Hoek van Holland: slopend en boeiend Gerrie Mak weer hel emaal terug I:,; TOPSPORT IN SCHIEDAM KRIJGT MEER AANDACHT m 0TIPS Diane en Judith si aar Genève CIJFERS Goud voor Ruud Pijper en René van der Kuil Versterking voor Juventus Skelters testen wielerbaan "PB DONDERDAG 17 JULI 1975 Wim Hofstede leid# de Kopgroep. Voor Versluis, Mak, De Groot en de anderen. ""Sfc- k* vlO •i&S.'Wi Hoek van Holland Het is nog maar kort geleden dat Gerrie Mak (in Hoek van Holland de sterke triomfator de grootste moeite had zijn prijsje te rijden in de wekelijkse criteria Was hij veel va ker één van die vele „naamloze" renners in het peloton dan een cou reur die mede het wed strijdverloop bepaalde. Niet dat Mak (21 pas) de kwaliteit miste om met de besten mee te koer sen- Nee, zeker niet. De resultaten in het voorsei zoen bewijzen nadrukke- door Cees Olsthoorn lijk het tegendeel. De .blonde Schiedammer fietste in de eerste maan den van het wielersei- zoen zelfs opvallend sterk. Niet alleen in de kermisrondjes maar ze ker ook in de voorjaars klassiekers. Tussen de kleppers manifes teerde de renner uit öe ploeg van De Bossche Staalbouw zich «o opval lend dat de KISTWU hem inviteerde voor de interna tionaal hoog gewaardeerde Vredeskoers. Half mei reis de Ger Mak met o.a. Gerrit Pronk en Jan Zuydweg naar Tsjecho-Slowakije met bet voornemen er wat van te maken- Dat er des ondanks weinig opvallende resultaten werden geboekt wekt geen verbazing want de Vredeskoers kent een geweldig sterke internatio nale bezetting. Terug in Nederland begon echter de ellende voor Mak. Verscheen hij niet, zoals vaak het geval js, gerodeerd aan het vertrek maar kampte hij weken achtereen met een geweldig vormverlies. „Ikzelf', blikt de Schiedammer terug, „maakte me daar nog het minst druk om. Simpel omdat ik er rekening mee had gehou den- Mijn ploegleider had het van te voren al gezegd. „Ger", Uitslag: Geme Mak (Schiedam) 90 kilometer in 2.09.10 uur, 2. G. de Wit ('s-Gra vended), 3. W van S teems (Hoogblo- kland), 4. A. Versluis (Amei- de), 5 P. Godde (Koewacht), 6. J. Zuyrfweg (Rotterdam), 7. P. van Leeuwen (Zoeterwou- de), 8 G. Kuyt (Zwanenburg), 9 M Visser (Amsterdam), 10. W Sch uurhuizen (Rotter- dam). 11, Hofstede (Waterin gen), 12. M- van Leeuwen ('s- Gravenzande), 13. W- Laeb- rechts (Vlaardingen), 14- J. Kettems (Den Haag), 15. L. van Nieuwkerk Cs-Graven- zande), 16. J. Boertjes (Rotter dam), 17. A- de Groot (Gou da), IS. Th, Hogervorst (Pij- nacker), 19. G. Sehoumans (Amsterdam), 20. F, van den Enden (Monster). vertrouwde hij mij toe, „als je terug komt van. de Vredeskoers rijd je acht weken slecht" Wel hij heeft volkomen gelijk ge had. Ik fietste twee maanden als een drol. Pas de laatste weken gaat het weer zoals het behoort te gaan." Inderdaad, de prestatiecurve van Ger Mak is sinds kort weer flink stijgende. De eerste teke nen van herstel waren te zien in de Internationale Wieier Avond Zesdaagse. Daar reed hij elke dag beter en eindigde tenslotte in het algemeen klas sement na superieure winnaar Juul Bruessing op de tweede plaats. Er volgden meer korte noteringen in de verschillende criteria- Maar Mak moest tot zaterdag wachten voordat hij (nadat dat in het voorseizoen in Voorde en Heerjansdam reeds eerder was gebeurd) in het Bel gische Lede voor de derde keer het gebaar van de triomfator kon maken. Maandag in Wortel lukte de cou pe van Ger Mak („Ik reed er erg gemakkelijk. In de slotfase ontsnapte ik nog m&ar ze pak ten me in de laatste bocht voor de streep terug") net niet. Het was voor hem echter geen be letsel vol vertrouwen aan de ronde van Hoek van Holland te beginnen. Gerrie Mak heeft er in De Hoek geen twijfel over laten bestaatn dat hij weer helemaal terug is. De Schiedammer won niet met mazzel of omdat hij had zitten hnkebailen. Nee, Ger Mak koer ste negentig kilometer lang zoals een echt winnaar be taamt. Sterk, aanvallend, en bijzonder attent Ook reeds in de beginfase toen bijzonder felle Wateringer Wim Hofstede („Ik reed goed van daag. Be geloof dat ik over mijn slechte periode heen ben. Al leen in de finale kwam ik nog een beetje tekort") de eerste serieuze speldeprikken plaats te- Want nadat Jan Hordijk (op gymschoenen en met een veel te kleine helm) een tiental ron den voorop had mogen rijden, en een groep met Hofstede, Godde (de winnaar van vorig jaar die ook nog van fiets moest verwisselen omdat hij zijn frame (de zesde dit jaar) finaal stuk had getrapt), Ver- wey. Van den Enden (die even als Siem Berkhout uit Den Hoorn voortijdig moest lossen. Hetzelfde overkwam Berkelaar Jan van de Lugt al kreeg hij met pech af te rekenen) en vele andere kleppers, even weg was geweest, luidde Mak na 25 km een belangrijke ontsnapping in. juichend gaat Gerrie Mak over de finish. De ronde van Hoek van Hoffand is voor de Schiedammer. Eerst sloot Van Steenis aan en later ook Hofstede, Rehorst (viel half koers uit), Hordijk en pas van ziekte herstelde Gemt Pronk (belden stapten overi gens even daarna af), Gödde, Berkhout en Van Nieuwekerk. Maar onder leiding van Arie Versluis en Rob Kroep kwam de toen al sterk uitgedunde groep toch weer terug. Maar juist toen de aansluiting tot stand kwam vluchtte Hofstede opnieuw. Alweer Gerrie Mak, Versluis, Van Nieuwkerk, De Groot, Gódde, Van Steenis, De Wit, Kettenis en Marcel van Leeuwen pikten op tijd aan en de goede trein leek vertrokken. De concurrentie gaf rich echter niet zomaar gewonnen. En na een bijzonder lange jacht haak te een groep met Piet van Leeuwen („Het was onwijs zwaar vandaag"), Zuydweg, Wim Li eb rechts, Theo Hoger vorst, Visser, Boertjes, Goe man. Kuit en Wim Schuurhol- zen bij de leiders aan. Op dat'moment had Geme Mak rijn geweldige demarrage al ge plaatst De Schiedammer: „Ik voelde me sterk. Ik reed bijzon der gemakkelijk. Nee, ik vond het niet te vroeg. Als ik goed rij vind ik het niet erg alleen weg te zitten." Mak ging inderdaad zo geweldig hard door dat het kleine veld achter hem (maar achttien ren ners haalden de streep) volledig uit elkaar viel. Eerst Wim van Steenis en later Gerrit de Wit en Arie Versluis zetten wel de achtervolging in maar vervoeg de Mak niet. Al waren de lekke banden van Van Steenis en Versluis in die kritieke fase na tuurlijk wel in het voordeel van Mak- Die rijn solo tenslotte schitterend afrondde- De winst in een boeiende en levendige ronde van Hoek van Holland waren voor hem. Wist hij na afloop: „Het gaat nu weer hartstikke lekker. Ik hoop een goed nasei zoen te maken. Misschien dat een grote ploeg dan het oog op mij iaat vallen." Want Mak wil volgend jaar lie ver niet meer voor De Bossche Staalbouw rijde». Niet omdat hij het een slechte ploeg vindt, beslist niet. „Maar", stelt hij, „in bijvoorbeeld de klassiekers moet je bet toch te vaak alleen doe» in een formatie