Holland Show: „Visueel was het een lollig gegeven" J Nederlandss padvinders laten van zich horen DINSDAG 5 AUGUSTUS 1975 -aaggattfctesAfeaB III— Mi^M—I—MlWmiintlffl—m—W—BB—BBH—I :i Freek Vriens: het yell-brein O' --vi Bij de openingsceremonie» vorige week woensdag, ver wisselden afle 17.000 padvinders in Lillehammer hun das voor de Jamboree-shawl. De Japanse ambassadeur in Noon/vegen Toshio Yamana- ka overhandigt de Nederlandse staf de koekepannen. Lillehammer „Ik heb geweldig nieuws voor u. Luistert allen. Over enkele ogenblikken «tart de gr an dl om Holland Show. Komt dat alen!" Voorllchter- padvlnder Freek Vriens, roept het blij door de geluidsinstalla tie van de Wereldjamboree in het Noorse Lillehammer. Öp zijn wervende tekst en de draaiorgelmuziek zijn zo'n 2000 mensen afgekomen. Ze wacb- ten op wat een van de hoogte punten moet zijn voor het 250 man grote Nederlandse contin gent: de Holland Show. Uit een hoek van de Althing-are- na komen plotseling uitzinnig joelende Nederlandse padvin ders naar de tribune rennen. Zij schreeuwen:,,H-0-L-LrA-N- D, Holland, Holland, Je Main- tiendrai". Daarbij zwaaien ze met de oranje das. De hele show was grondig voor bereid door regisseur Freek Vriens, de man die ook de yell heeft bedacht: „Hóltand spreekt een woordje mee is al zo oud- Dat hebben we nu vervangen door het Franse „Ik zal hand haven". De show Is een oer-Hol- landse bijeenkomst, een „gezel lige" show voor tussen de schuifdeuren op een winterse zaterdagavond. „Op de landkaart is Nederland maar één vierkante centimeter groot maar het is meer", laat hopman Henk Vermeulen zijn toehoorders weten. De padvin ders beelden de echte Holland se symbolen uit Het is er alle maal: Hans Brinkers met zijn duim, de kaas, de koeien, de dijken en natuurlijk de molens. „We have many, many, many of them", aldus Vermeulen in zijn geïmproviseerde Engels. Het uit Nederland meegebrachte draaiorgeltje speelt het lied „Dat is uit het leven gegrepen" als de show een dramatisch hoogtepunt bereikt; het mo ment dat een modelvliegtuig de lucht in zou moeten gaan. Hop man Vermeulen vertelt waarom het niet gebeurt. Het is neerge stort bij de generale repetitie. Dan maar gauw verder met de volksdansen. Hopman Krone- man zingt en speelt „Zeg ken jij de Mosselman". Het publiek mag meebuppelen met de klom pendans. Gezellig Even tevoren was het allemaal nog een keer doorgenomen. „Jongens, luisteren", roept de heer Vriens, „leg de kaas wat gezellig neer op het voorter rein". Alles moet zo aantrekke lijk mogelijk zjjn voor de bui tenlanders. Het gaat allemaal na ar Vriens' wens: „Visueel was het gewoon een lollig gege ven". Dat vindt niet ledereen. Kosse Jonker uit Delft liet na de repetitie weten: „Ik doe niet mee. ik fia wel tussen het pu bliek zitten". Hij vindt de hele show maar kinderachtig, Een veel gehoorde klacht, zo blijkt later op de dagelijkse bijeen komst voor de „heren van de pers", waar de anekdotes van de laatste vierentwintig uur worden uitgewisseld. .Laten we nog een keer de Hol- land-yell doornemen, jongens", door Cees van der We! zegt de regisseur. Alweer klinkt Vriens' vondst op: „H-O-L-L-A- N-D, Holland, Holland, Je Maintiendria. NojdJend, Nord- jend Jamboree...beepee...bee- pee...bct'pee...". De laatste let ters blijken de initialen van de grondlegger van de padvinderij te zijn: Lord Baden Powell. „En na dat laatste beepee krijgön Jullie een daverend applaus", voorspelt Freek Vriens tijdens de generale. En daar had hij gelijk in. De Holland Show is niet het enige evenement waar „de vlerkante centimeter" van rich laat horen. Vandaag wordt in alle kampen waar Hollanders hun tenten hebben opgezet de Holland-Dag gehouden. In het kamp Teno gebeurde