stijgt weer Mislukte aanslag op De Gaulle in "De dag van de Jakhals" nevelder Siibsidiepotjes redden Maassluis uit dreigend financieel debacle Zakkende iSSiSi! Nieuw honk voor jeugd in de Hoek -DONDERDAG 12 JUNI 1975 4 .MWj^ P^£T^% k^ I. Vrijwilligers gezocht Hoek van Holland Binnen een jaar heeft de Hoekse jeugd twee onderkomens. Naast het nieuwe wijkgebouw krijgen de jongeren nu ook de beschik king over een houten jeugdcen trum dat zal worden opgetrok ken aan de Hoekse Hillweg, De .strijd' van de Hoekse jeugd voor enkele eigen ruimten da teert al van het einde van de 'zestiger jaren. In die tijd werd het .Jashuis' aan de 's-Graven- zandseweg gekraakt. Dit expe riment duurde maar enkele maanden omdat de groep kra kers toen tut elkaar viel. Maar door deze actie had men wel de aandacht van de ge meente gekregen die de jonge ren wilden. Er kwam een com missie jeugdaangelegenheden, die werd ingesteld door de deel- gemeenteraad. In het nieuwe wijkgebouw werd een aparte afdeling voor de jeugd gereser veerd. Vorig jaar kwam daar nog bij dat Rijkswaterstaat een van de houten kantoren uit het Euro poort-gebied aan de jeugd wil de geven. De aanvankelijk blijdschap verdween echter snel toen bleek dat er zeker enkele tienduizenden guldens nodig waren om dit gebouw voor gebruik gereed te maken. Hoewel er maanden verloren gingen, kwam dit geld toch op tafeL Onder meer via subsidies van CRM, de provincie en de gemeente. Binnenkort kan de verbouwing beginnen. Het ontwerp is ge maakt door de architecten Glucker en Hoenderkamp uit Hoek van Holland. Wel is het nodig dat een groot deel van het werk door vrijwil ligers wordt uitgevoerd. Men kan zich daarvoor opgeven bij Bernard Zwart, Columbus- straat 44, teL 01747-2762 of bij Ad Vos, Columbusstraat 16, teL 01747 - 2164. Het nieuwe jeugdhonk zal wor den geleid door een stichting met fêen algemeen bestuur be staande uit zeven personen. Het Eestüur zal worden samenge- 'stdd door een programmaraad "'-(de'jeugd zelf) en aan advies raad (enkele ouderen). Schiedam - Frederick Forsyth is een nog vrij jeugdige Engelse journalist, die zich voorspoedig kon ontwik kelen tot een geheide bestsellersmid. Zijn spannende boek "De dag van de Jakhals" beleefde totdusver niet minder dan zevenentwintig uitgaven in dertien landen. De journalist, die tien jaar geleden in Parijs werkzaam was en daar de reactionaire OAS op zijn laatste benen zag lopen, koos zijn onderwerp slim. Hoe ontwikkelt een aanslag op de president van de Franse republiek zich, hoe leggen heethoofden dat aan? Die heethoofden hadden nauwe lijks grond onder de voeten, want op zoveel plaatsen tussen de wrokkige militairen, die in Algerië tegen hun zin het veld hadden moeten ruimen, liepen mannen van de Inlichtingen dienst rond, dat er geen plan geheim kon blijven. ïn arren moede namen de verongelijkten toen maar een buitenlandse huurmoordenaar in dienst, die onbekend in de Franse archie ven zorgvuldig aan een aanslag kon gaan werken. Tenminste, zo wil het boek ,"De dag van de Jakhals" het, want na zijn verhaal te hebben ingeleid met enkele voorvallen, die min of meer historisch enkele mislukte coups navertellen, is de geschie denis van de geronselde huur moordenaar pure fictie, zoals die zich zou hebben kunnen voordoen. Dc veelzijdige Ame rikaan Fred Zïnnemann, be kend onder meer van "From Here to Eternity" en "High Noon", had daardoor voor zijn filmverhaal de handen vrij hier en daar iets te veranderen. CROSS-MONTAGE Het was natuurlijk toch al een moeilijke opgave spanning op te bouwen naar een apotheose, die dat niet helemaal kon wor den, vooral omdat we inmiddels weten dat president De Gaulle vredig tn zijn bed is overleden. Van de Franse Inlichtingen dienst mocht men verwachten, dat zij met de getoonde moge lijkheid van een schietgrage buitenlander rekening hield. De kracht van de film zit dan ook in het gebruik van de cross