SCHIEDAMSCHE COURANT School moet functie gaan vervullen in de wijken „Heipaal weigert mee te werken aan discriminatie Beroep legen afwijzing overplaatsing hongerstaker BEROEPSKERN BRANDWEER TOCH MET TWAALF MAN UITBREIDEN «f GOO NIÉUWS! JA, ik H€€M D€ PROCF [Opnieuw wrijving \m brandweerkorps Huisvuil niet te vroeg op straat Werkgroep onderwijs PvdA: Ippï Naar aanleiding van gekrakeel spreiding gastarbeiders Kledingdieven: „goede vangst" Gevangen Gerard Schut wil naar open inrichting PvdA: onacceptabele vervuiling Zwemmen in vaart en singels ongezond Donderdag 3 juli 1975- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 14414-4 6 pagina's 100ste jaargang ho. 25354 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De school moet meer een functie gaan vervullen in de wijken» vindt de werkgroep onderwijs van de PvdA. Het is raar dat er vooral 's avonds schoolgebouwen leegstaan terwijl veel mensen graag die ruimten willen benutten. Groepen mensen die volgens de werkgroep allerlei sociaal-culturele activi teiten kunnen ontplooien in de scholen. o o o o e>q Deze multifunctionaliteit van de onderwijsruimten zou het best bij nieuwbouw doorgevoerd kunnen worden. In. het bouw plan kunnen gemakkelijk voor zieningen worden getroffen, waardoor de school niet alleen ten dienste van het onderwijs maar ook van de wijkbewoners wordt gesteld, zegt de werk groep. Dergelijke voorzieningen kunnen alleen worden gerealiseerd bij het voortgezet onderwijs. Kleu- - ter- en basisonderwijs dragen een geheel ander karakter, zo- dat bijvoorbeeld alleen een peu terspeelzaal daarvoor in aan merking komt Ook muziekon derwijs. maar dan ook alleen voor kinderen, kan daar een plaatsje in krijgen. In de eerste plaats denken de PvdA'ers aan een filiaal van de openbare bibliotheek. De peu terspeelzaal is ook een bijna- vereiste. „Een ideale oplossing voor bijvoorbeeld leerkrachten die hun kinderen tijdens de schooluren willen onderbren gen, zodat zij vanuit de maat schappij gezien hun opleiding tot leerkracht effectief kunn< blijven houden." Een mogelijk heid is ook de aula open te stellen voor allerlei wijkactivi- teiten, evenals de creatieve ruimten. SOMBER Voor de oudbouw ziet de werk groep het allemaal wat somber der in omdat deze gebouwen niet berekend zijn op het so ciaal-cultureel gebeuren in de wijk. „Als er een goed samen spel tussen stadsbestuur en scholen komt, zijn daar ook mogelijkheden", oordeelt de groep/ echter. Vooral het ge bruik van leegstaande lokalen ziet de groep wel zitten. „Om dat onvermijdelijke spanningen zullen ontstaan ('s morgens een rommelig lokaal); is „een elas-, tisch incasseringsvermogen no dig." De PvdA-ers denken deze plan nen alleen in gemeentegebou wen te kunnen doorvoeren, om dat anderen hun eigen verant woordelijkheid hebben. „Maar dat sluit natuurlijk niet uit dat een overlegsituatie met de ge meentelijke overheid kan wor den geschapen," aldus de socia listen. Een eensluidend tarief voor ge bruik van de scholen ziet de groep niet zitten. Er wordt ge dacht aan een sociaal-cultureel (verenigingen, buurtbijeenkom sten, cursussen, politieke partij en), een kostendekkend (zelfde categorie wanneer de gemeente lagere tarieven niet wil of kan r dragen) en een commercieel ta rief. Dit laatste voor avondon derwijs, autorijscholen en der gelijke. De werkgroep onderwijs wil dat het college van b. en w. als besturend lichaam voor deze zaak wordt aangewezen. „De eenvoudigste oplossing voor een slagvaardig beleid." De commissie Vorming en Recrea tie moet hierbij dan ingescha keld worden. De „multifunctionaliteit" krijgt in Schie dam slechts een kans als er een school leegkomt. Zoals in de Zwartewaalsestraat, waar kunstenaars en de oewonersvereni- ging Zuid lokalen hebben. De peuterspeel zaal „De Ukkeput" is er pas ingetrokken. Vlaardingen Het Medewerkers Kollektief van het Naar aanleiding van een af- Vlaardingse wijkcentrum „de Heipaal" aan de Rei- faire vorig jaar met een kin- gerlaan, weigert voortaan elke medewerking aan activiteiten die het als discriminerend beschouwt. De Heipaal-medewerkers willen van nu af aart van te voren precies weten, waarvoor hun medewerking wordt gevraagd. Vlaardingen De twee winkel dieven, die vorige week na een wilde achtervolging zijn gear resteerd, blijken meer op hun geweten te hebben. In Vlaardingen hebben zij bij twee modezaken voor een waarde van enige duizenden guldens aan kleding gestolen. Ook