SCHIEDAMSCHE COURANT Actiegroep: Heusdenlaan wordt levensgevaarlijk HAVENKERK VOLGEND JAAR PAS OPEN GOQ NI6UWS! tnw./ Automobilist slaags met politieagenten Maaltijdendienst voor bejaarden zoekt medewerkers H IK MKM D6 PRO€f Looddief betrapt Woningen aan Westnieuwland goed en goedkoop" Vrijdag 18 juli 1975- -100ste jaargang no. 25365 Oud-burgemeester beschuldigd van achterhouden informatie Ja v. «-f5 -------ia jf—- 4?/ ;ir j >«ssL>. SGP/GPV-ER LENSVELT: „RARE ZAAK" SGP-VRAGEN Verzet bij blaastest Tweeëneenhalf jaar geëist tegen Vlaardingse overvallers Vier jaar cel voor moordenaar Jan van Kapel Inbrekers kraken huis voor feestje ONAFHANKELIJK DAGBLAD 6 pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091redactie 2S256S kiachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL •5»^— -s, ,£{-> n' t - v-..«^oorspronkelijk plan !•"- vv. --Au £#■'-•?sh /<PC?« Af 'nieuw ptan »-;■ ««'f» - A-:".— De „Actiegroep dr. Moerman" komt nu ook met verkeerstechnische bezwaren tegen de aanleg van de Burgemeester Heusdenslaan over het landgoed van Moerman. Vlaardingen De aanleg van de Burgemeester Heusdenslaan over het landgoed van de kan kertherapeut dr. Moerman blijft de Vlaardingse gemoede ren bezig houden. Naast de be zwaren die de experimenteren de arts en zijn sympathisanten hebben tegen de onteigening van de grond, die Moerman nodig heeft voor zijn onder zoek, is de „Actiegroep dr. Moerman" nu ook gekomen met zuiver verkeerstechnische bezwaren tegen de aanleg van deze weg. Bovendien beschuldigen zijdé Vlaardingse oud-burgemeester Heusdens van het achterhou den van belangrijke gegevens en documenten om de aanleg van de naar hem genoemde weg kost wat het kost „door te drukken". Ook SGP/GPV-gemeenteraadslid Rïen Lensvelt, die kortgeleden samen met zijn partijgenoot Van der Meer het college van burgemeester en wethouders vragen stelde over de zaak, zegt „het allemaal maar vreemd te vinden, zoals het gaat". Volgens de „Actiegroep dr. Moer man" is de wijziging van het oorspronkelijke plan om de Burgemeester Heusdenslaan te verbinden met de Marathonweg „puur pesterij*'. De weg wordt nu doorgetrokken over het landgoed van Moerman, aan sluitend op de Burgemeester Pruissingel. „Dat is toch te gek, dat is je ware flessehals. Boven dien is het levensgevaarlijk om een route die gebruikt wordt voor het vervoer van gevaarlij ke stoffen zo rakelings langs de stad te leiden". De Moerman-sympathisanten voeren daarbij aan dat Ket ver keer van de Burgemeester Heusdenslaan die bedoeld is om het verkeer op rijksweg 20 te beperken dan langs zes scholen geleid wordt. Als het oorspronkelijke plan wordt uitgevoerd, wordt boven dien het vluchtpatroon van Moerman's duiven niet ver stoord, waardoor deze zijn ex perimenteel kankeronderzoek kan voortzetten; nü is dat niet het geval, beweren de arts zelf en zijn aanhangers. SGP/GPV-raadslid Rien Lens- velt heeft ook zijn twijfels. De SGP-fractie van de Vlaar dingse raad wilde kortgeleden van het gemeentebestuur we ten, of dit zich niet langer ge- benden acht aan een bepaald Koninklijk Besluit van vijfen twintig jaar geleden. Dit besluit wijst onteigening van de grond ook toen al was Oud-burgemeester Heus dens heeft documentatie en gegevens achtergehouden, beschuldigen de Moerman aanhangers. daar sprake van, ,zij het om andere redenen van de'hand, indien blijkt dat het werk van Moerman in het belang is van wetenschappelijke kankerbe strijding. Burgemeester en wethouders ant woordden de vragenstellers dat zij zich hier niet aan gebonden achten, „omdat tot op heden de methode-Moerman niet de ge wenste wetenschappelijke er- De