zoals dat Wereldreiziger belandt tenslotte in Delft brood Delftenaar bakt 8000 jaar geleden werd gedaan ZET LAND SNEL ONDER I„ Vivat-brood" binnenkort in Delft te koop fj brood het verschil tussen - leven en dood99 Zilver en brons bij Wilton is 99 DONDERDAG 3 JULI 1975 4 Ir. E. Niggebrugge zoals hij over het algemeen zijn dagen doorbrengt: achter zijn overvolle, zelfgemaakte, extra grote bureau. Ir. E. Niggebrugge vertrok na in Delft aan de Technische Hogeschool scheikunde te hebben gestudeerd naar Frankrijk om op een researchlaboratorium te gaan werken. Na vier jaar te hebben gezwoegd aan een nieuw soort katalysator kreeg hij daarvoor uiteindelijk een patent Terug naar Nederland. Door de belangstelling voor gezondheid naar een medische faculteit gestapt. Na een jaar door geldgebrek daar weer vertrokken. In Rotterdam vervolgens vier jaar bij een farma ceutisch bedrijf gewerkt en opgeklommen tot hoofd van een laboratorium. De volgende halte was Australië. „Ik wilde Europa uit In Australië was veel te beleven. Ik ben op een voorlichtingsbij eenkomst geweest en dat zag er allemaal prima uit. Maar toch viel het land zelf tegen. Ik heb daar twee banen gehad", vertelt Niggebrugge. Eén van die banen was op een tarwekweek-insti- tuut Daar analyseerde hij de hele dag tarwe om de oorzaak te vinden van het feit dat tarwerassen steeds ziektes krijgen en daar weer moeten worden vernieuwd om veel en goede tarwe te leveren. Niggebrugge verliet Australië toen er een grote crisis op de internationale tarwe-markt was. Indonesië is het geboorteland van deze Ingenieur scheikunde. Dit was de reden dat Niggebrugge ook dat land ging bezoeken. In principe voor vakantie, maar toen een erg aanlokkelijke baan zich aandiende, hapte hij toe. Onder zijn leiding werd een geneesmiddelenbednjf opgezet Éénmaal klaar, weer terug naar Nederland. „Ik wilde weer nieuwe dingen ontdekken", vermeldt hij. Delft „Mijn brood is het verschil tussen leven en dood", zegt de 45-jarige Delftse ingenieur E. Nigge brugge na enig aarzelen. Niggebrugge heeft gezorgd voor een unieke ontwikkeling in de geschiedenis der broodbakkerij. Na jaren te hebben geëxperimenteerd is hij erin geslaagd brood te bakken zoals achtdui zend jaar geleden het eerste brood werd gemaakt. Tegenwoordig acht een ieder onderneming te steken. Delft is eigenlijk een marktproef voor mij. Kijken hoe het publiek erop reageert. Vroom Drees- mann en de Bijenkorf hebben al laten weten mijn brood di rect te willen verkopen". het gebruik van bakkersgist bij de fabrikage van brood onontbeerlijk. Brood be staat echter al achtduizend jaar terwijl bakkersgist „pas" een eeuw voorhanden is. Het op natuurlijke wijze laten gisten van het brood- BOODSCHAP deeg is een door de mens ontdekt proces dat door de Sumeiiërs in Mesopa tam Lë voor het eerst is toegepast. „Het gebruik van op na tuurlijke wijze gegist brood gaat samen met een hoge cultuur en intelligentie- graad bij de volkeren die het gebruiken", is de me ning van de herontdekker van dat brood. Onder de naam „Vivat-brood" komt binnen niet al te lange tijd- het nieuwe produkt op de markt. De prijs van het brood wordt ongeveer twee gulden per stuk. Niggebrugge: ,Jiu bak ik het brood nog niet zelf, maar als de verkoop goed gaat lopen is het de bedoeling dat er een eigen bakkerij komt. Een ken nis van me is bereid geld in de Het