montage. Afwisselend ziet men. hoe De Jakhals met zijn zorg vuldige voorbereidingen koste wat het kost in Itahe en Zuid- Frankrijk in dc anonimiteit wenst te blijven en hoe de Franse justitie naarstig met be hulp van het buitenland een net tracht te spannen om de grote onbekende, van wie zij de sno de plannen kan bevroeden. Met veel gevoel voor spanningsrxt- me is dat verhaal verteld. "De dag van de Jakhals" is na tuurlijk meer naar een span- Edward Fox (rechts) mei een contactman in Fred Zinnemans film "De Dag van de Jakhals" (in Pas- sage/Bio). nend verhaal toegericht dan naar iets, dat min of meer een documentaire wil zijn. In dat laatste geval 20U een breder beeld van de werking van het pohtie-apparaat ten koste van de spanning zijn gegeven. Want waarom werd nu de hele poli tiemacht op de onbekende acti viteiten van een vreemde toege spitst, terwijl cr toch van ande re kanten eveneens strubbeiin- van "Is De Gaulle dying?" De film is dan ook Engels gespro ken. Zmnemann kreeg kenne lijk ruime medewerking van de Franse autoriteiten voor zijn grootscheepse enscénenngen. Dat is niet tc verwonderen als men bedenkt hoe het verhaal m feite een grote lofprijzing aan het adres van de schrandere jagers op De Jakhals is. Een internationale cast le vert karakteriserende spelprestaties. Edward Fox is met het kille fleg ma dat bij zijn professie hoort de huurmoorde naar. Hij ontmoet Delp- hine Seyrig in de beste episode uit de film als Colette. Daartegenover is Michel Lonsdale de bezadigde politieman Lebel, die de hoofdver antwoordelijkheid heeft voor het in de kraag pakken van de schutter, gen mochten worden verwacht? "De Dag van de Jakhals" Voorbijgegaan aart dat bezwaar wordt vertoor,d in pAs. is een zeker aantrekkelijk op- c/trivrarct Tn piccs windend stuk filmvertier ont- f ASSA- staat met parallel aan Cléments «Jl» wordt KOOlfï Sien" "Is Paris burning?" de allure geprolongeerd. Deze „negatieve kleef' houdt in dat grondlagen (meestal klei) de ingeheide fundenngspaien naar beneden trekken met een kracht van enkele tientallen tonnen- Als, zoals bij de Zak kende Zanevelder, de conditie van de ondergrond slecht en variabel is (voor de bouw werd nog even vlug een paar meter zand opgespoten) en de palen niet op een stevige zandlaag staan, dan houdt de fundering het niet Nu worden met een mini-heistel ling paaltjes van ongeveer één meter lengte vlak naast de oude steunpilaren bovenelkaar de grond ingedreven, waarna de druk wordt gemeten. Als die hoog genoeg is, wordt het bo- venste gedeelte van de oude fundering weggeboord. Volgens het college van b. en w. is de schuldvraag een moeilij ke: „In de tijd dat de flats gebouwd zijn, was er nog lang niet zoveel bekend van zaken als negatieve kleef als nu." In elk geval is de aannemer door de gemeente aansprakelijk ge steld, in overleg met het minis terie. De zaak is voorgelegd aan de Raad van Arbitrage, want de aannemer schuift alle schuld op de heler, die op zijn beurt weer van memng is dat hij aan de opdracht heef- voldaan en dat het (gemeentelijke)grondonder- zoek niet naar behoren is uitge voerd. „Maar," zegt wethouder van fi nanciën I. van der Knaap", „niet alleen technisch, ook fi nancieel zijn we rond". Door de onverwachte onkosten wordt Maassluis uiteindelijk toch geen noodlijdende (artikel 12) gemeente, waarvoor ge vreesd werd. Van der Knaap: „We krijgen on geveer vier miljoen van het rijk in het kader van de werkloos heidsbestrijding en ook nog wat uit andere subsidiepotjes." Nog voor het eind van het jaar moeten de flats weer recht staan en vooral recht blijven staan. Met een mini-heistelüng worden steunpilaren van een meter lengte boven elkaar gestapeld. Als de nieuwe fun dering klaar is, worden de oude pilaren weggeboord. van de telefoon. Gemiddeld drieduj?nnd gulden per gezin. TN O-dei hijgen en particulie ren v»-,- i ichtten onderzoeken, maar zonder resultaat