als de Bossche Staalbouw. In een an dere, sterkere, ploeg heb je wat meer steun." steun, die Mak misschien volgend jaar krijgt hij een andere equipe. Noch tans in Hoek van Holland kon de blonde Schiedammer het ge makkelijk alleen af Sportraad wil gebrek aan interesse doorbreken Schiedam Het Is de Schiedamse sportraad ernst om nauwer te worden betrokken bij het plaatselijke sportgebeuren. Met name de topsport en de groep die er net niet in slaagt die top te bereiken zullen extra aandacht krijgen. Het stimuleren van de eerste groep -de top- en het begeleiden van de sporters die een 5chaduwrol is opgedrongen, worden gezien als de belangrijkste taken Het kan een taak worden van de Commissie Subsidiëring Topsport, die gaat onderzoeken hoe m Schiedam de topsporter zijn sport ISbet bedrijven. Een flinke klus werk, waarmee nog wel de nodige j tijd gemoeid zal rijn. I Dat de commissie er vanuit gaat dat geld in de voorkomende gevallen niet altijd de oplossing hoeft te zijn, maakt het werk van li de commissie er niet eenvoudiger op. In Schiedam wordt topsport f bedreven. Niet in overweldigende mate - de sportstad van het jaar zal Schiedam voorlopig nog we! niet worden maar heel wat Schiedammers behoren in de diverse takken van sport tot de nationale top. Aanzienlijk groter is echter de groep sporters die net niet tot die top behoort Door welke oorzaken dan ook behalen zij op het tweede plan zeer acceptabele resultaten. In feite vormt die groep de nationale sub-top. En in beide groepen levert de stad Schiedam een toch wel respectabel aandeel. Wat wil nu precies de Commissie rijtje gezet: steun, subsidies en Subsidiëring Topsport? In eer- vooral de faciliteiten, ste Instantie opheldering van Maar men gaat nog veel verder. zaken. Zoals de omstandighe den waaronder de Schiedamse topsporter zijn positie in die top moet waarmaken, ten op- ziehte van topsporters in ande- re steden. Alles wordt op een Mentale en medische begelei ding, medewerking van de werkgever etc. Dit alles dient te worden onderzocht. De top sporter in Schiedam wordt om ringd door goedwillende club bestuurderen, trainers en ver zorgers; een enthousiaste groep die zich beijvert voor de pupil die boven de overige ctubleden is uitgeschoten Maar de prak tijk leert dat in vele gevallen de betreffende topsporter óók zijn begeleiders is ontgroeid In de meest gunstige gevallen ko men zij onder de hoede van terzake kundige selectietrainers en mogen gebruik maken van Door Hans Soeters de ter beschikking staande mid- delen om in die bereikte top nog verder te kunnen doorsto ten. Op dat moment groeit de kloof met het thuisfront. Maar het betekent ook dat een terugval uit die top verstrek kende gevolgen kan hebben. In vele gevallen wendt de topspor ter zich dan af van de sport waarin hij kort daarvoor nog triomfen vierde. Anderen vol gen hem in zijn spoor, omdat zij steeds weer zonder succes hebben geprobeerd tot die top door te dringen. Topsport in Schiedam... de sportraad gaat de ver richtingen nauwlettend vol gen... Dc Commissie Subsidiëring Top sport is van mening dat er juist op dit terrein enorm veel werk ligt. Nog maar heel kort geleden bleven de verrichte topprestaties onopgemerkt. Hetgeen wil zeggen dat de ge meente Schiedam slechts zel den iets van zich liet horen. Terwijl in andere steden aan kampioenschappen en gelever de prestaties wat extra aan dacht wordt