NATUURGIDS HERMAN WETERINGS: „Yredeling moet bos snel ontruimen" ilsass mk-u --mm lü mm&A mm mêBBBÊMÊSSÊ VRIJDAG 13 JUNI 1975 L- --; V Ï$-G sO WmMÊïvé: mÊsaÊËmMmmmm 8! IWwWIfM^Wi In toekomst misschien wilde orchideeën DEFENSIE .4 De schuur naast de Staelduinhoeve; in de toekomst wordt zij voor tachtig milie verbouwd tot infor matie-centrum voor natuurliefhebbers. Ook de jeugd helpt mee in de ANWB- werkkampen. 's-Gravenzande Een voor Nederlandse be grippen warme middag in de late lente. Een maal aan de andere kant van de Maasdijk moet een toerist zich wel ver bazen, wanneer hij, na zojuist het tamelijk saai en troosteloos ogende Westland van kassen en warenhuizen achter zich te hebben gelaten, het Staeldninse Bos nadert. Een bijna on-Hollands landschap ontvouwt zich voor hem. Wanneer hij de dijk bij Heenweg oversteekt zit hij hele maal goed. Hier slingert zich de Oude Hooislag door het licht glooiende land naar de Antonins- hoeve aan de rand van het bos. „Stichting Het Zuidhollands Land schap" en verder „Wan- delkaarten hier ver krijgbaar" staat er op bordjes langs de weg te lezen. We zetten de auto op het parkeerterreintje en informeren naar Her man Weterings, boer en natuurgids in het bos. „Dan moet n hier het bos in en dan ziet n op een gegeven moment wel een houten huisje. Daar woont hij", luidt het antwoord van een behulpzame bewoonster van de hoeve. STAELDUINSE 005 - WEST ASOijrf MAASDIJK 4 ppj*'I'm ®PNnCwgjö—^_HAASDIJK door Andrê Vermeulen Terug naar de auto, het bos in. De zon dringt hier maar schaars door, want het groene lover is als een dak. In de „weg" zitten kuilen en gaten van veertig centime ter. Na amper een kilometer zijn we het bos al weer uit en van het huis geen spoor. De weg buigt naar links en loopt verder langs de zuide lijke rand van het bos. In de verte doemt eindelijk iets op, wat op een houten bouwsel lijkt. Het blijkt een schuur tè zijn, waarachter zich eindeloze warenhuizen uitstrekken. De eigenaar zegt op wantrouwende toon, dat Weterings midden in het bos woont. ,,Het tweede nek aan je linkerhand, daar moet je in". Het hek blijkt op slot. Een pad van enkele tientallen meters kronkelt zich erachter en in een bocht zien wij eindelijk het bewuste buis in een zee van zonlicht en verscholen achter iepen en eiken. Op het terras zitten Herman en boswachter Jan van der Ende al te wach ten. „Het Staelduinse Bos", zo zegt Weterings Js uniek. Alle boom- plant-, struik-, gras- en mos soorten, die in Nederland voor komen, vind je hier bij elkaar. Op het gebied van vogelsoorten kunnen ornithologen ruim sehoots aan hun trekken ko men, want nachtegalen, wiele- SWW u - - - - seum hing", zegt hij met ernst, walen en steenuilen zijn hier Beide bos vrienden fungeren als geen uitzondering". Wel geeft Van der Ende, die zich met klem geen boswachter maar bosbaas noemt, toe, dat het bos niet helemaal natuurlijk is: „Je kunt zien, dat het is aangeplant, althans een gedeelte, zoals hier bij het huis, vanwege de rechte lijnen, waarin de bomen staan. Tussen twee bomen zit precies een afstand van zes meter". Het is de bedoeling om in de loop natuurgidsen. Twee jaar gele den volgden zij een cursus daarvoor in het biologisch cen trum „Weversdufn" in Oost* voorne op Voorne-Putten. Een winter lang werd hun daar het ontstaan van duinen bijge bracht, zij deden een kennis- verruiming op het gebied van plantengroei op, kortom zij leerden er de fijne kneepjes van de natuur. van vier jaar dip, aangeplante Het bos in de huidige vorm be- bomen weg te hai-.u De ontsta ne ruimte wordt dan opgevuld met nieuwe bomen. De aan plant is gedaan na de oorlog, want de Duitsers hadden er aardig huis gehouden. Aan de westkant was een V-l basis. Toch is het bos volgens Wete rings ondanks de ingezette po pulieren en dennen niet te even aren in Nederland. „Een bos als dit kun je niet imiteren. Het zou hetzelfde zijn als je de Nacht wacht aan Amerika verkocht en een kopie in het Rijksmu- staat ongeveer driehonderd jaar en het duinterrein, waarop het bos wortelt zeshonderd. Of bosbaas. Weterings zegt, dat er misschien toch wel sprake is van aanleg, want „de Haarlem merhout en het Haagse Bos hebben dezelfde opbouw als het Staelduinse