SCHIEDAMSCHE COURANT Plannen spreiding gastarbeiders naderen eindfase A-sociaal wanbeleid op woninggebiedP Voorlichting in De Heipaal Avondvierdaagse besluit met massaal défilé pikt het Betrapte sherry- dief had reedis teveel op Woudhoek met langer Kat met tegel in gegooid vijver „Concentratie in Oostwijk verminderen" „Een flat in Holy voor vier man Voorwaardelijke celstraf voor steekpartij Protest~aktie in het doolhof m gg Hoekse deelraad wil U kleiner naakt- strand BHW begeleidt weigering h u urverhoging Ruim honderd Vlaardingers beschuldigen gemeente van: Vrijdag 13 juni 1975 ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 26S09I - redactie 262568 klachtendienst 144144 fi pajrlna's 100ste jaargang no. 25340 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De be woners van flats aan de Aalscholver laan, Fazantlaan, Eksterlaan en Zwa luwenlaan hebben allen een persoonlij ke uitnodiging ge kregen voor de in formatie-avond over het spreidings- beleid voor buiten landse werknemers. De voorlichtingsbij- eenkomst wordt ge houden in wijkcen trum De Heipaal aan de Reigerlaan 49. Het begint "woensdag 18 juni 's avonds om acht uur. Ook andere be langstellenden uit Holy kunnen ko men. De persoonlijke uitno- diginen zijn rondge deeld, „omdat juist in deze straten de bewoners zich onge rust maakten over de komst van de buitenlanders. De geschrokken belan- gencommïssies daar hielden zelfs in al lerijl een enquête over deze zaak. Vlaardingen De plannen voor een spreidingsbeleid van alleenstaande werknemers over alle wijken in Vlaar dingen beginnen vastere vormen aan te nemen. Een projectgroep die het beleid voorbereidt is nu zover gevor derd dat voordat de gemeenteraad het voorstel gaat beoordelen de bewoners van de wijk Holy over de plannen worden geïnformeerd. Per flat in Holy moet een woning ter beschikking ko men, die bewoont gaat worden door vier buitenlandse werknemers. De spreiding komt er om de concentratie van buitenlanders in de Oostwijk, waar al zo'n driehonderd alleenstaan de buitenlanders wonen, te verkleinen. De projectgroep heeft een aantal malen vergaderd. In de groep zitten verte genwoordigers van de ABC-talen- werkgroep, de Stichting Hulp aan Bui tenlandse Werknemers, de Stichting Huisvesting Migranten Vlaardingen, de Stichting Sociaal-Kuturee! Werk Vlaardingen Holy (De Heipaal) de ge meenten en de stichting Welzijn Vlaar dingen. Truus Bogaerdt van de laatstge noemde stichting: „Het klinkt misschien vreemd dat voor vier Om de woningen in Holy inge- Veel pensions zullen daardoor Het spreidingsbeleid wordt bij ge sluiten. -v-> buitenlanders zoveel overleg wordt gepleegd, maar er zijn nu eenmaal een aantal vooroorde len te overwinnen". Het project wordt daarom ook aan alle kanten ondersteund en bege leid. De Heipaal zal zich bezig gaan houden met de opvang en begeleiding van de buitenlan ders. Bij de bevolking moet een stuk onrust worden weggeno men. „Die mensen gaan we in formeren en trachten een stuk bewustmaking hieromtrent te bevorderen", aldus Frans Wee- ber, opbouwwerker van het wijkcentrum. De Stichting Wel zijn ziet een taak in het coördi neren, het overleg tussen de beide partijen. Beide instanties hopen dat naar beste kunnen te doen, maar vrezen 'man-- en vrouwkracht te kort te zullen komen. De integratie van de buitenlan ders staat niet voorop. „Als ze niet in kontakt willen komen met de bevolking zullen we ze zeker niet dwingen", aldus Truus Bogaerdt De huur voor de -buitenlanders is, zo wordt door de gemeente nagestreefd, erop gericht een sluitende ex ploitatie te krijgen. De huur ders" zullen een gelijke prijs moeten betalen als de Turken en Marokkanen in het pension aan de Van Riebeeckstraat, dat wordt beheerd door de Stich ting Huisvesting Migranten, die ook „huisbaas" van de wonin gen in Holy wordt. In het cen trum betalen de huurders 25 gulden per man per week. Per 1 september wordt dat 27,50 gulden en per 1 januari waar schijnlijk 30 gulden. Door de logeerverordening stren ger toe te passen, zullen be staande pensions moeten gaan verbouwen, daardoor meer kos ten maken en huur verhogen. richt te krijgen heeft wethouder Rien Bovenberg, een van de breinen achter het plan, gespro ken met verschillende bedrij ven. Twee van de zes bezochte bedrijven reageerden positief, zinshereniging, wanneer de echtgenotes besluiten het va derland te verwisselen voor Ne derland, al toegepast Bij her eniging