dat zaterdag al. Het kamp, waar veertig Zuidhol landse padvinders verblijven was omgetoverd tot een filiaal van een VW-kantoor, met Fol ders, foto's en aückefs van Ne derlandse bedrijven. Om half drie wordt de zelfge bouwde ophaalbrug geopend. De eerste bezoekers kunnen binnenkomen. Bij de ingang van het Nederlandse kamp staat een draaiorgel, dat is ge huurd van het Nationaal Mu seum Van Speeldoos tot Piere ment uit Utrecht. De prijs die moet worden betaald wordt vergoed door een van de spon sors. De kaas die alk* bezoekers krijgen gepresenteerd hebben de verkenners zelf moeten be kostigen. Het Nationaal Bureau voor de Zuivel in Rijswijk wil de de kaas niet vergoeden. De bezoekers mogen het draaior geltje uitproberen. Een van de 2500 Amerikanen heeft al een bod gedaan op het museum stuk, dat echter niet té koop is. De Amerikanen doen trouwens wel meer eigenaardige dingen. Een ander heeft voor een Scan dinavisch windjack van een Noorse verkenner maar liefst 3000 kronen geboden. Dat zijn 1500 Nederlandse guldens. De transactie ging echter niet door. Op de Holland-Dag wapperen de Amerikanen alweer met hun dollars. Ze willen de boeren kool kopen die de Hollanders de bezoekers aanbieden. Ook die aankoop gaat niet door, Als troost krijgt de man uit de USA een tweede bord winterkost met worst onder zijn neus. Vlaardingers Het orgeltje draait inmiddels ver der. Eén JDelfténaar zegt: „Ik begin dat ding te haten", llij hoort het beperkte repertoire dat aanwezig ia nu al zes dagrn aan. Elf Delftenaren, drie Vlaardingers, twee Maaslan- ders, één Australiër die in Maassluis woont, acht padvin ders uit Den Haag, een uit Heerjansdam en drie uit Pij- nacker hebben in het sub-kamp Tono het goed naar hun zin. De hopman en de vaandrig treden weinig autoritair op. In andere sub-kampen (er zijn er tien) is dat wel anders. Er zijn fanatieke padvinders. Onko Burggraaf uit Oosterbeek is er zo een. In het kamp Sknne zegt hij nors tegen iemand die zijn tent binnenkomt: „Wat denk je dat er gebeurt als iedereen on gevraagd mijn tent binnen- slapt". Hij meent het ook nog. Even later snauwt hij een ande re padvinder toe: „Als je niet onmiddellijk Je tent opruimt, kan je vanavond niet weg". Het klinkt als: „Je gaat vanavond zonder eten naar bed". Toch luisteren de onderdanen van Burggraaf. De padvinders ge hoorzamen de vaandrig, die op zijn beurt weer luistert naar de hopman. Dat kan later in de maatschappij goed van pas ko men. „Bij ons gaat het niet zo autori tair", vindt Delftenaar Johan Vermeer, „we zouden er niet eens naar luisteren. Kijk eens naar de Denen en de Amerika nen. Die marcheren heel se rieus. die worden gedrild". De verkenners van Teno vinden dat het ook anders kan- De staf van het Nederlandse con tingent trekt zich er niet zoveel van aan. Die heeft het veel te druk met andere zaken. In hun kampement hangen namelijk twee tentstokken vol met uitno digingen voor allerlei recepties. Elke dag rijn er minstens twee. Aan het begin van de Jamboree zijn de stafleden op bezoek ge weest bij de Japanners. Daar kroeg het contingent een stapel koekepannen overhandigd. De keukenuitrusting van de Neder landers komt namelijk uit het Verre Oosten. „Alles hebben ze overgestuurd", aldus staflid Wlm Smit. „AJtes kwam aan, behalve de koekepannen. Daar rust een uitvoerverbod Op in Japan. Vandaar dat we ze nu* officieel overhandigd hebben gekregen. Bij de Japanse doua ne ontstonden nu geen moeilijk heden". Morgen is de 14e Wereldjamboree alweer voorbij. De staf heeft het er nog één dag druk mee. Er komen nog wat recepties. Dan mogen de corduroy broe ken weer worden opgehangen tussen de motteballen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1975 | | pagina 3