koperen naamplaatje bp de deur van Niggebrugge vermeldt dat het eenmansbedrijf Biologi es heet en biologische produk- len vervaardigt Eenmaal boven zit de ingenieur achter zijn zelf gemaakte, extra grote bureau. Boven zijn hoofd een ingewik keld stelsel van draden en lam pen om te allen tijde van vol doende licht te zijn verzekerd. Boekenkasten vullen welhaast elke eentim eter muur. Op de planken staat uitsluitend weten schappelijke lectuur. Uiteraard ook vele tientallen boeken en boekjes alsmede gekopieerde boeken betreffende brood en alles wat daarmee samenhangt. De uit Frankrijk afkomstige vrouw van Niggebrugge, spre kend met een uitbundig accent, zegt over haar man: „Hij heeft een boodschap. Die moet hij I, volbrengen. Soms midden in de nacht heeft hij een idee. Hij staat dan op en schrijft het onmiddellijk op één van de kladblokken die overal liggen". Na allerlei omzwervingen komt de wetenschapper in juni 1973 weer naar Delft. Na lang te hebben nagedacht over wat hij Door Cok Koeleman nu wel zou gaan doen, besluit hij rijn Interesse in gezondheid, biologische produkten, natuur lijke geneeswijzen en reformar tikelen te verenigen in zijn stre ven naar „echt" brood. MOEDELOOS Zijn relaas van de herontdekking van het brood in de oervorm: „In Duitsland wordt ook brood gebakken zonder gist te gebrui ken, Dat is werkelijk perfect maar het smaakt niet, het is zuur. Daarom eten de mensen het niet. Ik wilde een brood maken dat natuurlijk is gegist, maar dat bovendien lekker smaakt. Honderden proeven heb ik gedaan. (Niggebrugge laat de boeken zien waarin hij de resultaten van zijn bakproe- ven optekende. De laatste pagi na's vermelden regelmatig: „Lekkerste volkoren brood ooit gemaakt". Soms was het we- Niggebrugge met de „wolk" van een baby. Toen een stuk van het Vivat- brood werd voorgehouden brak bij het kind een stra lende lach door. den. Twee jaar heb ik intensief aan het brood gewerkt voor het voor consumptie geschikt was. Daarvoor deed ik dat in mijn vrije tijd". leens om moedeloos van te wor- „Nu voldoet het brood aan de eisen van het publiek. Echt, het is heerlijk. Bij verscheidene bakkerijen heb ik series van honderd broden als proef ge bakken. Die heb ik uitgezet bij reformhuizen en oak bij Papil- Ion. Dat liep allemaal erg goed. Ze waren zo door de voorraad heen", vertelt de ingenieur ent housiast. Met de verkoop van de broden in de winkel wordt pas begonnen als de verpakking gereed is. „Ik wil de mensen uitleggen waar om het brood goed is. De men sen moeten niet afschrikken van die twee gulden". De voor lopige tekst van de verpakking vermeldt onder meer dat Vivat- brood snel door het lichaam wordt opgenomen en extra energie geeft. Bij regelmatig ge bruik van minstens een half brood per dag ontstaat een ze kere mate van geestelijke wak kerheid en een stimulering van de intelligentie. Ook de reden van het tegenwoor dige gebruik van gist wordt meegedeeld: het sterk geraffi neerde, witte fabrieksmeel is niet meer in staat om op eigen kracht te rijzen. Niggebrugge voegt eraan toe dat hij de na druk wil leggen op rijn góede produkt en niet op de slechte kwaliteit van het fabrieks- hrood. „Het publiek weet niet dat je ziek kunt worden als je geen goed brood eet Onderzoe kingen hebben dat al aange toond. Vroeger aten de mensen duizend gram per dag, tegen woordig nog maar 175. De men sen