Bos. Het is één lijn, één structuur. Je moet het Staelduinse Bos ook zien in sa menhang met de uitmonding van de Maas, Het is vroeger een delta geweest, er zijn dus twee elementen, die invloed hebben, het zoete en het zoute water. De monniken, die hier de kloosters bewoonden, hebben de duinen met helm vastgelegd. De Nieu we Waterweg is trouwens een kanaal, door Prins Hendrik in 1874 gegraven". gewezen persoon voor", weet toe. Wetering. Wanneer het informa- „Maar", gaat Jan verder, „mees- In het Staelduinse Bos zijn ook fiets- en wandelpa den aangelegd. het hele bos drie eeuwen gele- "Weterings is niet zomaar natuur den is aangeplant of natuurlijk gids geworden. Van opa op va- is laag kunstmest is niet zeker, maar wel zeker is het gegeven, dat er een laakunstmest ligt, die het bos volgens Van der Ende leiijker maakt dan nodig is. Het is de bedoeling om het bos in de oorspronkelijke staat terug te brengen. „Over een jaar of zes hopen we de eerste orchi deeën te zien bloeien", zegt de der op zoon woont hij al in het bos, vroeger in de boerderij op de open plek, later in het hou ten huis. De Vereniging „Vrien den van het Staelduinse Bos" wilde mensen met een degelijke kennis van het bos om htm leden - en andere belangstellen den - rond te kunnen leiden. „Daar was ik natuurlijk de aan- tie-centrum in de schuur bi] de boerderij eenmaal van start gaat, zullen de wandelingen meer frequent worden. Jan van der Ende wordt meteen enthou siast over het „gidsen": „Het belangrijkste is, dat de mensen interesse hebben. Dat hebben ze natuurlijk wel, want anders zouden ze hier niet komen, maar toch komen er veel men sen, die alleen in zuivere re creatie zijn geïnteresseerd. Als het op het strand te druk is, komen ze hierheen en gaan ze boompje klimmen, barbecuen en dat soort dingen meer. Dat moeten we natuurlijk niet heb ben. Het is hier een natuurge bied en geen recreatiegebied1'. „Ja, maar", valt Herman hem in de rede, „dat is de mening van de Stichting Het Zuidhot- lands Landschap. Wij (de ver eniging) staan recreatie voor. Dat is ook het geschilpunt tus- i sen de beide instellingen over de opzet van een informatiecen trum". Dat geeft Van der Ende tal hebben we wel serieuze mensen, die de samenhang in de natuur willen zien. Zo niet, dan heb je altijd zelf wel van die kleine dingetjes, waarover je wilt praten. Als je maar leu ke dm gen vertelt. We hebben namelijk eens een school met amateur-biologen gehad en die lui kwamen met allemaal La- Een oplossing voor het probleem fiiTle-rt linrnk.^! 4. boel verstoord". Ook Verschei dene padvindersgroepen zijo niet geheel vrij van blaanu Zij zetten hun routes uit met wol len draadjes, die ze na gebruik achterlaten. Dat moet bosbaqs Van der Ende weer opruimen. tijnse benamingen aandragen. Die kennen wij niet. Nee, je moet gewoon jan-met-de-pet wat natuurkennis bijbrengen, daar gaat 't om. En als iemand eens met z'n vingers aan de planten en bloemen zit geef ik hem ëeen bekeuring, maar ga ik eerst praten". In hogere mate bezwaarlijk is het feit, dat sommige mensen de neiging hebben de paden te verlaten, omdat „zij, als ze in een bos zijn ook lètterlijk in het bos willen zijn. Nu hangen er in het Staelduinse Bos uilen- kasten, waarin torenvalken huizen. Wanneer men daarbij in de buurt komt, wordt de van vervuiling en beschadiging lijkt gevonden in de ANWïï- werkkampen, die iedere veer tien dagen op zaterdag funge ren en in samenwerkend ver band met de Stichting Het Zuidhollands Landschap, de ei genaresse van het bos, tot stahd komen, want, Van der ÏSode heeft er de algehele leiding. Be halve onderhoudswerkzaamhe den worden ook de talrijke bunkers langzamerhand met begroeiing bedekt. Voorts krij gen hekken, trappen, afraste ringen en paaltjes een b^urt. Ook meer natuurpaden staan op het programma, verdeeld in blauwe en rode routes, de eer- ste voor trimmers, de laatste voor wandelaars. Langs de ro de paden worden bij bijzondere bomen, planten of struiken kaartjes gehangen met gege vens over soort, naam, bloeiwij- ze en andere karakteristieken. Het is niet alleen verboden om van de paden af te gaan, bin nenkort komt er ook een ver bod voor auto's, want de bos baas heeft het