omstreden arts dr. Moerman, die al jaren experi menteel onderzoek naar volksziekte nummer één, kanker, verricht Jcenning heeft gekregen". En volgens b. en w. is deze voor waarde opgenomen in het Ko ninklijk Besluit Lensvelt vindt het echter vreemd dat het college de vragen zo snel heeft beantwoord: „Nor maal hebben ze daar drie we ken voor nodig. Nu hebben ze* het binnen enkele dagen afge handeld en dan precies voordat het hele dossier van de actie groep-Moerman op de lijst voor ingekomen stukken voor de raad kon worden geplaatst Ik vind het allemaal maar raar, zoals het eraan toegaat". De ingekomen stukken van de actiegroep waar Lensvelt op doelt, is de stapel materiaal die de groep de raadsleden heeft gestuurd. Daarbij zit ook „Het schandaal van Vlaardingen". „Juridisch gesproken dient men voorop te stellen, dat geen en kele onteigening mogelijk is, in- dien deze onteigening in strijd is met een Koninklijk Besluit Toch is dit gebeurd", schrijft de actiegroep hierin. De voornaamste oorzaak moet volgens de Moerman-sympathi santen gezocht worden bij dé toenmalige burgemeester van Vlaardingen, rar. Jan Heus dens, die sinds kort burgemees ter-Af is. Bij stemming van de raad over de vraag „onteigenen of niet" zou deze belangrijke documen tatie hebben achtergehouden. Te weten: 0 het betreffende Koninklijk Be sluit; 0 een raadsbesluit van een jaar later met dezelfde strekking als het K.B.; 0 de volledige procedure van 1952, waarbij door het ministe rie van volkshuisvesting is vast gesteld dat de grond niet mocht worden onteigend. De Moerman-aanhangers vragen de leden van de nieuwe ge meenteraad zich erop te bezin nen of de oorspronkelijke be doeling om de brug over de Vlaardingse Vaart te verbin den met de Marathonweg, niet beter is dan de nu voorgeno men verbinding met de Burge meester Pruissingel. Bovendien verzoekt de actiegroep te wachten totdat de zaak door het Gerechtshof in Den Haag is behandeld: op 1 oktober gaat dit volgens hen gebeuren. Het college heeft de SGP-vragen- stellers Van der Meer en Lens- velt echter al laten weten dat uitstel onverantwoord is: „Alle werkzaamheden voor de bouw zijn al aanbesteed". Daarnaast' is het college van mening dat' het gemeentebestuur door de hoogste rechtsinstanties aï in het gelijke is gesteld. Schiedam Voor de evangelist Johan Maas bach is de restauratie van de Havenkerk een tegenvaller. Het opknappen van de kerk die hij anderhalf jaar geleden ten behoeve van evangelisatiebijeenkom sten voor het symbolische bedrag van één gulden aankocht blijkt vele duizenden guldens meer te kosten dan aanvankelijk werd gedacht. Steeds meer gebreken komen er aan het licht. Het ingebruikneroen van het 153 jaar oude gebouw is hierdoor al bijna een jaar uitgesteld. Vermoedelijk zal de opening nu pas in het komende voorjaar plaats vinden. De restauratiewerkzaamheden zijn nog in volle gang- Men heeft de handen vol gehad aan het verhelpen van de schade die voor de aankoop is ontstaan door het zes jaar leegstaan en Evangelist Johan Maas- bach kan de Havenkerk aan de Lange Haven in Schiedam waarschijnlijk pas het ko mende voorjaar in gebruik nemen. Schiedam Vijf agenten en een paar handboeien zijn er in de Troelstralaan aan te pas moeten komen om de 47-jarige Schiedammer H. B. in een politiewagen mee te krijgen naar het bu reau aan de Lange Nieuwstraat, De man werd in de wijk Nieuwland aangehouden nadat hij in rijn wagen de aandacht had getrok ken van surveillerende agenten. De automobilist wilde niet de blaastest afleggen waar de politiemannen om vroegen toen zij in de wagen een alcohollucht hadden geroken. Aandringen hielp