Triminstuif Maassluis slaat goed aan Jachthond onmisbaar tijdens jacht BELANGSTELLING WEINIG Ook niet-jagers volgen cursus SKI ■sil mÊk 9&BÈÊSBÊsm Leider Bemelmans (24): Opzet overheid spreekt me wel aan Van Dijk begint africhtings cursus voor jachthonden VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1975 5 Rockanje - Vroeg in de ochtend zit de jager achter een landhek in de polder. Naast hem zijn hond. Plotseling komen twee eenden overvliegen. De jager springt overeind; gooit het geweer aan zijn schouder en schiet. Een van de eenden wordt geraakt. Hij valt morsdood aan de andere kant van een brede watering op het land. Voor de jager is dat in het geheel geen probleem. Hij commandeeert zijn hond. Deze. zwemt de brede watering over, pakt de buit en zwemt met de eend in zijn bek naar zijn baas terug. Het wild is binnen Hier is de jachthond een uitkomst voor de jager. Had hij geen hond bij zich dan kon hij nooit bij de geschoten eend komen omdat het diepe water er lag. Hij had hem moeten laten liggen. Later op de dag probeert de jager een haas te ver schalken. Hij heeft ge- luk. Vlakbij de bosrand Dirheer A- van Dijk uitRockanje schiet een haas uit zijn If^en_vari^,e.Jf?ers.dl.e jagen ze doen wanneer hij de beschik king heeft over een goede jacht hond. leger. Hij komt binnen schot. De jager schiet. Hij raakt de haas, dat is duidelijk aan het' dier te zien. Toch rent het dier met en afgerichte jachthond. Hij vindt het een „must" en heeft de daad bij het woord gevoegd: Sinds kort worden er op zijn initiatief in groepsver band honden voor de jacht af gericht jachthonden naar het natuur terrein „de Golf' vlakbij het door Ton Corbeau hnqranH Ette komen enkele bosrand, die ter plaatse enthousiastelingen met hun ontoegankelijk voor de jager is. Dan begint de hond zijn werk om de Tout* van de jager te herstellen. Op comman do van zijn baas duikt hij het bos in. Enkele ogenblikken later komt de hond - het leken wel uren voor zijn baas - uit het bos te voorschijn. Hij heeft de gewonde haas in zijn bek. De jager ver lost het dier met een des kundige klap achter zijn oren uit zijn lijden. Ook hier brengt de hond uit komst. JACHTBEDRIJF Het jachtbedrijf is niet meer uit onze huidige maatschappij weg te denken. Een jager die op deskundige wijze zijn hobby beoefend doet de wildstand geen schade aan. Hij verbetert de wildstand in zijn gebied zelfs. De jager van te genwoordig is geen oogster meer. Hij is veelal natuurbe schermer geworden. bungalowpark 't Poldertje in Oostvoome om in groepsver band de honden voor het jaeht- werk op te leiden. Het is een gemelleerd gezelschap dat er oefent. De ene hond heeft zijn sporen op de jacht allang ver diend en is voor zijn baas goud waard; de andere hond moet alles nog worden bijgebracht. Van Dijk; „Het is zeer zeker,niet zo dat je een goede jachthond krijgt wanneer je alleen maar dat uurtje op die vrijdag in de groep oefent Tijdens dat oefe nen in groepsverband krijgen de eigenaren van de honden de nodige adviezen, Elke dag moet met zo'n- hond geoefend wor den. Tijdens de gemeenschap pelijke oefenavond worden de problemen die de baas met zijn hond heeft nader bekeken en wordt de eerste aanzet gegeven om die problemen op te los sen" aldus Van Dijk die commissaris jachthonden van de Koninklij ke Nederlandse Jagersvereni- ging afdeling Snelle is. De honden worden getraind op het apporteerwerk. Eerst met een dummy, daarna met echt wild. Zij worden verder geoe fend in het zogenaamde water werk, het zoekwerk en het uit werken van een wildspoor. Het doel van de africhting in groepsverband is het verkrijgen van een 'all round' jachthond, die zijn baas tijdens de jacht bijstaat waar dat nodig is. „De minimum eis die je aan een jachtpartij moet stelten, is dat er tijdens zo'n jachtpartij min stens een goede jachthond aan wezig is, waar je op kunt ver- trouwen. Zonder goede hond gaat vaak veel wild verloren", zegt Van Dijk. KEUZE Iedere jager stelt andere eisen aan zijn hond. Dit hangt onder meer samen met de aard van zijn jachtveld, het wild dat in dat veld voorkomt, het karak ter van de jager en zijn huis