SCHIEDAMSCHE COURANT GAB weigert ontslag van Rijnmond. raadslid SU [H BRAND IN HOUTEN SCHOOL Schoolroutes moeten veiliger" Verrassende decors ,Krijgh de Claere9 Winkeldieven klemgereden GESPIERD FEEST Paard op rijksweg Roodlichtrijder ramt auto total loss Vandalen gegrepen Werkgever Duchateau neemt Metaalbond in de arm POLITIE CONCLUDEERT UIT ENQIJETE OP SCHOLEN: Twee zwaargewonden na ongeluk op Maassluisedijk Loonzakjes ontvreemd Wethouder in De Toverbal Gewond na vechtpartij Ontploffing in Barbaraschool r Woensdag 21 mei 1975 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 2G8091 - redactie 2G2566 - klachtenriienst 1441-14 SCHIEDAM EN KETHEL 100ste jaargang no. 25523 6 pagina's - Schiedam Hel Rijnmondraad slid E. Bergs ma (CPN) uit Schiedam mag niet worden ontslagen door zijn werkgever Duchateau. Deze had hierom gevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB). Direc teur Harberts heeft dit gewei gerd. De formele reden van de aanvraag was reorganisatie plannen, maar de werkgever vond tevens dat Bergsma een aantal afspraken had geschon- den over vrijaf nemen voor middagvergaderingen van het openbaar lichaam Rijnmond. De zaak kwam aan het rollen toen op maandag 21 april Bergsma niet verscheen op een vergadering. De reden volgens fractiegenoot E. Collé (ook wet houder in Schiedam) was, dat Bergsma zou worden ontslagen als hij die middag zou verzui men. Werkgever Duchateau verklaarde dat het Rijnmon- draadslid had afgesproken dat hij slechts eens per zes acht weken vrij zou krijgen, maar dat werden allengs veel meer vrije middagen. De heer Ch. Dutchateau vertelde ons gisteren dat hij de wei ge- nng niet zomaar naast zich neer zal leggen. Hij heeft con tact opgenomen met de werkge versorganisatie (de Metaalbond in Rotterdam) die het besluit zal gaan onderzoeken. „Ik heb hem nooit weg willen hebben", aldus Duchateau. „Maar er zijn nu eenmaal afspraken gemaakt en ik weet niet of hij die nog zal houden". De heer Smits van de Metaal bond: „We zullen kijken of er juridisch iets aan te doen is. Voorlopig blijft Bergsma in dienst Hij interpreteert de wei gering van zijn ontslag echter ruim. "Waarschijnlijk denkt hij nu dat hij toch voor alle verga deringen vrij kan krijgen". Smits benadrukte nog eens dat de aanvraag louter is gebaseerd op reorganisatieplannen. Al eerder werd namelijk ontslag aange vraagd, maar toen kon Bergs ma toch nog overgeplaatst wor den. Het Rijnmondraadslid was magazijnmeester. Zelf wiide hij gisteravond nog geen commentaar geven oo de gebeurtenissen. „Ik wil eerst overleg plegen met mijn fractie. Het is te vroeg om iets te zeg gen." Hoek van Holland Bij werkzaamheden op het dak van de Van Rijckevorsetschool aan de Columbusstraat in Hoek van Holland is giste rochtend brand uitgebroken. Op het moment van de brand waren de vierhonderd leerlingen van de basisschool zojuist weer naar binnen gegaan na de ochtendpauze. Zonder dat paniek uitbrak werden zij onmiddel lijk na het ontdekken van de vlammen naar het schoolplein gedirigeerd. Dc schade bleef beperkt tot vele liters water. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De dieren van de school konden ook allemaal in veiligheid worden gebracht. Een leraar ging onder politiebegeleiding de school tijdens de brand binnen. Hij was z'n sleutels, sigaretten, overjas en koffiezetappa raat vergeten. De brand was snel onder contro le. Toch was de bestrijding moeilijk- Het vuur verspreidde zich tussen de dubbele houten wand. De helft van het aantal leerlingen, die gisteren een onverwachte vrije dag hebben beleefd, is vandaag thuisgebleven. Een aantal lokalen is door de schade nog onbruikbaar. „We hebben altijd af zoiets verwacht", afdus schoolhoofd Loentvaar over de arand in de Van Rijckevorselschooi. Vlaardingen „De bestrijding van de verkeersonveiligheid dient zich nog meer te richten op de kwetsbare groep van kin deren tussen de nul en negen jaar. Dat betekent dat er een optimale beveiliging moet zijn van de woon- en school omge ving en zeker van de school- routes". Dit Is een van de con clusies uit een enquête die de Schiedam - Nog enkele dagen resten het gezelschap Schie- damse amateurs alvorens zater dagavond voor de eerste maal het doel wordt opgehaald voor de revue en show „Krijgh de Claere", het artistieke maar te vens amusementsklapstuk van de viering 700 jaar Schiedam als stad. Na maanden repeteren door de tonelisten, het ballet en orkest was gisteravond voor de eerst keer het toneel van het Passage Theater beschikbaar voor een complete repetitie. Tevens betekende het voor alle medewerkers een kennisma king met de door Ted Boskamp Vlaardingen - Op rijksweg ZO Is het verkeer deels ontwricht doordat een paard op de rijbaan liep. Het dier had zijn berijder, de 15-jarige A. B. uit Vlaardingen, van zich gewor pen nadat het van iets geschrokken was. Dit gebeurde op het terrein van het sportpark Vijfsluizen. Vla het grastalud van rijksweg 19 was het paard tenslotte op rijksweg 20 terecht gekomen. Vlaardingen De 37-jarige mo torrijder P. van Dorp uit Vlaardingen is maandagavond «er ernstig gewond in het DJjkzigtziekenhuls in Rotter dam nadat hij op de Maasslui sedijk een botsing had gehad met de 21-Jarige bromfietser E. v-d- Meulen uit Rozenburg. De laatste moest zelf met een ver brijzeld linkerbovenbeen in het Holy Ziekenhuis worden opge nomen. Het ongeluk ontstond toen de bromfietser die op een onverharde zijweg van de Maassluisedijk reed de dijk zelf op wilde rijden. Hij nam daarbij de bocht te ruim en reed op te korte afstand voor de motor van Van Dorp langs. Beide voertuigen raakten ge heel vernield. gemaakte decors waarin ge- speeld gaat worden. Fraaie de-: cors die bij de kijkers zullen overkomen als een complete verrassing. Het begin van een fleurig geheel begint zich nu al aardig af te tekenen, Vast staat dat „Krijgh de Claere" niet alleen een luis terspel gaat worden waarin ge beurtenissen uit het verre en meer nabije verleden van Schiedam ten tonele worden ge voerd. Echter meer nog een kijkspel van allure met kleurrijke scènes vooral wanneer hierin de histo rie van onze stad in het geding is, te beginnen bij het verlenen van stadsrechten door Aleida van Henegouwen. Wat onwennig stonden de mede werkers nog op het grote to neel. Iets wat gebruikelijk is, vooral voor degenen die nog nimmer de sfeer en geur van een echt theater mochten op snuiven. Ingespeeld moest wor den op de changementen voor de veertien scènes waaruit de show is opgebouwd. Ook het uitlichten van deze de cors verkeert nog in een begin sstadium. Binnen enkele dagen moet dit alles een goed lopende organisatie worden waarvan de bezoekers weinig moeten mer ken doch essentieel is voor het welslagen. Zenuwtoestanden zullen blijven voortduren tot aan het begin van de première. Iedereen die meedoet zal eerst dan het zelfvertrouwen hebben hervonden. (W. d. B.) Vlaardingse politie op 42 basis scholen, 43 kleuterscholen en 5 scholen voor bijzonder lager onderwijs. Drie agentes zijn een half jaar met het onder zoek bezig geweest. De kinderen, moeten vaak in