Circus hoorde te laat van collegebesluir. Hoekse strand ziet eruit als aangehark e roortiiin TENT OP HET SCHUTTERSVELD Auto voor dief stal van portefeuille opengebroken Auto in braad Toneel in Koningshof Schrijvende schipper gaat ook exposeren Geen voorrang Haring niet goedkoop Honden, apen, paarden, duiven en konijnen blijven in hun hok Bromfietser bij remmen over de kop; ziekenhuis 2 Rob de Nijsiets langer zingen maar Dagelijks zijn op het Hoek se strand drie machines in de weer om het zand zuiver te houden. Hoek van Holland - „Het Hoekse strand moet er 's morgens uitzien als een pas aangeharkte voor tuin", was de voorwaar de die b en w van Rot terdam verbonden aan de aankoop van een strandreinigingsmachi- ne voor de Hoekse Dienst voor Sport en Re creatie, Dat was vijf jaar geleden, nu zijn er drie machines in bedrijf op een stuk strand van ongeveer vier kilometer. „Aan het eind van de jaren zestig begon de vervulling van het strand ernstige vorman aan te nemen", vertelt A. F. van Dil len, hoofd van de Hoekse Dienst voor Sport en Recreatie, „Het gemeentebestuur van Rot terdam zocht naar een oplos sing en schakelde de research afdeling van de Heidemaat schappij in, die bij machinefa briek „De Blaak" in Barend- recht een proto-type van een reinigingsmachine liet ontwik kelen". Behalve „De Blaak" hadden nog vier andere fabrieken hun „al les reiniger" aangeprezen en in dc winter van 1970 werden alle machines op het Hoekse strand aan een „schoonmaaJctest" on derworpen, met afgevaardigden uit een aantal Nederlandse bad plaatsen als kritisch publiek. De thans in gebruik zijnde machi ne doorstond de proef het best: hij „zuiverde" een groot aantal vierkante meters per uur en bovendien kon een man op een tractor het hele werk alleen af. Zonder een tractor kost de zandzuiveraar ongeveer 25.000 gulden. Het principe van de strandveger is eenvoudig; de tractor brengt een as met ijzeren tanden in beweging die de grond loswoelt. Via een lussenas wordt het af val op een roterende mat ge gooid waarna het in een contai ner valt. PREVENTIEF In het hoogseizoen moet het strand „aan kant" zijn voor de toeristen komen. De heer Van Dillen hierover: ,,'s morgens tussen vijf en tien en 's avonds tussen zes en acht uur krijgt het strand een goede beurt. Na het „aanvegen" nodigt het scho ne, omgewoelde 2and gewoon uit om je er lekker op uit te strekken. Bovendien heb ik de indruk dat er van het schone strand een preventieve werking uitgaat; de mensen hebben vaak de neiging om op een vervuild strand ook hun eigen bierblikjes maar neer te gooien, een blikje meer of minder valt immers toch niet op. Maar een „uitgekamd" strand zal de po tentiële vervuilers meer met de neus op de rommel drukken. Een bewijs voor mijn theorie: de vele vuilnisvaten op het strand zijn altijd goed gevuld". Hoek van Holland is de enige Nederlandse gemeente waarvan de dienst voor Sport en Recrea tie met eigen materiaal het strand schoonhoudt In Petten (Noord-Holland) is eenzelfde machine in gebruik, maar daar verzorgt een aannemersbedrijf het schoonmaakwerk. Op stranden in Zuid-Afrika en op do Canarische Eilanden doet hetzelfde type reinigingsmachi ne dienst; vertegenwoordigers van de toeristenindustrie uit die landen kregen op het Hoekse strand ook een demonstratie voorgeschoteld. Vlaardingen Twee Vlaar- dingse vissersschepen zijn gisteren met haring binnengekomen. De Vlaardingen I was bela den met 211 kantjes {de vangst van zeven sche pen). De kleine maatjes brachten 520 op, de ex tra kleine 300 en de grote 299. De Vlaardingen 115 liep binnen met 96 kantjes en 3299 emmers. De kleine kantjes gingen 469 kos ten, de extra kleine 360 en de