vesting. Wordt er door iemand in verschillende terreintypen gejaagd, dan heeft zo' iemand een all-round gebruikshond no dig zoals bijvoorbeeld een Duitse staande hond. Iemand die alleen maar de zoek jacht op veerwild zoals de fa zant en de patrijs beoefend kiest veelal een Engelse staande hond zoals bijvoorbeeld de Pointer of de Setter. Een typi sche een den jager kiest vaak een echte waterhond zoals bij voorbeeld de Labrador retrie ver met zijn 'oliepak'. Deze laat- se honden zijn over het alge meen bijzonder goedmoedig. In Engeland en ook steeds meer in ons land wordt de retnever ais huishond gebruikt. Het is een ideale hond voor de jager die zo af en toe op jacht gaat. Vooral de retrievers en de Duitse staande honden 21e je hier veel. Beide honden vereisen echter een foto's Jaap Rozema De mens heeft er door zijn toe- Hij gaat verder. ,3ij de honden doen voor gezorgd dat roofdie- die nog niets kunnen, wordt ren als de wolf, de lynx en de verschillende roofvogels niet meer of bijna niet meer voorko men in de vrije natuur. Hier door is het evenwicht in de natuur verstoord. Er is geen sprake meer van een natuurlij ke selectie onder de wildstand. De mens hefft deze selecterende taak moeten overnemen. Hij kan dit alleen op voldoende wij- ook in de groep bij het begin begonnen. De hond moet van- zelfsprekend eerst goed onder appèl staan. Zo gauw de hond de elementaire punten van de africhting, als bijvoorbeeld het gaan zitten en gaan liggen op commando van de baas, en het volgen van de baas beheerst, wordt begonnen met de typi sche africhting voor de jacht'. Wren volg.. andere wijze van africhten. Hoe oud moet de jachthond zijn om bij de africhtingsgroep te kun nen komen? Van Dijk; „Ze moeten dan zeven acht maan den oud zijn. Dan hebben de honden tanden gewisseld. Ik zou als absolute minimum leef tijd zes maanden willen stel len". De africhting van de hond begint echer al veel eerder. Is een puppy zeven weken, dan ver laat hij het nest en komt bij de nieuwe eigenaar. Dan komt de hond in de zogenaamde sociali satie periode. De hond moet zich in die tijd sociaal leren gedragen tegenover de mens en andere honden. De baas moet er dan wel bij stilstaan dat zijn hond in die periode zowel ge voelig is voor positieve als ne gatieve invloeden van buiten. Na ongeveer de twaalfde week mag strenger worden opgetre-, den tegen de hond. Hij moet nu leren wie de baas is. De hond zal zijn baas gaan uitproberen. Wordt er in die periode niet juist ingegrepen dan bestaat de kans dat de hond alleen maar doet waar hij op dat ogenblik zin in heeft tot grote ergenis van rijn baas. Bij jachthonden begint de jacht- opleiding pas na die twaalfde week. Voor die tijd wordt de hond afgericht zoals iedere huishond die 'manieren* moet worden bijgebracht. De jager moet er wel bij stilstaan dat van een hond op die leeftijd met teveel mag worden ge vraagd. NIET-JAGERS Volgens Van Dijk is de africh ting van jachthonden op de Golf niet alleen voor jagers- „Om bij de groep te komen hoef je geen hd van de KNJV te rijn. Er komen ook niet-jagers die hun jachthond willen africhten. Wie een jachthond heeft en er serieus mee wil oefenen is van harte welkom", aldus Van Dijk. Hij is elke vrijdagavond vanaf ongeveer zeven uur met de jachthonden bezig langs de Berken- rijsweg, schuin tegen over 't Poldertje. De heer Van Dijk kan U alle inlichtingen over de jachthondencurcus ver strekken. Hij woont op de Noorddijk 4 in Roe kan je en kan in het weekeinde gebeld wor- dnn Tol mAH4-2342. 