besteed, knijpt Schiedam de ogen toe. Inciden teel werd er weieens een bloe metje bezorgd, maar het aantal keren waarin niets gebeurde springt er uit. En de sportraad wil dit ontstel lende gebrek aan interesse gaan doorbreken. Het behalen van gouden plakken, kampioen schappen en nationale titels zal in de toekomst gepaard gaan met een blijk van waardering van de zijde van de sportraad, Vice -voorzitter van de spor traad Arje Verluide daarover: „In welke vorm we dit gaan gieten weten we nog niet, maar dat er iets aan gedaan moet gaan worden zal iedereen dui delijk zijn". Daarnaast gaat de Commissie Subsidiering Topsport onder zoeken wat er gedaan moet worden om de Schiedamse top sporters ten dienste te staan. Waarmee duidelijk wordt dat de topsport in Schiedam ja renlang een vergeten groep eindelijk wat extra aandacht gaat krijgen. En juist die inte resse kan stimulerend werken... Q Zoals gebruikelijk trok SV- V's seizoenstart heel wat nieuwsgierigen 9 Trainers die inspiratie kwamen op doen keerden „bedrogen" huiswaarts 9 Leo Halites liet zijn selectie lopen, lo pen en nog eens lopen 9 Voorop Hans Canipcn, „die", zo vertelde verzorger Jan van Heijningen, „In de stille weken erg hard aan zijn conditie heeft ge schaafd" 9 Ook Jan deed dat overigens, „maar", klonk het een beetje teleur gesteld. „ik kwam de afgelo pen week niet aan de 150 kilometer die ik me had voorgenomen. Na 130 kilo meter ben ik er mee ge stopt". 9 Ook Fred Meerhof was er weer bij 9 In plastic vuilniszakken (met Koroo- ketir) om iets van rijn 96 kilo kwijt te raken 9 SWs talentvolle vrije verdediger ondervindt overigens geen hinder meer van rijn lieso peratie 0 In SW's betaalde selectie is Wim Mulder (23) nu het langst ingeschreven ats contractspeler: zeven jaar 9 Rinus Steenbergen heeft er zes achter de rug 9 Onder de kijkers bij de eerste training was ook Henk Ktineraann, die pas op 22 jnli bij CKC aan de slag gaat 9 Aan de slag gaat ook de KNWU, naar aanleiding van het artikel in deze krant: Jury stapt op 9 Tij dens de eerst volgende wed strijden komt of John La- kerveld of Bas Goud pools- hoogte nemen 9 Overigens is duidelijk geworden dat én de clubs én de wielren ners niet helemaal vrijuit gaan 0 Al is het ontduiken van de reglementen door de clubs wél in het belang van de renners 9 Be renners kan slechts een grote mate van eigenwijzigheld worden aangerekend 9 Hetgeen ze ker geen belemmering mag rijn om komende zondag Neer Lands beste stayers op de Schiedamse baan in actie te zien 9 De wedstrijden passen in de voorbereiding op de WK in Kocourt... Leidschendam Ze is pas 13, nam niettemin de ICO vlinder bij de meisjes onder de 16 jaar als een uitdaging aan, met als resultaat een ticket voor Genève. Gistermorgen al, in de series, was de Zwijndrechtse al sneller dan de limiet (1.10), ook al lag haar tijd boven het kringrecord dat zij enkele weken terug neerzette in het Dordtse Combibad. Gisteravond greep Judith Verkerk opnieuw naar de macht, evenwel in hechte samenwerking met Char lotte Goedmakers (Mosa/Regio), waardoor voor bei den een zelfde tijd moest worden geklokt: 1.07.75. Overigens uniek omdat al enkele jaren niet meer in duizendste seconden werd gewerkt om toch het verschil aan te wijzen. Vlak daarna stopte de Gatso- meter voor Diane Edelijn op 1.08.05, een voor de 15- jarige Vlaardingse uiterst snelle tijd, en dat hield eveneens een