Vlaardingen op weg van en naar school gevaarlijke wegen passeren. „De bereikbaarheid van de scholen is zeer zeker niet optimaal te noemen", aldus inspecteur M. M. Keizerwaard. Hij vindt dat bij het plannen maken voor scholen in nieuw bouwwijken het zinvol is met de bereikbaarheid ervan reke ning te houden. Verbeteringen kunnen misschien worden gezocht in het uitbrei den van een aantal verkeers maatregelen. Om de automobi listen attent te maken op de aanwezigheid van scholen zou den meer waarschuwingsbor den geplaatst moeten worden. Bij de politie bestaat de indruk dat bij een aantal scholen de noodzakelijkheid van verkeer sassen op school niet volledig wordt onderkend. Een agente van het Vlaardingse korps houdt ricl^ bezig met de ver- keers! essen, hoewel het eigen lijk een zaak van de school zou moeten zijn. In spelvorm en met dia's warden de Vlaar- dmgse kleuters door „tante agent" vertrouwd gemaakt met het verkeer. Volgens de politie zijn de drie grootste steden in Nederland veiliger dan kleinere gemeen ten. Voor de nul tot negenjari gen is de kans om bij een onge val betrokken te worden acht maal zo groot in kleinere ge meenten. Van alle voetganger- slachtoffers in de jaren >70.*72 was 41 procent jonger dan tien jaar. Het Vlaardingse cijfer daarvoor ligt wat hoger, name lijk 47 procent Het landelijk gemiddelde van het aantal dodelijke ongevallen bij de voetgangers bedraagt 29.8 procent Vlaardingen maakt daarop een grote uitzondering, want in de jaren waarop de cijfers betrekking hebben is in de stad geen dodelijk ongeval met kinderen gebeurd. De poli- tie spreekt dan ook van „een niet ongunstige situatie". Inspecteur RL M. Keizerwaard heeft bedenkingen tegen de zo genaamde autovrije woonge bieden. „Het wil uog niet zeg gen dat de kinderen daar veili ger spelen. Ze worden minder bedacht op h^ct verkeer. Ze denken dat ze veiliger spelen en worden onvoorzichtiger" al dus de Inspecteur, die daarmee niet wil zeggen dat het verkeer ongelimiteerd door de wijken moet blijven rijden. Hij hoopt dat in de toekomst de snelheid in specifieke woonstraten in wijken zoals de VÖP, Oost en Holy-Noord door middel van een wettelijke maatregel, die nu bij het ministerie in voorbe reiding is, beperkt kan worden. Schiedam Op aanwijzing van een verkoopster van C en A heeft de politie op de Nieuwe D ami aan twee winkeldieven uit Den Haag in een auto klemgereden. De twee broers Do B. hadden ïn Schiedam voor ruim duizend gulden aan kleding en luxe artikelen uit diverse warenhuizen gestolen. De 17-jarige J, de B. en rijn vier jaar oudere broer sta len bij modehuis Slot aan de Broersvest vijf dames- vesten met een totale waar de van 440 gulden. Bij de Hema aan de Lange Kerkstraat ging het duo aan de haal met acht haar- verzargwgssets ter waarde van 360 gulden. In het kledingmagazijn van Hollenkamp in het cen trum, verdwenen taalf spij kerpakken met een waarde van 165 gulden. Een verkoopster van C en A zag echter dat de broers wilden weglopen met twaalf blouses, zonder aan de kas se de benodigde 440 gulden te betalen. De vrouw volgde de mannen over de Broersvest Daar belde zij van uit een winkel de politie, op het moment dat de dieven in een ge reedstaande auto wegre den. Bij het kruispunt van de Nieuwe Dam la an en de Vlaardingerdijk hebben gealarmeerde politieagen ten deze wagen vastgere- den en zijn de twee broers ingerekend. Schiedam - Bij het ioodgietersbcdrljf Van Woerkom aan de Broersveld zijn vier loonzakjes gestoten met een totaal bedrag van 2800 gulden. De dader kwam 's