niet De Schiedammer vond het ook geen fijn plan om dan maar mee te gaan naar het hoofd bureaü. Het gevolg van dit tegenstribbelen was dat er over de mobilofoon assistentie werd gevraagd om de man tot andere gedachten te brengen en hem in de auto te krijgen. „Over en weer vielen daarbij wel wat klappen", aldus een woordvoerder van de politie. Geboeid werd hij tenslotte weggebracht. Op het bureau wilde de automobilist wel de blaastest afleggen. De bloedproef weigerde hij echter. Na verhoor werd hij weggestuurd met een proces verbaal voor het rijden onder invloed, verzet bij aanhouding en het weigeren van de bloedproef. Tevens werd hem een rijverbod van tien uur opgelegd. Schiedam De politie heeft in de Sint 'Anna Zusterstraat de 38-jarige Schiedammer P. J. K. op heterdaad betrapt bij het stelen van een partij lood en zink. De man, van beroep schilder, was op het dak van een leegstaand huis geklauterd om de metalen van het dak te slopen. Buurtbe woners die dit zagen waar schuwden de politie. Een hoeveelheid lood en zink die de schilder al had buitgemaakt werd in een geparkeerde auto aangetroffen. Vaardingen De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft aan het complex van 118 huurwoningen dat op het ogenblik wordt gebouwd aan het Westnieuwland en aan de Broekweg het predikaat „goed en goedkoop" gegeven.' £,de. .boüw goede en goedkope woningen kan het rijk extra geldelijke steun verlenen. De jaarlijkse bijdrage kan met driehon derd gulden per woning worden verhoogd. De minister kende al jian 55 projecten in den lande hel predikaat „goed en goedkoop" Rotterdam Tijdens de rechts zaak gisteren tegen de Vlaar dingse sexchibeigenaar Ale- wijn v.d. B„ die ervan wordt verdacht met drie Fransen een overval te hebben gepleegd in een supermarkt in Holy In de nacht van 22 op 25 april, heeft 'de officier van justitie tWèeen- half jaar onvoorwaardelijk geëist, met aftrek van voorar rest. De rechtszaak zou al vorige week worden gehouden, maar omdat er toen maar één getuige was verschenen werd die tot giste ren verdaagd. Overigens ver klaarde die ene getuige, terwijl V.d. B. alles ontkende, dat ver dachte enige tijd voor de over val met hem had gesproken over het kraken van de brand kast in de supermarkt, „zij het op een grappige manier". De avond voor de inbraak, waar bij twee magazijnbedienden werden neergeslagen en opge sloten toen ze 's morgens vroeg de winkel binnenstapten, had V.d.B. buitenlands bezoek ge had. Mannen die volgens getui genverklaringen Frans spra ken. de verwaarlozing van het Gods huis. „Dat is niet zo verwonderlijk. De laatste acht jaar heeft het kerk bestuur niets aan de kerk ge daan. Al het geld werd gereser veerd voor de bouw van de SL Jan de Doper aan de Mgr. No lens la an", weet de Schiedam mer AJT. Janse, oprichter van het Comité tot Behoud van de Havenkerk. Het opknappen van de ramen en het schilderwerk aan de Buiten gevels, inclusief het koepeltje^ is nu zo goed als klaar. „Een schatting zou ik niet durven maken, maar de restauratie kost veel en veel meer dan wij hadden gedacht Het loopt In de duizenden guldens," zo meent een woordvoerster van Johan Ma as bach in het hoofdkantoor van de organisatie, die is geves tigd in de vroegere Haagse Ca- pitol-bioscoop. Voor de volge lingen uit de omgeving worden daar ook de evangelisatiebij - eenkomsten gehouden. Met de aankoop in Schiedam hoopt Maasbach ook symphati- santen in Rijnmond te verkrij gen. In het voormalige gebouw van de parochie van de Heilige Liduina en de OAv. rozekrarx is plaats genoeg. Wanneer de herindeling van de zitplaatsen voltooid is, zullen er ongeveer 700 