1 Te water vanwege een auto-ongeluk in februari een tijd uit de run ning begint op donderdag avond met 10 minuten condi tietraining. Daarna wordt er in groepsverband aan basketbal, badminton, volleybal en tafel tennis gedaan. Hierbij wordt om de tien minuten gewisseld, zodat iedereen bij een bepaalde tak van sport aan bod komt Voor degenen die tegen achten nog wat „stoom" overhebben geeft Joop Bemelmans nog tien minuten extra conditietrai ning. Na enkele weken triminstuiven blijkt het initiatief van de ge meente te zijn aangeslagen. On der de oudere trimmers rijn er velen die door artsen gesuurd worden. Juist deze mensen, die anders misschien nooit naar de sporthal gekomen waren, rijn erg enthousiast. Trimmen bete kent werken aan je gezondheid; vandaar elke donderdagavond vanaf 19.00 Uur triminstuif voor iedereen! e sportrecactic Joop Bemel mans is nog maar een goed jaar Maassluizer, maar heeft in die korte tijd reeds bewezen voor Maassluis op sportief gebied een grote aanwinst te zijn. Naast zijn dagelijks werk als sportle raar aan de Maassluise scholen is hij in zijn vrije tijd ook zeer actief in de sportsector. Hij leidt de wekelijkse triminstuiven in de Olympïahal en was organisatorisch de grote man bij de Maassluise schaakolympiade, waar zo'n 180 schoolkinderen aan meededen. De activiteiten van Joop Bemel mans gaan min of meer buiten de Maassluise sportverenigin gen om. Dit heeft eigenlijk 2 oorzaken, te weten het beleid van CRM, dat erop gericht is de mensen ook buiten sportver enigingen om te laten sporten en zijn studie voor de cursus ambtenaar sport en recreatie, oop Bemelmans (24):Ja die op zet van de overheid om mensen, die geen lid van sportverenigin gen zijn, te laten sporten spreekt me wel aan. Uit een landelijk onderzoek is gebleken dat van de Nederlanders tussen de 15 en 55 jaar 50% gelegen heidssporters rijn. Dat rijn drie miljoen mensen, die alleen maar sporten als het hun uit komt, zou je kunnen zeggen. De overheid denkt eraan haar sportaccommodaties voor deze mensen beschikbaar te gaan stellen. Dat is in grote lijnen het plan". De gemeente Maassluis stelde naar aanleiding van dit over heidsbeleid voor degenen, die buiten verenigingsverband wil den trimmen de sporthal in de Dijkpolder beschikbaar op don derdagavond van 7 tot 8 uur. Joop Bemelmans werd door het bureau sportzaken van de ge meente bereid gevonden (zon der vergoeding) deze triminstui ven te leiden. Tot nu toe rijn de trimavonden zonder meer een succes gebleken. SPLITSEN Joop Bemelmans, afkomstig uit het Limburgse Heythuysen, over de triminstuif; „Het draait inderdaad leuk. De be langstelling is zeker goed te noemen. We zijn regelmatig met ongeveer 50 mensen. Zelfs op Sinterklaasavond waren er nog vele trim-enthousiastelIn- gen. In één uur heb ik eigenlijk te weinig tijd om overal aan dacht aan te schenken. Als we de groep zouden splitsen, één voor achten en één na achten, kon er veel meer gedaan wor den. Nu zijn er na achten soms 6 handballers aanwezig. Dan lijkt me dat de sporthal toch aan zijn doel voorbij schiet".p Trimlnstuifleider Bemelmans Vlaardingen - Op de tweede avond van de voor dames georganiseerde hengel con- cursen was de deelname minder dan tijdens de ope ningsavond. Dit ondaks dat een verblijf in park 't Nieu- welant op deze zomeravond verre te prefereren viel bo ven een verblijf tussen de huizen in de stad. Ook bin nenshuis viel bij het vallen van de avond eeen vleugje frissigheid te genieten. De achttien deelneemsters met hun aanhang en verdere supporters vonden aan de waterkant wel enige koelte maar moesten ervaren dat de vissen bijzonder lui wa ren en derhalve traag met bijten. Slechts drie deel neemsters haalden vis boven water. Hieronder was een eenzomerig karpertje waar van er 's morgens door de VHB zo'n tachtig kilogram was uitgezet Visjes die per stuk variëren van 100 tot 125 gram en moeten, uitgroeien tot „kanjers" zoals deze reeds in het water voorko men. In totaal is in Vlaardingen 300 kg van deze karpertjes uit gezet Hiervan 150 kg in de speciale kweekvijfer bij ht Holy-ziekenhuis; 30 kg in de vijver van één der bejaar dencentra en de rest zwemt nu rond in de waterpartij nabij het verkeersplein 1340/1945, y lip 'Z;1/ Ir v fpiMp KL, Het concours kwam op naam van mevrouw M. Wijnhorst- Koppenaat die hiervoor, naast een prijs, de prestatie medaille kreeg opgespeld door VHB-voorzitter A- N. van Biezen. Op de tweede plaats eindigde mevrouw A. van Oeveren-Drop met een zwarte brasem, zwaar 1110 gram. Als nummer drie kwam mevrouw S. Berve- ling-Eilers met 125 gram vis. Ook voor de dames die niets hadden weten te vangen had de wedstrijdcommissie een leuk prijsje gereserveerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 5