avonds via de brand gang aan de achterzij de van de winkel bin nen. Daar is een deur geforceerd. Ook een kast in de werkplaats is opengebroken. Uit één van de iaden verdwenen de zakjes met het geld. Wat Schiedam Noord aan krachtpat sers heeft te bieden is gisteravond tijdens een touwtrekwedstrijd en karatedemonstra- tie te zien geweest Op het grasveld aan de Jozef Oreliosingel trok men daarvoor krachtig aan een koord en gaf flinke kara- testoten. Bijna even krachtig beroerde men de trommels van de drumband, die het tournooi muzikaal omlijstte. De oranjevereniging Wiihelmina en de wijk- verenigingen Woudhoek, Bijdorp en Groe- noord organiseerdsn deze gespierde mani festatie in het kader van de eeuw-festivitei ten Na voel gesjor bleken de Bijdorpers dan toch de sterkste. Zij slaagden er in de andere groepen over de middenlijn te trek ken. Een paar honderd buurtbewoners keken daarna toe hoe leden van de sportclub Van Aster, een serie dakpannen met even groot gemak verbrijzelden. Maassluis - Wethouder K, -Smit blijkt in z'n spaarzame uurtjes gedichten te schrijven. Dat blijkt uit een aankondiging van het open jongerencentrum De Toverbal. De wethouder/- dichter komt morgenavond naar het gebouw aan de Reine- straat om wat meer over z'n werk en leven tc vertellen. „Computers hebben geerx ge slachtsorganen. Mmi-rok meis jes wel. Zij hebben geen com puters, maar een kleine tedere machine die leven maakt, Als de programmeur stoom af blaast". Dit gedicht heet Frus traties en misschien dat do wet houder in z'n Koos Privé vanaf acht uur morgenavond nog meer gedichten voordraagt Schiedam - Bij een nvare botsing op pi„|n *40-'4S zijn drie mensen gewond en is een auto total loss geraakt. De 23-jarige automobilist P.H. uit Wagemngen veroorzaakte de botsing toen hij op de Horvatbweg de rode verkeerslichten negeer de en het kruispunt opreed. De auto ramde hierdoor de wagen van de 33-jarige Vlaardinger E K Deze liep Inerbij een scheurtje op in zijn schedel. Zijn een jaar- oudere echtgenote P. v. w, werd aan de rechterknie gewond De derde inzittende, zijn vierjarige dochter M.K., werd ernstiger gewond, Zij kreeg een zogenaamde nuldruptuur. schedelletsel en een vleeswond aan een van haar armen. /an de geramde wagen bleef weirng over, in tegenstelling tot de aulo van de „roodlichtrijder". Deze kwam er ook met de schrik vanaf. Vlaardingen - De 72-jarige J.B. is met een slagaderlijke bloeding naar hel Holy Ziekenhuis over gebracht na een vechtpatij met een onbekend gebleven man. De bejaarde man had in een café aan de Broekkade ruzie gekre gen. Op zeker moment was hij gestruikeld en met zijn linke rarm door ecu ruit gegaan. Vlaardingen - De politie heelt een viertal vandalen aangehouden, die in de Hoogstraat over een auto hadden gelopen. Kort te voren hadden zijn in diezelfde straat geprobeerd een Citroèn om te gooien. Dit mislukte ech ter. De vier,' de 21-jarige B.L. van Z., de 21-jarige JJ., de 20-jarige J, de G. en de 20-jari ge S.C.MS., allen uit Vlaardin- ge, hebben een proces-verbaal gekregen. Vlaardingen - In de kelder mn de Barbaraschool aan de Serin genstraat heeft maandagavond rond elf uur ern ontploffing plaatsgehad. Hit het onderzoek is gebleken dat er door een technisch defect gas vrij weg kon stromen. Dit heeft zich nabij de verwar mingsketel opgehoopt met het gevolg dat deze ontplofte. Ook sprongen hierdoor enkele bui zen, zodat er ook een grote hoeveelheid water in de kelder terecht kwam. De schade was aanzienlijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1