.et ve ile Polar.ski in „Chinatown" kracht terug Kort geding uitgesteld Huttendorp ging in vlammen op Blokje rond^: ABC geeft vier weken geen ïes Jagersvereniging tegen vogelkenner Eerste concert stadsbeiaardiers Afsluiting Hoekse jeugdweken {SIGNALEMENT Cyperse kat VRIJDAG 18 JULI 1975 3 voor Den Haag Het kort geding dat is aangespannen door de Konin klijke Nederlandse Jagersvereniging tegen de amateuromitholoog Norman van Swelm is tot een nader te bepalen datum in augustus uitgesteld. Beide partijen hadden vandaag hun belangen vo e Haagse rechter moeten behartigen. Aanleiding van het kort geding vormt een aantal uitspraken die Van Swelm in het kranteartikel ..Rijksweg 13; catastrofaal", dat in mei in ons blad werd gepu bliceerd, deed. Daarin zegt hij onder meer dat jagen gelijk staat met moord en dat het doden van een niet- soortgenoot jacht wordt ge noemd. De Jagersvereniging daarentegen stelt dat jagen een vorm van natuurbescherming is. Het ver zoek tot uitstel van het kort geding komt Norman van Swelm onlogisch voor. Donder dag kreeg hij telefonisch van de tegenpartij te horen dat de" rechtbank het verzoek tot uit stel had goedgekeurd die door de Jagersvereniging werd opgegeven hield in, dat de directeur en de vice-voorzitter niet ter zitting zouden kunnen verschijnen omdat zij op va kantie zijn. Van Swelm heeft bij de president verzet aangetekend tegen dit uitstel. Hij vindt het argument van de Jagersvereniging „be spottelijk". Het komt ons als ontoelaatbaar voor dat we drie dagen voordat het geding dient bericht krijgen dat het voorlo pig niet doorgaat Wij voelen ons dan ook behoorlijk bena deeld door deze beslissing van de president", aldus Van Swelm. Maassluis Jan van der Zwart uit Gouda, die samen met Ge rardt de „aard uit Spijkenisse. is benoemd tot stadsbeiaardier van Maassluis, verzorgt zater-: dag het wekelijkse concert op het carillon in de Grote Kerkto ren van Maassluis. Van drie tot vier uur "s middags worden twee Nederlandse volksliedjes ten gehore gebracht, de „Petite suite francaise" van De Klerk, twee Valeriusbederen en drie arrangementen van Bach. Van der Zwart besluit het concert met twee buitenlandse volk sliedjes en „Lied-variaties, fu ga to en'koraal" van W. Vogel. Vlaardingen De talenwerk groep A.B.C. geeft de komende vier weken geen Nederlandse taallessen. De lessen beginnen zondag 17 augustus weer in De Vleet aan de Schiedamseweg 47 om twee uur 's middags. Voor dit werken aan de bewust wording van de buitenlandse werknemers worden weer vrij willigers gevraagd. Inlichtingen hierover geven Ris Hoogwerf en Jan van Es, telefoon 355887 en 349267. Hoek van Holland Het huttendorp in Hoek van Holland bestaat niet meer. Na twee weken speelplezier voor ruim tweehonderd vijftig kinderen van lagere scholen ging het dorp in vlammen op. De - aangestoken brand den, en het gemeentebestuur vormde de afsluiting van het van het huttendorp kon uw huttendorp. De dertig huisjes, naar huis. waaronder het gemeentehuis en De animo voor het opbouwen van het postkantoor, werden afge- het dorp twee weken geleden broken. Het hout werd op een was duidelijk groter dan voor hoop gegooid en 's avonds ging het afbreken en opruimen de brand erin. Uiteraard onder het wakend oog van de jeugdi- Maar de bestuursleden van „Alle ge (en een paar grote) brand- Hens", die een goede vakantie- weerlieden. Hoewel de „super fik" op het terrein van de ijs baan aan de Mereatorweg veel plezier veroorzaakte, heerste er ook een ietwat weemoedige stemming. De bouwsels die de kinderen twee weken tot dag verblijf hadden gediend, waar pannekoeken werden gebakken en zelfs huwelijken werden ge sloten, verdwenen in metersho ge vlammen. De gesloten huwe lijken waren daarmee ontbon- bestedmg voor de jeugd hadden georganiseerd, deden vrijdag het hek op slot totdat ook de laatste planken waren opge ruimd. De jeugdbrandweer kreeg eens een andere taak dan anders met het aansteken van het Amur. En terwijl de omstan ders terugdeinsden voor de enorme hitte, waren sommige enthousiastelingen alweer plan nen aan het smeden voor het volgend jaar. Schiedam Chinatown is een wijk met Los politie met tv de