SCHIEDAMSCHE COURANT Metrolijn ko stbare miljoenen zaak Maassluise monumenten op Flevohof Gemeente moet buitenlanders beter voorlichten Belangenorganisatie wil handtekeningen voor ver beteringen bij GSD Indische buurtbewoners tegen huurverhoging m. ll JEUGD BOUWT EIGEN DORP BUS OF TEAM GOEDKOPER Dinsdag 1 juli 1975- Autodief in Katwijk aangehouden Onderzoek naar con tainerbrand Schiedammer terug naar Pompekliniek Op heterdaad betrapt Politie vindt 200 slippers Been bekneld in draaimolen Vlaardingen doet niet mee aan tentoonstelling Globetrotters op terugtocht Bond van Huurders en Woningzoekenden: ,,Pas na renovatie huur vaststellen I ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - ktachtendiensl 144144 s 4 pagina's - 100ste jaargang no. 25352 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bij toeval heeft de politie in Katwijk de gestolen wagen teruggevonden van de 31-jarige Scbiedamse M. I. v. O, De Austin Seven werd bij een routine-onderzoek van de poli tie in de badplaats aangehou den. De bestuurder, de 24-jarige N. K. uit Schiedam, bekende dat hij de auto een paar uur tevoren aan de Heinsiusstraat had ontvreemd. Schiedam Politie en brand weer stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de brand die dit weekeinde voor 2500 gulden schade heeft aangericht aan het gebouw van de Meu belbeurs aan de Lange Haven. De brand ontstond in een contai ner die voor het bedrijf stond geparkeerd- Twee ruiten spron gen door de hitte van het vuur. De brandweer slaagde erin het vuur met een nevelstraal blussen. Schiedam De 35-jarige Schie dammer R. v.d. S. die in maart uit de Nijmeegse Pompekliniek ontsnapte, is aan de Broersvest aangehouden. De man was ter beschikking ge steld van de regering. Hij zal binnenkort door de politie wor den teruggebracht naar Nijme gen. Schiedam De 24-jarige Schie dammer T. v. W. is in de Breed- straat op heterdaad betrapt bij een poging tot inbraak. Op het moment dat politie-agen- ten de man op het terrein van de brandweerkazerne aanhiel den "was hij druk bezig de raamspijlen door te zagen van een aangrenzend schildersbe drijf. Hij is meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Schiedam De politie heeft het weekeinde opgescheept gezeten met 100 paar slippers die af komstig waren van een schoe nenwinkel aan de Broersvest. Survcïllanceagenten hadden zich over het rek met het schoeisel ontfermd nadat de verkopers vergeten hadden om het rek bij sluitingstijd van de straat te halen. Het rek is gisteren van het politie bureau aan de Lange Nieuw- straat afgehaald. Schiedam Bij het spelen op een draaimolen in het Beatrix- park heeft de 9-jarige André Wiskerke een gebroken been opgelopen. De jongen van het Hargplein in Groenoord was met een been in de molen bekneld geraakt Hij is met de ziekenwagen van de GG en GD voor opname naar het Nol et Ziekenhuis gebracht «ya- Hoek van Holland Het ter rein van de Hoekse ijsbaan aan de Mercatorweg Is sinds gisteren het toneel voor het bouwen van een dorp in een dorp. Ruim tweehonderd kinderen van de lagere scholen zijn er koortsachtig en bruisend van activiteit en creativiteit bezig om van oud hout een dorpje van 20'n dertig huisjes op te richten. Gelukkig voor hen zit het weer in deze eerste week van de zomervakantie mee. De organisatie van dit jeugd- festijn, de commissie „Alle Hens", heeft de afgelopen dagen bij de mensen in het dorp aan de monding van de Maas het benodigde hout verzameld door onder meer met een luidsprekerswagen door de straten te gaan. Ge wapend met hamers, spij kers en zagen stortten de „pioniers" zich vervolgens onder het bezielende toe zicht van enkele ouders op het bijeenvergaarde mate riaal. Tegen een uur of vijf vandaag moet alies klaar zijn, waar na de kinderen uit hun mid den een heus bestuur kiezen, bestaande uit een burge meester en zijn wethouders alsmede een aantal raadsle den; totaal worden het er 22. Dit college moet de raad voorstellen doen omtrent de te ondernemen activiteiten. Een aantal hiervan staat al vast, omdat ze door „Alle Hens" zijn georganiseerd. 