Cen v.Hje ij dsklus uit de hand liep S^phah Brievenboek Bibliografie van Vlaardingen Vijf dagen kermis Rolf heeft een boze bui '1 t - Lj.JAA.k Hallo allemaal Vrouw dooft brand met theedoeken De nieuwe puzzel Z 3 1 f i 7 6 5 tt 12 13 'V /f li ld - - Zo 23 l6 - De prijswinnaars o 9 0 9 9 9 DINSDAG 13 MEI 1975 3 Dr. J. P. van de Voort werd 33 jaar geleden in het Bra bantse geboren. Na de middelbare schoolopleiding zocht hij zijn heil in de geschiedenis, welke studie hem in 1973 de doctor stitel opleverde, dhnkzij zijn proef schrift „De Westin- dische plantages van 1720 tot 1795, Financiën en Han- deL" Over het vrij snel behalen van die titel zegt hij zelf: „Och, wil het er van komen moet je meteen na het afstuderen doen, anders lukt het nooit meer. En je moet een Vrouw hebben die er te gen kan dat je al tijd maar met je neus in de bodken zit" De bibliografie over Vla ar dingen is niet de enige noot die dr. Van de Voort op zijn zang heeft Vorig jaar deed hij een boekje open over Vlaardingse rederijen en mo menteel werkt hij aan twee boeken, een over de Noord zeevisserij, en een over de Zuiderzee visserij. Vlaardmgen „Het is opvallend dat maar heel wenug Vlaardmgers zich actief met de geschiedenis van hun eigen stad bezighouden'*. Na vijf jaar wonen en werken in Vlaardingen durft dr. J. F. van de Voort deze conclusie zonder aarzelen te trekken. Het stemt hem wat treurig: volgens hem, notabene een geboren Brabander, verdient de stad Vlaardin gen beter en bovendien is geschiedenis zowat de emge hobby van dr. Van de Voort. En dat niet flff alleen: als wetenschappelijk medewerker van het |fi| Visserijmuseum houdt hij zich ook al dagelijks g|f§ bezig met het uitpluizen van geschiedkundig belang- wekkende zaken. In zijn vrije tijd heeft hij een boekwerkje ge wrocht: „Bibliografie van Vlaardingen". Gis teravond is het eerste exemplaar overhandigd aan de Vlaardingse ge meente-archivaris. Waar om is de „Bibliografie van Vlaardingen" er ge komen? „Er bestaat volgens mij gewoon een zekere behoefte aan. Men sen die iets over de geschiede nis van Vlaardingen wilien op zoeken komen bijna altijd te-, recht bij de bibliotheek van het gemeente-archief. Daar is heel veel in te vinden, "maar de catalogus is een beetje slordig. Het is niet eenvoudig om daar snel wat literatuur over het gewenste Vlaardingse onder werp op te snorren. In dit boekje heeft men alles bij de hand: een zo volledig mogelij ke informatie over alles wat over Vlaardingen geschreven is". Waar haaide u de informatie van daan voor de inhoud? „Op de eerste plaats natuurlijk uit het gemeente-archief. Ook een. belangrijk gedeelte uit de bibliotheek van het Visserij- museum. Bovendien heb ik veel gehad aan de verzameling van Jan Anderson, een bekend Vlaardings collectioneur. En verder heb ik bestaande biblio grafieën nagespeurd. In totaal bevat het boekje 1237 titels". Voor wie is het bestemd? „Voor iedereen die wat meer de den op de verschillende biblio theken. Maar het is ook ge woon te koop. Vierhonderd exemplaren worden ervan ge drukt. Met is niet veel natuur lijk, maar er kunnen er altijd bijgemaakt worden". Door Trix Broekmans Was het samenstellen van het boek een officiële opdracht? „Helemaal met. Het is mijn eigen initiatief geweest. Dat wil zeg- gen: ik wilde het eigenlijk sa men met een aantal leden van de Historische Vereniging Vlaardingen doen. Van die kant bleek niemand veel zin in het karwei te hebben. Toen dacht ik: dan doe ik het zelf. Het is wel wat uit de hand gelopen". Hoe lang bent u eraan bezig ge weest? taal werkje, dat wel, maar ik