Calyx, een bloem(kelk) in de Westlandse tuin 1 Blokje rond^ MULTI- mSTRVMENTAUST PROEFOPJVAME. PROFESSIONEEL ,JUST A DREAM" ENIGE KENNISGEVING (IN PLAATS VAN KAARTEN) WOENSDAG 13 JUNI 1975 Hoek van Holland - Ga- lyx. Spreek uit: kel- liks. De naam van de Hoekse formatie, die onlangs als eerste Westlandse popgroep een langspeelplaat maakte. „Niet zo bij zonder", zult u zeggen, „iedereen maakt te genwoordig een plaat". Inderdaad, maar wat Calyx wel bijzonder maakt, is het feit. dat de groep de productie van de plaat zelf heeft bekos tigd. Reden om eens met de jongens van de country and western band te praten. Aan het woord is compo nist Willem Pols (20).: „Jaren geleden speelden we met z'n drieën (Willem/elektrische gi taar en zang, Paul van Dongen/basgitaar, Wim van Eldert/- druins) in onze toen malige groep Oeroe- boeroe" verschrikke lijk harde muziek. Zij sloeg echter niet aan hij het publiek, dus wilden we het rustiger gaan doen. Op dat moment kwam Ralph Vinjê erbij, die aan vankelijk ook gitaar speelde. Nu had hij op zolder een oude viool liggen, waarop hij ooit nog eens zes jaar les heeft gehad. De muziek, die we toen gin- gen spelen, country en folk, sloeg wèl aan en tegenwoor- dig treden we al helemaal in Alphen en Boskoop op". Eveneens twintig jaar oude Ralph, die de vrolijkste van het kwartet is, kwam er twee jaar geleden bij. Wil lem zat toen nog op kantoor en de groep zocht naar een nieuwe naam. „Een vriend van me kwam op het idee om de nieuwe band, die toch een lieflijk karakter in zijn muziek uitdraagt „Calyx" te noemen, wat „Bloemkelk" betekent Een fleurige asso ciatie dus", zegt Willem. Behalve dat Willem in Calys elektrische gitaar, akoesti sche gitaar, steelgitaar en gi taarbanjo speelt, neemt hij ook het belangrijkste deel van de zang voor zijn reke ning. Zijn vriendin Geertje van Rijswijk zingt op de plaat, die slechts een klein deel van hun repertoire ver tegenwoordigt, ook enkele nummers „om er een extra dimensie aan te geven". Ralph, die nog op school zit is de multi-instrumentalist van de groep. Behalve de backing-vocalen bespeelt hij de viool, cello, elektrische gitaar, piano en mondhar- monika. Slagwerker Wim (17) „doet" behalve wat zang ook het wasbord, dat hij met vinger hoedjes bewerkt. Oudste en tevens meest muzikaal on derlegde is Paul (21). Hij is de man, die er al acht jaar klassiek gitaar op heeft zit ten, maar ook hij musiceert op meerdere instrumenten: akoestische gitaar, ukelele, mandoline en bongo's. Willem componeert de muziek en schrijft de teksten. Geer tje en Ralph komen op de plaat echter ook met bruik bare bijdragen. Over hoe de nummers tot stand komen zegt Willem: „Eerst krijg ik een idee voor een tekst. Op een moment intrigeert iets je en dan wil je dat kwijt in een song. Je komt op een thema en de woorden vloeien dan vanzelf uit je pen. Met het compone ren gaat het anders. Ik spèel niet goed, maar wel ontzet tend veeL Dan heb je ineens een bepaalde melodie te pakken en die werk je uit, net zolang, totdat muziek en tekst in elkaar passen. Wan neer ik het allemaal klaar heb, speel ik 't voor aan de jongens, die een passende begeleiding instuderen." Moustaki Bij het schrijven van teksten vindt Willem het belangrijk de mensen iets mee te geven, maar tijdens een optreden is de muziek voor hem min stens zo belangrijk, omdat „de mensen wulen dansen, ze willen ritme", weet hij. Tekstmatig wordt Pols beïn vloed door de Franse Poetë Prêvert en de liedjeszanger Goerge Moustaki. Willem: .Moustaki heeft een ongelo felijke invloed op mij, hij is de grootste componist en tekstdichter van deze eeuw, in zijn genre dan". Muzikaal gezien rijn Jim Reeves en Buck Owens alles voor hem. Ook de Flying Burrito Bro thers, Country Gazette, Astrud Gilbert© en Wim Overgaauw betekenen veel voor hem. Een jaar geleden speelde