2 o zal een ambtenaar van de Burgerlijke Stand (een echte) vrijdag 4 juli een hu welijk voltrekken. Reactie van het meisje, dat die dag „m het huwelijksbootje stapt": „Ah, mogen we dan 's nachts ook hier blijven?". Mocht het een keer uit de hand lopen, dan is zowel een EHBO-pIoeg als de vrijwilli ge jeugdbrandweer aanwe zig om hulp te bieden. Schiedam/Vl aardingen De aanleg van een me tro van Rotterdam naar Schiedam en Vlaardin- gen blijkt een gigantisch bedrag te gaan kosten. Al naar gelang het be ginpunt in Rotterdam schat een werkgroep van Rijnmond dat de aanleg óf 600 miljoen (vanaf Eendrachtsplein) - óf 400 miljoen gulden (vanaf Mareoniplein) gaat kosten. Daarente gen is de sneltram of snelbus stukken goedko per. De werkgroep „Ketheï-Holy- Broekpolder" komt tot deze De snelle groei van de bevol- buslijnen. De jaarlijkse exploi- metro In ieder geval niet dódr king in Kethel, Holy en de tatiekosten worden geschat op de binnenstad mag komen te eventuele woonbebouwing in 127 miljoen gulden. - lopen, hoewel Rotterdam dat de Broekpolder maakt dit dfin- Zowel het gemeentebestuur van we! eiste. De beste oplossing lijkt nog altijd de (snel)tram. De kosten voor de aanleg hiervan wordt door de werkgroep op ongeveer 75 miljoen gulden gerekend. Tien Een snelle realisering van dit reist men per metro over grote re afstanden dan bij het auto bussysteem, waar men meer in de eigen gemeente blijft. De tram ligt hier ongeveer tussen in, zij het iets dichter naar het bussysteem. gend noodzakelijk, aldus de stuurgroep van Rijnmond. conclusies in een rapport dal De metrolijn zou vanuit Rotter- is aangeboden aan het dage lijks bestuur van Rïjmnomï en aan de stuurgroep. Men wil dat er snel wordt beslist over een vorm van openbaar vervoer. dam moeten komen te lopen naar het centrum van Schie dam via Kethel naar Vlaardin- gen-Holy. De bedragen zijn ge rekend inclusief aanvullende Schiedam als dat van Vlaar- dingen voelt er echter weinig voor om een metro aan te leg- In het bedrag 2ijn ook aanvullen- miljoen daarvan is bestemd voor een busbaan door Woud- hoek en 15 miljoen voor een ongeüjkvïoerse kruising met de NS-lijn in Nieuwland. gen, niet alleen vanwege de hoge kosten maar ook vanwege vele (sloopwerkzaamheden. Schiedam heeft al van de Pro vincie gelijk gekregen dat de De Koemarkt in Schiedam: j nog eindpunt voor de enige tramlijn. Straks verbin ding met Holy? de buslijnen opgenomen. De tram zou komen te rijden van de Schiedamse Koemarkt. Bur gemeester van Haareniaan, Churchill weg naar de Europa boulevard in Vlaardingen. De S jaarbjkse exploitatiekosten be dragen 52 miljoen gulden. Verreweg de goedkoopste oplos sing is een snelbus vanaf het Mareoniplein naar Schiedam en Vlaardingen-Noord. De kosten zijn dan 60 miljoen gulden, waarvan eveneens 15 miljoen voor de ongelijkvloerse krui sing en ook met aanvullende gewone buslijnen. Jaarlijkse kosten: 59 miljoen. Voor de reiziger maakt het wat betreft de reistijden weinig uit of er met de bus, tram of metro wordt gereden. De metro is m het algemeen weliswaar iets sneller, maar dat bedraagt in percentages uitgedrukt niet meer dan tien procent Verder onderdeel van een