heb wel lol in zoiets. Geschie denis is mijn werk, maar ook mijn hobby. Hadden we bet met meer mensen gedaan, dan was het veel eerder klaar ge weest natuurlijk. De bedoeling was ook om het met het 700-ja rig bestaan van Vlaardingen uit te geven. In mijn eentje heb ik dat niet kunnen redden". Had u bij het samenstellen van de bibliografie nog een bepaald doel voor ogen? „Tja, ik ben wel wat idealistisch ingesteld. Ik heb de hoop, dat wat meer mensen dan voor been zich .vat willen verdiepen in de historie van Vlaardingen. Vlaardingse geschiedenis wil induiken. Het boekje kan daar- JSet heeft me ongeveer drie Jaar bij een goede steun zijn. De gekost. Er zijn honderden urea bibliografie zal verspreid wor- vrije tijd in gaan zitten. Een Dal men meer actief in de ge schiedenis zai duiken, meer on derzoek zal plegen. Dat dat nog zo weinig gebeurt vind ik echt jammer. Van de tweehonderd leden die de Historische Ver eniging telt zijn er misschien tien die actief historisch onder zoek verrichten. In de streek waar ik vandaan kom, rondom Tilburg, daar hield iedereen zich echt intensief met de ge schiedenis van de omgeving bezig. Gek, zo'n klein landje en dan die grote verschillen" Schiedam Nadat een woning aan de Stadhouderslaan de vlam in de pan schoot, heeft de 50-jarige bewoonster M.vZ). het vutir zeli gedoofd- De vrouw deed dit met behulp^ van theedoeken en een deken. Zij kon echter niet beletten dat de vlammen voor ongeveer 150 gulden schade aanrichtten. De brandweer, die inmiddels door buurtbewoners was gealar meerd. behoefde echter niet in aktie te komen. Maasland Voor het eerst sinds Lange tijd komt er in Maasland weer een kermis. Vijf dagen lang is het trainingsveld van Mm? aan de Hammerdreef herschapen in een groot Uina- prak. In bet kader van de akti- vïteiten die het aktieve bouw fonds van MW organiseert, doet de kermis Maasland aan. Alles wat er bij een kermis hoort, is aanwezig, zoals autoscooter, zweefmolen, goktent, gebak kraam, kindermolen, suiker- spin, klokkenspel en schiettent. Gedurende de kermis is ook de kantine van MW geoepend om te voorzien in een natje en droogje. De kermis duurt van woensdag 14 mei t/m tweede pinksterdag 19 mei. Zondag 15 mei (eerste pink sterdag) is de kennis geslo ten. De openingstijden zijn da gelijks van 's middags twee tot 's avonds elf uur. De kermis is de laatste aktiviteit die het bouwfonds ten bate van de nieuwe accommodaties orga niseert. Dat schitterende sport paleis is ondertussen zo goed als klaar en wordt binnenkort geopend. Het bouwfonds wordt - dan omgezet in een propagan- dacommissie. teneinde mee te blijven werken de financiële lasten te helpen verlichten. Rolf heeft morgen een geschiedenisrepetitie. Over de negentiende eeuw. Hij weet er bijna -niets meer van en moet dus het boek goed door kijken. Maar hij heeft geen zin. Het is zulk mooi weer. Hij rit op de bank in de tuin en kijkt naar Hummel en Kloes de twee katten die lui in het gras liggen. „Ik wou dat ik een kat was", zegt .Rolf, „dan hoefde ik nooit te leren. Lekker de hele dag in de zon lig gen, slapen en eten. An- vders niets" „Dan kon je ook niet gaan vissen", zegt moeder. „O ja hoor, een kat kan dat best", knikt Rolf. „Maar gra ven, dat gaat niet" zegt moeder weer. Rolf 'gaat altijd bij bouwwerken in de binnenstad kijken. Er komen dan meestal wel scherven, potjes en pijp- ekopjes boven de grond. „Katten graven als de beste", zegt hij, Moeder- lacht. Ja, dat is zo, vis sen en graven kunnen ze ook. „Nou, dan moet je maar een kat worden", zegt ze, „maar ga dan toch eerst je geschiede