taalproblemen niet ander de knie krijgt en das ook de mis daad niet. Wijs geworden laat men de zaken blauw-blauw; dit kwartier Is een vrijhaven menselijk gedrag.fDe politie houdt zich zolang het kan ge drukt. Men moet er zijn eigen zaakjes maar opknappen. Roman Polanski is via een Euro pese reis, die hem met helemaal geslaagde films, of althans min der karakteristieke, naliet „Macbeth" en „What" terugge keerd naar de States. Zijn nieuwste film heet „China town" en speelt in het eind van de jaren dertig in en om Los Angeles. De 41-jarige regisseur blijkt ermee terug in het spoor, dat hij met „Mes in het water" zo verrassend uitzette. Want hoewel hij smdadien uiteenlo pende genres beoefende, zijn precieze manier van observe ren, zijn btjna diabolische ma nier van sturen der acteurs tot zij psychologisch meer uitge- peld raakten dan zij eerder ooit wisten, het betekende de steeds terugkerende toets van de jon ge meester. MES EN WATER Het lijkt een thriller in ouder wetse stijl over een prive-delec tive. Niet alleen in de aankle ding, de achtergronden, en de berookte fotografie van John Alonzo is de vóóroorlogse sfeer tekenend opgeroepen. Polanski durft ook een rustig tempo te nemen om de spanningen tus sen zijn personages tot volle ontplooiing te brengen. Polans ki lijkt terug te willen gaan naar de twee elementen, die zijn eerste speelfilm sterk be paalden, want in dit onheilspel lende verhaal speelt het water een grote rol en zelf is hij aan wezig om met een mes hoof drolspeler Jack Nicholson een jaap in zijn neus te geven. De speurneus a la een goede Chandler raakt zijns ondanks verdwaald in een broeierige si tuatie. Het boeiende van zijn persoon zit in de tegenstelling tussen zijn argeloosheid (tot idealiseren bereid) en de scherpzinnigheid, 'waarmee hij onaangedaan door leugens heenkijkt. NAVRANTE KERMIS Met „The Sugarland Express" in PASSAGEH3IO heeft regisseur Steven Spielberg (van „Duel") drie vuistslagen uitgedeeld. Amerikanen zijn gelukkig niet bang om de zwakke plekken in hun „heilige" land aan te wij zen. Het verhaal lijkt op een thriller, lijkt ook te zijn be dacht, maar is helaas histori sch. KLASSIEK Hij werkte vroeger bij de politie, maar ging daarna in eigen be heer achter gefrustreerde echt paren aan. De klassieke situatie dus: de privé-detective tussen kritische' politiemannen en de wonderlijke weereld van ru ziënde echtparen. Op zijn sjofe le kantoortje verschijnt een da me, die verlangt dat hij achter haar man en zijn vriendinnetje aangaat. Het blijkt een valstrik. Dat moet het zij'n, wat het ver haal betreft, want de toeschou wer moet met Nicholson in het duister tasten naar wat een on peilbare Faye Dunaway-en een bejaarde mannetjesputter van John Huston met hun gedrag voor hebben. De kernzin uit de hele historie zit in het antwoord op de vraag aan een groot grondbezitter, waarom 'hij ten koste van alles nóg meer land en nóg meer geld begeert „Om te bouwen aan de toekomst", zegt die. De onduideljik geko zen titel „Chinatown" is name lijk zeer duidelijk. Polanski Jack Nicholson en Faye Dunaway in Roman Polans- kï's „Chinatown" (in PASSA GE). heeft er op een linke manier zijn cynisme in verstopt. Een en ander tezien in PASSA GE, dat *s i-.iddags „Oom Fer dinand en de toverdrank" met Lex Goudsmit en Wüleke Al bert prolongeert. Enkele jaren geleden werd het driejarige zoontje van een jong echtpaar door de betuttelende lieden van de voogdijraad naar „nette" adoptie-ouders verwe zen, omdat de vader en de moe der van het ventje voor enkele kleine vergrijpen naar de ge vangenis waren verwezen. Als het moedertje thuis komt is het kind weg. Ze haalt haar man over om uit de „open" gevange nis waar hij op vrijlating wacht, weg te lopen en het kind te gaan halen. De "eerste klap is gevallen. De tweede knjgt de al te vlijtige polttïe, die de jonge mensen danig in het nauw drijft, zodat ze met een jonge rechercheur als gijzelaar door het land trekken, achtervolgd door tientallen volgewagens, soms bereigd soms toegejuicht door ontroeredemoeders en nieuwsgierige journalisten. De; derde optater treft de wakkere Amerikaan die op eigen elegen- heid het geweer ter hand