in andere plaatsen in Ne derland en het buitenland heb ben zij meerdere malen kle- dingdiefstallen gepleegd. Beide mannen hebben voorwaar delijke veroordelingen tegoed. De 35-jarige M. B., die zich eerst onder een andere naam en nationaliteit had uitgegeven, heeft twee weken tegoed. Zijn landgenoot, beiden komen Al gerije. Algarije, krijgt nog twee maanden» Door de politie wor-; den zij bestempeld als „onge wenste vreemdelingen". De twee winkeldieven zijn inmid dels voor de Officier van Justi tie geleid en gevangen gezet. Schut wil naar een open inrich- VIaardingen/Veenhuizen De directie van gevange nis Norgerhaven, waar Vlaardinger Gerard Schut vorige week aan een hongerstaking is beginnen, wil dat hij wordt overgeplaatst naar een zogenaamde open inrichting. Hij zou daardoor zijn studie aan de sociale academie voort kunnen zetten. Om die overplaatsing te bewerkstelligen heeft de directie j van de gevangenis hoger beroep aangetekend tegen de beslissing van de selectie-advies commissie. Deze commissie vindt dat Schut in Norgerhaven moet I blijven. h Ook Gerard Schut is het met deze afwijzing niet eens. Als protest daartegen en tegen de manier waarop hij wordt behandeld is hij vorige week in hongersta king gegaan. Volgens een bui- MINISTERIE ten de gevangenis-censuur om naar buiten gebrachte brief, is brief Is verstuurd aan de het oud-raadslid (onafhanke- selectie advies commissie. Daar is deze overplaatsing op vorige week dinsdag besproken en afgewezen. Maandag heeft de gevangenis-directeur het be roepsschrift met Gerard Schut doorgesproken. De uiteindelij ke beslissing voor de over plaatsing moet op het ministe rie van justitie worden geno men. de directie de brief waann ho ger beroep wordt aangetekend gepost lijk) woensdagochtend 25 juni met zijn actie begonnen. Directeur Nijborg van Veenhui- zen zegt echter: „Hij heeft mij vrijdag 27 juni meegedeeld van af die dag niets meer tot zich te zullen nemen". Hoe de situa tie van de Vlaardinger is op dit moment, is onbekend. Hij staat net als de andere gedetineerden regelmatig onder medische con- trole. De Vlaardmger. die onlangs naar C de burgemeesterspost van de De gevangenis-directeur tilt niet stad heeft gesolliciteerd, is al -rr% -r\itnar nart Hu hn„cr^»-rtalrir>ty Ewff tmr.l nurrwnJ.intNt Vnrt zo zwaar aan de hongerstaking: „Het is eenvoudig te zeggen: „ik weet niet meer" en dan niet aan tafel gaan zitten. Misschien dat „ie tijdens het werk eet". Hij vindt de actie onverstandig „maar Schut moet het zelf we ten." Volgens Nijborg kan het de situatie van Schut vertroebe len. Het kan de beroepsproce dure vertragen. Gisteren heeft twee maal overgeplaatst Van Breda ging hij naar Schevenin- gen en vandaar naar Veenhui zen. In De Koepel heeft hij met vier anderen een actiecomité gevormd dat zich onder meer wilde inzetten voor de verbete ring van „de toestand in De Koepel". Meer dan negentig ge detineerden stonden achter de eisen tot verbetering. Na Scheveningcn, waar hij een g8n waarom het veraoek is af week geïsoleerd in een ccl heeft gezeten, heeft hij in Veenhuizen ••Tesamen met de onver- het verzoek tot overplaatsing kw}kke"3ke gang van zaken bij gedaan. Volgens Schut is dat arrestatie, is het nu duide- afgewezen wegens „mijn maat- njk; Voor justitie ben ik een schappijkritische visie en aeti- P°htiek gevangene." viteiten in Breda". De directeur o"331" moet ik om lachen is de van Norgerhaven wü niet zeg- reacVe van tie directeur, „hij wordt precies zo behandeld als In gevangenis Norgerha ven, Veenhuizen is Gerard Schut aan een hongerstaking begonnen. de anderen. En de enige drie politieke gevangen in Neder land verblijven in Do Koepel in Breda." In rapport speciale commissie over brandweerproblemen: Vlaardingen „Dit oogpunt van maximale beveiliging van de bevolking moet de beroepskem van de brandweer met twaalf worden uitgebreid" is het uiteindelijke advies van een speciale commissie die de afgelopen maanden de moeilijkheden bij de brandweer nader heeft bekeken. Het beroepsperson.ee! van de brandweer toonde zich maanden geleden al voorstander van deze uitbreiding; de vrijwilligers menen dat met een uitbreiding van zes man kan worden volstaan. De raadscommissies voor alge- De speciale commissie heeft rap- mene zaken en personeelszaken bij wie de commissie ad hoe dit rapport in besloten verga dering heeft uitgebracht, heb ben besloten het rapport niet openbaar te maken. „Dit