nis even leren". Rolf gaat er eens lui.bij zit ten. Hij wil alleen aan fijna dingen denken. Vanavond een spannend stuk op de morgen naar morgennaar de basket balwedstrijd, straks lek ker vissen....Maar toch komt de geschiedenisles er steeds tussendoor. Hè jakkes, hij weet niet één jaartal meer. Hoe kan hij dat nu allemaal nog in rijn hoofd krijgeo? Hij wordt kwaad, plaagt Margriet, zijn zusje, die net de tuin in komt, duikt dan z6 woest op het gras dat de katten verschrikt wegstuiven. „Kssssj luilakken", roept hij. dan loopt hij expres met. zijn vuile schoenen naar binnen. zö maar omdat hij een rotbui heeft. Boven gaat hij op rijn bed ritten pakt zijn boek maar smijt het weer neer. Nee hoor, hij gaat fijn even vissen, Hij pakt zijn hengel en gaat de tuin in. „Rolf, je hebt je deur toch wel dicht gedaan?" roept moeder, „anders gaan de katten naar het visglas. En wanneer ga je nu eindelijk eens le ren?" Maar Rolf doet net of hij niets hoort en springt over het hekje. Dan gaat hij bij de wa terkant ritten. Hummel komt naast hem zitten. Hij weet dat hij wel eens een klein visje krijgt. Die eet hij met graat en al op. Hij wacht geduld ig tot de baas iets vangt. Maar het zijn dit keer alleen grote vissen en die gooit Rolf weer in het water. Hummel drentelt weg. Hij gaat de kamer in, de trap op. Ja, de deur van Rolfs ka mertje staat open. Eind elijk! Daar heeft Hum mel zo lang op gewacht. ,Deze .week weer eens „een cijferraadsel. Weet je wat moeder op moe derdag kreeg van vader, Ronald, Silvia en Peter tje? Nee he? Los de puz zel dan maar op. Dan weet je het wel. Onder 'elk cijfer komt een let ter. 4,12-24-14-6-9-13-22-7 les in ,piano spelen 47-14-26-18-15 op jacht gaan 8-2-21 mannetje van de •geit 1-14-13 om mee te ballen 4-14-25-11-10-13 staan in 'het park en je kunt er op zitten '26-5-10-7 plaats in Zeel and ,16-20-23-19 om in te kamperen Je hebt weer een week de tijd om de oplossing in te zenden. Op de en velop zet je: Aan Anke, Verwersdijk 6-8, Delft. Onderaan je brief je naam, adres en leeftijd. f 9 0 M 0 10 0 O 0 0 O «f V it 72 25 m 0 De winnaars zijn: Jeannette v.d. Berg twaalf jaar, Mar je v.d. Drift elf jaar, Clazina Sluis elf jaar, Joianda van Dijk tien jaar, Elise Boogerd tien jaar, Hendrik v.d. Kooy zeven jaar. Jullie krijgen volgende week een boek thuis ge stuurd. De oplossing was: Horizontaal: 1 storm, 3 Elise of Eline, 9 tuinder, 10 ma, 12 s.s., 13 Ee, 14 ka, 15 rol 17 R.V.O., 18 K.P., 19 arend, 20 Jo, 22 laan, 23 Adam, 24 Ad, 27 om, 28 km, 30 een, 32 toren, 33 speen. Verticaal: 1 som, 2 Ot, 3 Rusland, 4 mis, 5 Ede, 6 Leerdam, 7 ir, 8 Eva, 11 Arpad, 14 Kojak, 16 iep, 18 klant, 21 Ommen, 26 Ien, 27 ons, 29 er, 31 de. Nu kan hij zelf een vis vangen uit het visglas. Hij springt op de tafel en steekt zijn pootje in het water. Geduldig wacht hij tot hij toe kan slaan. Ja, daar heeft hij de goudvis. Maar het beestje spartelt te veel en glijdt op de tafel. Ge lukkig dat net Margriet aankomt. Ze jaagt Hum mel weg en doet de vis weer in de kom.' „Mam, Rolf heeft zijn deur open laten staan en Hummel had een vis te pakken", schreeuwt ze naar beneden. „Wel alle machtig", zegt moeder. Dan höort Margriet haar roepen: „Rolf, Rolf kom onmiddellijk hier". Lek ker, net goed krijgt hij dadelijk op zijn" kop, denkt Margriet. Ze is een klikspaan maar dan moet hij haar maar niet altijd plagen. Moeder is erg boos. Ze stuurt Rolf meteen naar boven. „En nu leren en je komt niet naar bene den voordat je alles uit je hoofd kent", zegt ze, „ik zal het straks-over horen". „Ga weg, rot- kat", zegt Rolf Hummel stuift