neemt en voor padvinder gaat spelen. De jacht op de jonge mensen neemt de vorm aan van een kermis, waarop iedereen dron ken is, met als vrouwelijke clown het jonge moedertje dat geen moment beseft in welk gevaar ze verkeert. Het is een schitterende rol van de blonde Goldie Hawn, die slechts één doel heeft: „haar kindje even te gaan halen, en daarmee uit". Het eenvoudige verhaal geeft een griezelige kijk op de gemiddel de Amerikaan, waarin helna- vrante de boventoon voert. Als het uitgeputte echtpaar einde lijk het huis bereikt waar, zoals per radio was beloofd, het kind tegen de goedhartige gijzelaar zal worden ingeruild, staan de scherpschutters al klaar en overleggen zij hoe zij om te beginnen het vrouvrtje het best in de hersens kunnen raken. Het open einde laat ons niet in twijfel, want er wordt verteld hoe de peuter inderdaad werd teruggegeven, nadat de ouders voor enkele jaren gevangen wa ren gezet Wel een film om even over na te denken. Naam: Jumpie Ras: bastaard s Kleur: beige Geslacht: reu Leeftijd: 1(2 jaar Schofthoogte: 34 cm Beharing: kort Jumpie is de hond van de week. Sinds vrijdag zit ie opgesloten in het Schiedamse dierenasiel Een beetje laag op de poten staat ie, de Blokje Rond-hond van deze week. Althans, zo heet dat m de wereld van asielbeheerders en dierenken- ners. Het wil niet zeggen dat de hond een ietwat ingezakte rug heeft of poten, die in plaats van onder het lichaam meer ernaast staan, maar ge 1 woon en dat zou de leek toch niet venvachten: de honc heeft dan korte poten. Een grappig gezicht is het daar om als je Jumpie ziet lopen, of liever: huppelen. Jumpie, zoals wij hem maar gemaks halve hebben gedoopt, heeft namelijk ook nog een (m ver houding tot die korte poten) veel te lang lijf. Het hindert hem overigens niet in zijn bewegingen: Jumpie is speels, springerig, uitgelaten en onrustig. Alsof hij voortdu- rend naar iets zoekt, trekt hij aan één stuk door aan de lijn. jfurartf* hnnH&n als we hem uitlaten. Nerveus «OTJUÉf/ï Dierentehuis Schiedam, St Annazusterstraat in Schiedam, tele- foonnummer 266266, geopend van 9-12 en 14-17 uur; zaterdag alleen van 9-12 uur. Zondag is het asiel gesloten. Het gironummer van de dierenbescherming is: 216407 (afdeling). Lidmaatschap f 10 per jaar of meer. alles besnuffelend, meuwsgie- Behalve een aantal penslongas- Schiedamse dieren asiel strekt tegen hun zin twee zwarte handen. vol- nog ng als ie is en blij omdat ie weer voor een tijdje uit zijn kleme hok in het asiel is, zoekt hij zijn eigen weg in de omgeving van het asiel. Toch vergeet ie zijn tijdelijke baas je niet: vrolijk blaffend, ru moerig en dankbaar rent hij om degene die hem uitlaat heen en springt tegen hem op. Jumpie, die een beetje weg heeft van een beagle, is eind vorige week gevonden op de Parkweg in Schiedam. Als de eigenaar met voor donderdag middag is op komen dagen bij het oude Schiedamse dierena siel, dan zal Jumpie te koop zijn. Voor dit alleraardigste De andere hond is een drie hondje is het wel te hopen, maanden jong teefje van on- dat de één of andere dieren- bekend ras. Ook dit bastaard- vnend hem komt bevrijden en je wacht op een goed onder- verzorgen. komen. ten en de twee dieren op de foto's bevinden zich in het Dit twee maanden jonge cyper- Eén ervan is een goed verzorgde bouvier, die afgelopen vrijdag al werd gevonden m de jene- verstad. Als de eigenaar van dit dier, dat af een volwassen mannetje is, met snel komt opdagen, zal de hond in ande re handen kunnen overgaan. En dat is dan eigenlijk maar ie hopen. se katje zit nu alweer een paar dagen in het bouwvallige dierentehuis aan de Schie damse St Annazusterstraat Als niemand dit lieve, grjjsge- streepte poesje een goed on derdak wil verlenen, is haar situatie zo goed als uitzicht loos. Want het dier, dat te oordelen naar haar gedrag be slist geen zwerfkatten/even achter de rug heeft, zal ver moedelijk wel met meer wor den opgehaald door de voor malige eigenaar: het poesje werd gevonden in het Schie damse Hargapark en zeer waarschijnlijk is het daar door haar baas „gedropt". Iets dat m de vakantieperiode wel meer gebeurt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3