voelen dan toch intuïtief aan dat het huidige brood niet goed voor ze is". Over de resultaten van het brood op zijn eigen gezondheid is Nig gebrugge erg positief: „Van na ture heb ik een zwakke gezond heid. Sinds ik mijn eigen brood eet, kan ik veel beter denken. Van gewoon brood word je suf; fig. In bijvoorbeeld de Oekraï ne, Centraal Azië, worden dë mensen dankzij het eten van op" natuurlijke wijze gegist brood en groenten vaak ouder dan honderd jaar. We moeten niet alleen wetenschappelijk den ken, maar we moeten ook. kij ken naar wat de oude volkeren deden en. daarvan leren". ZUURKOOL „AL je voedsel laat voorvertereri," door middel van de natuurlijke gisting buiten het lichaam, zoals bij zuurkool, yoghurt, Franse kaas en dergelijke het geval is, krijg je geen wel- vaartsziekten. Zelf eet ik min stens een half brood per dag. Anders ben ik slaperig. Nu sta ik soms om drie uur 's och tends op .en werk door tot 's avonds tien uur. Ik moet kunnen ontdekken, scherp zijn; niet suffen. Daarom Iet ik goed op mijn voeding. Tien maanden geleden werd onze baby geboren. Dankzij ons voedsel is het kina nu ontzettend sterk en vitaal". Me vrouw Niggebrugge komt binnen met de ba by. Moeders zouden het kind omschrijven als: „een wolk". burgerlijke stand Gehuwd: de Groot, Herbert 22 jr. en van den Heuvel, Johanna ^Elisabeth 20 jr.; van Hagen, Fred e rik Cornells Leon ar dus 26 jr.' en de Weerd, Marja 16 jr.;.; Overkleeft, Hendrik 22 jr en van Beveren, Wèndelina Johan na 20 jr.; van der Lugt, Comelis 27 jr. en Kientied, Hendrina Johanna Petronella Maria 19 jr.; de Graaf, Huug ït jr. en de Lange, Maartje Johanna. 21 jr. Geboren: Nancy, d.v. G- Snelders en B. Berkepeis, Maassluis: Buizerdstr. 162; Bob Joeri, z.v. F. J. Kloet en J. A. Jansen, Oostvoome, Vrouwe Macbteld- weg 8; Corinne, d.v. G. Zweers en P. J. Renes, Borcneweg 49. Overleden: van der Pijl, Frans Martin us, 75 jr echtg. v. L. Brinkman, J, Franss tr. 15, Gebnwd: Sondorp, Hendrik 23 jaar en Storm, Anneliese 22 jaar; Struis, Arend 22 jaar en Bezemer, Hendrika Johanna 22 jaar; van der Valk, Johannes Adriaan 26 jaar en Bot, Corne lia Metje 20 jaar; Vermeulen, Willem 22 jaar en Korver Wïl- helmina Irene 19 jaar; Nïeuw- land, Comelis Adrianus 22 jaar en Vegt, Jacoba Gerda 23 jaar. Geboren: Saskia, d.v. J. J. Tiel en L. T. M. ten Have, Pr. Hendrik- str. 28; Petronella Elisabeth d.v. W. L. M. v. Emmerik en E. J. Ruiten, Zwaluwehlaan 360; Gui- do Caper Marijn Louis, z.v. L. H. M. G. Verhees en H. J. M. L. Koumans, Willem Lodewijk- laan 73. Overleden: Hage, Maarten Abra ham, 54 jr. echtg. v. M. E. Paar- de kam, Rozenburg, Beukelaan 7, de Ligt, Comelis 63 jr. e htg. v. W. Verheij, Oranjelaan 7. Maasland - De ongeveer tien veehouders in de Fep pen pol eter, lets ten oosten van Maas land, willen hun land snel overdragen aan de Stichting Beheer Landbouwgronden. Die zou de polder dan gedeeltelijk onder laten lopen en er een recreatlcmeer van ongeveer zestig hectare van maken. Vier jaar geleden waren de ingelanden nog van mening dat hun bedrijven niet aan het toerisme moesten worden opgeofferd. In middels is de toestand van de dijken blijk baar zodanig verslechterd dat het polderbe stuur onlangs de noodkreet slaakte: „Als er niet snel een beslissing wordt genomen loopt de polder vanzelf wel vol". De onderhoudskosten van de dijken (ongeveer acht ton) zijn ver boven