grote 301. De meers d vijf kilo haring brachten tweeëntwintig tot vierentwintig gulden op per emmer. I DINSDAG 10 JUNI 1975 I Schiedam „Het heeft ons wel voor extra problemen gesteld. Ons uitgangspunt voor deze manifestatie is dat we de oude circussfeer per sé willen behouden. Dus moeten er variété-artiesten optreden. Dat alles gebeurt ook in een echte circustent." Ruud de Wette en Pierre van Daalen zitten met een pro bleem. In november vorig jaar schreven zij een drietal ge meenten aan in de provincie Zuid-Holland namens hun „baas": Oberon B.V. Deze uit gever van (onder meer) het jeugdweekblad Tina was van plan het zogenaamde modeeïr- cus door Nederland te laten trekken. Zij, de organisatoren hiervan, schreven ook een brief naar het gemeentebestuur van Schiedam. De gemeente antwoordde als eer ste van de drie steden. In apnl kreeg men vergunning voor het houden van een modemanifes- tatïe in een tent op het Schut tersveld. Wat Ruud de Wette en Pierre van Daalen echter niet wisten, was, dat het college van b. en w. begin maart had beslo ten om circussen met nummers waarbij dieren „op geforceerde wijze een tegen hun natuur in gaande rol wordt opgedrongen" geen vergunning te verlenen. door Martin de Bruin En het modecircus had zulke nummers. Ze kwamen er (te) laat ach'ter. „We hebben dit seizoen een klein Nederlands circus afgehuurd dat op het ogenblik nog door Luxemburg trekt: Mariska Mik- kenie. Schiedam is de vierde stad die we op onze toernee aandoen. We weten eigenlijk niet waar we aan toe zijn. We hebben een vergunning, maar eigenlijk ook weer niet Het cir cus telt nu eenmaal een apen-, een honden- en een paarden- nummer. De goochelaar werkt met duiven en konijnen. We zullen ze waarschijnlijk moeten laten vallen", aldus de organi satoren. Het circus zal in ieder geval naar Schiedam komen, omdat van wege de publiciteit naar geen andere stad kon worden uitge keken. Als men besluit de die- Schiedam Onbekenden hebben uit de wagen van de 30-jarige bezorger D.v.R. een portefeuil le met 4400 gulden gestolen. De Schiedammer had de wagen aan de Daltonstraat gepar keerd. Daar is het tochtraampje opengebroken, waarna de por tefeuille uit het dashboardkast je is gehaald. Een foedraal met een hoeveelheid gereedschap ter waarde van 500 gulden verdween uit de au to van de 43-jarige service-mon- Vlaardingen Een op de Mark graaflaan geparkeerde auto vloog zaterdagmiddag om on geveer zes uur in brand. De oorzaak was vermoedelijk kortsluiting bij de accu. Het vuur kon zonder bemiddeling van de brandweer worden be dwongen. teur M.v.d.T. Ook bij deze wa gen werd, aan de Dr. Schaep- mansïngel, het rechtertoch- traam opengebroken. De bewoonster van de Willem de Zwijgerlaan D.C.v.d.W. heeft ook aangifte gedaan van dief stal. Uit haar huis verdwenen, een achthoekig bloementafeltje en drie koperen vazen. De da der is aan de zijkant de woning binnengedrongen nadat hij een ruit had vernield. In bad Groenenoord zijn onbe kenden aan de haal gegaan met. de kleding van de 16-jarige Schiedammer F.K. De waarde van de ontvreemde kleren be draagt 500 gulden. rennummers te laten vervallen, zal men de „gehuurde" arties ten proberen te bewegen wat langer op te treden. Hoewel het uitgangspunt het behoud van de eïreussfeer natuurlijk te niet wordt gedaan als men niet de normale nummers zoals met de paarden kan door laten gaan., „We denken aan een extra clown snummer. Het trapezenummer kunnen we uitbreiden. Verder zullen we gastvrouwe Conny Vink vragen of ze ook een lied je wil zingen. Rob de Nijs en het aankomende zangeresje Jo ke Kosters zullen we ook iets langer laten optreden". De beide organisatoren zitten nog steeds te