het amateurhandje op de Hoek se muziekdag. De jongens wonnen de eerste en de tweede prijs. De dirigent van de Koninklijke Mari niers Kapel, de heer JR. La- ro, zag wel wat in ze. Hij zorgde ervoor, dat zij een proefopname voor een plaat mochten maken bij Phono gram, één van de grootste platenmaatschappijen in ons land. Twee weken na de au ditie kregen de jongens ech ter een briefje in de bus, waarin hun te verstaan werd gegeven, dat het repertoire niet commercieel genoeg was. Af door de zijdeur. Wil lem en de zijnen lieten het er niet bij ritten. Na ieder optreden werden de centjes opzij gelegd en enkele we ken geleden doken ze de stu dio in om er van hun eigen geld een elpee op te nemen. Calyx: -„Het was in één woord fantastisch. Voor slechts honderdvijftig gul den per uur konden we de nummers opnemen, waar we zelf achter stonden. En dat met een bekende Haagse popmusicus, wiens naam wij liever niet noemen, als pro ducer. Hij voelde ontzettend goed aan, wat wij wilden." Op de vraag wat voor een aandeel een producer bij een plaatopname heeft, zegt Willem: „Je kan een produ cer vergelijken met een diri gent van een orkest In de studio past hij de sfeer aan. Hij mixt het geluid. Hij komt met goede suggesties om hier en daar wat aan te vullen. Hij maakt gewoon de totaal-sound." Om financiële redenen konden de jongens (en Geertje niet te vergeten) mear twee da gen in de studio blijven, wat erg kort is voor het opne men van een plaat laatste nummer „Lesson", ook in samenwerkend ver band gecomponeerd, heeft een prachtig intro, maar gaat helaas over in een wat clichématig geheel. De com posities zijn over de hele plaat gezien, evenals de tek sten erg goed: eigenlijk te hoog gegrepen gezien de in strumentale begeleiding. Zo moet Wim rijn techniek nog wat verbeteren, hoewel hier en daar aardige staaltjes wegroffelt. Ook de zang is voor verbetering vatbaar. Pauls gitaarlessen blijken duidelijk fundamenteel voor het geluid van Calyx te rijn- Afgelopen vrijdag gaf Calyx een promotieconcert in de Gereformeerde Kerk in Hoek van Holland. De be langstelling van jong en oud was behoorlijk groot De el pee vond gretig aftrek, maar is nog lang niet uitverkocht: in de Hoek verkoopt de Whi te Horse Bar de plaat en in de rest van .het Westland heeft de firma Koppenol de schijf in huis. Over'toekomstplannen is Wil lem erg duidelijk: ,Jk wil professioneel worden. Nu rit ik nog in dienst, maar als ik eruit benDe andere jon gens zijn nog onzeker, voor hun is het nog allemaal een hobby. Het is namelijk erg moeilijk om in de biz te komen, maar we hebben on ze elpee naar radio- en te stations gestuurd, dus wie weet...." ^iiiniiiinitniniHiiiniiiniiniiniitniiimiitiiiinitiHiiuiiinniiniinniiinniiiiitniiimtiminitniniRiiiniH De plaat,Just a dream" gehe ten, is voor een dergelijke amateurband van hoog ni veau. Er staan dertien com- positities op, waarvan twaalf van Willem, al of niet in samenwerking met Ralph en Geertje tot stand gekomen. Het openingsnummer en te vens titelnummer dekt qua tekst de verdere inhoud van dit album. Geertje heeft een wandkleed gemaakt, waarop centraal twee vogels, een duif en een adelaar, het goe de en het kwade. Zij noemde het kleed „Just a dream". Het mooie zonnige liefderij ke leven enerzijds en de ver vuiling, industrialisatie en het kapitalisme anderzijds- De muziek is hoofdzakelijk in de vakjes country and wes tern en folk onder te bren gen. Uitzondering daarop vormen twee hoogtepunten, .Niets kan zeggen" en Bom again", de eerste van de hand van Willem en de laat ste van en Ralph samen. Het Notaris W. Robert zal op 1 juli aanstaande - na een ambtsperiode van ruim 19 jaar - zijn ambt -als notaris in de gemeente Vlaar- dingen neerleggen. In verband hiermede wordt aan kliënten en relaties de gelegenheid geboden hem per soontijk de hand te