ticket voor de Europese jeugdkampioen schappen in Genève, die vanaf 7 augustus worden gehouden. Verbazing alom, omdat Diane in de series nog maar tot 1.09.12 kwam. „Niettemin," wist trainer Teun Verboon later, „was het haar wens om naast de rags lag, waarop zij moge lijk ook een ticket krijgt» ook op de vlinderslag on der de limiet door te dui ken. Hetgeen prachtig slaagde." Met Judith Verkerk en Diane Edelijn kwam de formatie voor de EK al op negen te staan en zal ongetwijfeld de komende dagen nog uitgebreid worden. Door Bas van den Berg Diane Edelijn ...naar de EK... Ada Pors zorgde gisteravond vrij onverwachts voor VZC's zeven de gouden medaille, omdat zij in de series maar tot 2.15.24 kwam achter Corianne Hey- mans in 2.14.52. SLECHTE?, Maar in die finale sloeg de 25-ja rige Vlaardingse alle, twijfels van zich af en hoewel de Bra bantse in 1.06.14 keerde na 100 meter, was het Ada Pors die goud pakte in 2.14.53. Overi gens was haar tijd slechter dan die bij de meisjes onder 14 jaar, waar Ineke Ran van DJK al tot 2.12.60 kwam Brons was er hier voor El ine Herfst van Rin2.ie.8li v En weer verbaasde Schiedamse René van der Kuil, die ,na 100 meter weliswaar als derde keer de in 59.82, maar met een for midabele sprint tot 2.01.71 kwam en dat hield goud in. Om Hans Eizermnn, Eddie de Wit en Ruud Beele m vertwijfeling achter te laten. De Schiedam mer bleef daarme iets boven de scherpe tijd die hij enkele we ken terug in „Den Hommel"' neerzette (1.59.99). Op de 100 vlinder voor meisjes onder 14 f miste Karin Nieuw- straten in vijfde positie (1.12.55), terwijl clubgenoot Paul Gast de pech trof om op de laatste 25 meter veel terrein te verliezen. De VLaardinger klokte 1.04,31 en dat was 0,15 seconde te weinig voor een bronzen plak. Verbeten was de strijd van Ruud Pijper op de 100 vlinder. Zijn specialiteit die de Schiedammer zonder examenzorgen en een vakantie in het vooruitzicht vol bracht in 1,00.85. In de series klokte hij nog maar 1.03.10, maar werd in die finale fel opgejaagd door Robin Woute- ring van ZNK, die er 1.0055 voor nodig had. Schiedam De hoogst spelende teams va» de basket hal vereni ging Juventus hebben er voor het komende seizoen een waar devolle kracht bijgekregen. Bij de dames (eerste divisiejkeerf na drie jaar Facinox (BOB) Mar greet van Putten terug naar de Schiedamse club. In de periode dat Margreet van Put ten nog bij Juventus speelde maakte zij met Sylvie Corde- inans deeiuit van de nationale basketbalselectie. Eveneens van het Oud-Beijer- landse Facinox komt Karei Verwer, die weliswaar het afge lopen seizoen niet regelmatig meer uitkwam voor het eerste divisieteam, maar in de seizoe nen daarvoor heeft bewezen voor Juventus een waardevolle versterking te kunnen worden. Schiedam Komende zaterdag al kunnen de kijkers op de wielerbaan Schiedam een voor proefje krijgen van een van de onderdelen van de „24 uren van Schiedam". Op de baan rijden dan leden van Carting Racing Bussum met de bedoeling het Schiedamse ovaal te testen en te onderzoeken welke snelhe den er mogelijk zijn. Op een vlak wegdek halen de skelters topsnelheden van rond de 120 km p/u. Vijf skelters, •onder lei ding van teammanager1 Barne- veld zullen de ongetwijfeld spectaculaire ritten gaar( ma ken vanaf twaalfuur.'^Het pu bliek heeft voor die gelegenheid gratis toegang. »T In ifl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 4