stadsgewes telijk openbaar vervoersys teem ziet Rijnmond nog niet zitten. Een dergelijke aanslui ting is waarschijnlijk vddr 1981 niet mogelijk. Daarvoor zullen er tijdelijke voorzienin gen moeten worden getroffen. In de werkgroep die het rapport heeft geschreven zaten verte genwoordigers van liet Minis terie van Verkeer en Water staat, gemeentewerken Schie dam en Vlaardingen, RET, NS en het openbaar lichaam Rijn mond. Maasslnis/Vlaardïngen Een officiële vertegenwoordiging van de gemeente Maassluis heeft gisteren een bezoek geb racht aan het recreatiepark De Flevohof in de Fievopolder. De delegatie heeft d3ar fotomateriaal over Maassluise monumenten overhandigd. Maassluis, Vlaardingen, Schie dam en andere steden die staan vermeld op de speciaal voor het monumentenjaar uitgegeven kaart van Nederland zijn door de Flevohof uitgenodigd. Van foto's, dias en maquettes van de monumentale steden wordt op de Flevohof een tentoonstelling ingericht. Zo'n zestig steden hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging, onder meer Maas sluis en Schiedam. Vlaardingen doet niet mee aan de tentoonstelling. Er zijn geen fo to's te zien van Grote Kerk, Visbank of Visserij museum. „Het kost veel geld en er komt geen mens kijken", is het Vlaar- dingse argument om niet mee te doen. Twee jaar geleden heeft de toen 700-jarige stad wel op de Flevohof geëxpo seerd. „Er was toen ontzettend weinig belangstelling voor", al dus gemeentelijk voorlichter Dick Greve, „de bezoekers ko men immers naar de Flevohof voor het agrarische gedeelte en niet voor zo'n tentoonstelling". Toch heeft de MasssJuise delega tie gisteren de laatste hand aan de stand over de stad gelegd. Schiedam stuurt nog een foto van de molen De Vrijheid. De expositie op de Flevohof duurt tot eind autustus. Vlaardingen De BHW heeft in een brief aan het Vlaardingse gemeentebestuur geeist dat gemeentelijke instanties brieven aan buitenlanders voortaan in de landstaal van de geadresseerde stelt. De gemeenteraad zou er bij particuliere huiseigenaren moeten aandringen dit ook te doen. Het grootste probleem waar bui tenlandse arbeiders un hun da gelijkse praktijk mee te kam pen hebben is dat ze de Neder landse taal niet of nauwelijks verstaan, aldus de brief. „Dat is met 2o verwonderlijk als we in ogenschouw nemen dat Ne derlands een van de moeilijkste gemeente is voor het overgrote deel van de buitenlanders onbe grijpelijk, stelt de BHW. Op die manier zouden de buitenlan ders onmogelijk kunnen begrij pen dat de acht procent huur verhoging niet verplicht is en hoe ze hun eventuele weigering kenbaar moeten maken. talen ter wereld schijnt te zijn". Kortom, stelt de BHW, zij die het Nederlands niet beheersen wor- Dat de taalbarrière een groot pro bleem is bleek volgens de brief ook weer bij de huurverhoging die vandaag ingaat. De ambte lijke taal in de brieven van de den niet volledig in de gelegen heid gesteld om gebruik te ma ken van hun rechten - in dit geval weigering van de huur verhoging. Vlaardingen De Belangenorganisatie Ge meentelijke Sociale Dienst in Vlaardingen heeft tn een speciale Info-Krant een aantal tips gegeven om de dienstverlening van de GSD voor de cliënt zo aangenaam mogeiijk te laten verlopen. Volgens het blad moet er: 0 Een opvallend bord komen dat de cliënt die voor het eerst bij de GSD komt aangeeft waar hij heen moet, O uitvoerige en duidelijke voorlichting worden gegeven door de betreffende ambtenaar over de rechten en de plichten van de cliënt, O altijd een aanvraag ingediend worden, dat is namelijk de enige mogelijkheid om bij afwij. zing in beroep te gaan, Q een week