de financiële macht van het polderbestuur. Behalve onderhoud aan de dijken zou ook het gemaal nodig vernieuwd moeten worden. Als voornaamste oorzaak van de snelle afta keling van de dijken rond de polder noemen de bewoners het sterk toegenomen toeris me. Watersporters zouden vanaf het Bom- meer de vlieten rond de polder invaren en op de dijken de rest van de dag doorbren gen. In een reeds lang bestaand bestemmingsplan is de Foppenpolder als agrarisch gebied aangewezen, destijds tot tevredenheid van de daar werkende veehouders. GS onthield echter goedkeuring aan het plan: het gebied zou voor recreatie bestemd moeten worden. Maasland hield voet bij stuk en tekende bij de Kroon beroep aan. Een uitspraak wordt binnenkort verwacht VERZET Nu de veehouders inmiddels van mening zijn veranderd komt de gemeente Maasland toch niet aan hun wens tegemoet om de agrarische best"runing overboord te zetten. Wethouder J. ï/,&Jielêmaal nietKwakkel- stoin: „Naar mijn mening verzet Maasland zich terecht tegen het aanleggen van een recreatiemeertje, De mening van GS is in dit geval niet de onze. De Kroon moet maar uitmaken wie het bij het rechte eind heeft. In Maasland zijn we natuurlijk belemaalniet blij-met een toch tamelijk groot meer in de buurt van de dorpskern. Als het er komt vrezen we dat het landelijk karakter van onze gemeente ernstig zal worden aange tast". CONCESSIE Gezien de haast die ook het ministerie van CRM met het aanleggen van het „Foppen- meer" heeft, valt eigenlijk niet te verwach ten dat Maasland de inundatie zal kunnen tegenhouden, vooral.nu de veeboeren liefst zo snel mogelijk hun biezen pakken. Wet houder Kwakkelstein: „Een delegatie van Schiedam Op de werf Wilton-Fijenoord hebben een vijftien werknemers evenzoveJe jubilea gevierd. Uit handen van directeur B. Wilton ontvingen zij de gebruikelijke geschenken en insignes. Veertig jaar in dienst waren: J. Ai j kens uit Rotterdam, E. Harreman uit Schiedam, G. Immerzeel uit Vlaardingen, M. Mulder uit Schie dam en A. J. Noman uit Rotterdam. Zij allen kregen tevens een zilveren eremedaille bij de Orde van Oranje Nassau. Een bronzen medaille voor evenzovele jaren gingen naar de Rotter dammer P. van den Bosch en Schiedammer J. G, den Hollander. Ook veertig jaar in dienst waren J. F. W. Droge en A. K. C. Meyer, beide uit Vlaardingen. Vijfentwintig jaar bij de Schiedamse werf waren M Edenburg en C. Slinger uit de Maasstad en C. van Leeuwen, A. Nicolaas, J. de Ridder en C, Veldheer uit Schiedam. Als de dijken toch worden doorgestoken'zal het „Foppenmeer" een plas zijn van redelij ke oppervlakte. Om de dijken voor afslag te behoeden zullen er eilandjes in worden aangelegd die als „golfbrekers" moeten die nen. De aangrenzende Vliet]anden zuilen overigens niet het slachtoffer van het toeris me worden: alle eilandjes rijn sinds kort in het bezit van de Vereniging tothet Behoud van Natuurmonumenten. v CRM is naar de gemeenteraad gekomen om hun standpunt uiteen te zetten. Mocht het meer cr toch komen, dan willen we voor de veehouders wel een paar concessies af dwingen. Onze voornaamste wens is dat een stuk land ten zuiden van de Foppenpolder, dat een recreatieve bestemming heeft, nu voor veeteelt kan worden gebruikt. Gesteld natuurlijk dat de veehouders hun bedrijf niet definitief willen sluiten".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3