drukken op een open afscheidsreceptie, welke zal worden gehou den op donderdag 26 juni 1975 van des namiddags 5 uur tot 6.30 uur, te zijnen kantore aan de Schiedamsewèg 57/6 te Vlaardingen, waarbij eventueel tevens ken nis kan worden gemaakt met zijn opvolger. Medewerkers Notaris Robert. De heer C. Sperman, inspecteur van tie dierenbescherming, heeft tijdens de jaarver gadering van de vereniging in Utrecht een gouden tegmedaille gekregen. Deze hoog ste onderscheiding van de vereniging werd hem toegekend „voor zijn trouw, toewijding en doorzettingsvermogen". We vermoeden dat het hondje (rasloos, een bastaard]e dus) een wat ouder iemand als baas heeft gehad. Niet iemand die haar van begin af aan liet hol len. Ze is eigenlijk een weinig lui. De reden waarschijnlijk ook dat ze aan de dikke kant is. Vier stevige poten dragen een flink lichaam bedekt met don zig pikzwart haar. Poten die vliegensvlug in beweging ko men als je haar aanhaalt Want mag ze niet zo gewillig zijn om naast je te rennen, als je maar een beetje de aandacht aan haar schenkt springt ze spelend en vervaarlijk grommend op je af. Speels is ze dus wel degelijk. We weten niet waar ze vandaan komt Maandag 9 juni werd ze gevonden in de Schiedamse Hoogstraat met een rode hals band om, Ze is zindelijk en kan met haar opvoeding nog een heel eind op weg geholpen wor den. Ze wordt nog groter: iets kleiner als een middelslag hond. De beheerder vermoedt dat ze op straat is gezet. Pinkie, de Dalmatiër van vorige week, heeft een goede baas ge vonden en zit bij een gezin in Vlaardingen. De Duitse Herder die per openbaar vervoer (de trein) uit Hoek van Holland in Schiedam arriveerde zonder baas wel te verstaan zit nog steeds in het asiel. De eigenaar wordt dringend verzocht zich te melden. Enkele dagen geleden werd be kend dat de eerste paal voor het nieuwe dierentehuis aan de Sportlaan in Schiedam volgen de week woensdag wordt gesla- gen. Er lijkt een einde te zijn gekomen aan het lange wach ten. Niettemin is er nog veel geld nodig en heeft de dieren bescherming een beroep ge daan op het bedrijfsleven. Medewerkers van het Centraal Vrouwencomité gaan over een paar weken zevenhonderd be drijven af om persoonlijk voor een nieuw asiel te pleiten. Er rijn echter te weinig medewer kers. Het comité doet een be roep op degenen die belange loos aan de totstandkoming van het einddoel willen meewerken. U kunt rich opgeven het liefst deze week nog bij: mevrouw E. de Vos-Van Har- melen (teL 260865). mevrouw Dirkzwager (teL 262795) en schriftelijk bij mej. Reuvers, Parkweg 249 (secretaresse die renbescherming). Dierentehuis Schiedam, Si Annazus terstraat in Schiedam, telefoon 266268, geopend van 8-12 en 2-5zaterdags alleen 9-12 uur en zondags ge sloten. Giro dierenbe scherming: 216407 (afde ling). Lidmaatschap S10,- per jaar (of meet). jjiMmniuiniuiinniiniiMMtMiiimiiiminimmimtnimiiiiNiiiiiiiijiiimiiimmiiimMiiininiiiiiMmniiniiimnminmtmntiim S cs Je zou van zo'n jonge hond toch verwachten dat de plotselinge vrijheid opti maal wordt benut. Vaak genoeg hebben we meè- gemaakt dat een hond die achter de tralies werd vandaan gehaald zich buiten door het dol le heen voelde. Rennen en vooral trekken aan de riem. Uitgelaten blaffend tegen alles en iedereen. Het hondje van deze week is de uitzon dering op de regel. Hij sjokt in het begin rus tig en gedwee mee. Het teefje oekijkt het op haar manier. Drie maan den oud en een dergelij ke mentaliteit? Het lijkt er wel een beetje op, maar gelukkig blijkt het achteraf wel mee te val len. Ze blijft het echter niet zo leuk vinden: dat plotseling rennen, maar misschien is de oorzaak wel weg te halen. door André Vermeulen Signalement Naam: onbekend Ras: geen Geslacht: teef Leeftijd: 3 mnd. Kleur: zwart Schofthoogte: 31 cm.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4