om te voorkomem dat de discussies rondom de brandweer weder om zullen oplaaien", staat in een mededeling van het burge meester en wethouders aan de Vlaardingse gemeenteraad. port moeten uitbrengen over de interne verhoudingen bij de brandweer, de daarbij gesigna leerde knelpunten en een moge lijke oplossing voor de toekom-' sti In dit rapport staan nog meer adviezen waaraan het col lege van burgemeester en wet houders gestalte wil geven „met inschakeling van alle betrokke- Vrocpspersoncvl ver* laakhare houü n Opnkw b wr1In, Uit onze krant van zaterdag 3 mei. B. en w, is geadviseerd: 0 een overlegstructuur in te O de brandweer zodanig te her- stellen, waarin alle geledingen structureren dat de werkelijke van het brandweerkorps zijn vuur bestrijding en andere vertegenwoordigd; brandweertaken worden ge- aandacht te besteden aan de scheiden; vervulling van een vacature in de brandweerstaf door benoe ming van een vrijwilliger; O een functieomschrijving in te voeren voor alle functies; O een voorstel in te dienen biji de raad om de brandweer te organiseren volgens de model' verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten; De reorganisatie van de brand weer moet zodanig geschieden dat als waarnemend comman dant van de „overige taken" uitsluitend een ambtenaar op treedt. Als eerste waarnemend commandant van de werkelij ke vuurbestrijdinzsploeg kan een vrijwilliger fungeren, de tweede waarnemend comman dant moet een ambtenaar zijn. Dit naar aanleiding van „de negatieve ontwikkelingen die zich in Holy voordoen met betrekking tot huisves ting van vier buitenlandse werknemers in één woning per flatgebouw", staat in een manifest dat het Mede werkers Kollektief heeft uitgegeven. Vooral de be- langencommissies van de Eksterlaanflats en de Aal scholverlaan maken bezwa ren tegen de gemeentelijke plannen voor spreiding van buitenlanders. Het Medewerkers Kollektief van de Heipaal wordt ge steund door net bestuur van de stichting Sociaal Kultu- reel Werk Holy. De Heipaal vindt dat niemand bij voor baat uitgesloten kan wor den van huisvesting in de stad of wijk, die hem of haar als wenselijk voor komt derlokker in de Holy-wijk, heeft het bestuur van de Heipaal indertijd afgespro ken, alle activiteiten die als discriminerend beschouwd kunnen worden, te weige ren. De Heipaal stelt in dat geval geen zaalruimte, stoe len, stencilapparatuur of mankracht ter beschikking. Cor van Hausholt van het Me dewerkers Kollektief; „Dit komt er in de praktijk op neer, dat als mensen iets willen waar wij tegen zijn, het gewoon niet doorgaat". „De Heipaal-medewerkers zijn wel van plan te probe ren het bestaande gebrek aan inzicht en vooroorde len over deze zaak weg te nemen", staat verder nog in het manifest. „Dit in het kader van het sociaal kul- tureel werk, om mogelijk heden en voorzieningen te scheppen waardoor mensen vanuit de praktijk en de theorie, inzicht kunnen krijgen in de maatschappe lijke situatie waarin we verkeren". VI uurlingien De Vlaardingse PvdA-fraeiie vindt dat het huisruiï in de vakantie-periode, ondanks het verminderd aaatal ophaalda gen, niet vroegtijdig op straat ma* worden gezet. Dit blijkt uit een brief van het raadslid W. Groenevdd aan het college, waarin gevraagd wordt te onderzoeken hoe aan deze, de volksgezondheid schadende toestanden, paal en perk te stel len. Vlaardingen Het Vlaardingse gemeentebestuur vindt het schadelijk voor de gezondheid als door kinderen op warme dagen wordt gezwommen en gespeeld in de Vlaardingse Vaart en de singels. Vooral de singels zijn gevaarlijk, daar is namelijk weinig doorstroming. Vorig jaar heeft het college vol gens de brief een vrij soepel beleid gevoerd op dit punt Door de onderbezetting van de reinigingsdienst in de vakantie periode kon men (vaak noodge dwongen) het huisvuil langs de straat zetten ook op dagen dat 't niet afgehaald werd. En dat, wordt er in de brief ge steld, leidt tot een onacceptabe le vervuiling van de stad- Zo'n vervuiling zou dit jaar te constateren zijn in een aantal straten en groenstroken in de westwijk. Namelijk: de Vossius- straat, de Van Baerlestraat (rond de winkelcomplexen), de dr. Wiardi Beckmansingelde prof. Mekelstraat en dan vooral de prof. Rutgers traat Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: adres: woonpi.: tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar: Antwoordnummer 834Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1