na de aanvraag automatisch een nooduitkering worden gedaan; en wel tachtig procent van de norm die de Client later uitbe taald wordt, O bij de cliënt binnen vier weken een beschik king in de bus komen, dit is wettelijk vastge steld, O in de toegezonden beschikking duidelijk wor den vermeld waarom de aanvraag is toegezegd of afgewezen, ook moet er in staan hoe een bepaald bedrag berekend is. O een mogelijkheid voor de cliënt zijn eigen dossier in te kijken, en er fotocopieén van te maken, O overleg met de cliënt zijn voordat een uitke ring wordt stopgezet, O geen stopzetting van de uitkering plaats vin den tijdens een beroepsprocedure, O oon tolk worden aangesteld ten behoeve van niet-Nederlands sprekende clienten, O een kortere bezwaarschriften-procedure ko men, O meer deskundig personeel bij de GSD worden aangesteld, Als men uiteindelijk niet voor een uitkering In aanmerking komt, aldus de Belangenorganisa tie GSD Vlaardingen, of de uitkering wordt stopgezet, moet het voorgeschoten bedrag wor den terugbetaald. In termijnen, maar per keer nooit meer dan tien procent van het inkomen. Begin september wil de belangenorganisatie steun krijgen voor het invoeren van boven staande veranderingen van zoveel mogelijk clienten en andere betrokkenen. Contactadres sen: Clubhuis De Haven, Wecsperplein 18, Wijkcentrum de Heipaal, Reigerlaan 49, Ont moetingscentrum 'i Nieuwelant, Goudsesingel 87a. Vlaardingen Deze week wordt de thuiskomst verwacht van twee Vlaardingse wereldreizi gers. Het zijn Arte en HeUa Twigt-Janiczek, die in mei van het vorige jaar met hun zeïl/- motorboot vanuit hun woon plaats vertrokken. De_ globetrotters zijn aan het einde van de vorige week in het Franse plaatsje Duinkerken aangekomen. Vorig jaar ging de tocht eerst naar Oostende, daarna volgden Dover, Bordeaux en ae Canari- sche Eilanden. In dertig dagen staken zij over naar de Barbadoseilanden, In dia. De motor van het schip had het toen al begeven. Het echtpaar heeft ruim een half jaar alleen maar het zeil kun nen gebruiken- In de haven van Duinkerken wachten zij nu op een gunstige wind, zodat het laatste gedeelte naar Vlaardingen kan worden afgelegd. Vlaardingen De bewoners van de te renoveren woningen van de Indische buurt, de William Fontswoningen en de saml-du- plexwonlngen, hebben besloten massaal protest aan te tekenen tegen de acht procent huurver hoging per 1 juli. De veront waardigde buurtbewoners wil len dat pas na de renovatie de buur wordt vastgesteld aan de hand van de gemaakte kosten, „En dan met aftrek van de jarenlange achterstand In het onderhoud", is hun els. De Indische buurtbewoners wij zen ook het tijdens de verbou wing onderbrengen van de be woners in caravans of directie- keten van de hand. Zij willen en behoorlijke behuizing en een volledige vergoeding van de verhuiskosten. Het bevreemdt de bewoners bovendien, dat in het renovatieplan „De Leeuwe- kuil" in Rotterdam ecu centrale verwarming is opgenomen voor een huurprijs van tien gulden per maand, terwijl voor ver warming voor de gerenoveerde William Pontswoningen bijna veertig gulden per maand op tafel moet komen. De twee proefwoningen aan de Insulindesingel 3 en 5 w rden na de bouwvakvacantie onder handen genomen. De gemeente raad heeft hiervoor 100.000 gul den ter beschikking gesteld. De proefwoningen zijn bedoeld om technische ervaring op te doen .u... „c,IlïieSrfVVilliam Pomsvuoningen worden op proef gereno- om mogebjke tegenvalt tot veard, de bewoners willen pas na de renovatie aan huurver! het minimum te beperken- hoging. waiiu adn nuuw-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1