al herhaalde ma len meegemaakt, dat hele bo-' men en stukken grond achter in de kofferruimte van een auto verdwenen. Naarmate de middag zijn einde nadert, de zon aan kracht ver liest en de wind opsteekt wor den de onderwerpen van ge sprek ook somberder. De ge zichten van Jan en Herman betrekken als wij het defensie gebied, dat meer dan de helft van het hele bos beslaat, ter sprake brengen. Herman: „Het héle defensiestuk is tien hecta re groter dan bet recreatieve gedeelte en het hele bos is ne gentig hectare. Zeventien jaar geleden kwamen de militairen erin. Ze pachtten het van de toenmali ge eigenaar, de familie Van Rijckevorsel. Volgens het mi nisterie wordt het terrein ge bruikt voor munitie-opslag. Stemmen fluisteren, dat er zelfs atoomkoppen worden bewaard. Anderen beweren, dat de pre sentjes, die de koningin op haar verjaardag krijgt, hier liggen. Wat er nou aUemaal van waar is, kan me niet schelen, maar één ding is zeker, Vredeling moet het bos zo snel mogelijk ontruimen". Veel hoop heeft Weterings echter niet op een snelle ontruiming. De besprekingen tussen de Stichting Het Zuidhollands Landschap en het ministerie van defensie duren al vier jaar, want toentertijd schonk de fa milie Van Rijckevorsel het bos aan de Stichting, die het direct voor natuurwetenschappelijk onderzoek en openbare doe leinden ging bestemmen. Maar niet alleen de Stichting pro beert defensie eruit te krijgen, ook de actiegroep Leefbaar 's- Gravenzande en diverse politie ke partijen werken aan het pro bleem. Het ministerie geeft ech ter niet toe, tenzij een gelijk waardige vervangende ruimte wordt gevonden. De plattegrond van het openbare gedeelte van het Staelduinse Bos; ten oosten van de Oude Hooislag, de weg, die uiterst rechts van noord naar zuid loopt, ligt' het militair terrein, dat meer dan de helft van het bos in beslag neemt. Een tweede probleem is van de (golf) baan. Ongeveer zes jaar geleden kwam de Rotterdamse Golfclub met het plan om het openbare gedeelte van het bos te kappen en zodanig te bewer ken, dat de leden van de club een model-baan met achttien holes ïouden krijgen. Wete rings: „Ze kwamen met een dragline de boel weghalen, be spottelijk gewoon, want de aan nemer had niet eens een ver gunning. De in die tijd nog bestaande Kabouters kwamen en hebben het zaakje even mooi gesaboteerd. Ze gingen gewoon voor die dingen liggen". In mei van dit jaar gaf het be stuur van de golfclub te ken nen niet langer meer aan spraak op het bos te maken. 1 Een derde, meer „plezierig", pro bleem is de verwezenlijking van een informatie-centrum in de stenen schuur bij de vierhon derd jaar oude boerderij. Het plan voor een info-centrum is ook al jaren oud. De realise ring ervan hangt af van de besprekingen tussen de Vereni ging en de Stichting, bespre kingen, die steeds maar weer stranden op een verschil van mening inzake de bestemming van het bos.'Zoals Weterings opmerkte, de vereniging wil het bos eeti recreatieve functie geven en de stichting staat een meer wetenschappelijk doel voor ogea Bouwplannen lig gen echter al op tafel van de hand van een architect in dienst van de gemeente 's-Gra venzande. Hij berekende de kosten op bijna anderhalve ton. Een aantal deskundigen uit de kring van de „Vrienden" kwam echter op SO.OOO gulden na het schrappen van de in het plan opgenomen- verwarming en zolderverdieping. De vereni ging beschikt momenteel over een kwart ton, voornamelijk voortgekomen uit een aantal acties, zoals een oud papier-, een oliebolienactie en een auto- en bromfietsraily. Koe het aan bieden van informatie in zijn werk moet gaan is nog niet zeker, maar nuttige suggesties zijn er wel. In ieder geval zijn er voorbeelden te over van al bestaande info-centra op dit gebied. Weterings stelt voor om maar naar binnen te gaan, de wind wordt nu echt fris. Hij haalt wat dozen met oude foto's van het bos uit de tijd van zijn grootvader te voorschijn en laat de verbouwïngsplannen voor de schuur zien. Bosbaas Jan besluit ech: ter maar op te stappen en op onze laatste vraag of er op Wereld Milieu dag nog iets is gedaan antwoordt hij: „Voor mij is het iedere dag milieu dag".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4