memen in kunnen. Het was de bedoeling* om de kerk reeds vorig jaar september in gebruik te nemen. Medewer kers van het evangelisatiecen trum vermoeden dat dit'pas in het komende voorjaar zal gaan gbeuren. Eerst moet ondermeer nog de vloer worden opengebroken voor de aanleg van een nieuw verwarmingssysteem. Rotterdam De 35-jarige Frans man Marc. R. is vanmorgen door de Rotterdamse recht-' bank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraL Tegen de Fransman was zes jaar geëist in verband met de moord op de 67-jarige Vlaardingcr Jan van Kapel in november van het vorig jaar. Bij de moord zou ook de Duitser Günther B. (21) aanwezig zijn geweest Wegens gebrek aan be wijs had de officier vrijspraak - gevraagd voor de moord, maar tien maanden cel voor de heling van een horloge van Van Kapel. De rechtbank vonniste con form. Schiedam De dienst „Warme maaltijden voor bejaarden" zit in nood. Als niet snel een fiks aantal vrijwilligers zich komt melden bij het dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan, dan zal binnenkort het werk van de dienst die warme maaltijden verzorgt en rondbrengt voor alleenstaande bejaarden volledig de mist in gaan. Personeelsgebrek is namelijk het grote probleem, waar door die bejaarden straks hun maaltijden dreigen te missen. Drie maal per week voorziet de dienst (een sectie van de Raad voor het Be- jaardenwerk) een honderd tal bejaarden van warme maaltijden, maar een gebrek aan vrijwilligers brengt het aan huis bezorgen bij de be jaarden in gevaar. De voorzitter van de warme maaltijdendienst, mevrouw T. H. Lauwaars, zegt daar over: „We hebben dringend hulp nodig van mensen, die bij toerbeurt hel eten rond willen brengen bij de bejaar den die op ons rekenen". De dienst, die al negen jaar bestaat, heeft herhaaldelijk te kampen met personeels gebrek. „Ten eerste keren elk jaar de vakanties terug en veel vrijwilligers gaan dan voor enige tijd weg", aldus mevrouw Lauwaars. „Ten tweede is er het feit, dat we ook met geldgebrek hebben te kampen, waar door we de vrijwilligers ook geen vergoeding kunnen ge ven. En als derde probleem is er de hoge leeftijd van veel vrij willigers. Meestal wordt on ze dienst gesteund door huisvrouwen, Als deze vrou wen een gezin hebben, zijn zij door ziekte of andere oorzaken soms verhin derd om de maaltijden te bezorgen. Zodoende zijn de meeste vrijwilligers vrouwen van boven de vijftig jaar en dan heb je weer de moeilijk heid, dat deze mensen met slecht weer niet goed weer baar zijn". Schiedam Inbrekers hebben in de slaapkamer van de familie Bink aan de Hugo de Groot straat een feestje georgani seerd. Terwijl de bewoners op vakantie waren kwamen zij het huis binnen en maakten gebruik van het bed en de voorraad drank. In de gehele woning werd grote ravage aangericht. De inhoud van Iaden en kasten leegden de onbekenden over de vloer. De bewoners zijn nog op vakan tie. Uit het politieonderzoek is zodoende nog niet duidelijk ge worden of er iets wordt ver mist. In dezelfde straat werd ook bij de rijksscholengemeenschap Schravelant ingebroken. Een ruit van het gebouw werd ver nield. De inbrekers die via dit raam binnen kwamen rukten in de kamer van de rector de tele foonkabel uit de muur. Het is bij de politie nog niet bekend of er iets is gestolen. Deze krant, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt bezorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij deze krant 14 dagen gratis toe in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. naam: woonpi.; Deze bon in open envelop, zonder Antwoordnummer 334, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 1