twijfelen over het schrappen van de dierennum- raers. Met de vergunning in de hand kunnen ze waarschijnlijk niet anders. Want het gemeente bestuur is wel zo „link" geweest om deze clausule in te bouwen: „wanneer de commissaris van politie wegens bijzondere om standigheden het geven van voorstellingen onderbreekt of verbiedt kan men geen recht op vergoeding eisen". Onder die „bijzondere omstandigheden" valt ongetwijfeld ook het „cir cusverbod". Maassluis -In ontmoetingscen trum Koningshof in Maassluis wordt donderdagavond 12 juni het toneelstuk voor een bloe metje en een zoen" opgevoerd. Emge weken geleden kon deze voorstelling niet doorgaan, om dat een van de hoofdrolspelers plotseling ziek was geworden. Het verhaal van Shireen Stroker gaat over een vrouw in haar eigen omgeving, haar werk, haar relaties tot anderen en vooral in haar gezin. Na de pauze willen de toneelspelers en -speelsters met het Maasslui- se publiek discussiëren. Vlaardingen Schipper Arie van Roon, wiens eerste boek .Halen maar, een visserman vertelt" volgende week dinsdag op de markt komt, gaat ook exposeren. Vanavond om kwart over acht zal deze tentoonstelling in het Vlaardingse Vissermuseum worden geopend door directeur W. A. Braasem van het Westfries Museum in Hoorn, Het boek zelf zal in die avond worden geïntroduceerd en besproken door dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, histori- cus, visserijdeskundige en bestuurslid van de Stichting Visse- I rij museum. Ook schipper Van Roon zal iets over zijn loopbaan in de j visserij vertellen. Tenslotte zal een film over de visserij in de jaren dertig warden vertoond. Schiedam De 19-jarige maga zijnbediende J. B. uit Schie dam js met een lichte hersen schudding ter observatie in het Gemeente Ziekenhuis opgeno men. De jongen was met zijn bromfiets op de Broersvest over de kop geslagen toen hij voor een rood verkeerslicht moest remmen. Op de hoek van de Walviseh- straat en de Westvest kwam de Sehiedamse mevrouw H. C. Z. te vallen, nadat zij met haar fiets pedaal de trottoirrand had geraakt. Du vrouw hep hierbij een ontwrichte rechterschouder op. Na medische behandeling in het Gemeente Ziekenhuis kon zij naar huis terugkeren. In het weekeinde is ook de 18-ja rige Sehiedamse A. D, O, v.d, P. naar het Gemeente Zieken huis gebracht. De vtouw werd op de burgemeester Knappert- laan in bus 52 plotseling onwel. Op donderdag 19 juni een dag na de openbare discussie van de commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken over het „circusverbod" komt het modecir cus naar het Schuttersveld. Naast de muzikale entourage verzorgd door Rob de Nijs, Corrny Vink en Joke Kosters zullen vijf jeugdige mode-ontwerpsters hun creatie tonen. Zij zijn door middel van een wedstrijd uitverkoren door het jeugdweekblad Tina. Van de finale in Vlaardingen Op het kruispunt Broekpolderweg en het weste lijk fietspad van de Wcstland- seweg gaf de 25-jarige fietsstcr mevr, C. C. R. G. zaterdagmid dag geen voorrang aan een per sonenauto bestuurd door de 49- jarlge Schiedammer F. Kar- stanjc. Bij de botsing die volgde brak de wielrijdster het rechter sleutel been en liep zij een hersen schudding op. Zij word naar het Holyziekenhuis vervoerd. De schade aan zowel fiets als auto was betrekkelijk gering. Harderwijk, waar een jury onder voor zitterschap van couturier Edgar Vos de winnares bekend zal- maken, worden door de TROS opnamen gemaakt voor een tv-uitzending op 9 juli. In de tent waar ook diverse varïêténummers wor den gebracht, is plaats voor 950 perso nen. De entree is 3,50. De voorstelling duurt van half acht tot ongeveer tien uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3