krijgen de gezinnen al huizen toegewezen die niet in de Oostwijk, VOP of centrum liggen. anderen hielden vooreerst een „Eigenlijk ligt de oplossing niet in om de arm. Weer anderen de spreiding van de mensen", aldus Rien Bovenberg tenslotte, „maar in de spreiding van werkgelegenheid. Vlaardingse bedrijven zouden een vestiging moeten openen in Turkije bij voorbeeld". j botweg. Rien Boven berg heeft ook overlegd met het ministerie van CRM. „Het plan is daar bijzonder gunstig ont vangen", aldus de PPR-wethou- der, „CRM wil daarvoor een speciaal budget opstellen en Vlaardingen als experimenteer- gebied bestemmen. Als het hier slaagt zou het ook in andere verminderen, onder andere plaatsen kunnen worden toege- door spreidingsbeleid aileen- ^taanden en bij gezinshereni- werknemers is niet alleen toewijzing van een Viaardings of Nederlands, huis in een andere wijk dan maar ook Europees". Oost, VOP Of centrum. Concentratie in Oostwijk Rotterdam De 36-jarige Vlaar dingse metselaar Johan E. is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 750 gulden. De officier van jus titie had tegen E. vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk geeist. De metselaar had op 23 juli een man neergestoken, die samenleefde met de ex-vrouw van E's broer. Op die dag was de echtscheidingsprocedure op gang gezet, hetgeen 's avonds met vee! alcohol werd gepro beerd te vergeten. Toen de be wuste man op diezelfde avond in de buurt kwam ontstond een woordenwisseling, waarbij Jo han zijn zakmes pakte en toe stak. Bij het slachtoffer moest een milt worden verwijderd. Dader en slachtoffer hebben zich kort na de gebeurtenis ver zoend. 's-Gravenzande Dominee K. C. van Gorcom neemt zondag 15 juni om vijf uur 's-middags af scheid van zijn gemeente m de Nederlands Hervormde Kerk aan de Woutersweg. Van Gor com heeft zijn gemeente dertig jaar gediend. Hij gaat met pen sioen. Zijn college uit Yerseke, ds. B. Duisterhof. leidt de af- scheidsdienst. Vlaardingen Geen Avondvierdaagse zonder bloemen. En défilé, zoals de traditie dat in Vlaardingen - in tegenstelling tot Maassluis - wil. Burgemeester W. Kieboom en echtgeno te genoten Bisteravond zichtbaar van de, voor het meren deel jeugdige 7000, recreanten. Zelfs bloemen van de wande laars voor mevrouw Kieboom bleven niet achterwege. Vanavond zetten zich nog ruim honderd wandelaars in beweging, terwijl Maassluis zijn twintigste Avondvierdaag se met 200 wandelaars voorbij zag trekken. Eén ding hadden de wandelaars gemeen: veel blaren en daar had de EHBO een grote kluif aan™ Schiedam De 43-jarige P. J. K. uit Schiedam is aan de Laan van BoPes betrapt bij het stelen van vijf liter sherry. Hij ver keerde reeds onder in vloed. De man was *s-morgens om half acht door de personeelsingang de winkel van Co-op bin nengegaan om uit het magazijn. de flessen drank mee te nemen. Daar werd hij op heter daad betrapt door een van de personeelsleden van de zelfbedienings zaak. Op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat bekende de Schiedam mer dat hij de dag tevo ren op dezelfde wijze reeds 4 liter sherry had gestolen. Schiedam Verbolgen bewoners van de wijk Woudboek Schiedam-Noord „pikken" het niet langer. Morgenochtend om tien nnr demonstreren zij bij het Heijermansflat tegen de onoverzichtelijke verkeerssi tuatie in de wijk. Vandaag heen de werkgroep Woudhoek en de Stichting Sa- menlevings-opbouw Schiedam- Noord (SSSN) 620 stencils in de buurt verspreid die de bewo ners oproepen om aan de pro test-aktie mee te doen. De bewoners van de nieuwbouw, wijk willen borden die in het „doolhof" aanduiden waar de diverse straten en pleinen zijn te vinden. Bezoekers zijn vaak lange tijd bezig om een adres te vinden. Verder wil men een betere ver binding met Kethel, bijvoor beeld door het zogenaamde „zwarte paadje" ruet alleen voor voetgangers maar ook voor fietsers vrij te maken. De aankleding van de vuilcontai ners en de verlichting op het laatste stuk van de Churchill- weg laat echter volgens menig Woudhoeker veel te wensen over. Bovendien hebben de gemeente ambtenaren nog geen antwoord gegeven op twee brieven waar in de gebelgde wijkbewoners bun gneven kenbaar maakten, ,Wjj worden helemaal verwaar loosd en onmondig gehouden", aldus een bewoner van het Faassenplein, „de maat xs vol. Alleen de melkboer weet me te vinden. Familie en ken nissen zwerven soms uren door de wijk voor zij mijn huis heb ben gevonden." Het