de trap af. „Je moet hem ook geen vis geven. Dat beest weet niet beter. Die denkt dat i hij de goudvissen ook op mag eten", zegt Margriet kattig. „Jij bent een ver- i klikster", zegt Rolf. Hij doet een uitval naar zijn zusje. „Mamma", gilt ze, nog voordat er iets ge- i beurt. „Bangerd", lacht 1 Rolf. „Rolf, ga leren", roept moeder. Ja, dan i zal het toch moeten ge- beuren. Hij gaat op zijn buik op bed liggen en duikt in de negentiende i eeuw. Hummel zit op de 1 trap en wast zijn snoet. Nu had hij bijna zo'n lekker visje. En dan 1 wordt het afgepakt De baas wou zo graag een kat zijn? Nou, dat is i heus zo'n pretje niet. Je mag niet eens een goud- vis uit de kom vissen. 1 Mopperend gaat Hum- mei de trap af. „Ik wou dat ik een mens was", denkt hij, „dan deed ik lekker waar ik zin in had, dan at ik alle goud vissen op". ANKE 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 J Vier jaar is Stephan Leveling en hij maakte deze mooie tekening, o Miranda v.d. Sluys. Leuk, dat je ook eens meedeed. Meestal staat de jeugdhoek op dins dag in de krant. Er moet nu al vijftig cent op de brief. Veel hè? Als de briefjes niet allemaal in ons hoekje beantwoord kunnen worden krijgen de overgebleven kinde ren antwoord thuis ge stuurd. Helma v.d. Gaag. Ben je weer helemaal beter? Er zijn veel kinderen die de bof hebben. Ik heb het vroeger ook gehad. Ik weet wel dat het pijn deed. Ik had een heel dik, opgezet gericht. Het is niet zeker dat je broertje het ook krijgt hoor. Het is niet zo erg besmettelijk. Marieke v. Bergen. Be dankt voor je tekening. Ik vond hem erg mooi. Alleen was hij te laat voor koninginnedag. Jammer hè? Ik werk al tijd twee weken vooruit. Heb je een leuke konin ginnedag gehad? En op bevrijdingsdag was het ook feest. Ben je nog o J Is moeder flink verwend op moederdag? Misschien O heb je zelf wel gekookt of iets gebakken. En dan natuurlijk ook weer de vuile spulletjes afgewassen. Dat vind ik toch altijd zo'n naar werkje. Alles m afwassen en even later wordt het weer gebruikt en moet het weer afgewassen worden. En zo gaat het maar door. Hebben jullie een fijne vrije week 9 gehad? Ben je nog weggeweest? naar de kermis geweest? Marijke Hogenberg. Ja hoor, ik kijk graag tv. Er zijn alleen niet veel leuke programma's. Ju lia en haar nachtpappa vind ik erg leuk. Het is net of ze het niet spelen maar of het echt ge beurt. Vind je niet? Emiel vond ik ook goed. Kijk je ook wel eens naar grote-mensenpro- gramma's? Hendrik v.d. Kooy, Wel gefeliciteerd met je ver jaardag. Dat werd dub- bei feest. Want je bent op vijf mei ja rig. Dan kun je de vlag uithangen voor jezelf. Heeft het veulentje al een naam? Wat een dieren zijn er al geboren. Jij zorgt-zeker wel eens voor ze? Heb je nog iets gewonnen met de spelletjes? Jan Damen, Nee, ik ben nog nooit die kant uit geweest. "Wel eens in een auto erlangs maar niet in het piaatsje zelf. Woon je in een flat? Kun je er fijn spelen? Silvia Rijnbergen, Heb je nog iets gewonnen met de spelletjes op be vrijdingsdag? Hoe was de lampion-optocht? Jammer dat het 20 koud was. Maar je kon na tuurlijk wel een dikke trui aan trekken. Ben je nog bij oma geweest? Doe haar mijn groeten maar. Petra Kareis. Mooi post papier heb je, zeg. Pas gekregen? Wat werd jij verwend met die mooie t-shirts. Heb je ze ai naar school aangehad? Je kan nu zeker al aar dig blokfluit spelen? Heb je het eerste boekje ai uit? Dit was het weer voor vandaag, Dag allemaal, hartelijke groeten van ANKE. iOOQOOOOOO QQQQQQQQQi O O O 9 9 O G O O O O O O O

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3