Besloten werd de zuidelijke vleugel van het gebouw, het ontruimde ge deelte, te slopen. De Maassluise gemeenteraad wilde hiervoor drie miljoen gulden uittrekken, maar vroeg wel overheidssteun. Zolang het college echter nog met het ministerie „aan het stoeien" was om een bijdrage van het rijk te krijgen, werd niet tot sloop overgegaan: „We willen beslist met de totale re- serve van de woningstichting opofferen aan één blok". Zoals gebruikelijk was toen de nood 't hoogst was, de redding nabij. De Rotterdamse profes sor Diecke en ingenieur Hor- vath ontdekten de oorzaak van bet zakken van de Elementum- flat en de mogelijkheden voor herstel. Belangrijkste verzak kingsoorzaak, te wijten aan een ondeugdelijke fundatie, Is de zogenaamde negatieve kleef. De oude fundering van het langzaam wegzakkende flat gebouw aan de Burgemees ter Zaneveldstraat in Maas sluis wordt vervangen. Na drieëneenhalf jaar worden de woningen weer bewoonbaar gemaakt. De Zakkende Zanevelder: vijftig leegstaande flats. Een doorn in het oog van de gemeente Maassluis. kilometer van Haag en Rotterdam. Met it uitzicht en zonnig gele- Toch staan ze al ruim jaar leeg: de Zanevelder, de he lste en beruchtste flat de groeiende Nog voor het eind van het jaar moet het langzaam in de grond zakkende gebouw weer zodanig gestut zijn, dat ook de vijftig nu ontruimde woningen weer be woond kunnen worden. Kosten van het herstel: ruim acht mil joen gulden. Aan huur is de gemeente door de' gedwongen leegstand ruim zeshonderddui zend gulden misgelopen, terwijl voor de evacuatie van de bewo ners een bedragje van honderd vijftigduizend gulden moest worden neergelegd. verzakkingsverschijnselen voor te doen, die indertijd door de Woningstichting „Woningbe- heer" als onbelangrijk werden afgedaan. De verschijnselen (zakkende muren, het groter worden van kieren tussen bou welementen, kraken van beton) namen zulke grote vormen aan, dat de bewoners besloten te reclameren bij Woningbeheer. Er ontstond een lichte paniek on der de bewoners toen metingen uitwezen dat de verzakkingen doorgingen en in eerste instan tie werd geprobeerd door het treffen van voorlopige maatre- gelen het krakkemikkige ge bouw op te kalefateren. Er wer den stalen steunblokjes aange bracht, die het gevaar van los raken van de vloerplaten in de flats moesten ondervangen. Want bij verder gaande verzak king konden de vloerplaten wel eens los komen, waardoor de Zanevelder als een kaartenhuis in elkaar zou storten. De flat een de Burgemeester Ze. EVACUATIE neveldstraat in de Maassluise Westwijk werd zeven jaar gele- Burgemeester en wethouders van den door de Bouwmaatschappij Maassluis besloten in oktober Elementum opgeleverd aan de van dat jaar de flats tijdelijk gemeente Maassluis. Een jaar t ontruimen. De mededeling ;ch ernstige kwam voor de bewoners als een donderslag bij heldere he mel, daar de woningstichting en het gemeentebestuur huns inziens de laatste tijd nogal optimistisch waren. Deskundi gen evenwel waren van me ning dat de herstelwerkzaam heden nodig waren voor de nog steeds optredende verzakkin gen in het woningblok. Voor de bewoners bestond geen dtrekt gevaar, beweerde het college van b. en w. „Maar men wilde hun veiligheid waarbor gen tijdens de herstelwerk zaamheden die de zakkingen tot staan moesten brengen. De ze werkzaamheden zouden acht tot tien maanden in beslag ne men en de gezinnen werden in speciaal gereserveerde wonin gen aan de Westlandweg en de Zwaluwstraat ondergebracht. De gemeente betaalde het ver schil in huur (bijna vijftig gul den per maand) en de woning stichting nam een groot gedeel te van de met de verhuizing gepaard gaande kosten voor haar rekening. Schadeloosstel ling voor nieuwe vloerbedek king, gordijnen, vitrage, ver huiskosten, plaatsingskosten voor elektrische- en gasappara- ten, kosten voor verplaatsing

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3