rueuwe speelterrein op de binnenplaats van het Schiedamse Sportfondsenbad is klaar. Mor gen wordt het feestelijk geopend. Op het speelveld, dat door padvinders van de Burgemeester van Ha aren groep en buurtbewo ners in zes weekeinden is aangelegd, staan nu een wip, klimrek. zandbak, vier schommels en drie banken. Binnenkort komt er waarschijnlijk nog een glijbaan bij. Op het versierde en verlichte binnenplaatsje kun nen kinderen zich morgenavond om half zes uitleven. Anderhalf uur later zijn de oudere buurtbewoners welkom op een barbecue-dansant, dat ter gele genheid van de opening wordt gegeven. Hoek van Holland De deelgemeenteraad van Hoek van Holland wil een kleiner naakt strand. B. en w. van Rotterdam hebben on langs geadviseerd een deel van het Hoekse strand geschikt te ma ken voor naakt baden. Met een „beschemtings- strook" van 100 meter aan de's Gravenzand- se kant en aan de Hoekse kant zou er een naaktstrand van ongeveer 700 meter komen. Voorzitter Van der Hou wen van de deelge meenteraad meent dat zelfs de geplande 500 meter veel te veel is. In tegenstelling tot vo rig jaar stemde de deelgemeenteraad dit keer tegen een naakt strand. Deze wijziging van standpunt is over igens veroorzaakt doordat de PvdA-frac- tie niet aan het deel raad swerk mee doet. Wel is de deelgemeente raad van mening dat het naaktstrand er desondanks wel zal komen. Een wat merkwaardig standpunt, want hoe wel het Hoekse strand officieel nog geen naaktstrand heeft, ligt het ook nu al vol met bloot. Meer hier over op pag. 3. Schiedam In een vijver aan de Parkweg is het cadaver van een kat gevonden. Het lijk was ver zwaard met een trottoirtegel die met een touw aan zijn middel was gebonden. De zwarte poes heeft waarschijn lijk reeds een paar weken in het water gelegen. De leeftijd van het verdronken dier wordt geschat op anderhalf jaar. De politie en de plaatselijke afde ling van de dierenbescherming, die beiden door buurtbewoners werden gewaarschuwd, zoeken getuigen van deze dierenmis handeling. Vlaardingen De Bond van Huurders en Woningzoeken den wil weigeraars van huurverhoging in Vlaardin gen helpen. In verschillende wijken heeft de bond dan ook een buurtkrant ver spreid. „Weiger do huurverhoging", schnjft de BHW in de krant die wijst op de mogelijkhe den om de acht procent ver hoging die per 1 juli ingaat te weigeren, Voor 1 juli moet een. briefje aan de huisbaas worden geschreven. Om een overzicht te knjgen en om alle weigeraars te kunnen ondersteunen kunnen strookjes naar het BHW- adres {postbus 342) worden gestuurd met daarop naam, adres, woonplaats en de naam van de huiseigenaar, Vlaardingen De buurtcommis- sie William Pontswoningen be schuldigt het Vlaardingse ge meentebestuur van het voeren van een a-sociaal wanbeleid op woninggebicd. De buurtcom- mmie doet dit In een open brief aan het gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders. De open bnef is ondertekend door 119 bewoners van dit deel van dc Indische buurt, dat 148 woningen telt. Een aantal huur ders is volgens dc» actievoerders bovendien nog met vakantie. De ondertekenaars verklaren bet niet eens te zijn met de huurverhoging van acht pro cent per 1 juli. In de open brief wijzen de bewo ners erop dat de "William Ponts woningen op de lijst voor reno vatie staan, dat de plannen hiervoor m een vergevorderd stadium rijn en dat na de reno vatie al een huurverhoging op treedt van 75 gulden, een huur- verhoging van 52 procent. In de open brief - waarin zij zich vooral richten tot de „zich pro gressief noemende meerderheid van de raad" - wijzen de actie voerders erop dat het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening richtlijnen' geeft voor woningen die met voor de huurverhoging van acht procent in aanmerking ko men. De gemeente of de woningbouw-. vereniging kan bij de staatsse cretaris vrijstelling vragen voor huizen die binnen drie jaar worden verbeterd. De buurt- commissie vraagt zich af: „Is het verzoek dat de gemeente moet richten tot de staatssecre taris te veel werk voor de socia listische cn progressieve krach ten?". De actievoerders klagen verder nog over de verhoging voor het onderhoud van de voortuinen en de huurprijs van gasgeisers. „Dit is niet meer dan een ver kapte gemeentebelasting daar het onderhoud dat er aan ge daan wordt te verwaarlozen is", beschuldigt de buurtcom- missie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1