeks 400 na Christus tot aan de la te middeleeuwen be hoorlijk mee te kam pen heeft gehad. Tot nu toe is van deze Ka rolingische en Mero- vingische cultuur bij zonder weinig bekend. In Schiedam zijn er nog nooit resten van gevonden, Deze eeuwen zijn als het ware zoekgeraakt. Niet voor niets noemt men deze periode dan ook wel eens „het gat van Nederland".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 25